View
1.475
Download
3
Category
Preview:
Citation preview
Proiect didactic
Data: 01.02.2005
Clasa: a II a A
Grupa: Kati (alalie motorie)
Obiectul: Terapia tulburărilor de limbaj
Tema lecţiei: Consolidarea sunetului “p” Obiective de referinţă: Elaborarea, organizarea şi dezvoltarea limbajului oral, a abilităţilor necesare însuşirii unei pronunţii
corecte a sunetelor Dezvoltarea psihomotricităţii Îmbogăţirea vocabularul pasiv
Obiective operaţionale:O1: Să repete corect exerciţiile specifice terapiei generale, în vederea recepţionării vorbirii şi învăţării pronunţiei sunetului “p”.O2: Să-şi însuşească pronunţia corectă a sunetului: “p” în silabe şi cuvinte O3: Să deosebească anotimpul iarna de celelelete anotimuriO4: Să deosebească hainele de iarnă de hainele de vară sau de alte obiecteO5: Să recunoască elementele schemei corporale proprii şi a partenerului. în poziţii diferiteO6: Să realizeze corespondenţa haină-partea corpului pe care o îmbracă.O7: Să-şi dezvolte motricitatea fină a mîiniiO8: Să demonstreze înţelegeriea unor mesaje verbale, prin îndeplinirea sarcinii cerute
Metode şi procedee: Demonstraţia Exerciţiul Jocul didactic
Materiale didactice: Trusa de respiraţie, oglinda logopedică Planşa cu animale, jetoane cu imagini (având sunetul „p” în poziţie iniţială, imagini cu anotimpuri,
imagini cu figuri umane Jocul „Îmbracă păpuşa” Fişe de lucru: „Completează omuleţul”, „Haine de iarnă”
Desfăşurarea activităţii
Obiective Etapele activităţii
Activitateapsihopedagogului
Activitatea elevului/elevilor
1. Momentul organiztoric
Profesorul psihopedagog pregăteşte cabinetul în vederea desfăşurării optime a activităţii
Profesorul psihopedagog pregăteşte materialul didactic.
Profesorul psihopedagog aduce elevii în cabinet
…elevii se aşează la locul indicat de profesor
2 Pregătirea psihologică.
Kati astăzi vom cânta, lucra din nou la oglindă, vom face exerciţii, ne vom juca cu lumânarea şi fulgii de vată iar apoi vom îmbrăca păpuşa cu haine de iarnă şi vom colora..
3. Enunţarea temei şi a obiectivelor
Vom face toate acestea pentru a încerca să emitem cît mai corect sunetul “p” şi pentru repeta ceea ce am învăţat ora trecută despre iarnă şi îmbrăcămintea de iarnă.. Hai să începem.
…
O1
4.Prezentarea conţinutului învăţării
Corectarea tulburării de limbaj oral
Educarea motricităţii generale Jocuri muzicale de mişcare cu cu antrenarea a
părţilor principale ale corpului- Tic-tac, tic-tac (gât)
- Luaţi seama (mâini)“Luaţi seama bine În picioare drepţi Ochii toţi la mine Mâinile la piept. 1,2,3-1,2,3 (se vor mişca mâinile lateral) Aşa Kati.
Luaţi seama bine După cum v-am spus
Urechile le mine Mâinile în sus 1,2,3-1,2,3 (se vor mişca mâinile sus-jos)
Aşa Kati.” - Bat din palme (mâini, picioare, trunchi)“Bat din palme: poc, poc, poc Din piciaoe : trop, trop, trop Ne-nvârtim , ne răsucim Şi la loc iar revenim.”
