6
Tarikh : 14 April 2014 Masa : 11.20 – 12.20 Kelas : 5 Amanah Bilangan Murid : 32 orang Tajuk pembelajaran : Cahaya Objektif pembelajaran : 3.1 Memahami cahaya bergerak lurus Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : (a) Menyatakan cahaya bergerak lurus Pengetahuan sedia ada : Murid telah (a) Kemahiran saintifik : memerhatikan, membuat inferens, meramalkan, berkomunikasi, mentafsirkan data, mendefinisikan secara operasi, mengeksperimen Sikap dan nilai saintifik : bekerjasama, bertanggungjawab, berdisiplin Kemahiran berfikir : membuat kesimpulan, menjanakan idea, menghubungkaitkan, meramalkan, membuat gambaran mental. Pendekatan : inkuiri penemuan Strategi : aktiviti penyiasatan Bahan bantu mengajar : kad, papan “betul”, gambar orang memerhati bunga dengan penyedut Fasa Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan Set Induksi Soalan : “Apakah garisan- garisan yang berada di sekeliling Guru melukiskan 3 jenis matahari di atas papan hitam.

RPH Sains bayang-bayang

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH Sains bayang-bayang

Tarikh : 14 April 2014

Masa : 11.20 – 12.20

Kelas : 5 Amanah

Bilangan Murid : 32 orang

Tajuk pembelajaran : Cahaya

Objektif pembelajaran :

3.1 Memahami cahaya bergerak lurus

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

(a) Menyatakan cahaya bergerak lurus

Pengetahuan sedia ada : Murid telah

(a)

Kemahiran saintifik : memerhatikan, membuat inferens, meramalkan, berkomunikasi, mentafsirkan data, mendefinisikan secara operasi, mengeksperimen

Sikap dan nilai saintifik : bekerjasama, bertanggungjawab, berdisiplin

Kemahiran berfikir : membuat kesimpulan, menjanakan idea, menghubungkaitkan, meramalkan, membuat gambaran mental.

Pendekatan : inkuiri penemuan

Strategi : aktiviti penyiasatan

Bahan bantu mengajar : kad, papan “betul”, gambar orang memerhati bunga dengan penyedut

Fasa Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan

Set Induksi Soalan :“Apakah garisan-garisan yang berada di sekeliling matahari?”Jawapan Jangkaan :“Cahaya yang dipancarkan oleh matahari.”

Soalan :“Bentuk cahaya yang mana satu nampak lebih normal?”Jawapan Jangkaan :“Jenis B (Cahaya yang bentuk

Guru melukiskan 3 jenis matahari di atas papan hitam.

Murid-murid dipanggil untuk memilih jenis matahari yang dianggap normal.

Guru mengeluarkan persoalan.

Guru menyatakan hasil pembelajaran.

Page 2: RPH Sains bayang-bayang

lurus)”

Soalan :“Bagaimanakah bentuk pergerakan cahaya baru dianggap normal?”Jawapan jangkaan :“Bentuk lurus”

Langkah 1 Menyatakan cahaya bergerak lurus. Penyiasatan cahaya

bergerak lurus Murid-murid menyusunkan

lubang kad supaya berbaris dalam satu barisan lurus.

Murid-murid dapat melihat alur cahaya lilin menembusi lubang kad yang lurus dan tidak dapat melihat alur cahaya lilin apabila lubang kad tersebut tidak lurus.

Guru membahagikan murid-murid menjadi 4 orang satu kumpulan.

Guru mengagihkan kertas panduan penyiasatan.

Murid-murid menjalankan penyiasatan dan mencatatkan hasil penyiasatan mereka di atas kertas panduan.

Langkah 2 Menyatakan cahaya bergerak lurus. Alur cahaya lilin dapat

dilihat pada susunan kad A. Alur cahaya lilin tidak

dapat dilihat pada susunan kad B.

Cahaya bergerak lurus.

Murid-murid membentangkan hasil penyiasatan mereka mengikut kumpulan.

Guru membetulkan konsep mereka semasa pembentangan.

Penilaian Menyatakan cahaya bergerak lurus. Objek boleh dilihat melalui

penyedut minuman yang lurus.

Objek tidak dilihat melalui penyedut minuman yang bengkok.

Setiap murid dibekalkan dengan satu papan “betul”.

Guru menunjukkan gambar 1 dan gambar 2.

Murid-murid mengangkat papan “betul” jika ia adalah betul.

Page 3: RPH Sains bayang-bayang

Eksperimen Cahaya Bergerak Lurus

Persoalan :

Adakah cahaya bergerak lurus?

Tujuan Penyiasatan :

Untuk menguji laluan pergerakan cahaya.

Bahan-bahan :

3 keping kad segi empat yang berlubang, lilin, penyepit baju.

Langkah-langkah :

1. Sepitkan kad segi empat dengan menggunakan penyepit baju supaya ia

dapat berdiri.

2. Susunkan ketiga-tiga keping kad tersebut sehingga dapat melihat cahaya

lilin dari lubang kad tersebut pada sebelah hujung.

3. Susunan kad ini dipanggil susunan A.

4. Gerakkan salah satu kad ke bahagian sisi dan memerhatikan cahaya lilin

pada tempat yang sama.

5. Susunan kad ini dipanggil susunan B.

6. Catatkan pemerhatian anda di dalam jadual.

Keputusan :

Susunan Kad Segi Empat Bentuk susunan Pemerhatian atas

cahaya lilin

A

B

Page 4: RPH Sains bayang-bayang

Perbincangan :

1. Apakah bentuk susunan kad A? Adakah cahaya lilin dapat diperhatikan?

2. Apakah bentuk susunan kad B? Adakah cahaya lilin dapat diperhatikan?

3. Terangkan pemerhatian tersebut.

4. Bagaimanakah cahaya bergerak?

Kesimpulan :

Page 5: RPH Sains bayang-bayang