Transcript

MOTTOUL ZILEI: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via

MOTTOUL ZILEI: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via

Unitatea de nvmnt: Grdinia de copii cu P.P. nr. 8 Brlad

Profesor Sava Diana IrinaPROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT PE O ZI

N LUMEA POVETILOR

Unitatea de nvmnt: Grdinia de copii cu P.P. nr. 8 Brlad

Nivel I: Grupa mijlocie A

Educatoare: prof. Sava Diana IrinaTema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?

Tema sptmnii: Cltorim n lumea povetilor

Tema zilei: n lumea povetilor Tipul activitii: verificarea i consolidarea de cunotine, priceperi i deprinderi

Activiti de nvare:

I. ADP (activiti de dezvoltare personal):

ntlnirea de diminea (Salutul, Calendarul naturii, Activitate de grup);

Rutine: tiu s rsfoiesc o carte;

Tranziie: joc cu text i cnt: n poiana din vlcele;

Gimnastica de nviorare: Luai seama bine.

II. ALA (Activiti pe centre de interes):

Bibliotec: Citire de imagini din povetile cunoscute

Construcii: Castelul fermecat Art: modelaj Couleul Scufiei roii

III. ADE (Activiti pe domenii experieniale):

Activitate integrat: n lumea povetilor

Domenii expereniale:

Domeniul limb i comunicare

Domeniul om i societate

Mijloc de realizare:

DLC joc didactic

Dos Activitate practic i elemente de activitate casnic

IV. ALA: (Activiti de relaxare, recreere i de recuperare) Scenet n versuri: Rude paparude (versuri din folclorul copiilor i frmntri de limb)

Dans: Valsul personajelor din poveti

Scopul activitii: consolidare i verificarea cunotinelor despre povetile cunoscute

Obiective operaionale:

ADE:

DLC Educarea limbajului

O1 s selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;

O2 s recunoasc titlul povetii i personajele prin metode variate: imagini, jetoane, siluete, ghicitori, replici folosite;

O3 s clasifice personajele pozitive i personajele negative, stabilind trsturile de caracter ale acestora;

O4 s rspund la ntrebrile puse n legtur cu coninutul povetilor;

O5 s se exprime corect, coerent i logic n expunerile fcute;

O6 s stabileasc prin completarea diagramei personajele comune povetilor.

ALA 1: Activiti pe centre de interes:

Bibliotec:

O1 s citeasc imagini din poveti;

O2 s ordoneze imaginile date, respectnd succesiunea logic a evenimentele din poveste.

Construcii:

O1 s realizeze castelul fermecat din piese de construcii.

Art:

O1 s denumeasc materialele utilizate;

O2 s modeleze couleul Scufiei roii.

ALA2 (Activiti recreative):

Scenet n versuri:

O1 s recite clar, corect i expresiv versurile;

O2 s interpreteze rolurile versificate, respectnd intonaia, pauzele i ritmul versurilor.

Dans:

O1 s execute micri ritmice specifice dansului;

O2 s coordoneze micrile cu muzica.

Elementele de joc: surpriza, ghicirea, bagheta, castelul, aplauze, limitarea timpului, mnuirea materialului.

Strategii didactice: a) Metode i procedee: expunerea , demonstraia, conversaia, explicaia, exerciiul, jocul, problematizarea, mna oarb, diagrama Venn, turul galeriei.

b) Mijloace didactice:

ID: Panoul Astzi sunt prezent, albinue cu fotografia copilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele sptmnii, starea vremii, data.

ALA (Activiti pe centre de interes)

Bibliotec: imagini din poveti.

Construcii: cuburi, jocuri de construcie.

Art: plastilin, planete.

ALA (Activiti de relaxare, recreere i recuperare)

costume specifice personajelor, CD, calculator, decor adecvat.

DLC: siluete ale personajelor din poveti, baghet, imagini din poveti, plicuri cu sarcini, panouri.

DOS: lipici, fie, tablouri cu personaje din povesti.

c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

Resurse:

umane: educatoarea i grupa de copii;

temporale: o zi

bibliografie :

Curriculum pentru nvmntul precolar 3 6/7 ani, 2008.

Breben, Silvia; Gangea, Elena; Ruin Georgeta, Fulga, Mihaela Metode interactive de grup, Ghid metodic, editura Arvers.