Formarea unuei respiraţii corecteExerciţii pentru inspiraţie:
…eleva va repeta după professor toate exerciţiile propuse, faţă în faţă cu acesta sau în faţa oglinţii, după caz
O2
mirosim florile; Exerciţii pentru expiraţie: Suflăm în lumânare Suflăm fulgii de vată
Exerciţii de dezvoltarea aparatului fonoarticulator specifice emiterii vocalelor şi sunetului “p”
Exerciţii pentru dezvoltarea motricităţii labiale Ţuguie buzele: pupic Întinde buzele: zâmbetExerciţii pentru dezvoltarea motricităţii faciale Umflă obrajiiExerciţii pentru dezvoltarea musculaturii maxilarului şi mandibulei Închide şi deschide gura: peştele pe uscat Împingerea şi tragerea bărbiei; mişcări stânga-
dreapta.Exerciţii pentru dezvoltarea morticităţii linguale Mişcări de ridicare şi coborâre a limbii Presarea buzelor Desprinderea bruscă a buzelor
Educarea atenţiei vizuale, verbale.În faţa oglinzii se vor urmări mişcările gurii logopedului şi apoi ale propriei guri în timpul pronunţării sunetelor
Dezvoltarea auzului fonematic şi a capacităţii de diferenţiere fonematică
- Imitarea sunetelor din natură: Pronunţarea onomatopeelor cu voce oscilatorie în tărie şi ritm. Joc: “Cum fac animalele?” Joc: “Cum face…?”
- trosnetul focului: poc, poc- ploaia: pic, pic- căzatuă: puf. Pronunţarea vocalelor şi a unor cuvinte
formate din serii vcalice
Terapia propriu-zisă Se va relua exerciţiul de respiraţie: suflăm
în fulgii de vată cu buzele strânse (poziţie apropiată de poziţia de emitere a sunetului “p”: buzele unite, dinţii uşor îndepărtaţi, limba relaxată pe planşeul bucal), pentru a obţine un “p” cât mai correct şi clar
Consolidarea sunetului “p” în silabe şi cuvinte
…eleva va repeta după professor toate exerciţiile propuse, faţă în faţă cu acesta sau în faţa oglinţii,
O3
O6, O8
O4, O8
O4, O6, O8
Introducerea sunetelor în silabe deschise: pa-pe-pi.
Exerciţii în poziţie intervocalică: apa, epe; ipi; opo
Exerciţii cu vocale diferite: apă, epa: upe; ape. Serii silabice inverse: ap-ep-ip; Exerciţii de pronunţie a cuvintelor formate din
silabe duble: papa, pepe, pipi (cu support imagistic)
Exerciţii de pronunţie a unor cuvinte bisilabice, unde consoana se repetă, iar vocala este diferită: papă, papi, popa, pupă, pupi, pipa. (cu support imagistic)
Stimulare cognitivă: Formarea unor noţiuni- Anotimpul iarna şi îmbrăcămintea adecvată
Dezvoltarea psihomotricităţii: Formarea schemei corporale proprii şi a partenerului
Prezentarea unei planşe cu cele patru anotimpuri. Elevei I se va cere să răspundă la intrebări:
“În ce anotimp sunem noi, acum?”“Cum e acum afară?e cald sau frig? ” Elevei I se vor prezenta mai multe imagini
cu anotimpuri şi I se va cere să indice care dintre ele reprezintă anotimpul iarna
Cum se imbracă copii din tablouri? Ce haine iau pe ei? Hai să ne îmbrăcăm şi noi.
“Ce-ti pui iarna pe cap, la gît, pe mâini, pe corp, în spate, pe picioare, în picioare? ”Elevul va fi încurajat să se îmbrace/dezbrace cu hainele proprii, iar profesorul îl va imita.
Având în faţă tablourile de iarnă, elevului I se vor da jetoane reprezentând haine de vară şi de iarnă. În cadrul jocului didactic “Alege repede şi bine” I se va cere să aleagă doar hainele cu care se îmbracă iarna.
Se va prezenta elevului jocul “Îmbracă păpuşa”. Păpuşa (de carton) are haine de vară şi haine de iarnă.. Sarcina elevului va fi să o îmbrace în haine de iarnă. Se va urmări în permanenţă cunoaşterea corespondenţei haină-partea corpului pe care o îmbracă.
după caz
… va răspunde gestual:…iarna (arată imaginea )…frig (va mima)… va sorta tablourile de iarnă
…se va îmbrăca, demonstrând cunoaşterea corespondenţei haină-partea corpului pe care o îmbracă.
..va alege hainele de iarnă
…va îmbrăca păpuşa
O5, O8
O5, O8
O7
Pe aceeaşi păpuşă se vor identifica din nou părţile corpului păpuşii, prin jocul “Arată-mi…”.
