27.2.2018
1
IZRAČUNAVANJEENERGETSKE I
NUTRITIVNE VREDNOSTI
Prost procentni ra čun
1g proteina = 4,1kcal
1g uglj.hidrata = 4,1kcal
1g lipida = 9,3kcal
27.2.2018
2
Primer 1
Izračunati energetsku vrednost obroka (kcal) ako je ukupna masa obroka 200g, a sastoji se iz :
30% uglj. hidrata10% proteina10% masti49,95% vode0,025% min. materija0,025% vitamina
27.2.2018
3
200g : 100% = m ugljj.hid. : 30%
muglj.hid. =
muglj.hid. = 60g
200 x 30100
200g : 100% = m prot. : 10%
mprot. =
mprot. = 20g
200 x 10100
200g : 100% = m masti : 10%
mmasti =
mmasti = 20g
200 x 10100
Eobroka = Euglj.hid. x m uglj.hid. + Eprot. x m prot. + Emasti x mmasti
Eobroka = 4,1kcal x 60g + 4,1kcal x 20g + 9,3kcal x 20g
Eobroka = 514kcal
27.2.2018
4
Primer 2Izračunati energetsku vrednost obroka (kJ) koji se sastoji iz slede ćih sirovina:
50g pšeni čnog brašna T-40025g vode3g kvasca2g kuhinjske soli
150g svinjskog mesa
20g paradajza (svežeg)30g crvene paprike
27.2.2018
5
Pšeni čno brašno T-400 (50g):E100g= EP x mP + EL x m L +EUH x mUH
E100g= 4,1kcal x 10g + 9,3kcal x 2g + 4,1kcal x 76gE100g= 371,2kcal
100g : 371,2kcal = 50g : E 1
E1= 185,6kcal
Kvasac (3g):E100g= EP x mP + EL x m L +EUH x mUH
E100g= 4,1kcal x 16,2g + 9,3kcal x 1,3g + 4,1kcal x 5,5g
E100g= 101,1kcal
100g : 101,1kcal = 3g : E 2
E2= 3kcal
Svinjsko meso (150g):E100g= EP x mP + EL x m L +EUH x mUH
E100g= 4,1kcal x 15,1g + 9,3kcal x 35g E100g= 387,4kcal
100g : 387,4kcal = 150g : E 3
E3= 581,1kcal
27.2.2018
6
Paradajz (20g):E100g= 4,1kcal x 1g + 9,3kcal x 0,3g + 4,1kcal x
3,1g E100g= 19,6kcal
100g : 19,6kcal = 20g : E 4
E4= 3,92kcalCrvena paprika (30g):E100g= 4,1kcal x 1,2g + 9,3kcal x 0,2g + 4,1kcal x
5,1g E100g= 27,7kcal
100g : 27,7kcal = 30g : E 5
E5= 8,31kcal
Eobroka = E1 + E2 + E3 + E4 + E5
Eobroka = 185,5 + 3 + 581,1 + 3,92 + 8,31Eobroka = 781,8kcalEobroka = 781,8 x 4,184Eobroka = 3271kJ
27.2.2018
7
Zadatak 1Izračunati energetsku vrednost 100g obroka izraženu u kJ ako se zna da je u porciji od 250g sadržano 75g ugljenih hidrata, 25g proteina, 25g lipida, 0,06g min. mat. i 0,06g vitamina.
E100g obroka = 1075,3kJ
Vrsta rada Muškarci - kcal Žene - kcal
Lak rad 2700 2000
Srednje težak rad 3000 2200
Težak rad 3500 2600
Veoma težak rad 4000 3000
Dnevne energetske potrebe u zavisnosti od 4 kategorije rada:
27.2.2018
8
Prema preporukama piramide ishrane:
� hleb, cerealije, pirina č i testenine............. ......40%� povr će................................................................18%� voće....................................................................17%� mleko, jogurt i mle čni proizvodi......................10%� meso, piletina, riba, leguminoze, jaja i orasi...10 %� masno će, ulja, slatkiši.................................. ......5%
Primer 3Koliko je potrebno mleka (punomasnog) u dnevnoj ishrani pri ukupnim dnevnim en. potrebama od 2500kcal?(punomasno mleko ima 64kcal u 100g)
Prema preporukama mleko, jogurt i mle čni proizvodi treba da u čestvuju 10%
2500kcal : 100% = X : 10%
X= = 250kcal 2500 x 10
100
27.2.2018
9
100g mleka : 64kcal = m mleka : 250kcal
mmleka=
mmleka= 390g
100g x 250kcal
64kcal
Primer 4Ako je energetska vrednost 100g pšeni čnog hleba 234kcal, koja koli čina hleba (izražena u gramima) je potrebna ženskoj osobi koja se bavi srednje teškim radom?