Culea, Laureniu; Sesovici, Angela, .a., Activitatea integrat din grdini (Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2008.

SCENARIUL ZILEI

I. NTLNIREA DE DIMINEA:

1. Salutul:

La sosirea n sala de grup copiii i ntorc albinua la panoul Astzi sunt prezent i prin metode mna oarb extrag un medalion cu personajul din poveti pe care l aeaz la gt. Dup servirea micului dejun i reunesc spunnd:

Dimineaa a sosit

Toi copiii au venit

n cerc s ne adunm

Cu toi s ne salutm.

2. Gimnastica de nviorare:

Cntm mpreun Luai seama bine, apoi ne salutm:

Bun dimineaa Scufi Roie, Piticilor, Cenureselor.

M bucur s ne rentlnim

A-nceput o nou zi

Bun dimineaa copii!

3. Prezena:

Dup ce ne-am adunat

i frumos ne-am salutat

Colegi ne-am ntlnit,

Cine oare n-a venit?

(se verific copiii abseni)

4. Calendarul naturii se lucreaz pe panou:

n ce anotimp suntem?

Ce zi a sptmnii este astzi?

Ce zi a fost ieri?

Ce zi va fi mine?

Cum este vremea?

II. MPRTIREA CU CEILALI (ACTIVITATEA DE GRUP)

JOC: Dac ai fi un personaj din poveste, cine ai dori s fii?

(Copiii denumesc personajul ndrgit motivnd alegerea fcut)

Copiii nchid ochii i apare o feti (Zna povetilor) care este trist pentru c a auzit c sunt muli copii care nu cunosc povetile, dar ea va rmne la ei pentru a-i ajuta s indrgeasc povetile, pentru c:

III. NOUTI / EVENIMENTE / TIREA ZILEI:

Mesajul zilei: Povetile ne-nva, / Cum s ne purtm n via

Ea ne-a adus o cutie cu multe sarcini surpriz pe care le vom avea de rezolvat pe parcursul zilei. Zna Povetilor ne roag s: ordonm imagini din poveti, s ne reamintim personajele din povetile nvate i s dansm puin pentru a o nveselim. Dac i vom ndeplini dorina, la sfrit multe surprize ne vor atepta.

TRANZIIE: Noi suntem piticii joc cu text i cnt:

Noi suntem piticii

Piticii voinicii

Piticii brboii

Cu scufie roii

Mergem pe crare

Mergem spre sectoare

i ne aezm

Frumos s lucrm.

Se trece la activitatea pe sectoare. Se prezint sarcinile la fiecare sector. Copiii vor lucra independent sau pe grupe.

Copiii vor citi imagini din poveti, le vor ordona conform desfurrii aciunii, vor construi castelul fermecat, vor modela couleul Scufiei roii. Prin metoda venii, povestii, aplaudai!, se realizeaz evaluarea activiti pe centre.

TRANZIIA Bat din palme copiii merg la baie, apoi prin cntecul Scufiei Roii merg la scunele.

La bunica prin pdure

Singur-am plecat

Couleul c merinde

Mama mi l-a dat

I-am promis s fiu cuminte

De la drum s nu m-abat

Dar spre scunel m-am ndreptat.

DLC Educarea limbajului:

Copiii vor juca jocul n lumea povetilor, unde vor trebui s aeze personajele la povestea potrivit, s recunoasc personajele din poveti prin metode variate: siluete, imagini, jetoane, ghicitori, replici folosite, s clasifice personajele pozitive i personajele negative.

TRANZIIE: Unul dup altul

n rnd ne-aezm

Unul dup altul, la mese plecm

Un, doi, un doi

Facei toi la fel ca noi

Ordonai la mese stm

Veseli i cumini lucrm.

DOS Domeniul om i societate

Copiii vor decora ramele tablourilor pentru personajele din poveti, iar prin metoda Turul galeriei vor evalua lucrrile.

TRANZIIE: Un doi, un-doi,

Merge, toi n pas vioi.

n costume ne-mbrcm i de dans ne apucm.

Scenet n versuri: Rude paparude (folclorul copiilor i frmntri de limb), unde copiii vor interpreta roluri versificate, respectnd intonaia, ritmul, pauzele.