Un alt joc pentru identificarea părţilor corpului celuilalt va fi “Arată-mi şi tu.”. Elevul şi profesorul vor avea fiecare în faţă desenul unui copil, sand însă în poziţii diferite
Educarea mâinii dominante, definitivarea lateralităţii prin accentuarea unor exerciţii
Diferite poziţii ale mâinii: mâna cuib, acoperiş, zboară păsărelele, ploaia sau cântatului la pian
…va arăta părţile corpului indicate de professor
… va arăta pe desen aceeaşi parte a corpului pe care o arată profesorul.
…va repeta exerciţiile
O5
O7, O8
O4
5. Fixarea cunoştinţelor noi
Pentru fixarea elementelor schemei corporale se va da elevului fişa de lucru “Completează omuleţul”, expicându-i-se sarcina de a-I desena copilului ce-I lipseşte
Pentru fixarea noţiunii articole de îmbrăcămine, elevul va completa fişa de lucru “Haine de iarnă”, avînd sarcina de a colora doar articolele de îmbrăcămine de iarnă.
…va desena părţile lipsă ale omuleţului.
…va colora imaginile reprez. Haine de iarnă
6. Evaluarea elevilor şi oferirea feedback-ului
Eleva va primi întăriri pozitive, precum şi corecţiile necesare atât pe parcursul lecţiei cât şi în finalul ei
Datorită faptului că activitatea preferată a elevei este coloratul, fişa de lucru “Haine de iarnă”, va reprezenta pentru ea o recompensă
Eleva va fi recompensată şi material pentru efortul depus, va primi dulciuri
Proiect didactic
Data: 01.02.2005
Clasa: a-IV-a C
Grupa: Lori, Ştefan (sigmatism, dislexie-disgrafie)
Obiectul: Terapia tulburărilor de limbaj
Tema lecţiei: Diferenţierea sunetelor s-z Obiective de referinţă: Elaborarea, organizarea şi dezvoltarea limbajului oral, a abilităţilor necesare însuşirii unei pronunţii
corecte a sunetelor Corectarea disfuncţionalităţilor dislexico-disgrafice prin: discriminarea fonemelor şi grafemelor în
diferite combinaţii de sialbe şi cuvinte Îmbogăţirea vocabularului şi formarea expresivităţii citirii
Obiective operaţionale:O1: Să repete corect exerciţiile specifice terapiei generale, în vederea recepţionării vorbirii şi învăţării pronunţiei sunetulor “s”-“z”.O2: Să diferenţieze fonetic sunetele s-z în silabe şi cuvinteO3: Să diferenţieze grafic sunetele s-z în silabe şi cuvinteO4: Să realizeze corespondenţa imagne-cuvântO5: Să realizeze corespondenţa litere de mână-litere de tiparO6 : Să realizeze analiza fonetică a cuvintelorO7: Să-şi dezvolte capacitatea de orientare în spaţiul grafic al caietului
Metode şi procedee: Demonstraţia Exerciţiul Jocul didactic
Materiale didactice: Trusa de respiraţie, oglinda logopedică Jetoane cu imagini (cuvinte paronime cu s-z) Caietul (exerciţii) Fişa de lucru (orientarea în spaţiul grafic şi coordonarea ochi-mână) Fişa de lucru „Rebus”
Desfăşurarea activităţii
Obiective Etapele activităţii
Activitateapsihopedagogului
Activitatea elevului/elevilor
1. Momentul organiztoric
Profesorul psihopedagog pregăteşte cabinetul în vederea desfăşurării optime a activităţii
Profesorul psihopedagog pregăteşte materialul didactic.
Profesorul psihopedagog aduce elevii în cabinet
…elevii se aşează la locul indicat de profesor
2. Pregătirea psihologică
Astăzi vom face exerciţii de gimnastică pe muzică, vom lucra din nou la oglindă, , ne vom juca cu lumânarea, cu balonul apoi cu jetoane cu imagini. Vom şi scrie în caiete, iar în final v-am pregătit o surpriză.
3. Enunţarea temei şi a obiectivelor
Prin exerciţiile pe care le vom face astăzi, vom învăţa să-l deosebim pe “s” de “z” şi atunci când vorbim, dar şi când scriem.
O1 4.Prezentarea conţinutului învăţării
Corectarea tulburării de limbaj oral Terapiea generală:
Educarea motricităţii generale Exerciţii de mişcare realizate în 4 timpi, pe
muzică cu cu antrenarea a părţilor principale ale corpului: găt, măini, trunchi, picioare.
