29
Mata Pelajaran : Pendidikan Agama Islam Kelas : Tahun 9 SP GPA Tarikh : Isnin 24 May 2010M bersamaan 10 Jamadilakhir 1431H. Bilangan Pelajar : 30 Orang Masa : 07.30 - 08.30 Pagi ( 60 Minit ) Tajuk : Tafsir 3 Sub Tajuk : Surah al-An’am Objektif Umum : Pelajar akan dapat membaca potongan ayat 141 dalam bahasa Arab dengan betul dan memahami isi ayat . Objektif Khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar di- jangka akan dapat : i- Membaca potongan ayat 141 surah al-An’am dengan betul. ii- Memahami makna potongan ayat 141. iii- Menyatakan hukum serta kekuasaan Allah yang terdapat didalam ayat ini. iv- Menjelaskan kenapa Allah membenci sikap berlebihan / membazir dari segi individu dan masyarakat. Pengatahuan Sedia ada : Pelajar telah mengetahui tentang harta benda yang wajib RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Lp irk ( minggu 21 )

  • Upload
    sofinah

  • View
    936

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Lp irk ( minggu 21 )

Mata Pelajaran : Pendidikan Agama Islam

Kelas : Tahun 9 SP GPA

Tarikh : Isnin 24 May 2010M bersamaan 10 Jamadilakhir 1431H.

Bilangan Pelajar : 30 Orang

Masa : 07.30 - 08.30 Pagi ( 60 Minit )

Tajuk : Tafsir 3

Sub Tajuk : Surah al-An’am

Objektif Umum : Pelajar akan dapat membaca potongan ayat 141 dalam bahasa Arab

dengan betul dan memahami isi ayat .

Objektif Khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar di-

jangka akan dapat :

i- Membaca potongan ayat 141 surah al-An’am dengan betul.ii- Memahami makna potongan ayat 141.iii- Menyatakan hukum serta kekuasaan Allah yang terdapat

didalam ayat ini.iv- Menjelaskan kenapa Allah membenci sikap berlebihan /

membazir dari segi individu dan masyarakat.

Pengatahuan Sedia ada : Pelajar telah mengetahui tentang harta benda yang wajib

dikeluarkan zakat.

Gabungjalin : Al-Quran, Akhlak dan Akidah.

Penerapan Nilai : Bersyukur, mengelakkan pembaziran, mencari rezki yang halal.

Kemahiran Berfikir : Menjana minda, Peta minda.

Bahan Bantu Mengajar : Papan Putih, Projektor dan computer riba.

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Page 2: Lp irk ( minggu 21 )

Langkah

Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan

Pendahulua

n

( 2 minit )

Doa belajar Pelajar membaca doa beramai-ramai

Set Induksi

( 3 minit )

Refleksi tentang kajadian

alam mengenai tumbuh-

tumbuhan dan buah-

buahnan.

1. Pelajar diminta merenungkan

kejadian alam tentang

tumbuh-tumbuhan dan buah-

buahan.

2. Pelajar diminta menyatakan

contoh tumbuh-tumbuhan

dan buah-buahan?

3. Guru mengaitkan dengan

tajuk hari ini.

KB:

Pemikiran

reflektif

Teknik :

Sumbangsaran.

Langkah 1

( 15 minit )Teori Surah Al-An’am

1. Guru membacakan potongan

ayat 141 surah al-An’am

dengan didengar oleh pelajar.

2. Guru mengulangi bacaan

potongan ayat 141 dengan

diikuti oleh bacaan pelajar.

3. Guru menerangkan makna

serta huraian potongan-

potongan ayat 141 dan pelajar

memberikan perhatian.

KB:

Menjana idea

Teknik :

Bacaan lisan

Penerangan

Latih tubi

Page 3: Lp irk ( minggu 21 )

Langkah 2

( 15 minit )

1. Hukum-hukum

2. Bukti kekuasaan

Allah

3. Mengapa Allah

membenci sikap

membazir.