Dans: Valsul, personajelor din poveti, copiii vor executa micri ritmice specifice dansului, i vor coordona micrile cu muzica.

La sfritul zilei se fac aprecieri generale asupra desfurri activitii concluzionnd: Zna Povetilor este foarte mulumit i ne amintete c trebuie s:

Iubii povetile copii,

Ele ne nva

Cum s ne purtm n via.

Fiecare copil primete cte un stimulent dulce.

ACTIVITI DE NVARE

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL

NTLNIREA DE DIMINEA

Tema zilei: n lumea povetilor

Tipul de activitate: formare de deprinderi

Etapele activitii:

Salutul: Bun dimineaa personaje din poveti!

Prezena: verificarea prezenei copiilor n urma anexrii unor simboluri alturi de fotografiile acestora!

Completarea calendarului naturii

Nouti / Evenimente /tirea zilei: poveti ale copiilor, momente care i-a impresionat din povetile cunoscute

Mesajul zilei: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via

Scop: participarea i implicarea activ a copiilor n vederea stimulrii comunicrii favorizrii interrelaionrii mprtirii cu ceilali i formrii comportamentului empatic la precolari

Obiective operaionale:

s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri;

s sesizeze absena sau prezena unui coleg cunoscndu-i chipul i n acelaii timp numele;

s observe cu atenie vremea de afar oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;

s comunice pe baza unei idei elaborate.

Strategii didactice:

a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, jocul, problematizarea

b) Mijloace didactice: panoul, catalogul grupei, calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale anotimpului.

c) Forme de organizare: frontal, n perechi, individual.

Bibliografie:

Curriculum pentru nvmntul precolar 3 6/7 ani, 2008.

Breben, Silvia; Gangea, Elena; Ruin Georgeta, Fulga, Mihaela Metode interactive de grup, Ghid metodic, editura Arvers.

MOMENTELE NTLNIRII DE DIMINEA:

SALUTUL

E o zi deosebit pentru copii: sala de grup este pregtit s-i atepte albinuele. Acetia nu sunt dect copiii grupei mijlocii care s-au mbrcat frumos i au venit la grdini curioi s vad ce surpriz le mai ofer aceast zi, dar poate i emoionai tiind c vor avea musafiri.

Cnd toi copiii au sosit cu zmbetul pe buze, cu privirea curioas, vor intra n sala de grup cntnd cntecul n poiana din vlcele (tranziie), i vor alege medalioanele i-i vor forma grupele, apoi se vor opri n locul destinat ntlnirii de diminea, n semicerc. Educatoarea salut copiii: Bun dimineaa personaje din poveti!

PREZENA:

Dimineaa, la sosire n grdini, fiecare copil i aeaz poza la panoul cu copiii prezeni.

CALENDARUL NATURII

Se lucreaz la panoul mare:

Ce zi a sptmnii este astzi?

Cum este vremea?

n ce anotimp suntem?

NOUTI / EVENIMENTE / TIREA ZILEI

Poveti ale copiilor, momente care i-au impresionat din povetile cunoscute. Mesajul zilei: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via

ACTIVITATEA DE GRUP:

Apare Zna Povetilor care este trist pentru c nu toi copiii cunosc povetile.

Tranziie: Cu ajutorul tranziie Noi suntem piticii se trece la sectoarele amenajate.

ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES

Unitatea de nvmnt: Grdinia de copii cu PP nr. 8 Brlad

Nivel I: grupa mijlocie A

Educatoare: prof. Sava Diana IrinaTema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?

Subtema: n lumea povetilor

Categoria de activitate: ALA(Activiti pe centre de interes)

Tipul de activitate: verificare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici

Scopul: dezvoltarea exprimrii orale, nelegerea i utilizarea corect a semnificaiilor structurilor verbale orale

Bibliotec: Ordonm imaginile n ordinea desfurrii aciunii lor citire de imagini

Obiective operaionale:

O1 s recunoasc din ce poveste este sceneta prezentat;

O2 s ordoneze conform desfurrii aciunii imaginile date.