Formarea unuei respiraţii corecteExerciţii pentru inspiraţie: mirosim florile; parfumulExerciţii pentru expiraţie: Suflăm în lumânare Umflăm balonul Fluierăm
Exerciţii de dezvoltarea aparatului fonoarticulator specifice emiterii sunetelor s-z
Exerciţii pentru dezvoltarea motricităţii labiale Ţuguie buzele: pupic Întinde buzele: zâmbetExerciţii pentru dezvoltarea morticităţii linguale Mişcări de ridicare şi coborâre a limbii la
alveolele dentale, Pisicuţa bea lăptic (încet), apoi limba se retrage
în cavitatea bucală Limba jgheab
Dezvoltarea auzului fonematic şi a capacităţii de diferenţiere fonematică
- Imitarea sunetelor din natură: Pronunţarea onomatopeelor cu voce oscilatorie în tărie şi ritm.
…eleva va repeta după professor toate exerciţiile propuse, faţă în faţă cu acesta sau în faţa oglinţii, după caz
O2
O7
O2, O3
Joc: “Cum face…?”- Şarpele şi albinuţa- Trenul şi vântul
Pronunţarea vocalelor şi a unor cuvinte formate din serii vcalice
Terapia propriu-zisă Diferenţierea sunetelor s-z la nivelul
silabelor Introducerea sunetelor în serii silabice deschise:
sa-se-si; za-zo.-zu, sa-za; se-ze, si-zi; sa-zo, se-zi, so-za
Introducerea sunetelor în serii silabice inverse: as-es-is; oz-uz-ăz;
Logatomi: , ses, sîs; zoz; zuz; saz, zes Combinaţii de silabe deschise-inverse;
deschise-logatomi, etc: sa-as; iz-zi; sa-sus; za-zus, sa-zus. za-sos
Exerciţii de introducere a sunetelor cuvinte paronime: sar-zar, sare-zare, seama-zeama, rasă-rază, vase-vaze, oase-oaze, groasă-groază. Elevilor li se vor prezenta imaginile, se vor explica cuvintele necunoscte
Corectarea dislexiei-disgrafiei Educarea mâinii dominante, definitivarea
lateralităţii prin exerciţii de dezvoltare a motricităţiii fine a mâinii: mâna cuib, acoperiş, zboară păsărelele, ploaia sau cântatului la pian
Pentru formarea capacităţii de orientare în spaţiul grafic al caietului (menţinerea liniilor, formarea deprinderii de a scrie de la stânga la dreapta, coordonarea ochi-mână) li se dă elevilor să completeze la alegere una dintre cele două fişe.
Următoarele exerciţii vor fi realizate în caiet. Datorită nivelului diferit al tulburării dislexico-disgrafice, elevilor li se vor propune exerciţii cu un grad de dificultate diferit, urmând însă aceleaşi principii
Nivelul I: Alege cuvântul corect: suc sau zuc; sic sau zic; nas sau naz, gas sau gaz, masă şau mază.
…elevii vor repeat cuvintele paronime după profesor
...elevii vor repeta exerciţiile
…elevii vor completa fişele
…va alege cuvântul potrivit încercuindu-l
O3, O4, O5, O6
O2, O3
O3, O4, O5, O6
Formează un cuvânt din literele date, după imagine:- a, s, c -- s, c, o - - z, b, u, e -- z, d, i -Elevul este capabil să realizeze sarcina doar cu ajutorul materialului imagistic şi concret.
Nivelul II Înlocuieşte cu “s” sau “z” pentru a forma
cuvinte: __alut; plan__; __enin; co__tum; mie__; __ar; fu__ta; __ahăr; microbu__; bar__ă;
Formează un cuvânt din literele date. Ai ăn faţă imaginea pentru fiecare cuvânt, dar va trebui să o identifici. Formează apoi propoziţii cu cuvintele- c, e, i, m, z - - a, t, o, u, b, z, u -- b, o, s, r, a, c, ă - - s, a, c, u, n -
…va alege literele din cutia cu cuburi, va scrie cuvântul din litere pe baza imaginii, apoi va transcrie cuvântul în caiet.
