of 23 /23
UNIVERSITATEA DIN PITEŞTI FACULTATEA DE ŞTIINŢE ECONOMICE Specializarea: MANAGEMENT Anul III ZI SIMULĂRI ŞI PROIECTE DE MANAGEMENT - PROIECT - Coordonator: Asist.univ.dr. Eliza ANTONIU Studenţi: ……………….. 0

Simulari Si Proiecte

Embed Size (px)

Text of Simulari Si Proiecte

UNIVERSITATEA DIN PITETI

UNIVERSITATEA DIN PITETIFACULTATEA DE TIINE ECONOMICESpecializarea: MANAGEMENT

Anul III ZI

SIMULRI I PROIECTE DE MANAGEMENT- PROIECT -Coordonator:Asist.univ.dr. Eliza ANTONIUStudeni:..- 2015 -

CUPRINSI. DOCUMENTAREA PRELIMINAR

1.1. Caracteristici tipologice ale firmei investigate1.2. Situaia economico-financiar a firmei1.3. Sistemul de management particulariti constructive i funcionale

II.ANALIZA VIABILITII ECONOMICE I MANAGERIALE

2.1. Analiza viabilitii economice

2.1.1. Analiza potenialului intern (resurse umane, potenial material)2.1.2. Analiza dinamicii i structurii cheltuielilor

2.1.3. Analiza rentabilitii

2.1.4. Analiza patrimonial

2.2. Analiza viabilitii manageriale

2.2.1. Analiza subsistemului metodologic

2.2.2. Analiza subsistemului decizional

2.2.3. Analiza subsistemului informaional

2.2.4. Analiza subsistemului organizatoric

2.3. Simptome pozitive i negative

III. EVIDENIEREA CAUZAL A PRINCIPALELOR PUNCTE FORTE I SLABE

3.1 Sinteza punctelor forte

3.2 Sinteza punctelor slabeIV. DETERMINAREA POTENIALULUI DE VIABILITATE ECONOMIC I MANAGERIAL

Modelul matricilor de evaluare (MEFI, MEFE)V. RECOMANDRI STRATEGICOTACTICE DE AMPLIFICARE A POTENIALULUI DE VIABILITATE

I. DOCUMENTAREA PRELIMINAR1.1. Caracteristici tipologice ale firmei investigate

Societatea comercial S.C. UTILAJUL S.A. este o societate pe aciuni, nfinat n anul 1990, n baza legii 15/1990 cu privire la transformarea ntreprinderilor de stat n societi comerciale i regii autonome; capitalul social este de 40 591 000 mii lei (1 623 640 aciuni a cte 25 000 lei aciunea). Sediul se afl n oraul K, situat ntr-un jude din sudul Romniei. Este cea mai important ntreprindere din aceast zon, cu capitalul majoritar de stat.

Obiectul de activitate: producerea i comercializarea de echipamente complexe destinate unor ntreprinderi din industrie, construcii, transporturi i agricultur.

Principalii furnizori sunt ntreprinderi siderurgice (pentu tabl), ntreprinderi constructoare de maini (pentru unele componente electrice i electronice), ntreprinderi chimice (pentru vopseluri i lacuri).

Clienii firmei sunt ntreprinderi cu capial privat ( 15%), companii naionale i ntreprinderi cu capital majoritar de stat ( 85%).

Concurena este dat de firme cu profil de fabricaie similar, situate n Transilvania (2), Moldova (1), Dobrogea (1) i Muntenia (1). Firma are cont deschis la Banca Comercial Romn.

1.2. Situaia economico-financiar a firmei

n ceea ce privete S.C. UTILAJUL S.A., dinamica situaiei economico-financiare nregistrat n perioada T (t2t) este evideniat prin intermediul unor indicatori economici dup cum urmeaz (vezi tabelul 1.1).

Facem precizarea c, alturi de indicatori economici (de volum i de eficien) se va opera i cu indici, acetia din urm fiind n msur s evidenieze n dinamic evoluia sau involuia rezultatelor obinute i a obiectivelor asumate.

Situaia principalilor indicatori economico-financiari la S.C. UTILAJUL S.A.

