29
PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI ODGOJ DATUM: RAZRED: NASTAVNA JEDINICA:Kombinacija hodanja i provlačenja TIP ČASA:čas sportskog vježbanja NASTAVNA METODA:usmeno izlaganje.demonstracija,razgovor NASTAVNI OBLIK:frontalni,individualni,grupni NASTAVNA SREDSTVA:lopta,čunjevi,obručevi,uže,klupa,strunjače,vrede CILJ ČASA:uticaj na povedanje opde kondicije i koordinacije ZADACI: -Antropološki: uticaj na pravilan rast i razvoj cjelokupnog organizma -Motorički: uticaj na razvoj brzine,povedanje koordinacije,razvoj ravnoteže,povedanje agilnosti i preciznosti OBRAZOVNI ZADACI: obučiti učenike u načinu izvođenja i realizacije takmičenja u poligonu spretnosti u kome de biti zastupljeni razni oblici kretanja i provlačenja ODGOJNI ZADACI: razvoj svjesne discipline i takmičarskog duha;uticati da učenici poštuju pravila i pozitivno prihvataju pobjedu i poraz FUNKCIONALNI ZADACI: uticaj na povedanje funkcija krvnožilnog sistema,rada srca i pluda,te žlijezda za regulaciju fizioloških procesa za vrijeme napora i odmora;povedanje aerobnih sposobnosti;uticaj na smanjenje nervne i mišidne napetosri ARTIKULACIJA ČASA UVODNI DIO: Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice. Provjera opreme i higijene Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede VJEŽBE ZAGRIJAVANJA: Prirodni oblici zagrijavanja Opis vježbi: Lagano trčanje u krugu sale Trčanje sa visoko podizanjem koljena Trčanje sa zabacivanjem peta nazad Hodanje na prstima(prednjem dijelu stopal Hodanje na petama(zadnjem dijelu stopala) Hodanje na vanjskoj strani stopala Hodanje na unutrašnjoj strani stopala

TJELESNI ODGOJ 3 razred

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA:Kombinacija hodanja i provlačenja

TIP ČASA:čas sportskog vježbanja

NASTAVNA METODA:usmeno izlaganje.demonstracija,razgovor

NASTAVNI OBLIK:frontalni,individualni,grupni

NASTAVNA SREDSTVA:lopta,čunjevi,obručevi,uže,klupa,strunjače,vrede

CILJ ČASA:uticaj na povedanje opde kondicije i koordinacije

ZADACI:

-Antropološki: uticaj na pravilan rast i razvoj cjelokupnog organizma

-Motorički: uticaj na razvoj brzine,povedanje koordinacije,razvoj ravnoteže,povedanje agilnosti i

preciznosti

OBRAZOVNI ZADACI: obučiti učenike u načinu izvođenja i realizacije takmičenja u poligonu spretnosti u

kome de biti zastupljeni razni oblici kretanja i provlačenja

ODGOJNI ZADACI: razvoj svjesne discipline i takmičarskog duha;uticati da učenici poštuju pravila i

pozitivno prihvataju pobjedu i poraz

FUNKCIONALNI ZADACI: uticaj na povedanje funkcija krvnožilnog sistema,rada srca i pluda,te žlijezda za

regulaciju fizioloških procesa za vrijeme napora i odmora;povedanje aerobnih sposobnosti;uticaj na

smanjenje nervne i mišidne napetosri

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.

Provjera opreme i higijene

Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede

VJEŽBE ZAGRIJAVANJA: Prirodni oblici zagrijavanja

Opis vježbi:

Lagano trčanje u krugu sale

Trčanje sa visoko podizanjem koljena

Trčanje sa zabacivanjem peta nazad

Hodanje na prstima(prednjem dijelu stopal

Hodanje na petama(zadnjem dijelu stopala)

Hodanje na vanjskoj strani stopala

Hodanje na unutrašnjoj strani stopala

Page 2: TJELESNI ODGOJ 3 razred

(Didaktičko-metodičke napomene:priprema učenika za povedanje psihofizičkih napora koji slijede u

glavnom dijelu časa).

PRIPREMNI DIO ČASA: (vježbe oblikovanja)

Vježbe za jačanje mišida vrata

Vježbe za jačanje mišidne grupe ramenog pojasa

Vježbe za jačanje mišidne grupe grudi ,prednjeg i bočnog zida trbuha

Vježbe za jačanje mišidne grupe karličnog pojasa,prednjeg i bočnog zida trbuha

Vježbe za jačanje mišidne grupe karličnog pojasa, trupa i vrata

Vježbe za jačanje mišida donjih ekstremiteta

Vježbe za jačanje mišidne grupe ramenog pojasa i mišidnih grupa nadlaktice i podlaktice

Svi učenici se rašire po sali tako da imaju dovoljno prostora za izvođenje vježbi

Vježba broj 1: Učenik je u uspravnom ,raskoračnom stavu,sa rukama na kukovima.Vježba se

izvodi na taj način da učenik čini pokrete glavom ulijevu i desnu stranu.Vježbom se pozitivno

utiče na mišide vrata.

Vježba broj 2 : Učenik je u uspravnom raskoračnom stavu ,sa rukama u priručenju.Vježba se

izvodi na taj način što učenik čini čeone krugove ,istovremeno pokretom obje ruke,kroz

odručenje do uzručenja. U toku vježbe ruke su ispružene.Vježbom se jačaju mišidne grupe

ramenog pojasa.

Vježba broj 3: Učenik je u uspravnom ,široko raskoračenom stavu,sa šakama na tjemenu

(jedna preko druge),tako da su laktovi u vertikalnoj ravni tijela (čeonoj ravni). Vježba se

izvodi na taj način što učenik čini zasuke trupa naizmjenično u lijevu i desnu stranu.Vježbom

se pozitivno djeluje na mišidne grupe grudi prednjeg i bočnog zida trbuha.

