View
305
Download
5
Category
Preview:
DESCRIPTION
tq
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 30/9/2015
Hari : Rabu
Waktu : 2 Waktu
Masa : 80 Minit
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual.
Tingkatan : 1 Mahir
Bilangan Pelajar : 29 orang
Bidang : Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran : kraf anyaman
Tajuk : Anyaman kelarai
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran, murid dapat:
Kognitif - menjelaskan pengenalan , bahan dan jenis-jenis kelarai secara lisan.
Psikomotor - mengaplikasikan kemahiran mengayam anyaman berdasarkan pelbagai jenis kelarai yang ditentukan dalam saiz A3 dalam kumpulan.
Afektif - menghasilkan anyaman kelarai dengan kemas dan teliti.
Pengetahuan sedia ada : sejarah, tokoh dan motif dalam anyaman
Penggabung jalinan :
Kemahiran KBKK :Menjana idea, menyusun, mengaplikasi.
Nilai :kemas
Alat / Bahan : kertas warna, pembaris, gam, gunting, pensil
Sumber :Buku Pendidikan Seni Visual Tingkatan 1 terbitan Citra grafik Encik Hassan Ghazali.
Tarikh Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran ( P&P) Catatan
Set Induksi( 5 minit )
Contoh pelbagai jenis barangan anyaman.
Guru menunjukkan gambar contoh gambar –gambar barangan anyaman.
Guru bertanya soalan kepada murid :--Adakah anda pernah melihat seperti dalam gambar ini?-Adakah anda tahu bagaimana penghasilannya?-Dimanakah anda pernah melihatnya?
Kaedah pembelajaran (pendekatan murid):
ABM : Contoh gambar –gambar barangan anyaman.
Langkah 1( 15 minit )
ARAS 1 : Pengetahuan dan Kefahaman
Pengenalan anyaman
MOTIF-MOTIF ANYAMAN
Guru memperkenalkan motif dalam
anyaman
guru memperkenalkan kelarai dalam
ABM:- folio anyaman
KELARAI
1. Tumbuh-tumbuhan :- bunga durian, bunga cengkih, bunga cina, Bungan kemboja
2. Nama manusia :- kelarai cik kedah bersila, kelaeai cik kedah dekapan, kelarai cik kedah berakar
3. Haiwan :- buntut siput, berkawan, tapak anjing, mata bilis
4. Abstrak :- pecah lapan,tampuk jantung, gelung paku, madu manis
CORAK ANYAMAN Penciptaan berdasarkan warna
helian mengkuang atau pandan Bertujuan untuk menyusun pd
sesuatu anyaman biasa atau ganas tanpa kelarai Corak tapak catur Corak kisi-kisi Corak selang seli Corak sorong Corak lurus Corak melintang Corak dam Corak beras patah Corak mata bilis
anyaman
guru menunjukkan gambar bagi setiap
corak yang diterangkan
Langkah 2( 15 minit )
Proses demotrasi menghasilkan anyaman berdasarkan pelbagai motif kelarai.
Murid menghasilkan satu corak
Guru menunjukkan cara menghasilkan corak anyaman dengan betul
Guru memperkenalkan peralatan yang digunakan
Nilai-kepekaan
Bahan-bahan :-
anyaman bersaiz A3
Langkah 1:- memilih kertas warna ya berlainan warna
Langkah 2:-memotong kertas dgn saiz yang sama
Langkah 3:-memilih motif anyaman sebagai penghasilan anyaman
Langkah 4: susun kertas warna yang telah dipotong mengikut corak anyaman yng telah dipilih dengan teliti
Guru mengaitkan dengan unsur seni dengan perinsip rekaan.
Guru menitik beratkan dalam pengunaan alatan tajam
Murid memberikan perhatian semasa demo berjalan
-kertas warna-kertas A3-kertas warna-gunting-pembaris
Langkah 3( 40 minit )
PROSES PENGHASILAN Tugasan :- murid perlu menghasilkan
satu corak anyaman bersaiz A3 dalam kumpulan
1 kumpulan 3 org
Kerja kumpulan Guru mengagihkan bahan-bahan yang
diperlukan kepada setiap kumpulan.. murid membuat kerja seperti diminta oleh
guru guru memantau aktiviti murid murid memilih motif dan corak anyaman
yang hendak dilakukan murid berkerjasama melakukan kerja
kumpulan
Nilai- kekemasan
ABM
Bahan-bahan
-kertas warna-kertas A3-kertas warna-gunting-pembaris
Penutup( 10 minit )
Sesi kritikan & soalan. -Guru memillih beberapa anyaman yang terbaik dan menunjukkan kepada murid.
Nilai-kepekaan
-Murid menjawab soalan guru dengan baik.
Recommended