View
46
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Proiect de activitate integrata „In lumea povestilor” (DLC, DOS)
MOTTOUL ZILEI: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via
MOTTOUL ZILEI: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via
Unitatea de nvmnt: Grdinia de copii cu P.P. nr. 8 Brlad
Profesor Sava Diana IrinaPROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT PE O ZI
N LUMEA POVETILOR
Unitatea de nvmnt: Grdinia de copii cu P.P. nr. 8 Brlad
Nivel I: Grupa mijlocie A
Educatoare: prof. Sava Diana IrinaTema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Tema sptmnii: Cltorim n lumea povetilor
Tema zilei: n lumea povetilor Tipul activitii: verificarea i consolidarea de cunotine, priceperi i deprinderi
Activiti de nvare:
I. ADP (activiti de dezvoltare personal):
ntlnirea de diminea (Salutul, Calendarul naturii, Activitate de grup);
Rutine: tiu s rsfoiesc o carte;
Tranziie: joc cu text i cnt: n poiana din vlcele;
Gimnastica de nviorare: Luai seama bine.
II. ALA (Activiti pe centre de interes):
Bibliotec: Citire de imagini din povetile cunoscute
Construcii: Castelul fermecat Art: modelaj Couleul Scufiei roii
III. ADE (Activiti pe domenii experieniale):
Activitate integrat: n lumea povetilor
Domenii expereniale:
Domeniul limb i comunicare
Domeniul om i societate
Mijloc de realizare:
DLC joc didactic
Dos Activitate practic i elemente de activitate casnic
IV. ALA: (Activiti de relaxare, recreere i de recuperare) Scenet n versuri: Rude paparude (versuri din folclorul copiilor i frmntri de limb)
Dans: Valsul personajelor din poveti
Scopul activitii: consolidare i verificarea cunotinelor despre povetile cunoscute
Obiective operaionale:
ADE:
DLC Educarea limbajului
O1 s selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;
O2 s recunoasc titlul povetii i personajele prin metode variate: imagini, jetoane, siluete, ghicitori, replici folosite;
O3 s clasifice personajele pozitive i personajele negative, stabilind trsturile de caracter ale acestora;
O4 s rspund la ntrebrile puse n legtur cu coninutul povetilor;
O5 s se exprime corect, coerent i logic n expunerile fcute;
O6 s stabileasc prin completarea diagramei personajele comune povetilor.
ALA 1: Activiti pe centre de interes:
Bibliotec:
O1 s citeasc imagini din poveti;
O2 s ordoneze imaginile date, respectnd succesiunea logic a evenimentele din poveste.
Construcii:
O1 s realizeze castelul fermecat din piese de construcii.
Art:
O1 s denumeasc materialele utilizate;
O2 s modeleze couleul Scufiei roii.
ALA2 (Activiti recreative):
Scenet n versuri:
O1 s recite clar, corect i expresiv versurile;
O2 s interpreteze rolurile versificate, respectnd intonaia, pauzele i ritmul versurilor.
Dans:
O1 s execute micri ritmice specifice dansului;
O2 s coordoneze micrile cu muzica.
Elementele de joc: surpriza, ghicirea, bagheta, castelul, aplauze, limitarea timpului, mnuirea materialului.
Strategii didactice: a) Metode i procedee: expunerea , demonstraia, conversaia, explicaia, exerciiul, jocul, problematizarea, mna oarb, diagrama Venn, turul galeriei.
b) Mijloace didactice:
ID: Panoul Astzi sunt prezent, albinue cu fotografia copilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele sptmnii, starea vremii, data.
ALA (Activiti pe centre de interes)
Bibliotec: imagini din poveti.
Construcii: cuburi, jocuri de construcie.
Art: plastilin, planete.
ALA (Activiti de relaxare, recreere i recuperare)
costume specifice personajelor, CD, calculator, decor adecvat.
DLC: siluete ale personajelor din poveti, baghet, imagini din poveti, plicuri cu sarcini, panouri.
DOS: lipici, fie, tablouri cu personaje din povesti.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Resurse:
umane: educatoarea i grupa de copii;
temporale: o zi
bibliografie :
Curriculum pentru nvmntul precolar 3 6/7 ani, 2008.
Breben, Silvia; Gangea, Elena; Ruin Georgeta, Fulga, Mihaela Metode interactive de grup, Ghid metodic, editura Arvers.
Culea, Laureniu; Sesovici, Angela, .a., Activitatea integrat din grdini (Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2008.
SCENARIUL ZILEI
I. NTLNIREA DE DIMINEA:
1. Salutul:
La sosirea n sala de grup copiii i ntorc albinua la panoul Astzi sunt prezent i prin metode mna oarb extrag un medalion cu personajul din poveti pe care l aeaz la gt. Dup servirea micului dejun i reunesc spunnd:
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n cerc s ne adunm
Cu toi s ne salutm.
