14
MODUL 4 : MENGENAL KRAF TRADISIONAL RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Nama Guru : Ainaa Nawwara binti Kamarudin Tarikh : 3 Ogos 2015 Hari : Isnin Tahun : 4 Cerdas Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Bidang : Kraf Tradisional Tajuk : Tembikar Masa : 7.40 pagi 8.40 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 20 orang Aktiviti : Menghasilkan tembikar menggunakan plastisin Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :

RPH TEMBIKAR FULL.doc

Embed Size (px)

DESCRIPTION

menggunakan teknik lingkaran dan picitan

Citation preview

Page 1: RPH TEMBIKAR FULL.doc

MODUL 4 : MENGENAL KRAF TRADISIONAL

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Nama Guru : Ainaa Nawwara binti Kamarudin

Tarikh : 3 Ogos 2015

Hari : Isnin

Tahun : 4 Cerdas

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Bidang : Kraf Tradisional

Tajuk : Tembikar

Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 20 orang

Aktiviti : Menghasilkan tembikar menggunakan plastisin

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :

1. Menghasilkan tembikar teknik picitan dengan menekankan bahasa seni visual.

Page 2: RPH TEMBIKAR FULL.doc

2. Menghasilkan tembikar dengan mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.

3. Membuat apresiasi terhadap karya.

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui apa itu tembikar.

Penerapan nilai : Menghargai dan memahami kraf tradisional sebagai warisan bangsa. Kerjasama, ketelian dan ketekunan.

Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan membawa alat dan bahan yang diperlukan.

Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Mengenal Kraf Tradisional menerusi penggunaan ICT (slaid

power point) dan langkah-langkah aktiviti.

KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat urutan dan mereka bentuk.

BBM / ABM : Plastisin, carta langkah dan slaid power point, LCD projector dan buku rujukan Teks Pendidikan Seni Tahun 4.

STANDARD KANDUNGAN :

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, jalinan, warna, dan imbangan yang terdapat pada alam semula jadi atau objek

buatan manusia dalam penghasilan tembikar teknik picitan.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penggunaan media dan teknik dalam aktiviti menghasilkan tembikar

teknik picitan.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan tembikar teknik picitan.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

Page 3: RPH TEMBIKAR FULL.doc

STANDARD PEMBELAJARAN :

4.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada tembikar .

4.1.1 Unsur seni

4.1.1.1 Bentuk - konkrit

4.1.1.2 Jalinan - sentuh dan tampak

4.1.1.3 Warna - primer atau sekunder atau tertier atau neutral

4.1.2 Prinsisp Rekaan

4.1.2.1 Imbangan - simetri atau tidak simetri

4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan

tembikar.

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

4.2.1.1 Alat - pencungkil gigi atau batang ais krim dan berus lukisan dan alatan lain yang sesuai

4.2.1.2 Bahan - tanah liat, cat poster dan bahan lain yang sesuai

4.2.2 Mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

4.2.2.1 Teknik – picitan dan lingkaranm

Page 4: RPH TEMBIKAR FULL.doc

4.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik

dalam penghasilan tembikar secara kreatif.

4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya

4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan tembikar.

4.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni

visual.

4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

4.4.2 Memperkenalkan tokoh-tokoh seni tembikar tempatan

4.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Page 5: RPH TEMBIKAR FULL.doc

STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

Persepsi Estetik

Set induksi (5minit)

1. Guru membahagikan murid kepada

beberapa kumpulan kecil.

2. Guru memberikan arahan kuiz.

3. Guru memberikan peneguhan positif

kepada kumpulan yang menang.

4. Guru meminta pelajar meneka tajuk yang

akan dipelajari hari ini.

5. Guru menyatakan tajuk pelajaran.

“ Tembikar.

Teka-teki

Sakitnya kaki bila tergeliat,

Berhati-hatilah ketika berlarian;

Diperbuat daripada tanah liat,

Menjadi peralatan kehidupan harian.

Jawapan

-Tembikar/.

BBM : Flash kad (teka-

teki)

Sikap : Sikap ingin tahu

murid

Pengetahuan sedia

ada : Murid telah

mengetahui apa itu

tembikar.

Teori Kecerdasan

Pelbagai: Verbal

linguistik.

Page 6: RPH TEMBIKAR FULL.doc

Langkah 1 (5 minit)

1. Guru menunjukkan tembikar (3D) dan

bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang

ada padanya.

2. Dengan menggunakan slaid power point,

guru menayangkan slaid jenis-jenis tembikar dan

cara penghasilannya.

3. Murid menonton tayangan slaid guru.

4. Guru mengemukakan beberapa soalan

ringkas kepada murid berdasarkan slaid yang

telah ditunjukkan.