1. Guru menerangkan hukum

yang terdapat dalam ayat 141

2. Guru menjelaskan bukti

kekuasaan Allah yang

terdapat dalam ayat ini.

3. Guru menyatakan mengapa

Allah membenci sikap

membazir / berlebihan dari

segi individu dan masyarakat.

BBM :

Projektor

Teknik :

Bercerita

Syarahan

Langkah 3

( 15 minit )Penilaian

Guru akan meminta pelajar :

1. Membacakan ayat 141 surah

al-An’am dengan betul.

2. Memberikan terjemahan ayat

3. Menjelaskan makna

potongan-potongan ayat.

4. Soal jawab secara lisan :

a- Hukum yang terdapat

dalam ayat.

b. Bukti kekuasaan Allah

c- Mengapa Allah membenci

sikap membazir/berlebihan

dari segi individu dan

masyarakat.

KB :

Banding beza

Menghafal

Teknik :

Soal jawab

Page 4: Lp irk ( minggu 21 )

Penutup

( 10 minit )

Rumusan dan Refleksi :

` Ayat 141 Surah al-

An’am

` Hukum-hukum

` Bukti kekuasaan

Allah.

` Mengapa Allah

Membenci sifat

berlebihan /

membazir.

` Guru membuat kesimpulan

bahawa semua kejadian di

alam ini seperti tanam-

tanaman dan buah-buahan

yang berbagai jenis serta

berbagai bentuk adalah bukti

kekuasaan Allah s.w.t.

` Ada jenis tanam-tanaman dan

buah-buahan yang wajib

dikeluarkan zakat seperti

beras, gandum, jagong,

kacang, barli, anggur dan

kurma.

` Sikap membazir / berlebihan

dari segi makan akan

mengikabatkan kerosakan

pada penghadaman dan

menyebabkan kesihatan

tergangu, menyebabkan letih

dan malas bekerja,

melahirkan sikap tamak dan

haloba dan sikap

mementingkan diri sendiri.

Nilai :

Kesedaran

kendiri.

Refleksi Kendiri :

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Page 5: Lp irk ( minggu 21 )

Ulasan Cooperating Teacher :

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Tanda tangan Guru : Tanda tangan HOD :

……………………………………………………….……

………………………………………………………………

( Sofinah Binti Haji Duraman ) ( Norhida Binti Haji

Bahar )

Page 6: Lp irk ( minggu 21 )

Mata Pelajaran : Pendidikan Agama Islam

Kelas : Tahun 9 SP GPA

Tarikh : Khamis 27 May 2010M bersamaan 13 Jamadilakhir 1431H.

Bilangan Pelajar : 30 Orang

Masa : 09.00 - 10.00 Pagi ( 60 Minit )

Tajuk : Tafsir 3

Sub Tajuk : Surah al-An’am ( Sambungan )

Objektif Umum : Pelajar akan dapat mengaplikasikan isi pelajaran yang diajarkan

Didalam kehidupan seharian.

Objektif Khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar di-

jangka akan dapat :

i. Menyatakan pembinaan ekonomi masyarakat yang dapat dipetik daripada pengajaran ayat.

ii. Menjelaskan pengajaran yang terdapat dalam ayat ini.iii. Menjawab latihan yang diberikan dengan betul.

Pengatahuan Sedia ada : Pelajar telah mengetahui tentang penjelasan makna ayat 141 surah

Al-An’am.

Gabungjalin : Al-Quran, Akhlak dan Akidah.

Penerapan Nilai : Bersyukur, mengelakkan pembaziran, mencari rezki yang halal.

Kemahiran Berfikir : Menjana minda, Peta minda.

Bahan Bantu Mengajar : Papan Putih , Projektor dan computer riba.