Vježba broj 4: Učenik je u uspravnom,malo raskoračnom položaju.Uporednom stavu sa

rukama pogrčenim u zglobu lakta i oslonjenim šakama na kukove. Vježba se izvodi na taj

način što učenik ne pomijerajudi stopala ,kruži kukovima naizmjenično u jednu, pa u drugu

stranu. Vježbom se pozitivno djeluje na mišidne grupe karličnog pojasa,prednjeg i bočnog

zida trbuha.

Vježba broj 5: Učenik je u uspravnom raskoračnom stavu ,sa tijelom u pretklonu i rukama u

uzručenju.Vježba se izvodi na taj način što učenik čini kruženje trupom ,gibanjem u zglobu

kuka. Težiti da za vrijeme vježbanja učenik prati pokrete ruku. Vježbom se pozitivno djeluje

na mišidne grupe karličnog pojasa ,trupa i vrata.

Vježba broj 6: Učenik je u uspravnom uporednom stavu sa rukama u predručenju.Vježba se

izvodi na taj način što se učenik spušta u čučanj u stavu na prstima.Vježbom se pozitivno

djeluje na kušidne grupe donjih ekstremiteta i sjedalnog dijela karličnog pojasa.

Page 3: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Vježba broj 7: Učenik je u prednjem uporu na šakama i malom raskoračnom stavu.Vježba se

izvodi na taj način što se učenik spušta i podiže cijelim tijelom prema tlu,ali da tijelom ne

dodiruje tlo.Vježbom se jačaju mišidne grupe ramenog pojasa i mišidnih grupa nadlaktice i

podlaktice.

GLAVNI DIO ČASA:

Učenici se redaju u vrstu i objasniti poligon.Po potrebi učenici pomažu u postavljanju

poligona.Pojasniti pravila i naglasiti da se trebaju poštovati.

1.poligon:

Učenike podijeliti na dvije ravnopravne izmiješane grupe.Na znak pištaljke učenici kredu, nosedi

loptu i skačudi u obručeve.Zatim se pravilno kredu po užetu.Zatim loptu provlače ispod

stola.Uzimaju loptu i provlače se ispod klupe.Obilaze čunj i vradaju se nazad istom

putanjom.Loptu predaju slijededem učeniku i tako redom do posljednjeg u ekipi.Kada posljednji

izvrši tadatak svi iz grupe lijepo uredani dižu ruke kao znak da je njihova grupa završila

postavljeni zadatak.Pobjednik je ekipa koja je prva pravilno izvršila postavljene zadatke.Ponoviti

poligon još jednom zbog revanša,Fer-plej pozdrav.

2.poligon:

Iste grupe se takmiče u vođenju košarkaške lopte između čunjeva.Na znak prvi iz ekipa kredu

vodedi košarkašku loptu između čunjeva.Po dolasku na cilj predaju lopte slijededem učeniku iz

ekipe i tako redom do posljednjeg učenika.Pobjednik je ekipa koja prva pravilno izvrši

postavljene zadatkei lijepo se ureda.Ponoviti poligon jošjednom zbog revenša.Fer-plej pozdrav.

3.poligon:

Skakanje u vredama : dvije ekipe na znak kredu skačudi u vredama do stalka na udaljenosti 5m ,a

zatim nazad.Tu skidaju vrede i predaju slijededem i sve tako do posljednjeg učenika iz

ekipe.Pobjednik je ekipa koja prva izvrši postavljeni zadatak.Po potrebi ovo takmičenje ponoviti i

od zavisnosti od vremena postaviti nove elementa u njemu npr.da se provuku ispod stola i

slično.Fer-plej pozdrav.

ZAVRŠNI DIO ČASA:

Vježbe opuštanja

Postrojavanje u vrstu

Osvrt na zalaganje na času

Odlazak u svlačionice u koloni M,Ž.

Page 4: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: Dodavanje i hvatanje lopte

TIP ČASA:opšti tip-obrada novog sadržaja

NASTAVNA METODA:metoda usmenog izlaganja –objašnjavanja,metoda demonstracije

NASTAVNI OBLIK:frontalni,rad u parovima,grupni

OBRAZOVNI ZADACI: da učenici nauče koristiti loptu tj.tehniku hvatanja i dodavanja lopte

rukama;koordinacija i usavršavanje pokreta

ODGOJNI ZADACI.zadovoljavanje potrebe za kretanjem i igrom; podizanje nivoa opšte izdržljivosti i

spretnosti;razvoj kolektivizma i takmičarskog duha; saradnja sa drugima;razvoj higijenskih navika

FUNKCIONALNI ZADACI: razvijanje sposobnosti učenika (mentalnih,mehaničkih,motornih,praktičnih)

CILJ ČASA:zadovoljavanje potrebe učenika za kretanjem i igrom,kao i usavršavanje i koordinacija tehnike

pokreta

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.

Provjera opreme i higijene

Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede

Vježbe zagrijavanja: prirodni oblici kretanja (hodanje ,trčanje,okreti s loptom)

Dodavanje lopte u u hodanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte u trčanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno dokorakom sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno sa prsa u trčanju

Dodavanje lopta frontalno sa prsa u trčanju

Oblici kretanja sa zadacima dodavanja sa dvije ruke.

PRIPREMNI DIO:

1.vježbe za rameni pojas i ruke

2.vježbe za jačanje stomaka

3.vježbe za leđne mišide

4.vježbe za jačanje karličnog pojasa i nogu

Page 5: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Dodavanje sa dvije ruke iza glave (aut)

Dodavanje lopte sa dvije ruke sa otklonom trupa u stranu

Dodavanje loptr sa prsa

Hvatanje lopte,čučanj,stojedi stav,dodavanje

Stav stojedi,leđima zasuk trupa prema partneru i dodavanje lopte sa dvije ruke u visini

glave

Stav stojedi,leđima zasuk struku prema partneru ,dodavanje lopte u visini glave,vradanje

lopte kroz noge

Stav ležedi,na leđima,ruke izvučene sa loptom ,podizanje

Dodavanje lopte iz skoka opruženo o tlo

GLAVNI DIO:

