Transcript
Page 1: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

EDUCATOARE: LUNGU LAURA

GRUPA: PREGĂTITOARE

TEMA ANUALĂ: ”Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”

TEMA SAPTĂMÂNII: „Feeria sărbătorilor de iarnă”

TEMA ZILEI: „Magia Crăciunului”

TIPUL ACTIVITATII: mixtă

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

SCOPUL ACTIVITATII: Cunoașterea obiceiurilor și tradițiilor legate de Sărbătorile de Crăciun;

cultivarea unui comportament bazat pe generozitate și dragoste față de semeni; stimularea

creativității, a lucrului în echipă, a cooperării și a toleranței; dezvoltarea capacității de observare,

descoperire, analiză și sinteză.

DURATA: o zi

I. ADP: ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineață cu tema: „Vine, vine Moș Crăciun!”

Tranziții: ”Ninge, ninge”, ”Hai pe centre să lucrăm/ Și ca moșii ne-aplecăm”

II. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DLC: „Poveste de Crăciun” -lectura educatoarei

DOS: Activitate practica:”Ornamente pentru Crăciun” -confecție

III. ALA I - ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES:

BIBLIOTECĂ: „Povestea lui Moș Crăciun” - citire de imagini, fișă de lucru;

ȘTIINȚĂ: ” Ajută-l pe Moș Crăciun” – labirint, fișă de lucru;

Page 2: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

JOC DE ROL: ”Prăjituri pentru Moș Crăciun” - umplerea și decorarea fursecurilor;

JOC DE MASĂ: ”Reconstituie imaginea și prezint-o!” – puzzle;

IV. ALA II - ACTIVITATEA DE GRUP:

„În prag de Crăciun" - montaj literar muzical (fragment).

Obiective de referință

Să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-a înțeles;

Să-și îmbogățească vocabularul activ și pasiv pe baza experienței, activității personale și/sau a

relațiilor cu ceilalți și simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;

Să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât și de

auditor;

Obiective operaționale

O1-Să prezinte desfășurarea evenimentelor în succesiunea întâmplărilor, pe baza ilustrațiilor;

O2-Să explice cuvintele noi: meșter, datină, plumb, fermecată, slavă, preschimbaseră, belșug ;

O3-Să răspundă corect întrebărilor adresate;

O4-Să adreseze colegilor întrebari cu privire la conținutul textului;

O5-Să se exprime în propoziții corecte din punct de vedere gramatical;

O6-Să-și exprime plăcerea și interesul pentru activitate, prin participarea activă;

Obiective de referință

Să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei lucrări practice;

Să identifice, să proiecteze și să găsească cât mai multe soluții pentru realizarea temei

propuse în cadrul activităților practice;

Obiective operaționale

O1: Să denumească materialele de lucru;

O2: Să confecționeze ornamente pentru Crăciun utilizând materialele puse la dispoziție;

Page 3: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

O3: Să folosească în mod corect materialele pentru realizarea temei practice;

O4: Sa creeze lucrări originale prin folosirea tehnicilor de lucru învățate;

O5: Să evalueze lucrarile realizate pe baza urmatoarelor criterii: originalitate, acuratețe, grad de

finalizare.

BIBLIOTECĂ:„Povestea lui Moș Crăciun”

O1: Să „citească” imaginile reprezentând secvente ale poveștii;

O2: Să ordoneze conform desfășurării acțiunii imaginile date;

O3: Să despartă corect în silabe cuvintele date;

O4: Să integreze în propoziții cuvintele ilustrate;

JOC DE ROL:„Pregătim prăjituri pentru Moș Crăciun”

O1: Să umple fursecurile cu cremă;

O2: Să decoreze fursecurile cu ornamentele puse la dispoziție;

O3: Să se spele pe mâini înainte de începerea activităţii;

O4: Să nu risipească materialele de lucru;

O5: Să folosească şerveţele de câte ori este necesar;

JOC DE MASĂ: „Puzzle”

O1: Să reconstituie tablourile după model puzzle;

O2: Să descrie conținutul tabloului realizat;

ȘTIINȚĂ: ”Ajută-l pe Moș Crăciun!”