Guru bertanya :

(i) Apakah bahan untuk menghasilkan tembikar?

(ii) Apakah kegunaan tembikar?

(iii) Negeri manakah yang aktif dalam penghasilan

tembikar ?

Contoh Jawapan :

(i) Tanah liat dan air.

Video

Jenis-jenis Tembikar

Cara penghasilan

ABM : Komputer Riba ,

projektor, Slaid Power

Point.

Strategi Berasaskan

Sumber

Kaedah demonstrasi

Page 7: RPH TEMBIKAR FULL.doc

Aplikasi Seni

Langkah 2 (10 minit)

5. Guru meminta murid mengeluarkan bahan

dan alatan yang diperlukan.

6. Guru memperkenalkan media sebenar atau

bahan gantian yang bersesuaian untuk

menghasilkan kraf tradisional.

7. Guru mula membimbing murid cara-cara

menghasilkan tembikar menggunakan bantuan

carta langkah.

Langkah 1

1. Membentuk plastisin secara memanjang.

Langkah 2

2. Membentuk bahagian tapak dengan

lingkaran plastisin.

(ii) Bekas menyimpan air.

(iii) Perak, daerah Sayong

BBM : 4 jenis plastisin

berlainan warna, pen

‘maker’, pisau dan carta

langkah.

Strategi Pemerhatian

Strategi Berasaskan

Sumber dan

berpusatkan murid.

Kaedah Demonstrasi

Mereka cipta.

Menjana idea.

Page 8: RPH TEMBIKAR FULL.doc

Langkah 3

3. Membentuk badan, leher dan mulut buyung

menggunakan plastisin dengan teknik lingkaran.

Ekspresi Kreatif (30 minit)

1. Murid menghasilkan buyung mengikut

tatacara yang telah ditetapkan.

(i) Sediakan bahan-bahan seperti 4 jenis plastisin

yang berlainan warna, , penutup pen/ lidi dan

pembaris.

Pendekatan Induktif

Page 9: RPH TEMBIKAR FULL.doc

(ii) Uli plastisin dengan menggunakan pen maker dan

menjadikan plastisin itu bentuk bulat sebagai

tapak bahagian bawah tembikar.

(iii) Kemudian uli plastisin dari warna yang berlainan

pula agar terhasil bentuk memanjang.

Page 10: RPH TEMBIKAR FULL.doc

(iv) Seterusnya, gulungkan plastisin yang telah digelek

memanjang tadi dan tindankan di atas tapak

bawah tembikar.

(v) Uli lagi plastisin dari warna yang berlainan

(vi) Seperti yang telah dilakukan tadi. Buatkan

gulungan plastisin yang lebih besar.

Page 11: RPH TEMBIKAR FULL.doc

(i) Seterusnya uli lagi plastisin dari warna yang juga

berlainan dari warna tadi dan lingkarkan di atas

gulungan sebelumnya. Buatkan gulungan yang

lebih besar dari gulungan tadi.

(ii) Buatkan gulungan seterusnya yang semakin

mengecil supaya bentuk tembikar dapat dihasilkan.

Page 12: RPH TEMBIKAR FULL.doc

(iii) Akhir sekali buatkan gulungan yang lebih kecil

untuk membentuk mulut tembikar.

(iv) Inilah tembikar yang telah siap dihasilkan.

Page 13: RPH TEMBIKAR FULL.doc

Apresiasi Seni Visual

Apresiasi seni (8 minit)

1. Murid diminta mengangkat tembikar masing-

masing.

2. Murid mempamerkan dan menyatakan hasil

kerja sendiri dan rakan.

3. Guru memuji hasil yang amat kreatif.

4. Guru bersoal jawab dengan murid

5. Mengaitkan hasil kerja dengan warisan

budaya.

Penutup (3 minit)

Rumusan isi pembelajaran

1. Guru membuat kesimpulan

berdasarkan topik yang diajar.

Guru bertanya :

i. Adakah kita perlu menghargai warisan pusaka

kita ?

ii. Mengapa ?

Jawapan :

i. Ya

ii. Agar boleh dinikmati oleh generasi akan datang.

Membanding beza.

Menganalisi.

Pendekatan Induktif

Kaedah Bercerita

Verbal Linguistik.

Page 14: RPH TEMBIKAR FULL.doc

Refleksi :

....................................................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................................................

........................................................ ...........................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................................................

.................................................................................................................

Ulasan Pensyarah :

....................................................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................................................

Page 15: RPH TEMBIKAR FULL.doc

....................................................................................................................................................................................................................................

....