Demonstracija hvatanja i dodavanja visokih lopti-recipročan rad

Demonstracija,vježbanje hvatanja niskih lopti

Demonstracija,vježbanje hvatanja lopti dodavanih od tlo

Demonstracija ,objašnjavanje na koji način pravilno dodati i uhvatiti visoku loptu

Djeca stoje u parovima,jedno naspram drugog,ruke podignute u visini glave

Prsti blago rašireni i povijeni

Demonstrirati tehniku hvatanja niskih lopti

Djeca se naslone na koljena ;ruke ispružene prema gore;prsti blago rašireni i povijeni

Demonstracija ,objašnjavanje tehnike hvatanja lopte odbijene od tlo

Stav stojedi;iskorak jednom nogom;ruke ispružene;šake prema dolje;prsti blago

razmaknuti i povijeni

ZAVRŠNI DIO:

Igra s loptom-salata

Demonstrirati igru

Učenici samostalno izvode igru

„Salata“-učenici naprave krug.Ucentru kruga se nalaze dva učenika koji pokušavaju uhvatiti

lopte(dvije lopte),koje učenici koji su u krugu dodaju jedni drugima.Učenik čiju loptu uhvati

jedan od učenika iz kruga zauzima njegovo mjesto u krugu,a učenik iz kruga koji uhvati loptu

zauzima mjesto u krugu.

Page 6: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: Prirodni oblici kretanja-hodanje i trčanje

NASTAVNE METODE:metoda objašnjavanja,metoda demonstracije i praktičnih radnji

NASTAVNI OBLIK:frontalno,grupno,rad u paru

KORELACIJA:Muzička kultura

CILJ ČASA:Motoričko usavršavanje koje se bazira na razvijanju koordinacionih elemenata

kretanja,usavršavanje fizičkih sposobnosti(spretnosti i okretnosti);jačanje volje i svjesne discipline

OBRAZOVNI ZADACI: Korištenjem raznovrsnih sredstava utjecati na poboljšanje psihomotornih

sposobnosti.Upoznati i savladati različite igre;ponoviti i usavršiti elemente pojedinih nastavnih cjelina.

ODGOJNI ZADACI: Formiranje moralnog lika njegujudi pozitivne moralno-voljne crte ličnosti,a negativne

suzbijati;razvijati pozitivan odnos prema radu.

FUNKCIONALNI ZADACI:Primjenom dinamičkih kretanja staviti u pokret sve dijelove tijela i pripremiti

organizam za povedane napore u toku sata;poboljšanje pokretljivosti kičmenog stuba i koordinacije

pokreta.

Page 7: TJELESNI ODGOJ 3 razred
Page 8: TJELESNI ODGOJ 3 razred
Page 9: TJELESNI ODGOJ 3 razred
Page 10: TJELESNI ODGOJ 3 razred
Page 11: TJELESNI ODGOJ 3 razred
Page 12: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: Igre

TIP ČASA:opšti tip-obrada novog sadržaja

NASTAVNA METODA:metoda razgovora , demonstracija

NASTAVNI OBLIK:frontalni,rad u parovima,grupni , individualni

NASTAVNA SREDSTVA: različite lopte , reketi , mete , te osnovna nastavna sredstva

OBRAZOVNI ZADACI: da razlikuju pravilno od nepravilnog držanja tijela ;razvijanje koordirnacije pokreta

i oka prilikom rukovanja sa različitim loptama ; da prepoznaju termine za označavanje osnovnih položaja,

stavova , pokreta i kretanja ;da znaju ulogu dijelova tijela prilikom vježbanja ; da prepoznaju osnovne

vrste vježbi oblikovanja (vježbe jačanja , vježbe istezanja ,vježbe labavljenja);koordinacija i usavršavanje

pokreta

ODGOJNI ZADACI:sticanje higjenskih navika ; razvijanje lične odgovornosti za vlastito zdravlje ;

podsticanje interesa za bavljenje sportom ; podsticanje ustrajnosti , postavljanja cilja i postupno

dolaženje do njega ;spretnost.okretnost,pokretljivost

FUNKCIONALNI ZADACI: razvijanje sposobnosti učenika (mentalnih,mehaničkih,motornih,praktičnih);

razvijanje takmičarskog duha i kolegijalnosti u igri ; da uklađuju svoje kretanje sa kretanjem rekvizita

CILJ ČASA:zadovoljavanje potrebe učenika za kretanjem i igrom,kao i usavršavanje i koordinacija tehnike

pokreta

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.

Provjera opreme i higijene

Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede

Vježbe zagrijavanja: prirodni oblici kretanja (hodanje ,trčanje,okreti s loptom)

Dodavanje lopte u u hodanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte u trčanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno dokorakom sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno sa prsa u trčanju

Dodavanje lopta frontalno sa prsa u trčanju

Page 13: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Oblici kretanja sa zadacima dodavanja sa dvije ruke.

PRIPREMNI DIO:

1.vježbe za rameni pojas i ruke

2.vježbe za jačanje stomaka

3.vježbe za leđne mišide

4.vježbe za jačanje karličnog pojasa i nogu

Dodavanje sa dvije ruke iza glave (aut)

Dodavanje lopte sa dvije ruke sa otklonom trupa u stranu

Dodavanje loptr sa prsa

Hvatanje lopte,čučanj,stojedi stav,dodavanje

Stav stojedi,leđima zasuk trupa prema partneru i dodavanje lopte sa dvije ruke u visini

glave

Stav stojedi,leđima zasuk struku prema partneru ,dodavanje lopte u visini glave,vradanje

lopte kroz noge

Stav ležedi,na leđima,ruke izvučene sa loptom ,podizanje

Dodavanje lopte iz skoka opružemo o tlo

GLAVNI DIO

Igra :“Kvočka i jastrijeb“

Učenike podijeliti u grupe od oko desetak učenika. Grupe mogu biti miješane, ali i spolno razdvojene.

Grupa se podijeli u kolonu po jedan. Igrači se drže oko struka.Na čelu kolone je „kvočka“koja štiti

pile(posljednji igrač u koloni).Ispred kolone je jedan igrač.On ima ulogu „jastrijeba“koji nastoji da ugrabi

(da dotakne)pile.“Kvočka“ prati „jastrebovo“kretanje i nastoji da se nađe ispred njega i da mu ne da da

dođe do pileta.