2. Gimnastica de nviorare:
Cntm mpreun Luai seama bine, apoi ne salutm:
Bun dimineaa Scufi Roie, Piticilor, Cenureselor.
M bucur s ne rentlnim
A-nceput o nou zi
Bun dimineaa copii!
3. Prezena:
Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
Colegi ne-am ntlnit,
Cine oare n-a venit?
(se verific copiii abseni)
4. Calendarul naturii se lucreaz pe panou:
n ce anotimp suntem?
Ce zi a sptmnii este astzi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mine?
Cum este vremea?
II. MPRTIREA CU CEILALI (ACTIVITATEA DE GRUP)
JOC: Dac ai fi un personaj din poveste, cine ai dori s fii?
(Copiii denumesc personajul ndrgit motivnd alegerea fcut)
Copiii nchid ochii i apare o feti (Zna povetilor) care este trist pentru c a auzit c sunt muli copii care nu cunosc povetile, dar ea va rmne la ei pentru a-i ajuta s indrgeasc povetile, pentru c:
III. NOUTI / EVENIMENTE / TIREA ZILEI:
Mesajul zilei: Povetile ne-nva, / Cum s ne purtm n via
Ea ne-a adus o cutie cu multe sarcini surpriz pe care le vom avea de rezolvat pe parcursul zilei. Zna Povetilor ne roag s: ordonm imagini din poveti, s ne reamintim personajele din povetile nvate i s dansm puin pentru a o nveselim. Dac i vom ndeplini dorina, la sfrit multe surprize ne vor atepta.
TRANZIIE: Noi suntem piticii joc cu text i cnt:
Noi suntem piticii
Piticii voinicii
Piticii brboii
Cu scufie roii
Mergem pe crare
Mergem spre sectoare
i ne aezm
Frumos s lucrm.
Se trece la activitatea pe sectoare. Se prezint sarcinile la fiecare sector. Copiii vor lucra independent sau pe grupe.
Copiii vor citi imagini din poveti, le vor ordona conform desfurrii aciunii, vor construi castelul fermecat, vor modela couleul Scufiei roii. Prin metoda venii, povestii, aplaudai!, se realizeaz evaluarea activiti pe centre.
TRANZIIA Bat din palme copiii merg la baie, apoi prin cntecul Scufiei Roii merg la scunele.
La bunica prin pdure
Singur-am plecat
Couleul c merinde
Mama mi l-a dat
I-am promis s fiu cuminte
De la drum s nu m-abat
Dar spre scunel m-am ndreptat.
DLC Educarea limbajului:
Copiii vor juca jocul n lumea povetilor, unde vor trebui s aeze personajele la povestea potrivit, s recunoasc personajele din poveti prin metode variate: siluete, imagini, jetoane, ghicitori, replici folosite, s clasifice personajele pozitive i personajele negative.
TRANZIIE: Unul dup altul
n rnd ne-aezm
Unul dup altul, la mese plecm
Un, doi, un doi
Facei toi la fel ca noi
Ordonai la mese stm
Veseli i cumini lucrm.
DOS Domeniul om i societate
Copiii vor decora ramele tablourilor pentru personajele din poveti, iar prin metoda Turul galeriei vor evalua lucrrile.
TRANZIIE: Un doi, un-doi,
Merge, toi n pas vioi.
n costume ne-mbrcm i de dans ne apucm.
Scenet n versuri: Rude paparude (folclorul copiilor i frmntri de limb), unde copiii vor interpreta roluri versificate, respectnd intonaia, ritmul, pauzele.
Dans: Valsul, personajelor din poveti, copiii vor executa micri ritmice specifice dansului, i vor coordona micrile cu muzica.
La sfritul zilei se fac aprecieri generale asupra desfurri activitii concluzionnd: Zna Povetilor este foarte mulumit i ne amintete c trebuie s:
Iubii povetile copii,
Ele ne nva
Cum s ne purtm n via.
Fiecare copil primete cte un stimulent dulce.
ACTIVITI DE NVARE
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL
NTLNIREA DE DIMINEA
Tema zilei: n lumea povetilor
Tipul de activitate: formare de deprinderi
Etapele activitii:
Salutul: Bun dimineaa personaje din poveti!
Prezena: verificarea prezenei copiilor n urma anexrii unor simboluri alturi de fotografiile acestora!
Completarea calendarului naturii
Nouti / Evenimente /tirea zilei: poveti ale copiilor, momente care i-a impresionat din povetile cunoscute
Mesajul zilei: Povetile ne nva, cum s ne purtm n via
Scop: participarea i implicarea activ a copiilor n vederea stimulrii comunicrii favorizrii interrelaionrii mprtirii cu ceilali i formrii comportamentului empatic la precolari
Obiective operaionale:
s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri;
s sesizeze absena sau prezena unui coleg cunoscndu-i chipul i n acelaii timp numele;
s observe cu atenie vremea de afar oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;
s comunice pe baza unei idei elaborate.
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia