Click here to load reader

teme diplome

  • View
    13.364

  • Download
    2

Embed Size (px)

Text of teme diplome

Universiteti Fan.S.Noli Fakulteti i Msuesis Dega: Filozofi-Sociologji

Tem DiplomeTema: Elita n emigracion n krkim t strategjive rikthyese.

Punoi:Enkeleda Jakupllari

Udhheqsi:

Prf.Asc.Dr.Irena Nika

Abstrakti Ky punim argumenton se fenomeni i ikjes s trurit apo emigrimi i elitave shqiptare sht nj fenomen shqetsues,i cili ndikon n zhvillimin e ardhshm t vendit. Mijera student shqiptar kan vendosur t largohen nga vendi i tyre pr t studiuar n universitete europiane dhe amerikane. Emigrimi sht fenomeni m i dukshm n shoqrin shqiptare pas rnies s regjimit. Shum her ky fenomen sht analizuar, si n Shqipri, ashtu edhe jasht saj. Faktikisht, nj shtres e konsiderueshme e emigrimit shqiptar prbhet nga i ashtuquajturi Ikja e Trurit,q n vend q ti shrbej vendit, prbn nj humbje pr t. Emigrimi sht shndrruar n nj fenomen masiv pr t rinjt shqiptar, q lind si reagim i asaj q gjat regjimit ishte absolutisht e ndaluar. Ikja e trurit ne Shqiperi eshte nje problem i thelle q po e varfron vendin nga kapitali njerzor dhe sht nj penges e vazhdueshme pr zhvillimin e vendit.Nse mendohet se intelektualt dhe personat me specializim t lart jan pjes e nj elite qoft kjo politike, diplomatike, shkencore, kulturore, administrative ose ushtarake, ather kta prbjn nj forc t vlefshme per drejtimin e ndryshimeve shoqerore n nje vend n tranzicion.Rrjedhimisht, sa m i madh numri i emigranteve nga radht e tyre, aq m i vshtir bhet edhe procesi i tranzicionit dhe duke par gjendjen aktuale, duket se sht kjo pjes e elits q ka emigruar, ajo cka i mungon Shqipris n tranzicion.

2

Prmbajtja 1.Faqja e par..................................................................................................1 2.Abstrakti.......................................................................................................2 3.Prmbajtja....................................................................................................3 4.Falenderimet................................................................................................4 5.Metodologjia................................................................................................5 6.Kuadri teorik...............................................................................................6 -Teoria e Gaetano Mosca................................................................................6 -Teoria e Vilfredo Pareto................................................................................7 -Csht elita dhe si e prkufizon at Paretoja dhe ku dallojn elita dhe masa................................................................................................................7 7.Hyrja...........................................................................................................11 8.Emigrimi si fenomen social.......................................................................12 9.Tre valt e emigrimit Shqiptar................................................................15 a.Vala e Par e emigrimit..............................................................................16 -Ulja drastike buxhetore pr pun krkimore shkencore................................16 -Dobsia e sektorit privat............................17 -Ndrhyrjet politike n institucionet krkimore shtetrore dhe universitete.............................18 Dshtimi i prpjekjeve t punonjsve shkencor pr tu prshtatur me sistemin e ri...............................19 b.Vala e Dyt e emigrimit..................19 c.Vala e Tret.................................................................................................19 -Profesort dhe teknicient e edukuar n Shqipri.........................................20

3

-Student shqiptar t brezit pas 1990-t t arsimuar jasht.........................20 10.Rezultatet e studimit.......................................................................................21 11.Analiza.............................................................................................................24 12.Transformimi i ikjes s trurit n qarkullim t trurit..........................26 -Krijimi i nj vendi pune m dinamik.............................26 -Injektimi i metodologjive t reja n vendin e puns............................................26 -Vendosja e bashkpunimit me universitete dhe institucione t huaja krkimore.............................................................................................................26 -Mbshtetja e perspektivs europiane t vendit...................................................27 13.Kufizimet e studimit........................................................................................29 14.Rekomandimet...............................................................................................30 15.Konkluzioni....................................................................................................32 16.Bibliografia.....................................................................................................33 17.Pyetsori i prdorur.......................................................................................34

4

Falenderimet Pr realizimin e ksaj teme diplome dua t falenderoj pedagogen dhe udhheqsen time Prf.Asc.Dr.Irena Nikaj ndihma e s cils ka qn shum e rndsishme pr mnyrn se si shkoi kryerja e ksaj teme diplome. Por gjithashtu kritikat e saj t vazhdueshme kan qen nj shtys m shum pr t realizuar nj pun sa m t sukseshme dhe efikase.Prvec ksaj nj falenderim i madh shkon edhe pr personat t cilt pranuan t bhen pjes e studimit,prania e t cilve kishte rndsi jetike,pasi fal tyre u arritn konkluzionet dhe realizimi i pjess m t madhe t detyrs.