Igra se dok „jastrijeb“ne ugrabi pile ili,ako je „jastrijeb“nemodan ,određuje se drugi „jastrijeb“,pa tredi i

tako dalje.

Da bi pile bilo spašeno ,pored odbrane „kvočke“(njenog hitrog pomijeranja)zadnji dio kolone se

,takođe,hitro pomijera ,bježedi od „jastrijeba“.Ovo je veoma dinamična igra ,posebno ako su „jastrijeb“ i

„kvočka“spretni i pokretljivi igrači.

Z AVRŠNI DIO:

Učenici igraju igre loptom po njihovoj želji.

Page 14: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: Igre s loptom

TIP ČASA:opšti tip-obrada novog sadržaja

NASTAVNA METODA:metoda razgovora , demonstracija

NASTAVNI OBLIK:frontalni,rad u parovima,grupni , individualni

NASTAVNA SREDSTVA: različite lopte , reketi , mete , te osnovna nastavna sredstva

OBRAZOVNI ZADACI: da razlikuju pravilno od nepravilnog držanja tijela ;razvijanje koordirnacije pokreta

i oka prilikom rukovanja sa različitim loptama ; da prepoznaju termine za označavanje osnovnih položaja

, stavova , pokreta i kretanja ;da znaju ulogu dijelova tijela prilikom vježbanja ; da prepoznaju osnovne

vrste vježbi oblikovanja (vježbe jačanja , vježbe istezanja ,vježbe labavljenja);koordinacija i usavršavanje

pokreta

ODGOJNI ZADACI:sticanje higjenskih navika ; razvijanje lične odgovornosti za vlastito zdravlje ;

podsticanje interesa za bavljenje sportom ; podsticanje ustrajnosti , postavljanja cilja i postupno

dolaženje do njega

FUNKCIONALNI ZADACI: razvijanje sposobnosti učenika (mentalnih,mehaničkih,motornih,praktičnih);

razvijanje takmičarskog duha i kolegijalnosti u igri ; da uklađuju svoje kretanje sa kretanjem rekvizita

CILJ ČASA:zadovoljavanje potrebe učenika za kretanjem i igrom,kao i usavršavanje i koordinacija tehnike

pokreta

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.

Provjera opreme i higijene

Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede

Vježbe zagrijavanja: prirodni oblici kretanja (hodanje ,trčanje,okreti s loptom)

Dodavanje lopte u u hodanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte u trčanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno dokorakom sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno sa prsa u trčanju

Dodavanje lopta frontalno sa prsa u trčanju

Page 15: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Oblici kretanja sa zadacima dodavanja sa dvije ruke.

PRIPREMNI DIO:

1.vježbe za rameni pojas i ruke

2.vježbe za jačanje stomaka

3.vježbe za leđne mišide

4.vježbe za jačanje karličnog pojasa i nogu

Dodavanje sa dvije ruke iza glave (aut)

Dodavanje lopte sa dvije ruke sa otklonom trupa u stranu

Dodavanje loptr sa prsa

Hvatanje lopte,čučanj,stojedi stav,dodavanje

Stav stojedi,leđima zasuk trupa prema partneru i dodavanje lopte sa dvije ruke u visini

glave

Stav stojedi,leđima zasuk struku prema partneru ,dodavanje lopte u visini glave,vradanje

lopte kroz noge

Stav ležedi,na leđima,ruke izvučene sa loptom ,podizanje

Dodavanje lopte iz skoka opružemo o tlo

GLAVNI DIO:

Učenike podijeliti u dvije grupe. Dati im fudbalsku loptu , a njihov zadatak je da trčedim korakom dođu

do lopte , šutnu je na metu i vrate loptu ponovo na početno mjesto . Onda se vrate u grupu . Kada su to

završili jedna grupa ide na jedan koš , druga na drugi i dati im košarkaške lopte . Zadatak učenika je da

ubace loptu u koš . Nakon ove vježbe obje grupe dobijaju po odbojkašku loptu . Objasniti im kako de

udariti loptu rukom . Potom učenicima dati teniske loptice i rekete . Svaka grupa na svom dijelu sale

udara loptu prema meti na zid .

ZAVRŠNI DIO:

Učenici igraju igre loptom po njihovoj želji.

Page 16: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: Štafetne igre

TIP ČASA:opšti tip-obrada novog sadržaja

NASTAVNA METODA:metoda razgovora , demonstracija

NASTAVNI OBLIK:frontalni,rad u parovima,grupni , individualni

NASTAVNA SREDSTVA: lopte , strunjače , špage , kozlid

OBRAZOVNI ZADACI: da razlikuju pravilno od nepravilnog držanja tijela ;razvijanje koordirnacije pokreta

i oka prilikom rukovanja sa različitim loptama ; da prepoznaju termine za označavanje osnovnih položaja

, stavova , pokreta i kretanja ;da znaju ulogu dijelova tijela prilikom vježbanja ; da prepoznaju osnovne

vrste vježbi oblikovanja (vježbe jačanja , vježbe istezanja ,vježbe labavljenja);koordinacija i usavršavanje

pokreta

ODGOJNI ZADACI: sticanje higjenskih navika ; razvijanje lične odgovornosti za vlastito zdravlje ;

podsticanje interesa za bavljenje sportom ; podsticanje ustrajnosti , postavljanja cilja i postupno

dolaženje do njega ;razvoj kolektivizma i takmičarskog duha

FUNKCIONALNI ZADACI: da učenici izvode pokret / kretanje u zadatom smijeru i po određenim

zadacima tj. zadatoj putanji ; da suklađuje svoje kretanje sa kretanjem rekvizita ; da učenici unaprjeđuju

motoričke sposobnosti

CILJ ČASA:zadovoljavanje potrebe učenika za kretanjem i igrom,kao i usavršavanje i koordinacija tehnike

pokreta

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.