Nr.crt. INDICATOR UMNivel anul t2Nivel anul t1 Nivel anul t

0 1 2 3 4 5

1Capital social mil. lei 40591 40591 40591

2Capital propriu mil. lei2820096500133285

3Capital permanent mil. lei36000105180145303

4Venituri totale mil. lei72800100750153600

5Cheltuieli totale mil. lei8500085000130400

6Cifra de afaceri mil. lei6800096380143000

7Profit brut mil. lei12.200-15.7500-23.200

8Pierdere mil. lei

9Investiii mil. lei4058001000

10Active totale mil. lei80100208540209600

11Active fixe mil. lei64225158402158800

12Active circulante mil. lei134204478746222

13Stocuri mil. lei100042303800

14Creane mil. lei25001480028600

15Datorii mil. lei270004450031080

16Datorii pe termen scurt mil. lei200003028531080

17Numr de salariai nr.200021821900

18Fond salarii mil. lei286403630043228

19Productivitatea muncii mii lei/ sal.340004417075263

20Salariu mediu mil. lei/ an1432016632274

21Rotaia stocurilor rotaii/ an

22Durata recuperri creanelor zile13.4156.0473.00

23Rata rentabilitii costurilor %

24Rata rentabilitii veniturilor %88.81

25Rata rentabilitii activelor%15.23 - -

26Rata rentabilitii economice %43.23--

27Rata rentabilitii financiare %43.26--

28Rata lichiditii patrimoniului %67.1145.29148.78

29Lichiditatea parial %62.1131.5136.49

30Solvabilitatea %35.2044.2763.59

31Rata datoriilor %37.7021.3014.82

Analiza structurii cheltuielilor Nr. crt.CATEGORII DE CHELTUIELI (mil. lei) Structura

t-2 t-1 t

1Cheltuieli materiale-total29,436,834,5

2Lucrri i servicii executate de teri13,69,19,7

3Impozite, taxe i vrsminte asimilate3,63,44,1

4Cheltuieli cu personalul- total45,24142,4

5Cheltuieli cu amortizrile i provizioanele8,29,79,3

6CHELTUIELI DE EXPLOATARE - TOTAL10090,110091,810090,6

7CHELTUIELI FINANCIARE6,97,88,3

8CHELTUIELI EXCEPIONALE30,41,1

9TOTAL CHELTUIELI100100100

1.3. Sistemul de management particulariti constructive i funcionale

1.3.1 Sistemul metodologic

Alctuit din instrumentarul managerial i elementele metodologice de concepere, funcionare i perfecionare a celorlalte componente manageriale subsistemele decizional, informaional i oganizatoric subsistemul metodologic evideniaz la S.C. UTILAJUL S.A., urmtoarele aspecte mai importante:

a) n primul rnd, n exercitarea proceselor de management se utilizeaz unele sisteme, metode i tehnici de management, dup cum urmeaz:

sisteme de management:

management prin obiective, regsit sub forma unor liste de obiective; managementul prin bugete, concretizat doar la elaborarea, realizarea i urmrirea bugetului de venituri i cheltuieli;

managementul participativ, exercitat la nivelul celor dou organisme participative de management Adunarea General a Acionarilor i Consiliul de Administraie;

metode i tehnici de management:

diagnosticarea, regsit sub forma unei analize periodice, comandate de managerii de nivel superior sau sub forma raportului de gestiune al Consiliului de Administraie, ce nsoete bilanul contabil;

edina, metod larg rspndit, nu numai la nivelul celor dou organisme participative de management, ci i la alte ealoane organizatorice;

tabloul de bord, regsit sub forma unor situaii informaionale de sintez ce sunt valorificate de manageri de nivel superior i mediu;

delegarea, utilizat pentru rezolvarea unor probleme de ctre subordonai.

b) n al doilea rnd, elementele metodologice utilizate pentru proiectarea i funcionarea managementului sau ale unor componente ale acestuia, precum i pentru aplicarea unor metode sau tehnici de management sunt departe de a respecta cerinele de baz ale tiinei managementului.