…va scrie litera potivită
..va forma cuvinte şi va alcătui propoziţii
O2, O3, O4, O6
5. Fixarea cunoştinţelor noi
Fişa de lucru “Rebus”. Elevii vor completa rebusul, scriind cuvintele în căsuţele orizontale corespunzătoare imaginilor (nivelul I), sau scriind sinonimul cuvintelor (nivelul II), după caz.. Pe verticală, pe linia marcată vor obţine un cuvânt nou pe care îl pot şi ilustra.
…vor completa rebusul
6. Evaluarea elevilor şi oferirea feedback-ului
Elevii vor primi întăriri pozitive, precum şi corecţiile necesare atât pe parcursul lecţiei cât şi în finalul ei.
Exerciţiile din caiete şi de pe fişe vor fi notate cu puncte sau steluţe roşii
Elevii vor fi recompensaţi şi material pentru efortul depus, vor primi dulciuri
Proiect didactic
Data: 01.02.2005
Clasele: a VI a, a VII a, a VIII a
Grupa: Elevi cu risc de abndon şcolar ridicat
Obiectul: Consiliere de grup
Tema lecţiei: Autocunoaşterea /Dezvoltare personală Obiective de referinţă: Să-şi descopere sau redescopere trăsăturile de personalitate
Obiective operaţionale:O1: Să-şi enumere cât mai multe trăsături de personalitate O2: Să-şi exemplifice o trăsătură de personalitate printr-o situaţie de viaţăO3: Să-şi careacterizeze colegiiO4: Să-şi asume rsponsabilitatea afirmaţiilor pe care le facO5: Să compare caracteristicile autoevaluate cu evaluarea colegilor O6: Să găsească împreună cu colegii moduri de a-şi corecta comportamentele deranjante
Metode şi procedee: Jocul didactic Exerciţiul Învăţarea prin descoperire Materiale didactice: Planşa cu trăsături de personalitate Fişa de lucru creată de elevi (Palma) Cartonaşe de două culori diferite, purtând semnul „+” sau “-”.
Desfăşurarea activităţii
Obiective Etapele Activitatea Activitatea
activităţii psihopedagogului elevului/elevilor1. Momentul organiztoric
Profesorul psihopedagog pregăteşte sala unde se va desfăşura activitatea de consiliere în vederea desfăşurării optime a activităţii
Profesorul psihopedagog pregăteşte materialul didactic.
Profesorul psihopedagog invită participanţii în sală
…participanţii se aşează pe scaunele dispuse în cerc
2. Pregătirea psihologică
Participanţii sunt rugaţi să se ridice pe rând pentru a -şi salute colegii, în modul său unic şi personal, stabilit la şedinţa anterioară.
..elevii se vor saluta
3. Enunţarea temei şi a obiectivelor
Li se explică participanţilor că scopul întâlnirii este de descoperi căt mai multe lucruri noi despre propria persoană, de a afla cum sunt văzuţi de ceilalţi şi de a înţelege motivele eventualelor discrepanţe (diferenţe dintre cum mă văd eu şi cum mă văd ceilalţi).
O1, O2
O3, O4, O5, O6,
4.Prezentarea conţinutului învăţării
Participanţii vor fi informaţi că în continuare,vor realize împreună portretul grupului, dar pentru aceasta, fiecare va trebui săţşi realizeze mai întâi propriul portret.
Pe o coală de hârtie se vor afişa trăsături de personalitate, dispuse în perechi cu sensuri contrare.
Se va citi lista împreună cu participanţii şi se vor explica acele trăsături a căror sensuri nu sunt cunoscute
Fiecărui participant i se va oferi o coală de hârtie şi un creion, pe care îşi va desena forma palmei
Pe palmă, fiecare va scrie cât mai multe trăsături de personalitate (minim 5), pe care consideră că le are.
Fiecare palmă va fi discutată. Pentru una dintre trăsături (oricare) I se cere elevului să exemplfice cu o situaţie, când a demonstrate respectiva trăsătură.
Fiecare palmă va fi personalizată şi apoi lipită pe o coală mare de hârtie împreună cu amprentele palmare ale celorlalţi
Următorul exerciţiu va avea ca şi scop compararea percepţiei de sine cu percepţia celorlalţi.
Fiecare elev va primi două bucăţi de hârtie de două culori diferite, purtând semnul „+” şi “-”.