Provjera opreme i higijene

Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede

Vježbe zagrijavanja: prirodni oblici kretanja (hodanje ,trčanje,okreti s loptom)

Dodavanje lopte u u hodanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte u trčanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno dokorakom sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno sa prsa u trčanju

Page 17: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Dodavanje lopta frontalno sa prsa u trčanju

Oblici kretanja sa zadacima dodavanja sa dvije ruke.

PRIPREMNI DIO:

1.vježbe za rameni pojas i ruke

2.vježbe za jačanje stomaka

3.vježbe za leđne mišide

4.vježbe za jačanje karličnog pojasa i nogu

Dodavanje sa dvije ruke iza glave (aut)

Dodavanje lopte sa dvije ruke sa otklonom trupa u stranu

Dodavanje loptr sa prsa

Hvatanje lopte,čučanj,stojedi stav,dodavanje

Stav stojedi,leđima zasuk trupa prema partneru i dodavanje lopte sa dvije ruke u visini

glave

Stav stojedi,leđima zasuk struku prema partneru ,dodavanje lopte u visini glave,vradanje

lopte kroz noge

Stav ležedi,na leđima,ruke izvučene sa loptom ,podizanje

Dodavanje lopte iz skoka opružemo o tlo

GLAVNI DIO:

Učenici se redaju u dvije grupe – kolone . Svaka grupa ima po jednu laganu loptu . Zadatak im je da na

znak učitelja lopte dodaju drugu iza sebe preko glave . Ona kolona u kojoj zadnji učenik prvi dobije loptu

je pobjednik.

Slijededa igra je da lopte dodaju kroz noge tako što zauzmu raskoračen stav

Nakon ove igre učenici ostaju u kolonama , a ispred njih redati strunjače , špage i kozlid .Zadatak im je da

sa loptom trčedim korakom dođu do strunjače , spuste loptu , naprave kolut naprijed , preskaču špagu sa

obje noge , lijevo i desno te obiđu krug oko kozlida . Na znak učitelja po jedan učenik iz kolone krene .

Drugi učenici čekaju dok se njihov drug vrati i preda im loptu . Pobjednik je kolona čiji se učenici prvi

izredaju i vrate na svoje mjesto

ZAVRŠNI DIO:

Učenici se igraju igre:“Između dvije vatre“

Page 18: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: Antropologijska mjerenja učenika

TIP ČASA:opšti tip-obrada novog sadržaja

NASTAVNA METODA:metoda razgovora , demonstracija

NASTAVNI OBLIK:frontalni,rad , individualni

NASTAVNA SREDSTVA: visinomjer(antropometar),vaga(baždirana)

OBRAZOVNI ZADACI: da razlikuju pravilno od nepravilnog držanja tijela;da se kod učenika utvrdi visina

tijela,masa tijela,eksplozivna snaga (brzina pokreta ili kretanja),snaga primicanja ruku kao značajnih

parametara za bududu radnu i sportsku selekciju;provjera opšte tjelesne snage;da učenici istražuju svoje

tjelesne sposobnosti i imaju izgrađenu tjelesnu šemu

ODGOJNI ZADACI:značaj pravilnog držanja tijela i pravilne ishrane za rast i razvoj;samokontrola;razvoj

higijenskuh navika(održavanje lične i kolektivne higijene)

Page 19: TJELESNI ODGOJ 3 razred

FUNKCIONALNI ZADACI: razvoj psihofizičkih osobina (pažnja ,pamdenje ,mišljenje i logičko

zaključivanje);praktična primjena stečenog znanja

CILJ ČASA:da se kod učenika utvrde osnovni parametri za bududu radnu i sportsku selekciju

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.

Provjera opreme i higijene

Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede

Vježbe zagrijavanja: prirodni oblici kretanja (hodanje ,trčanje,okreti s loptom)

Dodavanje lopte u u hodanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte u trčanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno dokorakom sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno sa prsa u trčanju

Dodavanje lopte frontalno sa prsa u trčanju

Oblici kretanja sa zadacima dodavanja sa dvije ruke.

PRIPREMNI DIO:

1.vježbe za rameni pojas i ruke

2.vježbe za jačanje stomaka

3.vježbe za leđne mišide

4.vježbe za jačanje karličnog pojasa i nogu

Dodavanje sa dvije ruke iza glave (aut)

Dodavanje lopte sa dvije ruke sa otklonom trupa u stranu

Dodavanje lopte sa prsa

Hvatanje lopte,čučanj,stojedi stav,dodavanje

Stav stojedi,leđima zasuk trupa prema partneru i dodavanje lopte sa dvije ruke u visini

glave

Stav stojedi,leđima zasuk struku prema partneru ,dodavanje lopte u visini glave,vradanje

lopte kroz noge

Stav ležedi,na leđima,ruke izvučene sa loptom ,podizanje

Dodavanje lopte iz skoka opružemo o tlo

GLAVNI DIO ČASA

Visina tijela

Visina tijela je jedan od osnovnih pokazatelja dječijeg razvoja.Za precizno mjerenje

potreban nam je visinomjer(antropometar).Da bi se visina tijela izmjerila što preciznije

potrebno je,pored preciznog instrumenta ,da učenik čiju visinu mjerimo zauzme

poželjan položaj.Tijelo je što uspravnije,kičmeni stub što ravniji,priljubljen uz

Page 20: TJELESNI ODGOJ 3 razred

visinomjer.Posebno je značajan položaj glave ,koji treba da je takav da frankfurtska

ravan bude horizontalna,a to znači da linija koja spaja donju ivicu lijeve obrve(obrvnog

luka) i gornju ivicu lijevog spoljašnjeg slušnog kanala.Nastavnik traba da se nalazi sa

lijeve strane učenika,odnosno instrumenta za mjerenje i kontroliše da položaj učenika

bude pravilan.Rezultat se čita i bilježi sa tačnošdu 0,5cm.

Napomena:prilikom mjerenja učenici treba da su bosi i u sportskoj opremi.

Masa tijela

Masa tijela ,posebno u odnosu na tjelesnu visinu je veoma značajan parametar.Uzima se

pomodu precizne (baždarene )vage ,a mjeri se kada je dijete boso i u gadicama ili trikou.

