Základná športová príprava podľa filozofie SFZ Samuel SLOVÁK Manažér tréningového procesu ŠTM SFZ

• Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Základná športová príprava podľa filozofie SFZ...Čo je pre nás dôležité požiadavky pre akadémie a ÚTM • objem voľnej hry v TJ ( min. 25 minút) • pri 4 tj v týždni,

Dril aHra

• postupná špecializácia na futbal (12-13r.)• základná technika - postupne kvalita vrýchlosti• stabilizácia niektorých technických zručností• inteligencia vhre - pozičné apriestorové PH• drilovanie• voľná hra• zábava

mužský futbal –mládežnícky futbal

rozvoj mužstva rozvoj hráčavýsledky spôsob hrytransferzápas - TJveková kat.- TJHVD IHV– HVDkrátkodobé ciele dlhodobé ciele

Pohybové hry sloptou aj bez,,agility”

• Veľmi dôležité hlavne vpredprípravke avprípravke,deti sú veľmi hravé anie vždy chcútrénovať len futbalové veci .

Voľná hra

,,Deti sa chcú hrať!Najdôležitejšia jeradosť zmalých foriem futbalu smenšímpočtom hráčov azjednodušenýmipravidlami.Pochopiť základnú ideu hry-strieľať góly azabrániť gólu”

Učme sa hrou-princípy

Každý hráč bymal:• mať možnosť dať gól• môcť hrať voľne• mať často loptu• byť povzbudzovaný apochválený trénerom• mať radosť ztréningu

Aj dospelí idú na tréning kvôli hre!

Voľná hra jenajdôležitejšia súčasťtréningu!

Futbalová technika - kvalita

Technika jespôsob vykonávania rôznych zručnostípoužívaných vo futbale.Jej správne vykonávanienám umožňuje dosahovať ciele soveľa väčšouefektivitou apri menšej námahe ako keď jurobíme nesprávne,alebo ju vôbec neovládame.

Tréner - kouč

• tréner sa zaujíma…okaždého• tréner viepochváliť• tréner vievyhrešiť• tréner si všíma• tréner dodáva odvahu• tréner vypočuje• tréner vievšetko• tréner vychováva

Tréner -učiťeľ

Tréner - učiteľ

• učí hráčov zručnosti• učí hráčov chápať hru• vieoslabinách hráčov apomáha im ich odstrániť• vdriloch jeadekvátne prísny adôsledný• má vtíme disciplínu• jetrpezlivý• miluje futbal• nikdy sa neunavý amaká aj zadarmoJ

Koučing vtréninguPC : Tréner jedôsledný aprimerane prísny,jekoncentrovaný na detail,stimuluje sústredenie ,korigujetechnické chyby

PH :Tréner vysvetľuje akoriguje taktické chyby

HC :Tréner jasne vysvetlí zámer,aledáva pozor aj na druhú fázu.Pozor na zlozvyky pri HC!!

VH :Tréner jediskrétny vriadení hráčov,sledujeaspoznáva hráčov,používa emočný koučing,baví sa,môže sazapojiť dohry,kritika len smerom kprístupu anasadeniu.

Koučing vzápase

• Dodáva sebavedomie,povzbudzuje hráčov hrať za každýchokolností anebáť sa robiť chyby zas azas.

• Radí viac po akcii ako pred ňou• Podnecuje bojovného ducha• Vieakú kategóriu trénuje (nároky,intenzita…)• Pozápase analyzuje výkon po osi IHV…HVD• ,,Často pri zápase sledujeme viac spoluprácu hráčov medzi

sebou acelkovú hru ako prácu hráča sloptou akvalitu hčj!!!”

Načo dať pozor vkoučingu

• nezáujem• joystikový koučing vzápase• zahriakovanie - po technickej chybe• zosmiešňovanie• prílišnú prísnosť• prílišnu benevolentnosť• netrpezlivosť• rýchle súdy

Koučing rodiča

Tréner - rodič

• empatia• pravidlá komunikácie: tréner - rodič - tréner• klubové pravidlá:počas tréningu,zápasu.• etické pravidlá: komunikácia cez sociálnesiete…

SKLADBATJ

Načo dať pozorpríprava TJ

• pestrý arôznorodý tréning nie jevždy dobrý tréning(žiaci,dorastenci)

• radšej menej cvičení ahier ,alerobených dlhšie• pomenovať ťažiskový bod(cieľ)vcvičeniach ahrách• konspekt začínať odnajdôležiťejšej

súčasti tréningu (čas)

,,Žiadna stratégia neprežije stret snepriaťeľom”Napoleon”reakcia na neočakávanosť

Čo jeprenás dôležitépožiadavky preakadémie aÚTM

• objem voľnej hry vTJ(min.25minút)• pri 4tj vtýždni,jeden tréning čisto herný(turnaj,zápas,liga majstrov…)

• PC1hráč 1lopta zaradiť dokaždej TJvkat.U-8až U- 13(min.15minút)

• vŠŠP(dorast)individualizované TJna zručnosti1-2xvtýždni

• správny koučing vzápase• dostatok trénerov na ploche - hlavne pri deťoch

Ďakujem za pozornosť

Tréning

• úvod dotréningu• RCV:rozbehanie-žonglovanie• PC1- vedenie lopty• PC2- prihrávky – 1.dotyk• PH- držanie lopty – pozičná hra• VH1– 4:4+brankári• VH2– 8:8• záver:výklus -šírka,zhodnotenie trénerom