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Page 7: Lp irk ( minggu 21 )

Langkah

Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan

Pendahulua

n

( 2 minit )

Doa belajar Pelajar membaca doa beramai-ramai

Set Induksi

( 3 minit )

Refleksi tentang

terjemahan ayat

1. Pelajar diminta merenungkan

kembali pelajaran yang telah

dipelajari.

2. Pelajar diminta menyatakan

perkara yang penting yang

berhubungkait dengan ayat ini

yang telah dipelajari

sebelumnya.

3. Guru mengaitkan dengan

tajuk hari ini.

KB:

Pemikiran

reflektif

Teknik :

Sumbangsaran.

Langkah 1

( 10 minit )

Pembinaan ekonomi

masyarakat

Guru menerangkan pembinaan

ekonomi masyarakat yang dapat

dipetik dari pengajaran ayat ini

mengenai :

i- Pertanian sebagai sumber

ekonomi.

ii- Bercucuk tanam juga

membantu meningkatkan

ekonomi.

iii- Zakat sebagai sumber

ekonomi.

iv- Allah melarang bersifat

KB:

Menjana idea

Teknik :

Penerangan

Soal jawab

Page 8: Lp irk ( minggu 21 )

boros kerana boros

membawa mudarat.

Langkah 2

( 10 minit )Pengajaran Ayat

Guru menerangkan pengajaran ayat :

1. Segala isi kandungan alam ini

dijadikan untuk kepentingan

manusia seluruhnya.

2. Buah-buahan dan tanam-

tanaman adalah nikmat kurnia

dari Allah s.w.t.

3. Wajib mengeluarkan zakat

buah-buahan pada musim

menuai setelah sampai nisab.

4. Allah melarang membazir

kerana ia termasuk dalam

golongan pengikut syaitan.

5. Salah satu sumber rezki

adalah bercucuk tanam.

BBM :

Projektor

Teknik :

Penerangan

Soal jawab

Langkah 3

( 25 minit )Penilaian

Guru memberikan latihan bertulis :

1. Memberikan terjemahan

potongan ayat.

2. Lima pengajaran yang

didapati dari ayat ini.

KB :

Banding beza

Menghafal

Teknik :

Latihan

Page 9: Lp irk ( minggu 21 )

Penutup

( 10 minit ) Rumusan dan Refleksi :

Jawapan soalan latihan

Jawapan Latihan :

1. Dan Dialah Tuhan yang mengadakan / menjadikan kebun-kebun / taman-taman yang melata dan yang tidak melata dan pohon tamar dan tanam-tanaman yang berlainan rasanya, begitu juga pohon zaiton dan pohon delima yang sama / serupa dan yang tidak sama, maka makanlah kamu daripada buahnya apabila berbuah dan keluarkanlah haknya (zakat) pada hari menuainya dan janganlah kamu berlebih-lebihan sesungguhnya Allah tidak suka orang-orang yang berlebihan.

2. Di antara pengajaran ayat :

1) Allah menjadikan segala alam ini dan isi kandongannya semata-mata untuk faedah dan kepentingan manusia seluruhnya.

2) Diantara nikmat pemberian Allah ialah buah-buahan yang dijadikan dalam bermacam-macam jenis rupa, bentuk, warna, rasa dan ini, semuanya ini menandakan kekuasaan dan kebijaksanaannya.

3) Kita hendaklah mengeluarkan zakat tanam-tanaman dan buah-buahan pada musim menuai untuk diberikan kepada orang-orang yang berhak. Ianya sebagai bukti kesyukuran kita terhadap nikmat dan rezeki yang diberikan oleh Allah.

4) Zakat buah-buahan dan biji-bijian itu wajib dikeluarkan apabila sudah sampai nisab dengan tidak menunggu haul peredaran masa setahun.

Nilai :

Kesedaran

kendiri.

Page 10: Lp irk ( minggu 21 )

5) Allah melarang kita membazir dan boros dalam menggunakan nikmat pemberian Allah kerana orang-orang yang membazir itu termasuk dalam golongan pengikut-pengikut syaitan yang tidak kenangkan jasa allah.

