7
PROIECT DIDACTIC Şcoala Gimnazială Toflea Data: Clasa: a IV- a B Învăţător: Chirvăsuţă Alina Aria curriculară: Om şi societate Disciplina: Geografie Unitatea de învăţare: Elemente de geografice a României. Oameni şi locuri Subiectul lecţiei: Locuitorii şi aşezările omeneşti Tipul lecţiei: predare / învăţare Obiective de referinţă: 1.5. localizeze corect elemente ale spaţiului geografic într-un context dat ; 3.2. să construiască enunţuri simple despre fenomenele geografice. Obiective operaţionale: O 1 enumere şi definească unităţile administrativ teritoriale; O 2 să explice importanţa organizării administrativ teritoriale; O 3 să localizeze pe hartă judeţele ţării; O 4 localizeze pe harta administrativ / teritorială judeţele vecine cu judeţul în care trăiesc; O 5 conştientizeze diferenţele dintre aşezările rurale şi aşezările urbane. Strategii didactice: a) resurse procedurale: explicaţia, conversaţia, jocul didactic, munca independentă, diagrama Venn;

0 Proiect Didactic Geog

  • Upload
    andreiz

  • View
    214

  • Download
    1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

Page 1: 0 Proiect Didactic Geog

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială Toflea Data: Clasa: a IV- a BÎnvăţător: Chirvăsuţă Alina Aria curriculară: Om şi societateDisciplina: Geografie Unitatea de învăţare: Elemente de geografice a României. Oameni şi locuri Subiectul lecţiei: Locuitorii şi aşezările omeneştiTipul lecţiei: predare / învăţare

Obiective de referinţă: 1.5. să localizeze corect elemente ale spaţiului geografic într-un context dat ; 3.2. să construiască enunţuri simple despre fenomenele geografice.

Obiective operaţionale:O1 – să enumere şi să definească unităţile administrativ teritoriale;O2 – să explice importanţa organizării administrativ teritoriale;O3 – să localizeze pe hartă judeţele ţării; O4 – să localizeze pe harta administrativ / teritorială judeţele vecine cu judeţul în care trăiesc;O5 – să conştientizeze diferenţele dintre aşezările rurale şi aşezările urbane.

Strategii didactice:a) resurse procedurale: explicaţia, conversaţia, jocul didactic, munca independentă, diagrama Venn; b)resurse materiale:fişe de muncă independentă, caietul, manualul, laptop, cd, harta administrativ-teritorială a României, lecturi geografice,post-it-uri;c) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;Forme de evaluare: observarea sistematică, probă orală, eseu de cinci minute.

Bibliografie:1. Programa şcolară pentru clasa a IV-a (aprobată prin O.M. nr.3919/20.04.2005)2. C. Mihăilescu, T. Piţilă -Manual de geografie pentru clasa a IV-a-Ed. Aramis, Bucureşti, 20063. Dumitra Radu- suport didactic pentru fixarea şi îmbogăţirea cunoştinţelor geografice la clasa a IV-a, Ed. Aramis

Page 2: 0 Proiect Didactic Geog

4. Ghicitori şi jocuri geografice-istorice pentru învăţământul primar- Emanoil Nicoară, Lucian Stan, Alina Nicolae.

Desfăşurarea activităţii

Ob.op.

Etapele lecţiei Conţinut informaţional Strategii didactice Metode/ instrumente de evaluare

Activitatea învăţătorului Activitatea elevului resurse procedurale

resurse materiale

forme de organizare

1. Moment organizatoric

Solicită elevilor să se pregătească pentru oră.

Se pregătesc pentru lecţie.

Frontal

2. Captarea atenţiei

3. Verificarea fişei

4. Anunţarea lecţiei noi şi a obiectivelor

Împarte elevilor o fişă pe care se găseşte Diagrama Venn (Anexa 1).Cere elevilor să scrie timp de câteva minute tot ce ştiu ei despre sat şi despre oraş.

Solicită elevii să enumere asemănările şi deosebirile dintre sate şi oraşe.

Dă citire unui fragment din „Sate şi oraşe” , de Geo Bogza : „La început ţara noastră a fost o ţară de sate. Cele mai multe se îngrămădeau pe firul unei ape, în văile şi depresiunile Carpaţilor, unde locuitorii aveau la îndemână şi lemnul munţilor şi grânele câmpiei. [...] Împreună, bărbaţi şi femei – români, maghiari , germani, ucrainieni armeni, sârbi, turci, secui, slovaci, lipoveni, rromi – au născocit dansurile în care intră şi mlădierea plopului din câmpie, şi clocotul apelor de munte.”Discuţie introductivă:

Completează diagrama cu asemănări şi deosebiri dintre cele două unităţi administrative.