Eksplozivna snaga

Eksplozivna snaga je veoma značajan parametar za bududu radnu ili sportsku

selekciju,odnosno opredjeljenost.Kod učenika ovog uzrasta za kontrolu eksplozivne snage

možemo koristiti jedan od jednostavnijih testova, a to je skok u dalj.Na ravnom i suhom(ne

klizavom)terenu obilježiti skakalište.Skok je objenožni,kao i doskok.Izvode se dva uzastopna

skoka .Uzima se bojli rezultat.

Snaga primicanja ruku

Snaga primicača ruku,je također,dobar pokazatelj opšte tjelesne snage

ZAVRŠNI DIO ČASA

Analiza časa i upisivanje dobivenih podataka u odgovarajudu tabelu

Igra po želji učenika

Page 21: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: Elementarne igre

TIP ČASA:opšti tip-obrada novog sadržaja

NASTAVNA METODA:metoda razgovora , demonstracija

NASTAVNI OBLIK:frontalni,rad u parovima,grupni , individualni

NASTAVNA SREDSTVA: lopte , baloni

OBRAZOVNI ZADACI: da razlikuju pravilno od nepravilnog držanja tijela ;razvijanje koordirnacije pokreta

i oka prilikom rukovanja sa različitim loptama ; da prepoznaju termine za označavanje osnovnih položaja

, stavova , pokreta i kretanja ;da znaju ulogu dijelova tijela prilikom vježbanja ; da upoznaju osnovne

vrste vježbi oblikovanja (vježbe jačanja , vježbe istezanja ,vježbe labavljenja);koordinacija i usavršavanje

pokreta;da se učenici upoznaju sa pravilima izvođenja određenih elementarnih igara i da ih se

pridržavaju;da uoče,shvate smisao ,vrijednost tjelesnog vježbanja

ODGOJNI ZADACI: podizanje raspoloženja;da učenici tokom igre surađuju i prijateljski komuniciraju sa

vršnjacima;uvažavanje drugih,upornost spretnost,istrajnoststicanje higjenskih navika ; razvijanje lične

odgovornosti za vlastito zdravlje ; podsticanje interesa za bavljenje sportom ; podsticanje ustrajnosti ,

postavljanja cilja i postupno dolaženje do njega ;razvoj kolektivizma i takmičarskog duha

FUNKCIONALNI ZADACI: da učenici unaprjeđuju motoričke sposobnosti ;promovisanje pozitivnih

socijalnih interakcija ;svrsishodne i humane primjene psihomotorne sposobnosti,motoričkih

znanja,vještina i navika

CILJ ČASA:zadovoljavanje potrebe učenika za kretanjem i igrom,kao i usavršavanje i koordinacija tehnike

pokreta

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.

Provjera opreme i higijene

Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede

Vježbe zagrijavanja: prirodni oblici kretanja (hodanje ,trčanje,okreti s loptom)

Dodavanje lopte u u hodanju sa dvije ruke iznad glave

Page 22: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Dodavanje lopte u trčanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno dokorakom sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno sa prsa u trčanju

Dodavanje lopta frontalno sa prsa u trčanju

Oblici kretanja sa zadacima dodavanja sa dvije ruke.

PRIPREMNI DIO:

1.vježbe za rameni pojas i ruke

2.vježbe za jačanje stomaka

3.vježbe za leđne mišide

4.vježbe za jačanje karličnog pojasa i nogu

Dodavanje sa dvije ruke iza glave (aut)

Dodavanje lopte sa dvije ruke sa otklonom trupa u stranu

Dodavanje loptr sa prsa

Hvatanje lopte,čučanj,stojedi stav,dodavanje

Stav stojedi,leđima zasuk trupa prema partneru i dodavanje lopte sa dvije ruke u visini

glave

Stav stojedi,leđima zasuk struku prema partneru ,dodavanje lopte u visini glave,vradanje

lopte kroz noge

Stav ležedi,na leđima,ruke izvučene sa loptom ,podizanje

Dodavanje lopte iz skoka opružemo o tlo

GLAVNI DIO

Igra:“Tredi bježi“

Djeca su podijeljena u dva kruga sa istim brojem igrača.Svaki igračima ispred sebe svoj

par.Jedno dijete ima u ruci oletenicu od komada platna.Ono juri drugo dijete koje bježi

oko krugova.Ali nije stvar u tome da se bježi dugo oko krugova nego da gonjeni što prije

stane ispred igrača unutarnjeg kruga,tako da je onaj u spoljašnjem krugu „tredi“koji biva

bbijen sve dok ne počne da bježi i dok ne ustane ispred nekog igrača i tako se spasi

dovodede nekog drugog u ulogu gonjenog.

Hvatalice se mogu igrati i pomodu sprava .Na primjer,kao“pik“se određuje jedna ili više

sprava na koje se igrači penju da bi se spasili od hvatača.Ako malo igrača ostane na tlu

hvatač sjedne i broji do pet.To je vrijeme za koje svi igrači moraju da siđu sa sprave na

tlo.Hvatač ponovo počinje da hvata ,a igrači mogu ponovo da se spašavaju preko „pika“.

Sprave za hvatalice mogu biti i lopte različite veličine.Ponekad se koriste i baloni.Lopte

se postave između dva igrača.Hvatači,takođe,imaju loptu iza leđa i tako nastoje da

dotaknu neki par.Kome paru ispadne lopta ,postaje hvatač sa loptom na leđima.

Page 23: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Ponekad se odredi i veoma mali prostor za spašavanje.Na primjer,za cijeli razred švedski

sanduk.Parovi mogu da se povezuju na različite načine:da se drže za ruke oko

laktova,jedan igrač drži drugom ruke na ramenima,igrači jedan drugog dsrže za nogu i

poskakujuHvatalice se mogu igrati i sjededi na tlu,kredudi se četveronoške(tada se igra

na manjem prostoru).

Hvatalica može da se igra i u nekim drugim principima.Na primjer,igračkoga hvatač

dotakne drži se za to mjesto.Kad takav igrač po drugi put bude dotaknut,postaje hvatač.