O asemenea afirmaie se bazeaz pe faptul c astfel de demersuri nu urmeaz un traseu metodologic riguros, ceea ce influeneaz nefavorabil eficiena i eficacitatea managementului.

1.3.2 Sistemul decizional

Informaiile furnizate de registrele de procese verbale ale Adunrii Generale a Acionarilor i Consiliului de Administraie, precum i lista deciziilor puse la dispoziie de managerii de nivel superior au permis evidenierea celor mai importante aspecte referitoare la conceperea i funcionarea sistemului decizional.Lista deciziilor adoptate de managementul de nivel superior la

S.C. UTILAJUL S.A.

Nr.

crt. TIPUL DECIZIEIDECIDENT

0 1 2

1Aprobarea bilanului contabil i raportului de gestiune privind bilanul contabil pe anul t1 A.G.A.

2Aprobarea bugetului de venituri i cheltuieli pe anul t A.G.A.

3Hotrte gajarea, nchirierea sau desfinarea unor uniti ale societii A.G.A.

4Hotrte modificarea capitalului social A.G.A.

5Hotrte modificarea statutului societii astfel: Societatea este administrat de ctre persoane fizice sau juridice, n baza unui contract de administrare. Principalele atribuii ale administratorului sunt cele prevzute de contractul de administrare. A.G.A.

6Constituirea echipei de selecie a administratorilor A.G.A.

7Aprobarea remunerrii lunare a membrilor comisiei de selecie A.G.A.

8Hotrte asupra calitii gestiunii administratorilor i eventuala acionare n Justiie A.G.A.

9Aprobarea contractului colectiv de munc A.G.A.

10Aprobarea structurii organizatorice pentru anul t+1 C.A.

11Aprobarea numrului i structurii socio-pofesionale a personalului pentru anul t C.A.

12mbuntirea activitii seciilor i atelierelor de producie pentru realizarea eficient a programului de fabricaie C.A.

13Aprobarea msurilor de perfecionare a pregtirii profesionale a personalului C.A.

14Aprobarea retehnologizrii atelierelor 1 i 2 C.A.

15Aprobarea noilor criterii de salarizare pentru personalul TESA C.A.

16Se hotrte nfinarea unei comisii pentru analiza cauzelor care au generat refuzul calitativ al unor produse C.A.

17Aprobarea casrii obiectelor de inventar C.A.

18Aprobarea operaiunii de vnzare a unor mijloace fixe C.A.

19Adoptarea politicii i a obiectivelor pentru anul t+1 care se refer la ansamblul productiv sau la componentele principale ale acesteia Director general

20Aprobarea salarizrii directorilor executivi, a inginerului ef i a personalului direct subordonat, innd seama de grila de salarizare i responsabilitile acestora Director general

21Aprobarea premierii salariailor care au merite deosebite i sancionarea celor care se abat de la prevederile Regulamentului de Organizare i Funcionare Director general

22Stabilirea modalitilor de executare a controlului ndeplinirii obiectivelor de ctre fiecare centru de decizie din subordine Director general

23Aprobarea comisiei care investigheaz cauzele care au generat accidentul de munc din secia a 2-a Director general

24Aprobarea politicii i a obiectivelor n domeniul tehnic pentru anul t+1 Director tehnic

25Hotrte asupra definitivrii structurii sortimentale a produciei Director producie

26Decide n probleme de retehnologizare i investiii Director tehnic

27Hotrte n privina msurilor necesare pentru creterea nivelului calitativ al produselor i fiabilitii acestora Director tehnic

28Decide n privina modernizrii nomenclatorului de producie Director producie

29Aprobarea transferului precum i a disponibilizrii (trimiterii n omaj) a unor salariai din compartimentele din subordine Director tehnic

30Adoptarea obiectivelor economice pentru anul t+1 Director economic

31Decide asupra preului i tarifelor produselor n vederea asigurrii competitivitii acestora i profitabilitii societii Director economic

32Analizeaz cheltuielile de producie i propune msuri de reducere a costurilor de producie i de cretere a rentabilitii Director economic

33Aprob dimensionarea corespunztoare a compartimentelor subordonate, n funcie de nevoile reale ale activitii acestora Director economic

1.3.3 Sistemul informaional

n tabelul de mai jos este prezentat o gril de analiz a informaiilor utilizate la ntocmirea a trei documente emise ( bon de consum, nota de predare i fia limit de consum) pentru a aprecia posibilitatea comasrii sau nlocuirii (interschimbabilitii) acestora.