O1: Să găsească și să traseze drumul lui Moș Crăciun către brad;

O2: Să găsească numărul corespunzător de elemente al mulţimilor date;

O3: Să coloreze al doilea, patrulea şi al şaptelea globuleţ;

O4: Să deseneze în sacul lui Moş Crăciun cinci cadouri;

ACTIVITATEA DE GRUP (ALA II): „În prag de Crăciun” – secvență

O1: Să recite expresiv rolurile versificate, respectând intonația, pauzele și ritmul

acestora ;

O2: Să cânte în cor, cu negativ, respectând ritmul, linia melodică și pauzele aferente

melodiilor;

O3: Să trăiască satisfacția interpretării rolurilor.

Resurse:

Page 4: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

Procedurale: povestirea, demonstrația, conversația, explicația, exercițiul, explozia stelară, interviul,

turul galeriei, lucrul în echipă.

Materiale:

Educarea limbajului: planșe cu imagini, microfon.

Activitatea practică: crenguțe de brad, ornamente (îngerași, clopoței, steluțe, fundițe), capsator,

beteală, carton colorat, hârtie autocolantă, lumânări, lipici, panglică, foarfece, stimulente.

Bibliotecă: set de imagini din poveste, fișe de lucru, creioane colorate;

Știință: fișe de lucru, fișe labirint, carioci;

Joc de masă: puzzle cu imagini din povestea audiată;

Joc de rol: fursecuri, biscuiți, crema, șerbet, ornamente comestibile, linguriţe, șorțulețe, boneţele,

servețele, casetofon, CD;

BIBLIOGRAFIE:

- “Curriculum pentru invatamantul prescolar3-6/7 ani ” , București, 2009.

- Georgeta Toma; Daniela Petre; Maruta Ristoiu; Irinela Nicolae; Magdalena Anghel „Suport

pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar.”, Editura Delta, 2009.

- Preda Viorica, ” Ghid pentru proiecte tematice”, Editura Humanitas, 2005.

Page 5: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea zilei va începe cu Întâlnirea de dimineaţă.

Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei.

Rostesc următoarele versuri:

„Dimineaţa a sosit

Toţi copiii au venit

În cerc să ne adunăm

Cu toţi să ne salutăm.”

Urmeaza salutul si completarea Calendarului Naturii.

Noutatea zilei :”Astăzi este o zi specială pentru că avem oaspeți.”

Captarea atentiei o voi realiza pe baza unei discuții despre ”Omul Zilei”.

”Astăzi Omul Zilei, ales de voi ieri, este Cristi.

Cum este el îmbrăcat?

Cine este Moș Crăciun?

Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun?

Vreți să o ascultați?”

În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor asculta povestea, vor raspunde

întrebarilor mele și își vor adresa întrebari și între ei, cu privire la conținutul poveștii. În încheierea

activității voi adresa copiilor întrebarea: ”Ce moment ți-a plăcut cel mai mult din acestă poveste și de ce?”

Se va trece la activitatea pe centre de interes astfel:

La Biliotecă preșcolarii vor primi un plic în care vor descoperi un set de imagini. Verificând

vor observa că sunt din povestea audiată. Vor ordona imaginile în ordinea desfășurării

acțiunii, vor descrie pe scurt fiecare imagine în ordine cronologică, vor rezolva fișa de lucru

dată.

La Știință vor rezolva fișa de lucru și fișa labirint puse la dispoziție.

La Joc de masă copiii vor reconstitui câte o imagine, descoperind că este un moment din

poveste, o vor descrie formulând propoziții corecte și încercând să utilizeze cuvinte și expresii din poveste.

La Joc de rol vor umple și decora prăjituri pentru Moș Crăciun.