ZAVRŠNI DIO

Vježbe opuštanja

Osvrt na zalaganje na času

Odlazak u svlačionicu

Page 24: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: Vučenje predmeta po tlu

TIP ČASA:opšti tip-obrada novog sadržaja

NASTAVNA METODA:metoda razgovora , demonstracija

NASTAVNI OBLIK:frontalni,rad u parovima,grupni , individualni

NASTAVNA SREDSTVA: medicinske lopte,strunjače,vijače,špage,stolice,kozlidi ,te kutije sa knjigama

OBRAZOVNI ZADACI: da razlikuju pravilno od nepravilnog držanja tijela ;razvijanje koordirnacije pokreta

i oka prilikom rukovanja sa različitim rekvizitima; da prepoznaju termine za označavanje osnovnih

položaja , stavova , pokreta (vučenja)i kretanja ;da znaju ulogu dijelova tijela prilikom vježbanja ; da

prepoznaju osnovne vrste vježbi oblikovanja (vježbe jačanja , vježbe istezanja ,vježbe

labavljenja);koordinacija i usavršavanje pokreta

ODGOJNI ZADACI: sticanje higjenskih navika ; razvijanje lične odgovornosti za vlastito zdravlje ;

podsticanje interesa za bavljenje sportom ; podsticanje ustrajnosti , postavljanja cilja i postupno

dolaženje do njega ;razvoj kolektivizma i takmičarskog duha ;upornost,izdržljivost,samokontrola,kontrola

drugih

FUNKCIONALNI ZADACI: da učenici izvode pokret / kretanje u zadatom smijeru i po određenim

zadacima tj. zadatoj putanji ; da suklađuje svoje kretanje sa kretanjem rekvizita ; da učenici unaprjeđuju

motoričke sposobnosti

CILJ ČASA:zadovoljavanje potrebe učenika za kretanjem i igrom,kao i usavršavanje i koordinacija tehnike

pokreta

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

:

Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.

Provjera opreme i higijene

Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede

Vježbe zagrijavanja: prirodni oblici kretanja (hodanje ,trčanje,okreti s loptom)

Dodavanje lopte u u hodanju sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte u trčanju sa dvije ruke iznad glave

Page 25: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Dodavanje lopte bočno dokorakom sa dvije ruke iznad glave

Dodavanje lopte bočno sa prsa u trčanju

Dodavanje lopte frontalno sa prsa u trčanju

Oblici kretanja sa zadacima dodavanja sa dvije ruke.

PRIPREMNI DIO:

1.vježbe za rameni pojas i ruke

2.vježbe za jačanje stomaka

3.vježbe za leđne mišide

4.vježbe za jačanje karličnog pojasa i nogu

Dodavanje sa dvije ruke iza glave (aut)

Dodavanje lopte sa dvije ruke sa otklonom trupa u stranu

Dodavanje lopte sa prsa

Hvatanje lopte,čučanj,stojedi stav,dodavanje

Stav stojedi,leđima zasuk trupa prema partneru i dodavanje lopte sa dvije ruke u visini

glave

Stav stojedi,leđima zasuk struku prema partneru ,dodavanje lopte u visini glave,vradanje

lopte kroz noge

Stav ležedi,na leđima,ruke izvučene sa loptom ,podizanje

Dodavanje lopte iz skoka opruženo o tlo

GLAVNI DIO:

Vježba:

Učenike podijeliti u dvije grupe.U sali su postavljeni rekviziti koje de učenici savladati

prilikom vučenja predmeta po tlu.Prvo im detaljno objasniti kako de izvoditi vježbu,šta je

njihov zadatak i šta se od njih očekuje. Napravit de kolut naprijed,hodati po

klupi,napraviti krug oko kozlida,te uzeti strunjaču i vudi je do kraja sale,spustiti,provudi

se kroz obruč ,te ponovo uzeti strunjaču i vratiti je na isto mjesto.Slijededi učenik može

krenuti kad ga drug dotakne tj.kad se vrati na svoje mjesto u grupi. Nakon objašnjenja i

demonstracije učenici izvode zadatak.

Slijededi zadatak se sastoji u tome da im se stavi stolica sa medicinskom loptom na njoj.

Zadatak učenika je da vuku stolicu tako da lopta ne padne na tlo.

Ispred učenika staviti kutije u kojima se nalaze knjige.Kutije su omotane špagom i njih

treba vudi po tlu na isti način.

ZAVRŠNI DIO

Analiza rada i zalaganja na času

Vježbe opuštanja

Odlazak u svlačioni

Page 26: TJELESNI ODGOJ 3 razred

PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI

ODGOJ

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: Timske igre – dječiji rukomet

TIP ČASA:čas sportskog vježbanja

NASTAVNA METODA:usmeno izlaganje.demonstracija,razgovor

NASTAVNI OBLIK:frontalni,individualni,grupni

NASTAVNA SREDSTVA: lopta za rukomet

CILJ ČASA: da učenici nauče pravila timske igre- dječiji rukomet i da ih primjenjuju

ZADACI:

-Antropološki: uticaj na pravilan rast i razvoj cjelokupnog organizma

-Motorički: uticaj na razvoj brzine,povedanje koordinacije,razvoj ravnoteže,povedanje agilnosti i

preciznosti

OBRAZOVNI ZADACI: upoznavanje učenika sa timskom igrom –rukomet tj. da učenici nauče pravila igre-

dječijeg rukometa

ODGOJNI ZADACI: razvoj svjesne discipline i takmičarskog duha;uticati da učenici poštuju pravila i

pozitivno prihvataju pobjedu i poraz ;disciplina ,samodisciplina;samokontrola i kontrola

drugih;upornost,izdržljivost

FUNKCIONALNI ZADACI: uticaj na povedanje funkcija krvnožilnog sistema,rada srca i pluda,te žlijezda za

regulaciju fizioloških procesa za vrijeme napora i odmora;povedanje aerobnih sposobnosti;uticaj na

smanjenje nervne i mišidne napetosti;praktična primjena stečenog znanja

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.

