O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Preview:

Citation preview

O stručno-pedagoškoj razini pisanoga rada i pripremanju oglednoga sata Engleski jezik

Sveučilište u ZadruKatarina Ćurković Denona, prof.

POUČAVANJE

•Proces poučavanja je vrlo složen i on se uči. Jedna od definicija poučavanja je ta da je to „aktivnost oblikovana u svrhu promoviranja učenja“ (Tomlinson,1995:9,navedeno u Malderez i Bodoczky,1999).

•Učenje vještine poučavanja ima svoju teorijsku i praktičnu stranu.

To je dugotrajan ali i složen proces upravo zbog činjenice da smo svjedoci stalnih promjena teorijske podloge i znanja o nastavničkoj profesiji.

VJEŠTINA POUČAVANJA

•Vještina poučavanja podrazumijeva učinkovitu primjenu znanja o predmetu poučavanja u sklopu aktivnosti i procesa u razrednoj interakciji.

• CILJ - uspješnost u složenoj vještini poučavanja

THE TEACHER ICEBERG (Malderez 1996)•Vidljivi vrh sante leda čine nastavnikovo poznavanje predmeta poučavanja i njegovo profesionalno ponašanje.

•Ispod površine sante leda - kultura i društvo u kojem nastavnik živi i radi; procesi kroz koje nastavnik prolazi prije ulaska u razred.

•Planiranje nastavnog sata:• donošenje odluka, sistematizacija i odabir nastavnog materijala, odabir učinkovitih strategija poučavanja

•“reflective practitioners”

Kako napisati uspješan pisani rad?•Sadržaj / kompozicija rada•Poznavanje stručne literature o temi pisanoga rada / vlastito nastavno iskustvo

•Jezični izričaj/ razina diskursa/uporaba bezličnog glagolskog oblika

Struktura pisanoga rada

•1. Uvod•2. Razrada teme•3. Zaključak

Primjer teme: Pisanje i pisano izražavanje u nastavi stranoga jezika

Uvodni dio rada

•Najava i kontekstualan prikaz teme s metodičko-didaktičkog gledišta pri čemu se očituje poznavanje referentne literature.

•Teorijski osvrtpisanje - produktivna jezična vještina;razlike između govorne i pisane

komunikacije;stav prema vještini pisanja u nastavi stranih

jezika s metodičkog aspekta;

Razrada teme

•Dodatna elaboracija teme potkrijepljena stajalištima i primjerima iz vlastite nastavne prakse. I u ovom dijelu je važan osvrt na pročitanu literaturu.

•prikaz osnovnih principa organizacije pisanih vježbi u nastavi stranoga jezika (na primjer-kartice s riječima, prepisivanje, diktat, pisanje pisama, sastavaka, sažetaka, domaći uradak)

Zaključak

•Smislen završetak rada pri čemu se ukratko daje osvrt na obrađenu temu.

•sažet prikaz osnovnih misli o vještini pisanja

Sadržaj pisanoga rada

•Relevantan za temu koja se obrađuje!!! U protivnom, tema je promašena.

• jasan, konkretan,stručan prikaz informacija bez naglaska na subjektivnim dojmovima iz vlastite nastavne prakse

“Ja u svom razredu uvijek koristim diktat jer mislim da je jako koristan za vježbanje pisanja.”

Pripremanje nastavnoga sata

•Metafore za nastavni sat:•nogometna utakmica•putovanje bez kraja•igra bez granica•posjet liječniku

PRIPREMANJE NASTAVNOGA SATA

•Nastavnikov um je neiscrpan izvor brojnih ideja, planova, odluka, promišljanja vezanih za izvedbu nastavnog sata.

? ?

?

?

KAKO?

ŠTO?

ZAŠTO?KADA?

Kako pripremiti uspješan nastavni sat?•Uspješan sat:• dobra, temeljita priprema• različite vrste aktivnosti• dinamična razredna interakcija• odabir i učinkovita organizacija sastavnica nastavnoga sata

Definiranje ciljeva oglednoga sata

…”lesson aims are not the things that you or your students do in class – but the result of the things you do.”