Construcii: Castelul fermecat

Obiective operaionale: O1 s mbine piesele Lego pentru a obine castelul

Art: Couleul Scufiei roii

Obiective operaionale:

O1 s denumeasc materialele utilizate;

O2 s modeleze couleul Scufiei roii

Strategii didactice:

a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, lucru individual, problematizarea

b) Mijloace de nvmnt: imagini din poveti, cuburi de lemn, plastilin, planet

c) Material bibliografic: Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani), MECI, 2008.

Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar, nivel 3 -5 ani

Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolarSecvenele activitiiConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare

1. Moment organizatoric Organizarea spaiului i a climatului educaional ntr-un mod optim dsfurrii activitilor.

2. Captarea atenieiSe realizeaz prin prezentarea sectoarelor de activiti i intuirea materialelor corespunztoareConversaiaRecunoaterea materialelor

3. Anunarea temei i a obiectivelorSe trece la fiecare sector pentru a intui materialele i a afla tema, apoi se formeaz grupuri la libera alegere. Copiii vor citi imagini, vor construi i vor modela couleul Scufiei roii.ExplicaiafrontalAscult i neleg explicaiile educatoarei

4. Dirijarea aciunilorLa sectorul BIBLIOTEC copiii vor citi imagini din povetile cunoscute i le vor ordona n ordinea desfurrii aciunii.

La sectorul CONSTRUCII, copiii vor construi din cuburi de lemn castelul fermecat realiznd construcii din imaginaie.

La sectorul ART, copiii vor modela cu ajutorul plastilinei couleul Scufiei roii.ExplicaiafrontalAscult i neleg explicaiile educatoarei

5. Obinerea performanei i asigurarea feed-back-uluiSe vor lua n considerare urmtoarele criterii:

ageritate i exprimare;

colaborare cu ceilali;

ndemnare i creativitate.

Fiecare copil explic ce a realizat i modul de lucru. Lucrrile vor fi utilizate pentru decorarea slii de grup.

6. ncheierea activitiiSe fac aprecieri generale i individuale asupra modului de lucru i de comportare ale copiilor pe tot parcursul activitii. Fiecare grup prezint rezultatele activitii desfurate.

Tranziie: Cntecul Scufiei roii (spre ADE).

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE

Activitate integrat: Domenii experieniale integrate (Domeniul Limb i comunicare; Domeniul om i societate)

Categoria de activitate: - Educarea limbajului

- Activitate practic i elemente de activitate casnic

Tema activitii: n lumea povetilor

Form / Mijloc de realizare: Activitate integrat: - joc didactic;

- activitate practic i elemente de activitate casnic

Scopul: Consolidarea i verificarea cunotinelor cu privire la povetile nvate, coninutul de idei, personaje, mesaje, printr-o exprimare corect, fluent, expresiv.

Obiective operaionale:

O1 s recunoasc personaje din poveti pe baza unor imagini, jetoane, siluete, ghicitori, replici folosite;

O2 s clasifice personajele pozitive i personajele negative, stabilind trsturile de caracter ale acestora;

O3 s rspund la ntrebrile puse n legtur cu coninutul povetilor;

O4 s se exprime corect, coerent i logic n enunuri;

O5 s stabileasc prin completarea diagramei personajele comune povetilor;

O6 s valorifice pe tot parcursul activitii cunotinele anterioare mbogindu-i experiena cognitiv, psihomotric, social i estetic.

Sarcina didactic: identificarea personajelor i a povetilor pe baza imaginilor, ghicitorilor, replicilor personajelor sau a versurilor prezentate

Regula jocului: Copilul care a fost atins cu bagheta magic sau la care s-a oprit numrtoarea va recunoate i va descrie personajele din poveti, va selecta imagini, la va aeza la locul potrivit.

Elemente de joc: Aplauze, micarea, recompense, bagheta fermecat, surpriza, ghicirea, folosirea onomatopeelor, castelul, panoul electric, nchiderea i deschiderea ochilor, versuri, mnuirea materialului.

Strategii didactice:

1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, jocul, exerciiul, problematizarea, Mna oarb, diagrama Venn.

2. Mijloace didactice: siluete ale personajelor, costumaii, bagheta fermecat, scrisoarea Znei, plicurile surpriz, medalioane, panouri, buline.

3. Forme de organizare: individual, frontal, pe grupuri.

Bibliografie:

Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani), 2008.

Aplicarea noului curriculum pentru educaia timpurie o provocare?, editura Diana.