5

Metodologjia Edhe pse nj sr studimesh mbi pasojat e mundshme t migrimit intelektual jan kryer deri m sot, shumica e tyre ofrojn fare pak informacion lidhur me kt cshtje. Vrojtimi i ndrmarr synon t analizoj veorit e dukuris se ikjes s trurit si dhe efektet q ai mund t ket n zhvillimin e vendit. Kshtu popullsia e synuar jan t rinj shqiptar q studiojn jasht apo q jan kthyer dhe jetojn n vend pas prfundimit t studimeve jasht. Vendosa t prfshihen vetm individ t grup-moshave midis 18-40 vje pasi n prgjithsi moshat mbi 40 vje jan m pak t prirur pr t ndryshuar vendbanim.Pr kto dy grupe njerzish u hartua nj pyetsor. Prsa i prket grupit t shqiptarve q jan duke kryer studimet jasht, vrojtimi synon t vlersoj mundsin q kta tkthehen dhe faktort kryesor n vendimin e tyre pro apo kundra nj kthimi tmundshm. Ndrsa n lidhje me grupin e shqiptarve t kthyer, vrojtimido t vlersoj arsyet e kthimit, perspektivat e tregut t puns q ky grup ka gjetur n Shqipri dhe sa t knaqur jan ata me integrimin e tyre profesional dhe social.N fazn paraprake t vrojtimit u ndrtua nprmjet kontakteve personale nj baz t dhnash mbi 35 shqiptar t arsimuar jasht (student ose t diplomuar me t paktn nj grad t arsimit t lart t marr n nj vend t huaj) e cila do t shrbente si korniza pr t ndrtuar kampionin e vrojtimit. Kjo baz t dhnash prmban emra, informacione t tjera personale (fushat e studimit/punsimit dhe diplomat e marra ose n prfundim e sipr si dhe vendndodhjet) dhe adresat e kontaktit t individve t synuar. Ajo prbhet nga dy grupe: ata q banojn jasht dhe ata q jan kthyer n vend. T gjith t anketuarit u kontaktuan me e-mail pasi nuk kishte informacion t mjaftueshm mbi vendndodhjet e tyre aktuale dhe mnyra t mundshme pr ti kontaktuar. Duke qen se anketimi do t vet administrohej pr shkak t pamundsis pr t kryer intervista me metodn ball pr ball. Pr qllime praktike pyetsori prbhet m s shumti nga pyetje t mbyllura.Kampioni prfundimtar kishte nj madhsi prej 35 personash,nga kta 25 ishin student jasht shteti n vende t ndryshme,ndrsa 10 kishin studiuar jasht dhe ishin kthyer n Shqipri.Nga kampioni 20 ishin femra ndrsa 10 meshkuj t moshs 18-40 vjec dhe kishin lindur kryesisht n zonn e Korcs ose 6

Pogradecit. Duke qn se administrimi i pyetsorit nprmjet e-mialit esht i vshtir dhe ekziston mundsia q t mos kthehen t gjitha prgjigjet kampioni u reduktua n 29 prgjigje t personave t zgjedhur.Nga interpretimi i prgjigjeve t ktyre pyetsorve kan dal dhe rezultatet e studimit.

7

Kuadri teorik Termi elit sht kompleks dhe mbart ngarkesa t ndryshme ideologjike dhe tone t ndryshme emocionale. Pikpamjet elitiste kan burime e mbshtetje t ndryshme, bazohen n faktor t ndryshm. Ato mund t jen fetare mistike, mund t ken argumentim biologjik, mund t jen psikologjike, ose mund t jen t natyrs organizativo funksionale. Ndonse koncepti i elitarizmit mund t shtrihet mjaft gjr, teori m t theksuara elitariste jan ato t Mosks e Paretos, por edhe t Mihelsit dhe Ortega i Gasetit. Teorit e elitarizmit jan teori q prpiqen t shpjegojn shoqrin dhe fenomenet shoqrore, strukturn dhe dinamikn shoqrore n baz t nj idealizmi, prgjithsimi jo kritik dhe absolutizmi t raporteve t diferencimit shoqror-klasor dhe t shfrytzimit,shtypjes Teoria e Gaetano Mosca Pr Moskn, njeriu sht pushtetdashs e egoist, kurse marrdhniet shoqrore jan nj luft e prhershme e secilit kundr secilit. Njerzit pr nga natyra anojn kah lufta. Dhe paqja e rendi jan vendosur vetm n ato shoqri, ku sht vendosur nj hierarki, ku sht prcaktuar se cilat interesa kan prparsi ndaj interesave t tjer. Uniteti shoqror rrjedh jo nga mirkuptimi i interesave t njerzve, jo nga prvetsimi i normave dhe i vlerave t prbashkta, por nga prcaktimi dhe vendosja e nj hierarkie. Nuk ka shoqri njerzore pa nj sistem rangimi dhe do sistem rangimi krkon q disa t urdhrojn e t tjert t dgjojn. Prandaj, n do shoqri do t jen dy klasa, njra q sundon dhe tjetra q sundohet. Ktu kemi mendimin themelor t Mosks, mendimin se do shoqri prbhet, doemos, nga sundues dhe t sunduar dhe se ndryshe as q mund t ekzistoj shoqria. Moska nuk e prdori termin elit, por klasa sunduese. Dhe kjo klas sunduese prbn gjithmon pakicn dhe shquhet pr nga organizimi. Pjestart e pakics sunduese kan zakonisht disa cilsi, reale ose fiktive, q vlersohen lart dhe q kan ndik

Search related