Lindi më 5 Shkurt 1985 në Madeira të Portugalisë.

Page 3: KRISTIANO RONALDO

Në moshën 8 vjeçare luante për ekipin amator Andorinja,aty punonte babai i tij si mirëmbajtës.

Page 4: KRISTIANO RONALDO

Në 1995 ai u be pjesë e klubit Nacional dhe me këtë ekip ai fitoi famë,sepse aty të gjithë u njohën me talentin e tij.

Page 5: KRISTIANO RONALDO

Më vonë ai filloi të trajnohej në “Akademinë e Sportit” e cila kishte klub futbolli “ Alcochete”.

Page 6: KRISTIANO RONALDO

Ai ishte i vetmi futbollist nën moshën 16 vjeç që luante me këtë ekip.Kur ishte 15 vjeç ai zbuloi se vuante nga një

Page 7: KRISTIANO RONALDO

Sëmundje shumë e rrezikshme e zemrës,ndaj atij ju desh që për një vit të mos merrej me futbollin.

Page 8: KRISTIANO RONALDO

Kreu një operacion dhe në 2002 ai u ftua nga trajneri i Arsenalit të bëhej pjesë e skuadrës.

Page 9: KRISTIANO RONALDO

Nga viti 2003 deri në vitin 2009 ai ishte pjesë e Manchester United aty shënoi suksese të mëdha,ndaj u bë një nga lojtarët më të paguar.

Page 10: KRISTIANO RONALDO

Më vonë ai shprehu dëshirën e tij për tu bërë pjesë e skuadrës “Real Madrid”.Dhe në 2009

Page 11: KRISTIANO RONALDO

ai u bë pjesë e saj.

Page 12: KRISTIANO RONALDO

Ronaldo u prezantua përpara mediave më 6 Korrik 2009 , dhe mori fanëllen me numrin 9 që ja dhuroi legjendaAlfredo Di Stéfano , dhe kur bëri prezantimin e tij në Santiago Bernabeu ishin të pranishëm 80.000 Mijë tifozë nga 85.000 ulëse që ka Santiago Bernabeu. Ronaldo vendosi një rekord pasi kjo ishte mikëpritja më e madhe në historinë e futbollit në prezantimin e një futbollisti, duke thyer edhe rekordin e Diego Maradonas me 75.000 Mijë tifozë në prezantimin e tij në Itali tek skuadra e Napolit në vitin 1984. Pasi Raúl u largua nga Real Madridi në verën e vitit 2010, Ronaldo mori fanellën me numrin 7 . Më 23 Tetor 2010, Ronaldo i impresionoi të gjithë duke shënuar 4 Gola kundër Racing de Santander , kjo ishte hera e parë në karrierë që Ronaldo shënonte katër Gola në një ndeshje të vetme .

Page 13: KRISTIANO RONALDO

Ronaldo vazhdoi të shënonte në gjashtë ndeshjet e fundit (3 Gola në La Liga, 1 në Champions League dhe 2 Gola me Portugalinë), ku në total shënoi 11 Gola, duke vendosur një rekord personal për Golat e shënuar në një muaj të vetëm. Përpara se Los Blancos të mundeshin nga Barcelona me rezultatain 5–0 në Camp Nou, Ronaldo shënoi Hat-trickun e tij të dytë në La Liga në fitoren 5–1 kundër Athletic Bilbao . Në ndeshjen e fundit të vitit 2010, Ronaldo shënoi një tjetër Hat-trick në fitoren shkatërrimtare 8–0 kundër Levantes në raundin e 16 të Copa del Rey

Page 14: KRISTIANO RONALDO

Një ndër trajnerët më me zë Alex Ferguson,(njëkohësisht dhe trainer i Machester United)tha për Kristiono Ronaldon:Nuk kam asgjë për të thënë veçse ta falenderoj këtë djalë.Ai është thjesht lojtari më i mirë i botës.Kontributi i tij në futboll është i pakëmbyeshëm.Statistikat e tij janë të pabesueshme.Ai është absolutisht befasues!

Page 15: KRISTIANO RONALDO

Ka fituar 2 herë topin e artë, njëherë në 2008 dhe njëherë në 2014.

Page 16: KRISTIANO RONALDO

Ai etiketohet si një nga lojtarët më të rëndësishëm dhe të suksesshem në gjithë historinë e futbollit.