Revista nvmntului precolar nr. 3 4 / 2009, Ministerul Educaiei Cercetrii i Inovaiei.

Secvenele activitiiConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare

1. Moment organizatoric Crearea condiiilor necesare temei desfurrii a activitii:

aerisirea slii de grup;

amenajarea spaiului de desfurare a activitii;

pregtirea materialului demonstrativ i distributiv;

intrarea copiilor n sala de grup interpretnd cntecul Scufia roie.Conversaia

ExplicaiaFrontal

Individual Global

Observaia

2. Captarea ateniei Captarea ateniei o voi face printr-o scurt convorbire despre elementele de surpriz utilizate n motivaia desfurrii activitii.Expunerea

Conversaia Couleul cu plicurile surpriz, bagheta magicFrontal Global

Observaia

3. Anunarea temei i a obiectivelor Astzi vom ptrunde n lumea minunat a povetilor prin intermediul jocului didactic n lumea povetilor.

V anun cu bucurie / C azi vom face o cltorie,

Fr maini i avioane, / Fr autobuze i autocare,

Vom cltori cu mare zor, /n lumea minunat a povetilor.

Ne vom distra, ne vom juca, / Desigur, vom i nva. Bagheta mea nu va lipsi / n timpul jocului ne va-nsoi.Explicaia VersuriFrontal Global

Observaia

Sunt ateni i rein numele jocului.

4. Explicarea

jocului Pentru a ajunge la castelul Znei Povetilor vei avea de trecut mai multe obstacole la fel ca eroii din poveste. Dup fiecare obstacol trecut se vor aprinde beculee n drumul spre castel. Echipa care va ajunge prima la castel va descoperi surpriza Znei.ExplicaiaFrontalSunt ateni i rein regulile jocului

5. Dirijarea nvrii JOCUL DE PROB:

Explic copiilor c n jocul de prob nu vor primi puncte, dar eu m voi convinge c au neles regulile jocului. Le explic c vor extrage plicuri cu siluete ale personajelor pe care le vor aeza la povestea din care fac parte personajele respective.

Chem cte un copil de la fiecare grup cu ajutorul baghetei fermecate Bagheta se-nvrtete i la . Se oprete. Acetia extrag siluete prin metoda Mna oarb i le aeaz la panou. Se trece la desfurarea efectiv a jocului.Explicaia

Mna oarbEvaluare oral

VARIANTA I:

Joc exerciiu de spargere a gheii: Altul de vei fi, personajul vei ghici prezentarea unor ghicitori despre personaje cunoscute:

1. Echipa Scufiei Roii:

El e cel ce-a ascultat

i-n cuptor s-a furiat

Iar cnd mama a venit

Iute-n brae, i-a srit.

Ghicii oare cine este

Personajul din poveste? (Iedul cel mic)

2. Echipa piticilor:

Pe crare tot mergnd

A-ntlnit lupul flmnd

De sfatul mamei a uitat

Prin pdure s-a plimbat

Ghicii oare cine este

Personajul din poveste? (Scufia roie)3. Echipa Cenuresei:

i pe iezi i pe Scufi

Imediat i-a nghiit

Dar i-a venit de hac cumtra

i vntorul iscusit

Ghicii oare cine este

Personajul din poveste?

(Lupul)

1. Echipa Scufiei Roii:

Spune ceva despre ied (propoziii).

2. Echipa piticilor:

Spune ceva despre Scufi (propoziii).

3. Echipa Cenuresei:

Spune ceva despre lup (propoziii).

Pentru rspunsurile corecte se aprind beculeele.

VARIANTA II:

Educatoarea citete fragmente din poveti, copiii recunosc i denumesc povestea.

1. Echipa Scufiei Roii:

Apoi iese teafr i de acolo, fuga la fereastra boierului i ncepe a trnti cu ciocul n geam, zicnd:

(Pungua cu doi bani)

2. Echipa piticilor:

Bun mas cumtr? Tii, da ce mai de pete! D-mi i mie c tare mi-e poft!

(Capra cu trei iezi)

3. Echipa Cenuresei:

Trei iezi cucuiei / Mamei ua descuiei

C mama v-aduce vou / Drob de sare n spinare

(Capra cu trei iezi)

1. Echipa Scufiei Roii:

Eu spun coco - tu spui cocoi.