Gril de analiz a informaiilor

Nr. crt. DENUMIRE

INFORMAIE DOCUMENTE

BON DE

CONSUM NOTA DE

PREDARE FIA LIMIT

CONSUM

0 1 2 3 4

1Emitent * * *

2Comanda *

3Numr document * * *

4Cod predator * *

5Cod primitor * *

6Numr comand * *

7Cod produs * * *

8Denumire material * * *

9Cont: -debitor * *

-creditor * *

10Cantitate necesar * * *

11Unitate de msur * * *

12Cantitate eliberat * *

13Pre unitar * *

14Valoare * *

15Calculul pentru unitatea predatoare *

16Calculul pentru unitatea primitoare *

17Producie planificat *

18Producie realizat *

19Norma unitar *

20Cantitatea limitat *

21Suplimentare *

Circuitul informaional pentru Statul de platSECIA PONTAJ pe baza condicii de prezen emite un document n dou exemplare care merg la PERSONAL pentru:

control al informaiilor nscrise;

avizare ef personal;

verificarea respectrii structurii organizatorice.

Exemplarul 1 merge la SECIE unde se ndosariaz iar exemplarul 2 merge la FINANCIAR, care ntocmete centralizatorul de pontaje i l trimite la OFICIUL DE CALCUL.

Oficiul de calcul ntocmete statele de plat n 3 exemplare i le trimite la CONDUCERE pentru a fi vizate i semnate.

Exemplarul 1 merge la PERSONAL pentru ndosariere, iar exemplarele 2 i 3 merg la FINANCIAR. Apoi exemplarul 2 se ndosariaz iar exemplarul 3 merge la CASIERIE dup care se ndosariaz.

Reprezentarea grafic a acestui circuit informaional se face utiliznd diagrama ASME. 1.3.4 Sistemul organizatoric

Organigrama este una piramidal, specific unei structuri organizatorice de tip ierarhic funcional (fig. 1);

Numrul de niveluri ierarhice este 7, normal pentru o ntreprindere de dimensiuni mari;

Ponderea ierarhic a managerilor de nivel superior este:

managerul general = 9;

managerul tehnic = 3;

managerul de producie = 8;

managerul comercial = 3;

managerul economic = 3,

Fiele de post sunt ntocmite dup modelul clasic, fr respectarea triunghiului de aur al organizrii (corespondena dintre sarcini competene responsabiliti).

Anexm, cu titlu de exemplu, o fi de post la S.C. UTILAJUL S.A.

FIA POSTULUI

A. POSTUL: ECONOMIST

B. COMPARTIMENT: FINANCIAR

C. CERINE:

a). studii: absolvent al nvmntului superior economic;

b). vechime: 2 ani pe funcie economic;

c). specifice: cursuri de perfecionare a cunotinelor profesionale.

D. RELAII:

a). ierarhice subordonat ef birou;

b). funcionare este coordonat pe linie metodologic de ef ierarhic;

c). colaborare cu toate compartimentele;

d). de reprezentare n limita delegrii i cu eventuali beneficiari.

E. SARCINI I ATRIBUII:

- ntocmete jurnale de cas i banc n lei i valut;

- urmrete ncasarea c/v contractelor n valut;

- ntocmete i urmrete avansurile i decontarea lor n lei i valut;

- verific i acord viz la toate plile i ncasrile n numerar efectuate prin cas;

- ntocmete i verific c/v CEC-lor ncasate de la diveri beneficiari;

- ntocmete note contabile pentru reglarea conturilor ce intervin n cursul lunii privind ncasri sau pli;

- sprijin activitatea de ncasare a c/v facturilor emise beneficiarilor;

- ntocmete dispoziiile de plat sau ncasare ctre casierie;