6) Manusia digalakkan bercucuk tanam dan berkebun buah-buahan sebagai sumber rezeki dan makanan mereka.

Refleksi Kendiri :

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Ulasan Cooperating Teacher :

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Tanda tangan Guru : Tanda tangan HOD :

……………………………………………………….……

………………………………………………………………

Page 11: Lp irk ( minggu 21 )

( Sofinah Binti Haji Duraman ) ( Norhida Binti Haji

Bahar )

Mata Pelajaran : Pendidikan Agama Islam

Kelas : Tahun 9 SP S1

Tarikh : Rabu 26 May 2010M bersamaan 12 Jamadilakhir 1431H.

Bilangan Pelajar : 27 Orang

Masa : 11.30 - 12.30 Tengah Hari ( 60 Minit )

Tajuk : Tafsir 3

Sub Tajuk : Surah al-An’am

Objektif Umum : Pelajar akan dapat membaca potongan ayat 141 dalam bahasa Arab

dengan betul dan memahami isi ayat .

Objektif Khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar di-

jangka akan dapat :

v- Membaca potongan ayat 141 surah al-An’am dengan betul.vi- Memahami makna potongan ayat 141.vii- Menyatakan hukum serta kekuasaan Allah yang terdapat

didalam ayat ini.viii- Menjelaskan kenapa Allah membenci sikap berlebihan /

membazir dari segi individu dan masyarakat.

Pengatahuan Sedia ada : Pelajar telah mengetahui tentang harta benda yang wajib

dikeluarkan zakat.

Gabungjalin : Al-Quran, Akhlak dan Akidah.

Penerapan Nilai : Bersyukur, mengelakkan pembaziran, mencari rezki yang halal.

Kemahiran Berfikir : Menjana minda, Peta minda.

Bahan Bantu Mengajar : Papan Putih , Projektor dan computer riba.

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Page 12: Lp irk ( minggu 21 )

Langkah

Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan

Pendahulua

n

( 2 minit )

Doa belajar Pelajar membaca doa beramai-ramai

Set Induksi

( 3 minit )

Refleksi tentang kajadian

alam mengenai tumbuh-

tumbuhan dan buah-

buahnan.

4. Pelajar diminta merenungkan

kejadian alam tentang

tumbuh-tumbuhan dan buah-

buahan.

5. Pelajar diminta menyatakan

contoh tumbuh-tumbuhan

dan buah-buahan?

6. Guru mengaitkan dengan

tajuk hari ini.

KB:

Pemikiran

reflektif

Teknik :

Sumbangsaran.

Langkah 1

( 15 minit )Teori Surah Al-An’am

4. Guru membacakan potongan

ayat 141 surah al-An’am

dengan didengar oleh pelajar.

5. Guru mengulangi bacaan

potongan ayat 141 dengan

diikuti oleh bacaan pelajar.

6. Guru menerangkan makna

serta huraian potongan-

potongan ayat 141 dan pelajar

memberikan perhatian.

KB:

Menjana idea

Teknik :

Bacaan lisan

Penerangan

Page 13: Lp irk ( minggu 21 )

Langkah 2

( 15 minit )

4. Hukum-hukum

5. Bukti kekuasaan

Allah

6. Mengapa Allah

membenci sikap

membazir.

4. Guru menerangkan hukum

yang terdapat dalam ayat 141

5. Guru menjelaskan bukti

kekuasaan Allah yang

terdapat dalam ayat ini.

6. Guru menyatakan mengapa

Allah membenci sikap

membazir / berlebihan dari

segi individu dan masyarakat.

BBM :

Projektor

Teknik :

Bercerita

Syarahan

Langkah 3

( 15 minit )Penilaian

Guru akan meminta pelajar :

5. Membacakan ayat 141 surah

al-An’am dengan betul.