2. Echipa piticilor:

Eu spun vulpe - tu spui vulpi.

3. Echipa Cenuresei:

Eu spun ied - tu spui iezi.

Se aprind beculee ca recompens pentru rspunsurile corecte.Expunerea

Exerciiul

Expunerea

ExerciiulGhicitori Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Aplauze

Ridicarea paletei

Evaluare secvenial

Evaluare secvenial

Aplauze

Ridicarea paletei

Aplauze

Chestionare oral

Aprecieri verbale

Ridicarea paletei

Evaluare secvenial

6.Complicarea jocului VARIANTA III:

Pe un panou sunt amestecate mai multe personaje din poveti. Copiii le vor aeza n funcie de faptele pe care acestea le-au fcut (pozitive, negative).

Vai dar ce s-a ntmplat?

Oare Vntul le-a ncurcat?

Sau vreun cpcun grbit

nainte a sosit?

Vraja ca s-o destrmm,

Trebuie s le ordonm.

1. Echipa Scufiei Roii ordoneaz personajele care au fcut fapte bune (pozitive)

2. Echipa piticilor ordoneaz personajele care au fcut fapte rele (negative)

3. Echipa Cenuresei ordoneaz personajele care au fcut i fapte bune, dar i fapte rele.

1. Echipa Scufiei Roii alint cuvntul urs.

2. Echipa piticilor - alint cuvntul iepure.

3. Echipa Cenuresei - alint cuvntul vulpe.Se aprind beculee pentru rspunsurile corecte

VARIANTA IV:

Completeaz ce lipsete joc exerciiu.

Povetile de le cunoti

De-ncercare ai s treci

1. Echipa Scufiei Roii:

Ca s-i fac glasul frumos i clar

Lupul s-a dus la (fierar)

2. Echipa piticilor:

n casa cu lucruri mici locuiau .. pitici. (apte)

3. Echipa Cenuresei:

Gina babei fcea ou,

n fiecare zi cte . (dou)

1. Echipa Scufiei RoiiImit glasul lupului.

2. Echipa piticilor:

Mergi ca piticii din poveste.

3. Echipa Cenuresei:

Sri ca broscua.

Se aprind beculee pentru a lumina drumul spre castel.Expunerea

Observaia

Explicaia

Problematizarea

Explicaia

ExerciiulSiluete reprezentnd personaje din poveti

Bagheta

Bagheta

Bagheta

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Frontal

Individual Ridicarea paletei

Ridicarea paletei

Aplauze

Aprecieri verbale

7. Obinerea performanei VARIANTA V: Diagrama Venn

La panou sunt dou diagrame.

1. Echipa Scufiei Roii va selecta personajele din povestea Ginua cea moat (gina, coco, vulpoi, broasc).

2. Echipa piticilor va selecta personajele din povestea Pungua cu doi bani (coco, gin, bab, mo).

3. Echipa Cenuresei va selecta personajele comune. (gina, cocoul).

1. Echipa Scufiei Roii pungu

(A cui este pungua?)

2. Echipa piticilor coule(Al cui este couleul?)

3. Echipa Cenuresei iezi

(Ai cui sunt iezii?)

Se aprind beculee pentru rspunsurile corecte.Problematizarea

Exerciiul

Problematizarea

Siluete ale personajelor

Bagheta

Jetoane

Frontal

Frontal Aprecieri verbale

Aplauze

8. Evaluarea activitii V-ai gndit, v-ai consultat

i rspunsuri bune ai dat.

Dar timpul s-a terminat

Hai s numrm n cor

i s stabilim un scor

S rostim cu voce tare

Echipa ctigtoare! Se numr bulinele i se declar echipa ctigtoare.

Cnd credeam c-am terminat

i c vraja-am alungat

Am gsit nc un plic

Trebuie s ne grbim

Timpul s nu-l depim

Proba de o rezolvm

n castel o s intrm.

TRANZIIE:

Unul dup altul

n rnd ne-aezarm

Unul dup altul

La mese plecm

Un, doi, un, doi,

Facei toi la fel ca noi

Ordonai la mese stm

Veseli i cumini lucrm.ConversaiaAplauze

Ridicarea paletelor

Dirijarea activitiiDOS:

Copiii se aeaz la mese tot pe echipe n funcie de medalioane, dup intuirea materialului de la mese, se fac cteva exerciii de nclzire a muchilor mici ai minilor.

