6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : Tahun 2 Mars Bilangan Murid : 29 Masa : 10.15 – 11.15 pagi (1 jam) Tema : Pertanian Tajuk : Buah-buahan Tempatan Standard Kandungan : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian . Standard Pembelajaran : 4.1.1 Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat: i. Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian. ii. Menamakan buah-buahan tempatan. EMK : Keusahawanan, TMK ENT : Kemahiran Berfikir – Menjanakan idea Kecerdasan pelbagai – interpersonal, verbal

-RPH-Drama

Embed Size (px)

DESCRIPTION

BMM

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA

Mata Pelajaran:Bahasa MelayuKelas:Tahun 2 MarsBilangan Murid : 29Masa : 10.15 11.15 pagi (1 jam)Tema:PertanianTajuk: Buah-buahan TempatanStandard Kandungan:4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian .

Standard Pembelajaran :4.1.1 Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian

Objektif :Pada akhir pengajaran, murid dapat:i. Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian.ii. Menamakan buah-buahan tempatan.

EMK: Keusahawanan, TMKENT : Kemahiran Berfikir Menjanakan idea Kecerdasan pelbagai interpersonal, verbal linguistik

Sistem Bahasa: Kosa kata - enak, tempatan, musim Ilmu: Kemahiran MatematikNilai : Bersyukur, kejujuranBBM/ABM: Petikan lagu, lembaran kerja, kad bergambar, LCD, alat PenimbangPengetahuan sedia ada:Murid pernah lihat buah-buahan tempatan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Langkah/masaISI PELAJARANAKTIVITICATATAN

Set Induksi (5 minit)

Buah-buahan - rambutan -cempedak - ciku - manggis - langsat - pulasan

1. Guru berlakon sebagai penjual buah-buahan.

2. Murid tampil untuk membeli buah-buahan yang dibawa oleh guru.

3. Murid diminta menamakan buah-buahan yang ingin dibeli oleh mereka.

Buah-buahan tempatansebenar/tiruan

Nilai : KesyukuranEMK : keusahawananENT: interpersonal

Langkah 1 (10 minit)

Tajuk lagu:

Buah-buahan tempatan

Lirik lagu

Ciku , manggis dan durian,kelapa dan juga rambutan,cempedak dan jambu batu,belimbing, langsat, pulasan.

Mari kawan mari semua,makan buahan tempatan.

Ciku, nangka, pisang,mangga,semua enak dimakan,

mari kawan mari semua,makan buahan tempatan,

1. Murid menonton video lagu tentang buah-buahan tempatan.

2. Murid melihat seni kata lagu yang dipaparkan pada skrin.

3. Murid menyebut seni kata lagu dengan jelas secara kelas

Video lagu buah-buahan tempatan

Petikan lagu

Skrin

LCD

Langkah 2 (15 minit)

Seni kata lagu dan muzik

1. Murid menyanyikan lagu dengan bimbingan guru.

2. Murid diminta menyanyi berdasarkan seni kata lagu dengan jelas secara kelas, kumpulan dan individu.

Petikan lagu

Skrin

LCD Ilmu : Muzik Nilai : KesyukuranENT: verbal linguistik

Langkah 3 (15 minit)

Aktiviti jual beli

Aktiviti jual beli melalui persembahan yang berbeza

1. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.

2. Setiap kumpulan dikehendaki menjalankan aktiviti jual beli di samping menyanyikan lirik lagu melalui persembahan yang Berbeza

Nilai : kerjasama, kejujuran, kebersihan.

EMK : kreativiti dan inovasi

Kad gambar

Langkah 4 (10 minit)

Nama buah-buahan

Pentaksiran :Latihan Pengayaan1. Murid diminta klik pada gambar /perkataan yang betul dalam latihan yang dipaparkan pada slaid.

Latihan Pemulihan2. Murid diminta menyatakan jenis buah-buahan yang terdapat dalam seni kata lagu berdasarkan jawapan yang diberi.

3. Murid diminta melengkapkan seni kata lagu Buah-buahan TempatanENTkemahiran berfikir menjana idea

EMK: TMK

Slaid

Latihan

Penutup (5 minit)

1. Murid menyanyikan lagu semula dengan gerakan bebas.

Ilmu: MuzikNilai : kesyukuran

Refleksi: Semua murid-murid dapat menyebut nama buah-buahan tempatan dengan tepat dan jelas.