Fiecare copil va avea posibilitatea ca pe parcursul activității să se manifeste, să acționeze și să interacționeze cu ceilalți copii, să pună întrebări și să afle răspunsuri. După terminarea

sarcinilor de la centrul ales la început se vor putea roti, se vor putea orienta spre un alt centru la

care își doresc să lucreze, astfel încât să treacă pe la toate centrele cât mai mulți copii.

La Activitatea Practică copiii se vor împărți în patru grupe și vor realiza

Ornamente de Crăciun. Prima grupă va realiza „Coronițe de Crăciun”, a doua grupă va realiza

„Suportul cu îngeraș” (pentru pahar), a treia grupa va realiza „Suportul pentru șervețele” și a patra

grupă va realiza „Ornament pentru masa de Crăciun”.

În încheiere va fi prezentat montajul ”În prag de Crăciun” – secvență.

FINALITATEA ZILEI

La sfârșitul zilei se realizează o mini-expoziție cu lucrările copiilor realizate pe tot parcursul

zilei. Voi face aprecieri generale și individuale cu privire la activitatea și comportamentul copiilor pe

tot parcursul zilei.

Page 6: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

ETAPELE

ACTIVITĂȚII

OB.

OP.

CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUA

RE

Resurse

materiale Metode și procedee

DLC

1.Momentul

organizatoric

Voi asigura condițiile necesare unei bune desfășurari a activității. În cadrul Întâlnirii de dimineată vom realiza: prezența copiilor,

completarea calendarului naturii, discuții referitoare la tema abordată

în aceasta săptămână.

Calendarul

Naturii

Conversatia

Frontal

Participarea

activă la discuții, completa

rea corectă a

calendaru

lui naturii.

2.Captarea

atentiei

O voi face cu ajutorul discuției legate de ”Omul Zilei”. Acesta

este un copil îmbrăcat în Moș Crăciun.

Explicatia

frontal

Stimularea

interesului pentru

activități

3. Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Astăzi, veți asculta ,,Povestea lui Moș Crăciun”. Vă rog să fiți atenți, să rețineți conținutul poveștii pentru a-l putea reda, pentru a

răspunde corect la întrebări și pentru a învăța cuvinte noi: meșter,

datină, plumb, fermecată, slavă, belșug.

Expunerea

Explicatia

Conversatia

Frontala

Page 7: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

4. Dirijarea

invatarii

TRANZITIE

ALA

O1

O2

O3

O6

O4

O5

Voi expune conținutul poveștii, descoperind treptat cele șase

planșe. Voi explica cuvintele și expresiile noi. Voi adresa cateva

întrebari cu privire la continutul acesteia. Folosind metoda Explozia

stelara îi voi provoca și pe copii să formuleze întrebări și să găsească

răspunsuri. Aceștia vor lucra pe grupe.

Cine?

Ce? Cand?

Unde? Cum?

Fiecare copil care va răspunde corect va așeza o steluță la flip-

chart.

Voi adresa copiilor întrebarea: ”Ce moment ți-a plăcut cel mai

mult din acestă poveste și de ce?” Folosindu-se de microfon fiecare

va avea posibilitatea să dea un interviu prin care să dea un răspuns cât

mai original și creativ.

”Hai pe centre să lucrăm

Și ca moșii ne-aplecăm!”

Planșe

Flip-chart,

Planșă, steluțe

microfon

Conversatia

Frontal

Explozia stelară

Conversatia

Frontal

Interviul

Aprecierea

răspunsuri

lor copiilor

Page 8: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

5.Obtinerea

performantei

BIBLIOTECA

JOC DE MASA

ȘTIINȚĂ

JOC DE ROL

O1,O2

O3,O4

O1,O2

O1,O2

O3

O1,O2

O3,O4

O5

La acest sector copiii vor „citi „ imagini din poveste, vor ordona

conform desfășurării acțiunii imaginile date, vor despărți în silabe

cuvintele din fișa de lucru și vor alcătui propoziții cu acestea.

Aici copiii vor întregi imaginile puse la dispoziție și vor realiza

puzzle.

La acest sector copiii îl vor ajuta pe Moș Crăciun să găsească drumul

către brad, vor rezolva corect cerințele fișei de lucru.