Dnevne energetske potrebe za ženu koja se bavi srednje teškim radom iznose 2200kcal
Prema preporukama hleb, cerealije, pirina č i testenine treba da u čestvuju 40%
27.2.2018
10
2200kcal : 100% = X : 40%
X= = 880kcal 2200 x 40
100
100g hleba : 234kcal = m hleba : 880kcal
mhleba=
mhleba= 376g
100g x 880kcal
234kcal
Zadatak 2Koliko je g pirin ča potrebno u dnevnoj ishrani muškarca koji se bavi lakim radom?(100g pirin ča ima 1460kJ, 7g proteina, 1g lipida, 78g ugljenih hidrata)
mpirin ča=309g
27.2.2018
11
Obed Procentualni udeo
Doručak 35 – 40%
Užina I 5 – 10%
Ručak 25 – 30%
Užina II 5 – 10%
Večera 20 – 25%
Procentualni udeo pojedinih obeda u odnosu na ukupni dnevni obrok
Primer 4Da li doru čak koji se sastoji iz:
energetski zadovoljava potrebe muškarca čije su ukupne dnevne energetske potrebe 3000kcal?
27.2.2018
12
En. vrednost 100g proizvoda iznosi:jaja.....163kcalsir.......390kcalulje.....930kcalhleb....246kcaljogurt....53,3kcal
jaja:ukupno u češće jestivog dela u gramima (zbog otpada ) u obroku: 100% – 5,5%= 94,5% 100g :100% = m jaja : 94,5%m jaja= 94,5g
* Vrednosti u Nutritivnoj tabeli su date kao koli čine hranlj. mat. koje organizam dobija iz 100g sirovih ne čišćenih namirnica kad je % otpada nazna čen
En. vrednost jaja:
100g jaja = 163kcal (iz Nutritivne tablice)Ejaja= 163kcal
En. vrednost sira:
100g sira : 390kcal = 50g : E sira
Esira=
Esira= 195kcal
50g x 390kcal
100g
27.2.2018
13
En. vrednost ulja:
100g ulja : 930kcal = 5g : E ulja
Eulja=
Eulja= 46,5kcal
5g x 930kcal
100g
En. vrednost hleba:
100g hleba : 246kcal = 150g : E hleba
Ehleba=
Ehleba= 369kcal
150g x 246kcal
100g
En. vrednost jogurta:
100g jogurta : 53,3kcal = 200g : E jog.
Ejog.=
Ejog.= 106,6kcal
200g x 53,3kcal
100g
Eukupno = Ejaja + Esira + Eulja + Ehleba + Ejogurta
Eukupno = 163 + 195 + 46,5 + 369 + 106,6
Eukupno = 880,1kcal
27.2.2018
14
Doručak treba da zadovolji 35 – 40% en. potreba
Za en. potrebe od 3000kcal to iznosi:
(3000 x 35)/100 = 1050kcal
(3000 x 40)/100 = 1200 kcal
(1050kcal – 1200kcal)
Eukupno = 880,1kcal
Zadatak iz vežbi:Svaki student će dobiti podatke (sastojke) za određeno jelo
Na osnovu tih podataka, prema vrednostima iz Nutritivnih tabela koje se nalaze na sajtu (studenti.mojsajt.rs) treba:
1. obratiti pažnju da li se cela namirnica iskoristi ili samo njen deo
2. izračunati teorijsku energetsku vrednost jela
27.2.2018
15
3. izračunati udeo pojedinih nutrijenata u jelu na osnovu nutritivnog sastava svih sastojaka
Primer:Potaž od pe čuraka (za 10 porcija)- šampinjoni...500g- crni luk.........300g- puter.............50g- brašno..........20g- jaja.................6kom- kis. pavlaka....500g- peršunov list...5g
27.2.2018
16
Iz nutritivnih tablica se vidi da je jestivi deo:šampinjona.....90% (otpad je 10%)crnog luka.......90% (otpad je 10%)jaja....................89% (otpad je 11%)