Provjera opreme i higijene

Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede

VJEŽBE ZAGRIJAVANJA: Prirodni oblici zagrijavanja

Opis vježbi:

Lagano trčanje u krugu sale

Page 27: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Trčanje sa visoko podizanjem koljena

Trčanje sa zabacivanjem peta nazad

Hodanje na prstima(prednjem dijelu stopal

Hodanje na petama(zadnjem dijelu stopala)

Hodanje na vanjskoj strani stopala

Hodanje na unutrašnjoj strani stopala

(Didaktičko-metodičke napomene:priprema učenika za povedanje psihofizičkih napora koji slijede u

glavnom dijelu časa).

PRIPREMNI DIO ČASA: (vježbe oblikovanja)

Vježbe za jačanje mišida vrata

Vježbe za jačanje mišidne grupe ramenog pojasa

Vježbe za jačanje mišidne grupe grudi ,prednjeg i bočnog zida trbuha

Vježbe za jačanje mišidne grupe karličnog pojasa,prednjeg i bočnog zida trbuha

Vježbe za jačanje mišidne grupe karličnog pojasa, trupa i vrata

Vježbe za jačanje mišida donjih ekstremiteta

Vježbe za jačanje mišidne grupe ramenog pojasa i mišidnih grupa nadlaktice i podlaktice

Svi učanici se rašire po salitako da imaju dovoljno prostora za izvođenje vježbi

Vježba broj 1: Učenik je u uspravnom ,raskoračnom stavu,sa rukama na kukovima.Vježba se

izvodi na taj način da učenik čini pokrete glavom ulijevu i desnu stranu.Vježbom se

pozitivnoutiče na mišide vrata.

Vježba broj 2 : Učenik je u uspravnom raskoračnom stavu ,sa rukama u priručenju.Vježba se

ivodi na taj način što učenik čini čeone krugove ,istovremeno pokretom obje ruke,kroz

odručenje do uzručenja. Utoku vježbe ruke su ispružene.Vježbom se jačaju mišidne grupe

ramenog pojasa.

Vježba broj 3: Učenik je u uspravnom ,široko raskoračenom stavu,sa šakama na tjemenu

(jedna preko druge),tako da su laktovi u vertikalnoj ravni tijela (čeonoj ravni). Vježba se

izvodi na taj način štoučenik čini zasuke trupa naizmjenično u lijevu i desnu stranu.Vježbom

se pozitivno djeluje na mišidne grupe grudi prednjeg i bočnog zida trbuha.

Vježba broj 4: Učenik je u uspravnom,malo raskoračnom položaju.uporednom stavu sa

rukama pogrčenim u zglobu lakta i oslonjenim šakama na kukove. Vježba se izvodi na taj

način što učenik ne pomijerajudi stopala ,kruži kukovima naizmjenično u jednu, pa u drugu

stranu. Vježbom se pozitivno djeluje na mišidne grupe karličnog pojasa,prednjeg i bočnog

zida trbuha.

Page 28: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Vježba broj 5: Učenik je u uspravnom raskoračnom stavu ,sa tijelom u pretklonu i rukama u

uzručenju.Vježba se izvodi na taj način što učenik čini kruženje trupom ,gibanjem u zglobu

kuka. Težiti da za vrijeme vježbanja učenik prati pokrete ruku. Vježbom se pozitivnodjeluje

na mišidne grupe karličnog pojasa ,trupa i vrata.

Vježba broj 6: Učenik je u uspravnom uporednom stavu sa rukama u predručenju.Vježba se

izvodi na taj način štose učenik spušta u čučanj u stavu na prstima.Vježbom se pozitivno

djeluje na kušidne grupe donjih ekstremiteta i sjedalnog dijela karličnog pojasa.

Vježba broj 7: Učenik je u prednjem uporu na šakama i malom raskoračnom stavu.Vježba se

izvodi na taj način što se učenik spušta i podiže cijelim tijelom prema tlu,ali da tijelom ne

dodiruje tlo.Vježbom se jačaju mišidne grupe ramenog pojasa i mišidnih grupa nadlaktice i

podlaktice.

GLAVNI DIO

Podijeliti učenike u dvije grupe-detaljno objasniti pravila igre.

1.trajanje igre -igra traje dva puta po deset minuta s odmorom od tri minute.Igra počinje iz

centra na početku,poluvremenu i nakon svakog gola.

2 .i gra loptom-dopušten je bilo koji način i u bilo kojem smijeru bacati

loptu,hvatati,voditi,udarati,zaustavljati...koristedi se pri tom dlanovima ,rukama ,glavom i

trupom.Lopta se smoje držati najduže tri sekunde,a učenik može trčati s loptom najduže tri

koraka.

3 .vratarov prostor-ako u taj prostor uđe odbrambeni igrač izvodi se deveterac.

4 .vratar/golman-ne smije napuštati svoj prostor s loptom

5 .postizanje gola-postignut je go ako lopta pređe cijelim svojim dijelom preko poprečne

crte između stativa/vratnica

6 .korner-izvodi se iz ugla

7 .slobodno bacanje-izvodi se ako se napravi bilo koji prekršaj

8 .sedmerac-sedmerac se dosuđuje:

a) zbog grubog prekršaja

b) ako igrač namjerno vrati loptu svom golmanu

c) ako golman namjerno unese loptu iz polja u svoj prostor

9 .pravila igre:

a) ekipa koja izgubi loptu mora se odmah vratiti u prostor ispred svog gola.Ako igrač

odbrane napusti prostor izvan devet metara i osvoji loptu dosuđuje se slobodan

udarac(deveterac) u korist ekipe koja je u napadu.

b) ekipa koja napada mora izvršiti napad nakon najviše deset dodavanja.Ako to ne

učini,dosuđuje se slobodan udarac.

10 .sudac-sudi utakmicu prema pravilima

ZAVRŠNI DIO

Page 29: TJELESNI ODGOJ 3 razred

Proglašenje pobjednika :fer-plej pozdrav

Redanje u vrstu

Odlazak u svlačionice