3
Припрема за извођење наставног часа из васпитног рада с одјељенском заједницом Основна школа: „Десанка Максимовић“, Трн Редни број часа: 11. Наставна тема: Живот у друштвеној средини Наставна јединица: Kомуникацијa Тип часа: обрада Облик рада: фронтални, индивидуални Наставне методе: метода разговора, демонстративна метода Наставна средства: ЦД са дјечијим пјесмама Корелација: СЈ, МК Циљ и задаци часа: Уочавање карактеристика комуницирања међу људима. Оспособити ученике да при комуницирању поштују и уважавају разлике међу људима. Очекивани исходи: Ученик ће бити способан да уочава карактеристике комуницирања међу људима; успоставља комуникацију са другима из своје околине; при комуницирању поштује и уважава разлике међу људима. ТОК ЧАСА: УВОДНИ ДИО ЧАСА : Учитељица позове сву дјецу да кратко прошетају по учионици или другој одабраној просторији, како год желе, а кад неког сусретну поздраве га на начин који сами одаберу. Ова игра је динамична, лако се прихвата и ствара опуштену атмосферу. ГЛАВНИ ДИО ЧАСА : Наставник (наставница) ће позвати дјецу да се окупе на средини просторије и затражити од њих да пажљиво саслушају његове упуте и понашају се тачно у складу с њима. Затим ће им разговијетно објаснити да је њихов задатак да се у потпуној тишини, без иједне ријечи, по редају од најнижег до највишег. Нагласит ће да сваки разговор међу њима представља кршење правила. Док се дјеца буду постројавала, вјероватно

жаркоаничић | Знам да ништа не знам · Web view2012/08/11  · ТОК ЧАСА: УВОДНИ ДИО ЧАСА : Учитељица позове сву дјецу

  • Upload
    others

  • View
    19

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: жаркоаничић | Знам да ништа не знам · Web view2012/08/11  · ТОК ЧАСА: УВОДНИ ДИО ЧАСА : Учитељица позове сву дјецу

Припрема за извођење наставног часа из васпитног рада с одјељенском заједницом

Основна школа: „Десанка Максимовић“, Трн

Редни број часа: 11.

Наставна тема: Живот у друштвеној срединиНаставна јединица: Kомуникацијa Тип часа: обрада

Облик рада: фронтални, индивидуални

Наставне методе: метода разговора, демонстративна метода

Наставна средства: ЦД са дјечијим пјесмама

Корелација: СЈ, МК

Циљ и задаци часа: Уочавање карактеристика комуницирања међу људима. Оспособити ученике да при комуницирању поштују и уважавају разлике међу људима.

Очекивани исходи:Ученик ће бити способан да уочава карактеристике комуницирања међу људима;успоставља комуникацију са другима из своје околине;при комуницирању поштује и уважава разлике међу људима.

ТОК ЧАСА:

УВОДНИ ДИО ЧАСА :

Учитељица позове сву дјецу да кратко прошетају по учионици или другој одабраној просторији, како год желе, а кад неког сусретну поздраве га на начин који сами одаберу. Ова игра је динамична, лако се прихвата и ствара опуштену атмосферу.

ГЛАВНИ ДИО ЧАСА :

Наставник (наставница) ће позвати дјецу да се окупе на средини просторије и затражити од њих да пажљиво саслушају његове упуте и понашају се тачно у складу с њима. Затим ће им разговијетно објаснити да је њихов задатак да се у потпуној тишини, без иједне ријечи, по редају од најнижег до највишег. Нагласит ће да сваки разговор међу њима представља кршење правила. Док се дјеца буду постројавала, вјероватно ће доћи до одређених неспоразума или сукоба. По завршетку активности дјеца ће се окупити у круг и подијелити своја искуства. У разговору с њима помозите им да схвате како су сарађивали, те шта им је било олакшавајуће, а шта отежавајуће да би се правилно поредали.Ево неколико питања за разговор:• Да ли вам се свидјела игра?• Шта вам се највише свидјело?• Шта вам се није свидјело?• Је ли било тешко поредати се без причања?

Page 2: жаркоаничић | Знам да ништа не знам · Web view2012/08/11  · ТОК ЧАСА: УВОДНИ ДИО ЧАСА : Учитељица позове сву дјецу

• Да ли би било лакше уз помоћ неког са стране?• Како бисте слиједећи пут вјежбу лакше урадили?Усмјеравајући разговор, у који ћете укључити што више дјеце, потичите дјецу да закључе да људи имају сталну потребу за међусобним споразумијевањем, односно комуникацијом. Људски живот незамислив је без комуникације. Људи се међусобно споразумијевају ријечима, али и гестовима, мимиком и на друге начине. Наглашавам да је при комуникацији са другим људима веома важно да поштујемо наше различитости. Присјетимо се бајке о Снежани и седам патуљака.Сјетимо се њихових имена. По чему су их добили? Како и гдје они живе?

Презентација Различитости Снежана и седам патуљака

ЗАВРШНИ ДИО ЧАСА : Плес уз познате пјесме. Ми смо ђаци весељаци, Школа је кажу.