portale edukacyjne i portale wiedzy - AGH University of...

Preview:

Citation preview

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 1

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 2

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 3

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 4

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 5

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 6

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 7

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 8

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 9

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 10

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 11

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 12

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 13

SCENARIUSZ ZAJĘĆ:

Temat : Portale wiedzy i portale edukacyjne

Czas trwania : 60 min

Realizacja: gimnazjum/studenci

Opracowała: inż. Magdalena Piętka

Cele ogólne :

· Pozyskanie nowej wiedzy na temat portali wiedzy,

• Pozyskanie nowej wiedzy na temat portali edukacyjnych,

· Połączenie posiadanej wiedzy uczniów i rozszerzenie jej,

Cele szczegółowe – UCZEŃ :

• Potrafi wytłumaczyć co to jest portal edukacyjny,

• potrafi wymienić przykłady platform programowych portali edukacyjnych,

• potrafi krótko scharakteryzować dwie wybrane platformy,

• wie co powinien postadać każdy portel edukacyjny,

• wie co to jest portal wiedzy,

• potrafi odróżnić portal wiedzy od portalu edukacyjnego,

• portafi wymienić najlepsze portale wiedzy,

Wiadomości ucznia przed lekcją:

• zna regulamin pracowni komputerowej,

• zna zasady bezpiecznego użytkowania zestawu komputerowego,

• umie pracować stosując się do poznanych zasad i regulaminu,

• zna zagrożenia wynikające z użytkowanie Internetu,

• Potrafi korzystać z przeglądarki internetowej,

Metody pracy nauczyciela :

o wykład,

o pogadanka,

o ćwiczenia praktyczne,

Pomoce dydaktyczne :

� prezentacja multimedialna

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 14

Przebieg zajęć :

Lekcja 1:

1) Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie obecności)

2) Zapoznanie uczniów z tematem lekcji i etapami jego realizacji

3) Uświadomienie uczniom celu lekcji

4) Realizacja etapów i zagadnień które będą omawiane na lekcji

5) Podsumowanie zajęć

(ad.2) Poinformowanie o temacie zajęć oraz zakresie materiału który obejmuje zagadnienia

związane z :

-portalami edukacyjnymi,

- portalami wiedzy.

(ad.4- w skrócie)

Nauczyciel robi wprowadzenie do nowego tematu. W tym etapie rozpoczyna wykład.

Do tej formy pracy wykorzystuje prezentację multimedialną, którą przygotował przed

zajęciami. W pierwszych minutach zajęć wyjaśnia co to jest portal edukacyjny. Następnie

skupia się co powinien zawierać. Po wyjaśnieniu przechodzi do platform programowych

p.edukacyjnych. Wymienia cztery najbardziej znane platformy i objaśnia starannie każdą

z nich. Potem wymienie narzędzia portalu edukacyjego oraz czym powinien się

charakteryzować. Drugim etapem jest przedstawianie portali wiedzy i zobrazowanie w tabeli

najbardziej obleganych stron. Nauczyciel podaje przykład i wspomina o stronie

odpowiadac.pl.

Część praktyczne + pogadanka:

Nauczyciel prosi uczniów aby wpisali w głównym oknie przeglądarki internetowej

stronę: www odpowiadac.pl. Każdy uczeń rejestruje się, czas rejestracji to kilkadziesiąt

sekund. Następnie uczniowie otrzymują czas na rozejrzenie się po stronie www. Nauczyciel

prosi uczniów aby powiedzieli co jest charakterystycznego dla tego portalu wiedzy.

Następnie prosi uczniów aby wpisali : Learningspace � w przeglądarkę google

i włączyli pierwszy link do strony. W tym wypadku uczniowie nie tworzą konta tylko

korzystają z portalu jako „GOŚĆ”. Nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z tym

portalem edukacyjnym i również wskazali odpowiednie cechy portalu edukacyjnego.

i n ż . M a g d a l e n a P i ę t k a P . W I E D Z Y & P . E D U K A C Y J N E

Strona 15

Nauczycie robi podsumowanie z części praktycznej i przechodzi do dyskusji.

PYTANIE: „Jak myślicie czy portale wiedzy i edukacyjne są bardzo potrzebne w dzisiejszych

czasach i dlaczego?”

Po udzieleniu różnych odpowiedzi przez uczniów, nauczyciel sumuje wypowiedzi i wyciąga

odpowiednie wnioski =podsumowanie.

Następuje zakończenie zajęć i wyłączenie komputerów przez uczniów.

Bibliografia:

• http://www.serp24.pl/fraza/portale%20wiedzy#

• http://consilr.info.uaic.ro/uploads_lt4el/resources/pdfpolAn%20education%20on%20t

he%20Internet.pdf

• http://www.szukaj.com/web?q=portale+wiedzy