- verific exactitatea i veridicitatea documentelor nscrise n deconturile prezentate de personalul firmei;

- verific realitatea, legalitatea documentelor nscrise n registrul de cas;

- verific registrul de cas, efectueaz contarea sumelor i confirm exactitatea soldului de cas;

- ntocmete lunar jurnalul de cas, situaia avansurilor n numerar n lei i valut;

- urmrete concordana dintre nregistrrile de la banc i cele din registrul de cas;

- ntocmete note contabile de reglare a conturilor n situaii cnd se fac ncasri sau pli n numerar;

- efectueaz controlul caseriei cel puin odat pe lun i ori de cte ori o impune situaia;

- ia msuri s se cunoasc n permanen problemele legate de respectarea disciplinei de cas;

- ntocmete lunar jurnal de disponibil n valut aflat n cont la banc;

- verific continuitatea, realitatea i exactitatea datelor din extrasele n valut emise de banc;

- ntocmete situaia CEC-urilor emise de diveri beneficiari;

- verific facturile emise de firm i completeaz CEC-urile prezentate de beneficiari dup care le depune la banc pe baz de borderou i urmrete ncasarea acestora n contul de disponibil la banc;

- completeaz i prezint borderoul de cumprri efectuate i decontate prin cas ce conin TVA;

- ntocmete situaia cheltuielilor pe compartimente n vederea stabilirii cheltuielilor de regie (decontate prin cas);

- sprijin activitatea de ncasare a facturilor emise ctre beneficiari;

- are obligaia de a asigura calitatea lucrrilor efectuate.

F. RELAII INTERNE:

- cu tot personalul din ntreprindere.

G. RELAII EXTERNE:

- nu este cazul.

Prezentele atribuii nu sunt limitative, titularul postului putnd efectua i alte atribuii din domeniul su de activitate, acordate prin dispoziia efului de compartiment, conducerea firmei sau prevzute n dispoziiile legale n vigoare.

Fig. 1 Organigrama S.C. UTILAJUL S.A. varianta existent

II.ANALIZA VIABILITII ECONOMICE I MANAGERIALE

2.1. Analiza viabilitatii economice

2.1.1 Analiza potentialului interna) Productivitatea muncii(w) reprezinta un indicator ce reflecta eficienta utilizarii resurselor umane si se poate inregistra in functie de situatie scadere sau crestere.

Se verifica respectarea corelatiei dintre obiective si rezultate astfel:

I CA> I Fs I NS(corelatie de ordin cantitativ)

I W I S(corelatie de ordin calitativ)

Nr. Crt.IndicatoriU.M. Realizari

t-2t-1t-1/t-2*100tt/t-1*100

1CAMil.68.00096.380141.735143.000148.371

2N SNr.2.0002.182109.11.90087.07

3W=CA/NSMii/s.34.00044.170129.91175.263170.393

4FSMil.28.64036.300126.74543.228119.066

5S=FS/NSMii lei14.32016.63113.9622.74136.74

Intr-o ecuatie de piata salariile angajatiilor trebuie sa creasca doar ca urmare a cresterii productivitatii mncii si intr-un process mai mic indicele de crestere al acestuia.

b)Analiza potentialului material- implica abordarea celor doua categorii de active fixe si circulante prin prisma volumului, structurii, dinamicii si eficientei lor.

Iw IGT

Nr. Crt.IndicatoriU.M. Realizari

t-2t-1t-1/t-2*100tt/t-1*100

1AFMil.64.225158.402246.636158.800100.251

2N SNr.2.0002.182109.11.90087.07

3$GT=AF/NSMii/s.32.11272.594275.263170.393

4WMil.28.64036.300126.74543.228119.066

c)Analiza eficientei utilizarii activelor circulante

Nr.crtIndicatoriU.M.Realizari

t-2t-1t

1Cifra de afacereMil.68.00096.380143.000

2Stocuri Mil.10.00042.3038.000

3Numar de rotatiiNr682.2737.63

4Durata medie de rotatiizile5.3515.979.67

d)Durata recuperarii creantelor

Nr.crtIndicatoriU.M.Realizari

t-2t-1t

1CreanteMil.25.00014.80028.600

2Cifra de afcereMil.68.00096.380143.000

3Durata recuperarii creantelorNr13.4156.0473

2.1.2 Analiza dinamicii si structurii cheltuielilor-analiza efectuata releva urmatorul aspect: cheltuieli de exploatare

2.1.3 Analiza rentabilitatii se realizeaza cu ajutorul a doi indicatori: Profit(indicator de volum);

Ratele de rentabilitate ce exprima gradul in care folosirea resurselor aduce profit.