Aici copiii vor pregăti prajituri pentru Moș Crăciun și le vor decora.

imagini cu

aspecte din

poveste,

puzzle

fișe de lucru

Fursecuri,

biscuiți, șerbet,

finetti, orna

mente

Exercitiul;

Frontal;

Explicatia;

Exercitiul

Individual;

Exercițiul

Individual și în

grup

Aprecierea

rezolvării corecte

a sarcinilor date

6.Asigurarea

retentiei si a

transferului de

cunostinte.

Voi merge alături de toți copiii la fiecare centru, unde se discută

rezultatele obținute. Acestea vor fi expuse în locul special amenajat.

Frontal Aprecieri

TRANZITIE

DOS

1.Momentul

RUTINE: igiena- toaleta; igiena- spalatul;

„ Ninge,ninge”- exercitii de inviorare in aer liber(pe hol)

Se va organiza spațiul și climatul educativ într-un mod optim

desfășurării activității.

Page 9: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

organizatoric Copiii vor intra în mod ordonat în sala de grupa și se vor împărți în

patru grupe.

2.Captarea

atentiei

O voi realiza prin prezentarea celor patru mese de lucru și intuirea

materialelor. Copiii vor extrage din coșulet cate un globuleț. Fiecare

culoare va reprezenta o grupă. În funcție de culoarea globulețului se

vor împărți la cele patru mese de lucru.

Conversatia

Observatia

Explicatia

Orala

Frontala

3.Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Astazi, la activitatea practică vom realiza “Ornamente pentru

Crăciun”. Fiecare grupă va realiza un alt fel de ornament. Vă rog să

fiți atenți la explicarea etapelor de lucru, să lucrați cu atenție, curat și îngrijit.

Expunerea

Page 10: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

4.Dirijarea

invatarii

O1,O2

O3,O4

O5

Sunt explicate copiilor regulile:

-ne purtam frumos cu colegii;

-lucrăm în liniste;

-folosim cu atenție materialele și instrumentele de lucru.

Explicarea se demonstrarea tehnicii de lucru:

Voi explica tehnicile de lucru pentru fiecare echipă în vederea

realizarării lucrarilor.

Realizarea lucrarilor de catre copii Pe parcursul lucrului îi voi supraveghe pe copii si îi voi îndruma

pe cei care cer ajutor.

De asemenea voi avea grija ca în timpul lucrului copiii să aiba o

pozitie corespunzatoare și să lucreze în liniște. Pentru asigurarea

acesteia voi asigura un fond muzical cu

Colinde de Crăciun.

crenguțe de

brad,

ornamente

(îngerași,

clopoței,

steluțe,

fundițe),

beteală, carton

colorat, hârtie

autocolantă,

lumânări,

lipici,

panglică,

foarfece

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Demonstra

ția

Exercitiul

5.Asigurarea

retenției și a

transferului de

cunoștințe.

După ce fiecare grupă și-a finalizat lucrările se va realiza Turul

galeriei, dând posibilitatea și celorlalți copii să evalueze lucrarile de

la fiecare masă și să-și aducă propria contribuție dacă consideră că e

necesar.

Turul Galeriei

Analiza

produselor

activitatii

Orala

Pe grupe

6. Evaluarea

La sfârșitul zilei se va realizează o mini-expoziție cu lucrarile

copiilor realizate pe tot parcursul zilei. Se vor face aprecieri generale

și individuale cu privire la activitatea și comportamentul copiilor pe

tot parcursul zilei, vor fi acordate stimulente.

Stimulente

Mini-expoziție

Frontal Aprecieri

verbale

Page 11: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

Cine?

Ce?

Cand?

7.Încheierea

activității

O1,O2

O3

Activitatea se va încheia cu prezentarea montajului ”În prag de

Crăciun” – secvență.

Casetofon,

CD

Page 12: EDUCATOARE: LUNGU LAURA - timtim-timy · Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun? Vreți să o ascultați?” În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor

De ce? Cum?


Recommended