Ei vor fi încurajaţi să lipească cele două hîrtii pe spatele colegilor lor: semnul „+” pe spatele
…vor desena palma
…vor enumera cât mai multe trăsături …vor exemplifica cu câte o situaţie de viaţă
…vor personalize palma şi o vor lipi pe coala mare
…fiecare va prinde cele două cartonaşe pe spatele a doi
colegului pe care îl place cel mai mult şi semnul “-” pe spatele colegului pe care il place cel mai puţin
Fiecare participant va fi provocat să-şi motiveze alegerea, enunţând trăsăturile care îi plac sau care nu-i plac la colegii aleşi
Participantul în discuţie, va avea ocazia să-şi spună părerea despre ce a auzit sau să riposteze şi cei doi împreună să găsească modalităţi de a se înţelege.
colegi diferiţi.
..,fiecare îşi va motive aegerile
…participantul în discuţie se va antrena în discuţie
5. Fixarea informaţiilor
Participanţii vor fi întrebaţi pe rând, ce au învăţat nou despre ei în urma acestei activităţi
Activitatea se va încheia cu salutul de la început
...fiecare va răspunde
6. Oferirea feedback-ului
Se va oferi feed-back participanţilor pe tot parcursul activităţii
Se va face în final observaţii asupra modului de desfăşurare a activităţii, al eventualelor probleme care au apărut şi a modului lor de rezolvare
Proiect didactic
Data: 01.02.2005Clasa: a IV a CGrupa: AndreeaVârsta: 11 ani, 9 luniObiectul: PsihodiagnosticScopul:: Evaluarea nivelului inteligenţei- Stabilirea QITeste administrate:: “TestulGOODENOUGH (OMULEŢUL)” „Proba WISC-R” (probele verbale şi proba de memorie a cifrelor)Obiective operaţionale:O1: Să deseneze un omuleţO2: Să răspundă la întrebările psihologului
Desfăşurarea activităţii
Obiective Etapele activităţii
Activitateapsihopedagogului
Activitatea elevului/elevilor
1. Momentul organiztoric
Profesorul psihopedagog pregăteşte cabinetul în vederea desfăşurării optime a activităţii
Profesorul psihopedagog pregăteşte materialul didactic.
Profesorul psihopedagog aduce elevii în cabinet
…elevul se aşează la locul indicat de profesor
2. Pregătirea psihologică
Eu ştiu că tu eşti un elev bun, silitor, conştiincioă. De aceea, astăzi cînd d-na inspectoare a venit la noi în vizită, am vrut să-i arătăm şi dânsei acest lucru.
3. Enunţarea temei şi a obiectivelor
Astăzi vom avea două tipuri de activităţi: mai întâi o să desenăm un omuleţ, iar apoi o să-mi răspinzi la nişte întrebări.
4.Aplicarea testelor
I se va da elevului o foaie de hârtie şi un creion. Indicaţia va fi: “Te rog să desenezi un om, aşa cum ştii tu”
Se va trece apoi la aplicarea scalelor verbale şi a probei de memorie a cifrelor din proba WISC. Indicaţia de muncă va fi: “”Te voi ruga să imi răspunzi la câteva întrebări . Dacă la un moment nu ştii răspunsul nu e nici o problemă, trecem mai departe. De acord? Hai să începem!” Psihologul va nota în protocol rezultatele înregistrate
…va desena omuleţul
…va răspunde la întrebări
5. Evaluarea elevilor şi oferirea feedback-ului
Prin analiza protocoaleleor se va calcula QI subiectului.
Testul GOODENOUGH în calitatea sa de test proiectiv poate fi folosit şi pentru interpretarea personalităţii
PROTOCOL DE INREGISTRARE A REZULTATELOR “Testului GOODENOUGH (OMULEŢUL)”
INTERPRETAREA REZULTATELORA. 11 aB. 1 b
2 12 a3 b4 a c
b dc e
5 a 13b 14 a
6 a bb c
7 a db ec fd 15 ae b
8 a 16 ab b
9 a cb dc 17 ad b
10 a 18 ab bc PUNCTAJde
QI = EM-10*100/EC*11 =
OBSERVATII RELEVANTE DIN TIMPUL EVALUARII PSIHOLOGICE
PROTOCOL DE ÎNREGISTRARE A REZULTATELOR “Testului WISC”