Nr. Crt.IndicatoriRealizari

t-2t-1t

1.Ra=Pr/Ch tot.*10014.36

2.Rv=Pr/V tot*10088.81

3.Rat=Pbr/A totale*10015.23

4.Re=Pr/Cap propriu*10064.96

5.Rf=Pbr/Cap propriu*10043.29

2.1.4 Aanalzia patrimoniala- utilizeaza urmatoarele component:

Fondul de rulment (FR)

Necesarul de rulment (N FR)

Nr. Crt.IndicatoriRealizari

t-2t-1t

1.Active circulante13.42044.78746.222

2.Datorii pe termen scurt20.00030.825 31.080

3.Fondul de rulment-6.580139.96215.142

4.Stocuri 100042303800

5.Creante 250014.80028600

6.Necesarul de rulment-16.500-11.7951.320

7.Trezoreria neta9.92025.75713.822

2.2 Analiza viabilitatii patrimoniale

Nr.crtIndicatoriRealizari

t-2t-1t

1Rata lichiditatii patrimoniale67.1145.29148.78

2Rata lichiditatii partiale62.1131.5136.49

3Capitaluri proprii28.20096.500133.285

4Total pasiv80.100208.540209.600

5Rata solvabilitatii patrimoniale35.2044.2763.59

6Datorii totale27.00044.50031.080

7Rata datoriilor37.7021.3314.82

2.2.1 Analiza subsistemului methodologic

2.2.2 Analiza subsistemului decisional

Analiza incadrarii tipologice a deciziilor conform criteriilor de clasificare:

C1. Dupa natura variabilelor implicate:

Decizii in conditii certe

Decizii in conditii incerte

Decizii in conditii de risc

C2. Dupa orizontul de timp si implicatiile asupra firmei:

Decizii strategice

Decizii tactice

Decizii curente

C3. Dupa numarul de criterii luate in considerare :

Decizii unicriteriale

Decizii multicriteriale

C4. Dupa peridiocitate sau dupa frecventa:

Decizii aleatoare

Decizii periodice

ADUNAREA GENERAL A ACIONARILOR

Secia 4

Secia 3

Secia 1

Secia mecano-energ.

Secia 2

Serv. Control financ. de gestiune

Serv. Contabilitate

Serv. Financiar

DIRECTOR ECONOMIC

Serv. Contractri

Serv. Desfacere transp.

Serv. Aproviz. depozite

DIRECTOR COMERCIAL

Serv mecano-energetic

Serv. cooperri

Serv. PLUP

DIRECTOR DE PRODUCIE

DIRECTOR TEHNIC

Serv. organizare-normare

Atelier proiectare nr.2

Atelier proiectare nr.1

Serv. Asigurarea calitii

CONSILIERI

CENZORI

DIRECTOR GENERAL

CONSILIUL DE ADMINISTRAIE

Serv CTC - metrologie

Serv Personal, nvmnt, salarizare

Serv. Adm. PSI, paz

Form. de lucru nr. 7

Form. de lucru nr. 6

Form. de lucru nr. 5

Form. de lucru nr. 4

Form. de lucru nr. 3

Atelier prod. nr. 11

Cantin

Atelier prod. nr. 1

Atelier prod. nr. 2

Form. de lucru nr. 1

Form. de lucru nr. 2

Atelier prod. nr. 3

Atelier prod. nr. 4

Atelier prod. nr. 5

Atelier prod. nr. 6

Atelier prod. nr. 7

Atelier prod. nr. 8

Atelier prod. nr. 9

Atelier prod. nr. 10

PAGE 10