View
25
Download
3
Category
Preview:
DESCRIPTION
RPH subjek Sejarah
Citation preview
KPD 3026 : PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2
KUMPULAN : AT58B
DISEDIAKAN OLEH :
NAMA : AMYRUL HELMY BIN ABDUL RAHMAN
NO MATRIK : D20111049124
PENSYARAH : DR MISNAN BIN JEMALI
TARIKH : 25 FEBRUARI 2014
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
PERKEMBANGAN PERUSAHAAN PERLOMBONGAN
Rancangan Pengajaran Harian
Profil Kelas :
Tarikh : 25/2/2013 (ISNIN)
Masa : 9.00 am – 9.40 am
Kelas : 2 MAHLIGAI
Bil. Murid : 28 Orang
Tajuk : British Mengeksploit Ekonomi
Sub topik : Perkembangan Perusahaan Perlombongan
Objektif : Di akhir kelas ini, pelajar dapat,
1. Mengenalpasti hasil-hasil galian daripada kegiatan perlombongan.2. Menyatakan kaedah-kaedah pengeluaran hasil bijih timah.3. Menyatakan faktor-faktor perkembangan perusahaan bijih timah.4. Mengenalpasti kawasan-kawasan utama kegiatan perlombongan dijalankan.5. Menjelaskan langkah yang diambil apabila berlaku kejatuhan harga bijih timah.6. Membandingkan kaedah pengeluaran bijih timah sebelum dan selepas penglibatan orang Cina.
Langkah / Masa
Isi PengajaranAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
CatatanAktiviti Guru AktivitiMurid
Set induksi(5 minit)
Bahan ransangan produk berasaskan bijih timah
- Guru menayangkaan bahan yang diperbuat daripada bijih timah
- Guru menarik perhatiaan pelajar
-Pelajar mendengar arahan dan memberi tumpuan terhadap bahan ransangan yang ditunjukkan
Kaedah :Melihat, mendengar, memahami dan soal jawab
dengan menimbulkan persoalan mengenai produk yang ditayangkan
- Contoh soalan:
i) Siapa yang tahu apakah nama produk ini?ii) Apakah produk lain yang pelajar tahu selain produk ini?
BBM :BBM: Bahan ransangan ( produk berasaskan bijih timah)
KBKK: Menjana idea dan inferens
Langkah 1(10 minit)
Isi Pelajaran
6.4 Perkembangan perusahaan perlombongan
Konsep:Kegiatan perusahaan perlombongan di Tanah Melayu
-Pengenalan mengenai kawasan-kawasan utama kegiatan perlombongan dijalankan dan jenis-jenis hasil galian yang wujud akibat daripada kegiatan perlombongan.
-Guru memaparkan peta kawasan-kawasan yang terlibat dalam kegiatan perusahaan perlombongan
-Guru bertanya pelajar pengetahuan sedia ada mengenai kegiatan perlombongan di Tanah Melayu
-Guru meminta beberapa orang pelajar menyatakan kawasan-kawasan di Tanah Melayu yang menjalankan kegiatan perlombongan berdasarkan pengetahuan sedia ada dan kefahaman mereka-Guru meminta beberapa orang pelajar menyatakan jenis-jenis hasil galian yang wujud daripada kegiatan perlombongan berdasarkan pengetahuan sedia ada dan kefahaman mereka
-Pelajar memberi perhatian terhadap peta yang ditunjukkan
-Pelajar memberi respon berdasarkan soalan guru yang diajukan
-Pelajar memberi respon dan menyatakan kawasan-kawasan kegiatan perlombongan berdasarkan pengetahuan sedia ada dan kefahaman mereka
- Beberapa orang pelajar berdiri dan menjawab persoalan guru berdasarkan pengetahuan sedia ada dan kefahaman mereka
Kaedah:Melihat, mendengar, memahami dan soal jawab
BBM -Peta
KBKK-Menjana idea
- Guru menerangkan jawapan daripada persoalan yang ditimbulkan kepada pelajar secara lengkap
-Pelajar memberi perhatian kepada guru dan mendengar penerangan rakan-rakan mereka
Langkah 2(10minit)
- Kaedah pengeluaran bijih timah di Tanah Melayu
- Guru memaparkan ringkasan isi-isi penting di atas kertas mahjong dan juga gambar peralatan yang digunakan dalam kaedah melombong bijih timah
-Guru memberi penerangan mengenai kaedah pengeluaran bijih timah di Tanah Melayu
- Guru meminta beberapa orang pelajar menyenaraikan kembali isi pengajaran yang telah diajar
-Pelajar mendengar penerangan guru dan mencatat nota ringkas.
-Pelajar memberi tumpuan terhadap penerangan guru.
- Pelajar memberi respon terhadap pertanyaan guru
Kaedah :Melihat, mendengar, memahami dan soal jawab
BBM :-Kertas mahjong
KBKK :-Menjana Idea
Langkah 3(10 minit)
- Peranan berkaitan langkah yang diambil bagi mengatasi kejatuhan harga getah akibat kemelesetan ekonomi dunia
- Guru memaparkan ringkasan isi penting mengenai kejatuhan harga bijih timah dan juga langkah mengatasi masalah ini.
- Guru meminta beberapa orang pelajar menjelaskan sebab kejatuhan harga bijih.
- Guru menerangkan secara lengkap sebab-sebab kejatuhan harga bijih timah dan juga pendekatan yang di ambil bagi menstabilkan harga bijih
- Murid mendengar penerangan guru dan mencatat nota
- Pelajar menjawab pertanyaan guru berdasarkan pemahaman mereka.
- Pelajar memberi perhatian terhadap penerangan guru
Kaedah :- Melihat, mendengar, memahami dan soal jawab
BBM :- Kertas mahjong
KBKK :-Menjana idea dan inferense
timah.
Penutup(5 minit)
-Rumusan isi pembelajaran
-Pelajar diminta menyatakan pendapat tentang hasil pelajaran yang diperolehi.
-Guru merumuskan pengajaran dan pembelajaran dengan menyelitkan unsur patriotisme dan nasihat kepada kepada pelajar.
-Pelajar diminta membuat persediaan untuk topik yang seterusnya iaitu sub topik 6.5 (Pengeluaran hasil hutan)
-Beberapa orang pelajar diminta memberikan respon serta pendapat masing-masing berkaitan hasil pembelajaran yang diperolehi pada hari itu.
-Pelajar mendengar penerangan daripada guru.
-Pelajar mendengar arahan guru.
Nilai:Berdisiplin, Berusaha, tekun, yakin diri dan produktif
REFLEKSI:
1. Objektif tercapai. Pelajar dapat memahami dan merumuskan pengajaran yang telah diajar
2. Proses pembelajaran berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menaakul dalam merumuskan pengajaran ini.
Recommended