Mna lebd o fac,

Care d mereu din cap,

Lebedele-n jur privesc

Minile eu le rotesc.

Palmele nu stau deloc

Ci se pregtesc de joc,

Degetele-mi sunt petale

Se deschid ca pe o floare:

Boboc-floare / Boboc-floare

1. Echipa Scufiei Roii:

Tabloul Scufiei roii lipesc floricelele din coul Scufiei pe rama tabloului.

2. Echipa piticilor:

Tabloul Piticilor lipesc coiful piticilor pe rama tabloului.

3. Echipa Cenuresei:

Tabloul Cenuresei lipesc pe rama tabloului pantofii Cenuresei.Explicaia

Conversaia

Turul galerieiTablourile Frontal, n grupProb practic

Evaluarea performaneiLucrrile vor fi expuse la castelul Znei, dup ce vor fi evaluate, iar copiii vor susine un program artistic n castelul Znei.

TRANZIIE:

Un doi, un doi,

Mergem toi n pas vioi,

n costume ne-mbrcm

i ncepem s dansm. Recompense dulciEvaluarea reciproc

Analiza produselor

Chestionarea

ACTIVITI DE RELAXARE, RESCRIERE I RECUPERARETema activitii: Rude paparude scenet n versuri

Tipul de activitate: consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi

Forma de realizare: divertisment (program artistic)

Scopul: consolidarea cunotinelor copiilor despre povetile nvate

Obiective operaionale:

O1 s recite clar, corect i expresiv versurile;

O2 s execute micri ritmice specifice dansului

Strategii didactice:

a) Metode i procedee. Conversaia, explicaia, exerciiul, jocul, problematizarea

b) Mijloace de nvmnt: costume, tob

c) Elemente de joc: surpriz, micarea, aplauze, folosirea onomatopeelor, versuri, roluri.

Locul de desfurare: sala de grup

Material bibliografic:

Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani), MECI, 2008.

Scenete n versuri i versuri pentru precolari Ana Breboac, editura Allequin, Bucureti, 2011.

Secvenele activitiiConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

1. Moment organizatoricOrganizarea spaiului i a climatului educaional ntr-un mod optim desfurrii activitilor de nvare.Frontal

2. Captarea ateniei Se realizeaz ntr-un decor adecvat unde copiii sunt invitai s participe la o scenet i un vals al personajelor din poveti, de la care au nvat multe lucruri utile. ConversaiaFrontal

3. Anunarea temei i a obiectivelorLa noi n grup, azi a fost mare srbtoare i acum, la final, s-i mulumim Znei Povetilor c ne-a ajutat s ajungem la castelul fermecat, recitndu-i cteva versuri i dansndu-i pe muzic de vals.Conversaia Frontal

4. Dirijarea nvriiCopiii vor recita versurile, se urmrete dicia copiilor, mimica i intonaia, respectarea liniei melodice a cntecelor. Vor fi n acelai timp i n rol de spectatori i vor aplauda. Exerciiul Individual, pe grupuri i frontal

5. Asigurarea reteniei i a transferuluiCopiii vor concluziona faptul c povetile sunt comori nepreuite pentru toi i trebuie pstrate ca adevrate comori, dar i transmise pentru a nu se pierde peste timp.Conversaia

ExerciiulFrontal

6. ncheierea activitiiSe fac aprecieri individuale i colective cu privire la prestaia copiilor n cadrul programului artistic.ConversaiaFrontal

Activiti de dezvoltare personal

D: Dac ai fi un personaj din poveste, cine ai dori s fii?

Tranziii: joc cu text i cnt:

n poiana din vlcele

Noi suntem piticii

Cntecul Scufiei Roii

Unul dup altul

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE

DLC n lumea povetilor joc didactic

DOS Tablouri pentru personajele din poveti Activitate practic

Activiti alese ALA 2

Scenet n versuri: Rude paparude

Dans: Valsul personajelor din poveste

Construcii:

Castelul fermecat

Activiti alese ALA1

Bibliotec: Citim imagini cu personaje din poveti

Art:

Modelm coul Scufiei roii


Recommended