6. Memberikan terjemahan ayat

7. Menjelaskan makna

potongan-potongan ayat.

8. Soal jawab secara lisan :

a- Hukum yang terdapat

dalam ayat.

b. Bukti kekuasaan Allah

c- Mengapa Allah membenci

sikap membazir/berlebihan

dari segi individu dan

masyarakat.

KB :

Banding beza

Menghafal

Teknik :

Soal jawab

Page 14: Lp irk ( minggu 21 )

Penutup

( 10 minit )

Rumusan dan Refleksi :

` Ayat 141 Surah al-

An’am

` Hukum-hukum

` Bukti kekuasaan

Allah.

` Mengapa Allah

Membenci sifat

berlebihan /

membazir.

` Guru membuat kesimpulan

bahawa semua kejadian di

alam ini seperti tanam-

tanaman dan buah-buahan

yang berbagai jenis serta

berbagai bentuk adalah bukti

kekuasaan Allah s.w.t.

` Ada jenis tanam-tanaman dan

buah-buahan yang wajib

dikeluarkan zakat seperti

beras, gandum, jagong,

kacang, barli, anggur dan

kurma.

` Sikap membazir / berlebihan

dari segi makan akan

mengikabatkan kerosakan

pada penghadaman dan

menyebabkan kesihatan

tergangu, menyebabkan letih

dan malas bekerja,

melahirkan sikap tamak dan

haloba dan sikap

mementingkan diri sendiri.

Nilai :

Kesedaran

kendiri.

Refleksi Kendiri :

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Page 15: Lp irk ( minggu 21 )

Ulasan Cooperating Teacher :

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Tanda tangan Guru : Tanda tangan HOD :

……………………………………………………….……

………………………………………………………………

( Sofinah Binti Haji Duraman ) ( Norhida Binti Haji

Bahar )

Page 16: Lp irk ( minggu 21 )

Mata Pelajaran : Pendidikan Agama Islam

Kelas : Tahun 9 SP S1

Tarikh : Khamis 27 May 2010M bersamaan 13 Jamadilakhir 1431H.

Bilangan Pelajar : 27 Orang

Masa : 11.30 - 12.30 Pagi ( 60 Minit )

Tajuk : Tafsir 3

Sub Tajuk : Surah al-An’am ( Sambungan )

Objektif Umum : Pelajar akan dapat mengaplikasikan isi pelajaran yang diajarkan

Didalam kehidupan seharian.

Objektif Khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar di-

jangka akan dapat :

iv. Menyatakan pembinaan ekonomi masyarakat yang dapat dipetik daripada pengajaran ayat.

v. Menjelaskan pengajaran yang terdapat dalam ayat ini.vi. Menjawab latihan yang diberikan dengan betul.

Pengatahuan Sedia ada : Pelajar telah mengetahui tentang penjelasan makna ayat 141 surah

Al-An’am.

Gabungjalin : Al-Quran, Akhlak dan Akidah.

Penerapan Nilai : Bersyukur, mengelakkan pembaziran, mencari rezki yang halal.

Kemahiran Berfikir : Menjana minda, Peta minda.

Bahan Bantu Mengajar : Papan Putih, Projektor dan computer riba.

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Page 17: Lp irk ( minggu 21 )

Langkah

Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan

Pendahulua

n

( 2 minit )

Doa belajar Pelajar membaca doa beramai-ramai

Set Induksi

( 3 minit )

Refleksi tentang

terjemahan ayat

4. Pelajar diminta merenungkan

kembali pelajaran yang telah

dipelajari.

5. Pelajar diminta menyatakan

perkara yang penting yang

berhubungkait dengan ayat ini

yang telah dipelajari

sebelumnya.

6. Guru mengaitkan dengan

tajuk hari ini.

KB:

Pemikiran

reflektif

Teknik :

Sumbangsaran.