- šampinjoni...500g-10%= 450g- crni luk.........300g-10%=270g- puter.............50g- brašno..........20g- jaja.................6kom x 60g=360g- kis. pavlaka....500g- peršunov list...5g
Σ 1655g (za 10 porcija)165,5g po porciji
kcal
proteini
lipidi
uglj. hidrati
27.2.2018
17
šampinjoni:100g : 16kcal = 50g :E šamp.Ešamp.= (16 x 50)/100 = 8kcalP(proteini): 100g : 2,3 = 50g : X
X= (2,3 x 50)/100= 1,15gUH(uglj. hid.): 100g : 1 = 50g : X
X= (1 x 50)/100= 0,5gL(lipidi):100g : 0,4 = 50g : X
X= (0,4 x 50)/100= 0,2gcrni luk:100g : 24kcal = 30g :E lukEluk= (24 x 30)/100 = 7,2 kcalP(proteini): 100g : 0,9 = 30g : X
X= (0,9 x 30)/100= 0,27g
UH(uglj. hid.): 100g : 5,2 = 30g : XX= (5,2 x 30)/100= 1,56g
L(lipidi):nema ih
puter:100g : 751kcal = 5g :E puterEputer. = (5 x 751)/100 = 37,5 kcalP(proteini): 100g : 1 = 5g : X
X= (1 x 5)/100= 0,05gUH(uglj. hid.): nema ihL(lipidi):100g : 83 = 5g : X
X= (83 x 5)/100= 4,15g
27.2.2018
18
brašno:100g : 350kcal = 2g :E brašnoEbrašno = (2 x 350)/100 = 7 kcalP(proteini): 100g : 9,8 = 2g : X
X= (9,8 x 2)/100= 0,2gUH(uglj. hid.): 100g : 80,1 = 2g : X
X= (80,1 x 2)/100= 1,6gL(lipidi):100g : 1,2 = 2g : X
X= (1,2 x 2)/100= 0,02g
jaja:1 jaje =60g iskoristivi deo je 89%za 6 jaja: 6x60= 360g
100g : 151kcal = 36g :E jajaEjaja= (151 x 36)/100 = 54,36kcalP(proteini): 100g : 13 = 36g : X
X= (13 x 36)/100= 4,68gUH(uglj. hid.): nema ihL(lipidi):100g : 11 = 36g : X
X= (11 x 36)/100= 3,96gkisela pavlaka:100g : 206kcal = 50g :E k.pavlakaEk.pavlaka = (206 x 50)/100 = 103 kcalP(proteini): 100g : 2,8 = 50g : X
X= (2,8 x 50)/100= 1,4gUH(uglj. hid.): 100g : 3,9 = 50g : X
X= (3,9 x 50)/100= 1,95g
27.2.2018
19
L(lipidi):100g : 21 = 50g : XX= (21 x 50)/100= 10,5g
peršunov list:100g : 20kcal = 0,5g :E p.listEp.list = (20 x 0,5)/100 = 0,1 kcalP(proteini): 100g : 4 = 0,5g : X
X= (4 x 0,5)/100= 0,02gUH(uglj. hid.): 100g : 1 = 0,5g : X
X= (1 x 0,5)/100= 0,005gL(lipidi):nema ih
Eukupno =Ešamp.+ Eluk + Eputer + Ebrašno + Ejaja + Ek.pavlaka + Ep.list
Eukupno = 8 + 7,2 + 37,5 + 7 + 54,36 + 103 + 0,1Eukupno = 217,16kcalEukupno = 217,16 x 4,184 = 908,6kJ
Pukupno =Pšamp.+ Pluk + Pputer + Pbrašno + Pjaja + Pk.pavlaka + Pp.list
Pukupno = 1,15 + 0,27 + 0,05 + 0,2 + 4,68 + 1,4 + 0,02
Pukupno = 7,77g
27.2.2018
20
UHukupno =UHšamp.+ UHluk + UHputer + UHbrašno + UHjaja + UHk.pavlaka + UHp.list
UHukupno = 0,5 + 1,56 + 0 + 1,6+ 0 + 1,95 + 0,005UHukupno = 5,61g
Lukupno =Lšamp.+ L luk + Lputer + Lbrašno + L jaja + Lk.pavlaka + Lp.list
Lukupno = 0,2 + 0 + 4,15 + 0,02 + 3,96 + 10,5 + 0 Lukupno = 18,83g
En.vrednost (kcal)
En. vrednost (kJ)
Proteini (g) Ugljeni hidrati (g)
Lipidi (g)
217,16 908,6 7,77 5,61 18,83
po porciji ra čunato (165,5g)
Hvala na pažnji