View
561
Download
13
Category
Preview:
Citation preview
PROIECT DE LECŢIE
Data: 28.IV.2009Ora: 8.00 – 8.50Clasa: a II – a BAria curriculară: Matematică și științeObiectul: MatematicăUnitatea de învățare: Elemente de geometrieTema: Figuri geometriceTipul lecţiei: predare-învățare
Scopul lecției: - asimilarea de cunoștințe referitoare la elemente intuitive de geometrie (figurile geometrice);- exersarea capacității de sortare a obiectelor după formă, mărime;- dezvoltarea limbajului matematic specific geometriei;- dezvoltarea spiritului de observație, a operațiilor gândirii și stimularea atenției voluntare.
Obiective de referință:2.2 - să recunoască forme plane2.2 - să sorteze obiecte date după desene după criterii diverse2.2 - să clasifice obiecte date după desene după criterii diverse
Obiective operaţionale: O1 - să scrie numele figurilor geometrice de pe cartonașe date;
O2 - să numere laturile figurilor geometrice de pe cartonașe; O3 - să recunoască obiecte ce au forma unor figuri geometrice; O4 - să identifice figurile geometrice din imaginile cu obiecte prezentate; O5 - să rezolve o fișă de lucru; O6 - să găsească figura ce urmează dintr-un șir dat
Obiective afective: să participe cu plăcere și interes la lecție
Strategia didactică:Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicația, problematizareaMijloace de învăţare: cartonașe cu figuri geometrice, fișe individuale, slide-uri cu imagini, videoproiector, calculator,
1
Forme de organizare: frontal, individual – independent, colectiv – dirijat, individual – dirijat, pe echipe
Locul de desfășurare: sala de clasăEfectiv de elevi: 14
Bibliografie:1. Lupu, C. (2000): Metodica predării matematicii – manual pentru clasa a XII – a, Editura paralela 45, Piteşti.2. Imagini oferite de Google Images3. Slide-uri preluate și re-prelucrate/adaptate (www.didactic.ro)
Etapele lecţiei
Tim
p
Ob
iecti
ve
Conţinutul ştiinţific al lecţiei
Strategia didactică
Metode şi procedee
Forme de
organizare
Mijloace de
învăţare
2
1 2 3 4 5 6 7
1. Momentul organizatoric 2’
Activitatea învățătorului (A.Î) Activitatea elevilor (A.E)Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei
- îşi pregătesc pe bănci rechizitele necesare
Se trec absenții în catalog. _
conversația frontal
2. Captarea atenţiei
3’(A.Î) (A.E)
- solicită elevii să participe la jocul de înviorare:
”Am o căsuță mică, așa și-așa(arată în aer un triunghi și apoi un pătrat)
Și fumul se ridică, așa și-așa(arată în aer rotocoale de fum)
Mă șterg pe pantofi, așa și-așa(arată în aer cum se șterge pe pantofi)
Și bat la ușa casei, așa și-așa(arată în aer un dreptunghi în picioare și apoi bate în aer cu mâna stângă respectiv
cu mâna dreaptă)”
- ascultă și urmăresc învățătorul
- execută jocul cu ajutorul acestuia
- poartă o conversație cu elevii:
Copii, acest joc noi îl jucăm aproape în fiecare dimineață. V-ați întrebat ce desenăm noi în aer atunci când facem acest joc?
Cine știe ce desenăm atunci când arătăm căsuța?
Dar când arătăm fumul și poarta casei?
- ascultă întrebările
- răspund când sunt numiți
Astăzi, în ora de matematică, vom învăța mai multe despre
conversația
jocul didactic
conversația
frontal
colectiv-dirijat
3
aceste desene, pe care le vom numi Figuri geometrice.
Le numim ”figuri” pentru că noi suntem mici matematicieni, și ne place limbajul matematic, dar știm că ne referim la niște desene.
Le numim ”figuri geometrice” pentru că Geometria este o parte a matematicii care se ocupă cu măsurarea figurilor și tot ce ține de acestea. Dar mai multe despre geometrie veți învăța și în anii următori
- ascultă ceea ce învățătorul comunică
conversația
explicația
3.Anunţarea temei
şi
enunţarea obiectivelor
1’
(A.Î) (A.E)- scrie pe tablă data și titlul
lecției:
Figuri geometrice
- scriu în caiete data și titlul lecției
Astăzi vom învăța principalele figuri geometrice, și anume pătratul, dreptunghiul, triunghiul și cercul. Vom desena aceste figuri și vom învăța detalii despre acestea, apoi ne vom juca cu ele.
- ascultă ceea ce învățătorul comunică
expunereaconversația
expunereaconversația
frontal
4’(A.Î) (A.E)
Înainte de a învăța ceea ce ne-am propus pentru ora de azi, vreau să ne amintim ce am învățat în orele trecute de
- pregătesc caietul de matematică deschis la tema pentru azi
4
4. Reactualizarea cunoştinţelor acumulate anterior
matematică, și vom face acest lucru în timp ce eu vin să corectez tema pe care voi ați avut-o de rezolvat pentru azi.
- Adresează întrebări elevilor:
Câte operații matematice am învățat în orele de matematică?
Numiți aceste operații.
Cum se numesc numerele care se adună?Dar rezultatul lor?Care este semnul adunării?
Calcul mintal cu adunări.
Cum se numește primul număr al scăderii?Cum se numește al doilea număr al scăderii?Cum se numește rezultatul scăderii?Care este semnul operației de scădere?
Cum trebuie să fie descăzutul față de scăzător? De ce?