Langkah 1

( 10 minit )

Pembinaan ekonomi

masyarakat

Guru menerangkan pembinaan

ekonomi masyarakat yang dapat

dipetik dari pengajaran ayat ini

mengenai :

v- Pertanian sebagai sumber

ekonomi.

vi- Bercucuk tanam juga

membantu meningkatkan

ekonomi.

vii- Zakat sebagai sumber

ekonomi.

viii- Allah melarang bersifat

KB:

Menjana idea

Teknik :

Penerangan

Soal jawab

Page 18: Lp irk ( minggu 21 )

boros kerana boros

membawa mudarat.

Langkah 2

( 10 minit )Pengajaran Ayat

Guru menerangkan pengajaran ayat :

6. Segala isi kandungan alam ini

dijadikan untuk kepentingan

manusia seluruhnya.

7. Buah-buahan dan tanam-

tanaman adalah nikmat kurnia

dari Allah s.w.t.

8. Wajib mengeluarkan zakat

buah-buahan pada musim

menuai setelah sampai nisab.

9. Allah melarang membazir

kerana ia termasuk dalam

golongan pengikut syaitan.

10. Salah satu sumber rezki

adalah bercucuk tanam.

BBM :

Projektor

Teknik :

Penerangan

Soal jawab

Langkah 3

( 25 minit )Penilaian

Guru memberikan latihan bertulis :

3. Memberikan terjemahan

potongan ayat.

4. Lima pengajaran yang

didapati dari ayat ini.

KB :

Banding beza

Menghafal

Teknik :

Latihan

Page 19: Lp irk ( minggu 21 )

Penutup

( 10 minit ) Rumusan dan Refleksi :

Jawapan soalan latihan

Jawapan Latihan :

3. Dan Dialah Tuhan yang mengadakan / menjadikan kebun-kebun / taman-taman yang melata dan yang tidak melata dan pohon tamar dan tanam-tanaman yang berlainan rasanya, begitu juga pohon zaiton dan pohon delima yang sama / serupa dan yang tidak sama, maka makanlah kamu daripada buahnya apabila berbuah dan keluarkanlah haknya (zakat) pada hari menuainya dan janganlah kamu berlebih-lebihan sesungguhnya Allah tidak suka orang-orang yang berlebihan.

4. Di antara pengajaran ayat :

7) Allah menjadikan segala alam ini dan isi kandongannya semata-mata untuk faedah dan kepentingan manusia seluruhnya.

8) Diantara nikmat pemberian Allah ialah buah-buahan yang dijadikan dalam bermacam-macam jenis rupa, bentuk, warna, rasa dan ini, semuanya ini menandakan kekuasaan dan kebijaksanaannya.

9) Kita hendaklah mengeluarkan zakat tanam-tanaman dan buah-buahan pada musim menuai untuk diberikan kepada orang-orang yang berhak. Ianya sebagai bukti kesyukuran kita terhadap nikmat dan rezeki yang diberikan oleh Allah.

10) Zakat buah-buahan dan biji-bijian itu wajib dikeluarkan apabila sudah sampai nisab dengan tidak menunggu haul peredaran masa setahun.

Nilai :

Kesedaran

kendiri.

Page 20: Lp irk ( minggu 21 )

11) Allah melarang kita membazir dan boros dalam menggunakan nikmat pemberian Allah kerana orang-orang yang membazir itu termasuk dalam golongan pengikut-pengikut syaitan yang tidak kenangkan jasa allah.

12) Manusia digalakkan bercucuk tanam dan berkebun buah-buahan sebagai sumber rezeki dan makanan mereka.

Refleksi Kendiri :

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Ulasan Cooperating Teacher :

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Tanda tangan Guru : Tanda tangan HOD :

……………………………………………………….……

………………………………………………………………

Page 21: Lp irk ( minggu 21 )

( Sofinah Binti Haji Duraman ) ( Norhida Binti Haji

Bahar )