(Scrivener, 2010) •Naglasak je na vještinama ili znanju koje

će učenici usvojiti.•1. Što će učenici naučiti na ovom

nastavnom satu? (Razgovarati na odabranu temu? Napisati pismo? )

Ciljevi nastavnoga sata

•Definirati jasno i precizno ciljeve!•1. Što će učenici naučiti/usvojiti na

ovom nastavnom satu?

• Learners will be able to describe, identify, interpret, produce, communicate, use the Present Continuous Tense ,etc.

• LINGUISTIC AIM- e.g. to give practice in oral fluency

•TEACHING AIM:•to develop the skills of peer correction•to give controlled practice of structures

•LEARNER ACTIVITIES:•Learners exchange workbooks and check

their partner’s work.•Learners complete a gap-fill grammar

exercise in a workbook.

•2. Koja su nastavnikova očekivanja od učenika na kraju izvedbe planiranoga nastavnoga sata?

•Uporaba jezičnih struktura i vještina u određenim situacijama (kontekstualizacija ciljeva)-vidljivi rezultat/ COMMUNICATIVE AIM

• Learners will be able to use the Present Continuous to talk about situations in their lives which are planned and arranged.

•3. Na koji način će učenici uvježbati jezične strukture/ vještine koje ste poučavali?

•Learners will practise the use of the Present Continuous in written tasks and oral activities.

Struktura nastavnoga sata

•1. Uvodni dio sata (introduction)

•2. Središnji dio sata (development)

•3. Završni dio sata (closure)

•2. Development •e.g. 2.1. Stage 1: answering questions…

Estimated time: 8 minutes •Objective: to improve students'

communicative competence•Procedures: A student reads one

question and tries to give an answer. Other students can comment and express their opinions.

•Aids and materials: textbook

 

•Closure :

•e.g. 3.1. Ending the lesson Estimated time: … minutes

•Objective: e.g. to round up the lesson•Procedures: e.g. homework assignment•Extra activity (if not, for homework)

•osmisliti učinkovit početak nastavnoga sata;

•odrediti metode koje će se koristiti za poučavanje sadržaja nastavnoga sata (uporaba različitih strategija poučavanja- objašnjavanje, davanje uputa, postavljanje pitanja, ispravljanje pogrešaka itd.;

(dob učenika/pretpostavljena razina znanja)

•popis nastavnih sredstava i pomagala koji će se koristiti na satu;

•Sistematičnost u prezentaciji•Prijelazi (transitions) iz jedne aktivnosti u drugu

•Planiranje vremena nastavnoga sata•Kako privući pozornost učenika?

• Na koji način će nastavnik znati /dokazati da su ciljevi navedeni u nastavnom planu u potpunosti ostvareni?

Uspješnost nastavnog sata

•1. Učenici su bili motivirani te su aktivno sudjelovali u izvedbi nastavnoga sata.

•2. Učenici su, kroz planirane aktivnosti, pokazali da su usvojili sadržaj nastavnoga sata.

•3. Nastavni sat je protekao u korektnim metodičko-didaktičkim okvirima, prema planu.

•4. Komunikacija na engleskom jeziku je ostvarena.

•Overplan, overplan,

overplan!

proces učenja proces poučavanja

ISKUSTVO

Preporučena literatura• Harmer, J. (2001). The Practice of

English Language Teaching. Harlow: Longman.

• Ur, P. (1996). A Course in Language Teaching: Practice and theory. Cambridge: CUP.

• Woodward, T. (2001). Planning Lessons and Courses: Designing sequences of work for the language classroom. Cambridge: CUP.

• Tood, R. W. (1997). Classroom Teaching Strategies. Prentice Hall.

• Vale D., Feunteun, A. (2000). Teaching Children English. CUP.

• Malderez A., Bodoczky C. (1999). Mentor Courses. CUP.

• Ur, P. (2001). Grammar Practice Activities. CUP.

•Richards J. C., Rodgers T. S. (2001). Approaches and Methods in Language Teaching. CUP.

•Harmer, J. (2007). How to Teach English. Pearson ESL.

Zahvaljujem Vam na pozornosti!

Recommended