Calcul mintal cu scăderi.
- răspund atunci când sunt numiți
conversaţiaexerciţiul
conversaţiaexerciţiul
colectiv-dirijat
colectiv-dirijat
20’(A.Î) (A.E)
Solicit elevii să aleagă din plicurile ce se află pe banca lor, cartonașul de culoare
- deschid plicul și scot din el cartonașul de culoare roșie
conversaţiaexplicaţia
colectiv-dirijat
Plicuri cu cartonașe colorate
Slide-uri
5
5. Prezentarea noului conţinut
O1
O2
roșie:
Ce este desenat pe cartonașul de culoare roșie?Deci, este un pătrat. Vom scrie la prima bulinuță din dreapta figurii, numele acestuia: pătrat
Numărați din câte linii a fost desenat acest pătrat
Noi vom numi aceste linii laturi și vom scrie numărul lor la a doua bulinuță de pe cartonaș
Ce observăm că fac aceste laturi?
- Ce observăm cu privire la lungimea lor? Cum sunt ele?
- Deci, pătratul este o figură geometrică cu 4 laturi egale.
- Priviți tabloul nostru cu Pinocchio. Ce observați? Ce formă are acesta?
- Dați exemple de alte obiecte ce au forma unui pătrat!
Solicită elevilor să lipească aceste cartonașe în caiete.
- răspund întrebării (un pătrat)
- scriu pe linia continuă a primei bulinuțe, numele figurii
- răspund întrebării (din 4 linii drepte)
- scriu pe linia continuă a celei de-a doua bulinuțe 4 laturi (linii)
- răspund întrebării (aceste laturi se întâlnesc)
- răspund întrebării (aceste laturi sunt egale)
- răspund întrebării (tabloul nostru cu Pinocchio are forma unui pătrat)
- exemplifică lucruri ce au forma unui pătrat
- lipesc cartonașul în caiet
proiectate ce reprezintă cartonașul mărit
6
În mod similar se procedează și pentru dreptunghi, triunghi și cerc, evidențiindu-se numărul de laturi și felul lor, cu exemple concrete
6. Dirijarea învăţării
şi
7. Obţinerea performanţelor
5’O3
O4
(A.Î) (A.E)Solicită elevilor să privească imaginea ce se află sub cartonașul cu pătrat/dreptunghi,triunghi/cerc
Cere unui elev să recunoască figura geometrică ce seamănă cu obiectul și să scrie numele obiectului
- privesc imaginea
- numește imaginea- scriu pe linia continuă de
la a treia bulinuță numele obiectului din imagine
Prezintă elevilor imagini cu diverse obiecte și solicită ca elevii să scrie pe linia punctată de pe cartonașe numele figurii geometrice ce seamănă cu obiectul prezentat
- privesc imaginile- scriu pe cartonașe numele
figurii geometrice care se regăsește în obiectele din imaginile prezentate
conversaţiaexplicaţiaexerciţiul
colectiv-dirijat
cartonașe colorate
imagini cu diverse obiecte ce au forma figurilor geometrice învățate
8. Asigurarea feed-back-ului
5’
O5(A.Î) (A.E)
Împarte elevilor o fișă de lucru. (vezi anexa)
Citește cerințele și le explică modul de rezolvare.
- rezolvă fișa
conversaţiaexplicaţiaexerciţiul
individual - independent fişa de
lucru
9. Evaluarea
5’(A.Î) (A.E)
Discută rezolvarea fișei și corectează frontal folosind
- ascultă cum trebuia rezolvat și își corectează
conversaţia colectiv-dirijat
slide
video-proiector
7
performanţelor videoproiectorul. eventualele greșeli. Face aprecieri asupra rapidității și calității în ceea ce privește rezolvarea fișei
-
10. Intensificarea retenţiei
3’ O6
(A.Î) (A.E)
Prezintă elevilor o problemă de logică
- se gândesc și dau răspunsul
exerciţiulproblemati-
zareape echipe
slide
video-proiector
11. Asigurarea transferului
2’
(A.Î) (A.E)Felicită elevii care au
participat activ la lecţie şi face unele constatări cu privire la activitatea independentă şi în echipă.
Recompensează elevii cu câte un bănuț de aur.Recapitulează obiectivele propuse și subliniază atingerea lor.
- participă activ la recapitularea celor însușite în lecția de azi
Oferă tema pentru acasă: diferite exerciţii din culegerea de matematică pe care o au elevii. Oferă explicaţii acolo unde ar putea apărea dificultăţi.
- notează tema pentru acasă
conversaţia
explicaţia
frontal
8
________________________________
Fişă de lucru individuală
1. Numărați figurile geometrice:
…. cercuri …. pătrate …. triunghiuri …. figuri albe …. dreptunghiuri …. figuri roșii
2. Stabilește dacă e ADEVĂRAT sau FALS:
□Pătratul are 5 laturi.
□Dreptunghiul are 4 laturi, egale două câte două.
9
□Cercul este linie dreaptă.
□Triunghiul are trei laturi.
10
Anexe:
11
●………………………
● are ….. laturi (linii)
……………………
……………………………
●………………………………
● are ___ laturi (linii)
…………………
………………………
●………………………………
● are ___ laturi (linii)
……………………
………………………………
●………………………………
●………………………………
………………………………
●………………………
● are ….. laturi (linii)
……………………
………………………………
●………………………………
● are ___ laturi (linii)
…………………
………………………
12
●………………………………
● are ___ laturi (linii)
……………………
……………………………
●……………………………
●………………………………
………………………………
13
Recommended