Citesc ceea ce au scris pe fişe.

Urmăresc cu atenţie lecturarea fragmentului.

ConversaţiaExplicaţia

Conversaţia Explicaţia

ExplicaţiaConversaţia

Fişe de lucruDiagrama Venn

Manual

Pe grupeMunca independen-tă

Frontal

Observarea sistematică a elevilor

Răspunsurile elevilorAprecieri verbale

Page 3: 0 Proiect Didactic Geog

Ce aşezări omeneşti a avut ţara noastră, în trecut?Unde erau ele construite? De ce?Din cine era alcătuită populaţia ţării noastre în acele timpuri?Mai există astăzi sate? Li se spune elevilor că vor învăţa despre sate şi oraşe.Anunţ obiectivele lecţiei.

Răspund la întrebările legate de conţinutul fragmentului ascultat.

Conversaţia Explicaţia

FrontalIndividual

Răspunsurile elevilor

O.1

O.2

O.3

O.4

O.5

4. Dirijarea învăţării

SCHEMA LECŢIEI Populaţia României:- locuitorii teritoriului unei ţări formează populaţia acelei ţări;- populaţia poate fi: rurală (la sate) sau urbană (la oraşe);- în 2002, România avea aproape 22 mil. locuitori;A ş ez ă rile :a) r urale: - cele mai mici aşezări rurale sunt satele;- mai multe sate ce se conduc împreună formează o comună; Cu ce se ocupă populaţia de la sate?

b) urbane:- oraşele sunt aşezări urbane întinse, cu un număr mare de locuitori;-Cu ce se ocupă oamenii de la oraşe?Cere elevilor să privească harta şi să dea exemple de oraşe din partea de nord, sud, est, vest.-Cu instituţii întâlnim în oraşe?-mai multe sate, comune şi oraşe formează judeţul;

Notează schema lecţiei pe caiete.

Răspund la întrebări.

Dau exemple de oraşe din diferite părţi ale ţării.

ConversaţiaExplicaţia

Caiete

Harta administrativ-teritorială a României

FrontalIndividual

FrontalIndividual

Observarea sistematică

Răspunsurile elevilor

Page 4: 0 Proiect Didactic Geog

-cele mai mari oraşe se numesc municipii;-ţara noastră are 41 de judeţe; Cele mai importante oraşe ale României sunt: Bucureşti , Iaşi ş.a. Se vor localiza pe hartă . Se va localiza la hartă judeţul din care face parte comuna noastră, se vor indica judeţele vecine, municipiile reşedinţă de judeţ, oraşele judeţului Galaţi.

Descoperă judeţele vecine cu judeţul Galaţi.

ConversaţiaExplicaţia

Harta administrativ-teritorială a României-interactivă

FrontalIndividual

O.1

O.3

O.5

5. Fixarea cunoştinţelor

Joc didactic: Pescuitul –(Anexa 2).Mai mulţi elevi vor ieşi, pe rând, la tablă şi vor pescui câte un bileţel din coşuleţ.Pe bileţel este scrisă o ghicitoare pe care o va citi şi va încerca să răspundă la ea.Dacă nu reuşeşte este ajutat de clasă.

Vin şi pescuiesc, citesc şi răspund la ghicitori.

Jocul didacticExplicaţia Exerciţiul

Fişe cu ghicitori Individual

Răspunsurile elevilor

O5 6. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Cere elevilor să lucreze pe grupe: satele şi oraşele. Le cere să extragă din plicuri acele enunţuri şi imagini care au legătură cu viaţa satului/ oraşului.Se expun fişele lucrate. Un reprezentant de la fiecare grupă prezintă fişa realizată.

Le cere elevilor să scrie timp de cinci minute tot ceea ce au reţinut din lecţia predată.

Extrag enunţurile, imaginile din plicuri şi le lipesc corespunzător cerinţei date.

ExplicaţiaConversaţia

Eseul de cinci minute

Bileţele ImaginiLipiciplicuri

Pe grupe

FrontalIndividual

Produsele de grup

7. Concluzii şi aprecieri

Face aprecieri generale şi individuale cu privire la modul de participare al elevilor la lecţie.

Ascultă aprecierile. Conversaţia Frontal

Page 5: 0 Proiect Didactic Geog

8. Tema pentru acasă

Lecţia de învăţat.