7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Kelas : 5 Bil Murid : 2 orang Masa : Tarikh : Tema : Sejarah Negara Kita Tajuk : Kesultanan Melayu Melaka: Perluasan Kuasa 1. Ha si l Pembelaja ran Selepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1) Men yat akan car a-cara pe rlu asan kuas a. 2) Men yenar aikan neg eri j ajahan t akl uk. 3) Meny atakan sebab- sebab perlu asan kuasa secar a rin gkas. 4) Meny atakan peran an pemi mpin d alam p erlu asan ta nah jaj ahan. 2. Un sur Patri ot isme a) berbangga dengan sej arah ne gar a b) berbangga u ntuk mendapat kan ilmu 3. Str ate gi Pe ngajar an dan P emb elajar an 1) Pedagogi a) Kecerdasan pelbagai b) Kemahiran berfikir  c) Ka edah ko perati f  d) Sumbang sar an e) In kuir i penemuan f) Kaed ah pemer ha ti an g) Ka edah kont ekst ual h) Ke ma hi ran belaj ar  i) Ka edah konst ruktivisme Penerapan Nilai- menghargai negara kita - menyayangi negara kita Pengetahuan Perlu ada : - mengenali pet a Tanah Melayu. Bahan Sumber P & P: - Gambar - Buku teks Kajian Tempatan Tahun 5 - kad –kad bagi melabel peta - Lembaran kerja - LCD/ lap top (Microsoft Power Point)

Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kegemilangan-melaka-perluasan-kuasa 1/6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Mata Pelajaran: Kajian TempatanKelas : 5Bil Murid : 2 orangMasa :Tarikh :

Tema : Sejarah Negara KitaTajuk : Kesultanan Melayu Melaka: Perluasan Kuasa

1. Hasil PembelajaranSelepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1) Menyatakan cara-cara perluasan kuasa.2) Menyenaraikan negeri jajahan takluk.3) Menyatakan sebab-sebab perluasan kuasa secara ringkas.4) Menyatakan peranan pemimpin dalam perluasan tanah jajahan.

2. Unsur Patriotisme

a) berbangga dengan sejarah negarab) berbangga untuk mendapatkan ilmu

3. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

1) Pedagogia) Kecerdasan pelbagaib) Kemahiran berfikir c) Kaedah koperatif d) Sumbang sarane) Inkuiri penemuan

f) Kaedah pemerhatiang) Kaedah kontekstualh) Kemahiran belajar i) Kaedah konstruktivisme

Penerapan Nilai- menghargai negara kita- menyayangi negara kita

Pengetahuan Perlu ada :- mengenali peta Tanah Melayu.

Bahan Sumber P & P: - Gambar - Buku teks Kajian Tempatan Tahun 5- kad –kad bagi melabel peta

- Lembaran kerja- LCD/ lap top (Microsoft Power Point)

Page 2: Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kegemilangan-melaka-perluasan-kuasa 2/6

Prosedur PelaksanaanElemen PengurusanPembelajaran Bestari /Kemahiran Generik

Catatan

SET INDUKSI (5 minit)

1. Guru menayangkan sejarah pengasanan Melaka

oleh Parameswara sehingga kegemilangannya.

2. Guru bertanya soalan kepada para pelajar 

tentang faktor-faktor kegemilangan Melaka;

i. Apakah faktor-faktor kegemilangan Melaka?

ii. Kegemilangan dan kekuatan Melaka

mendorong kepada perluasan jajahan

takluknya. Apakah kawasan-kawasan

tersebut?

INKUIRI PENEMUAN:Menjana idea

KB : Berfikir,melihat ,mendengar 

http://www.youtube.com/watch?v=yOrgHcMoAzw 

SPP :Video pengasasanMelaka

LANGKAH 1 (10 minit)

1. Guru melekat peta jajahan takluk Melaka dan

melekat nama tempat di sebelah kiri dan kanan

peta.

2. Pelajar melekat nama tempat berdasarkan

pengetahuan sedia ada.

3. Guru membetulkan kesilapan yang dilakukan

oleh pelajar-pelajar.

4. Pelajar-pelajar mengisi nama-nama jajahan

takluk dalam peta yang diberikan kepada mereka.

TKP:Verbal-linguistik, visual

KB: Pemerhatian

SPP:Peta

Nilai : bersyukur dan berbangga

Langkah 2 (20 minit)

1. Berdasarkan gambar-gambar dan peta minda

pelajar disoal cara-cara perluasan kuasa oleh

Melaka.

2. pelajar-pelajar akan mengaitkan cara perluasan

kuasa dan nama jajahan takluk.

3. Guru membincangkan sebab-sebab perluasan

kuasa berdasarkan peta minda.

TKP:Verbal-linguistik, visual

BCB :

Membuat rujukan

SPP :Buku teks KTTahun 5 , m/s 59Nilai Murni :

Kerjasama

Page 3: Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kegemilangan-melaka-perluasan-kuasa 3/6

LANGKAH 3 (20 minit)

1. Murid-murid akan dibekalkan dengan namadan/atau gambar-gambar pemimpin di Melaka;Tun Perak, Sultan Muzafar Shah, Sultan Mansur Shah dan Sultan Alaudin Riayat Shah

2. Murid-murid akan berbincang berpasangantentang peranan pemimpin-pemimpin dalamperluasan jajahan takluk dan mempersembahkan2 pemimpin yang disebut oleh guru.

3. Guru akan membincangkan hasil persembahanpelajar.

TKP – Verbal linguistik,visual ruang, interpersonal

KB : berfikir, mendapatkanmaklumat, memproses

maklumat, menyampaikanmaklumat

SPP :Buku Teks m/s 60,gambar 

Nilai Murni: Beranibersuara pendapat

PENUTUP (5 minit )

1. Berdasarkan peta minda murid-murid dapatmerumuskan cara-cara, sebab-sebab perluasankuasa serta kehandalan pemimpin-pemimpindalam perluasan kuasa.

2. Guru memberi pengukuhan dengan soalan kuiz. 

KB :Merumus

KBKK :Menjana idea

Strategi :Penerapan

 ABM yang perlu disediakan:1.

LANGKAH 1:

Page 4: Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kegemilangan-melaka-perluasan-kuasa 4/6

LANGKAH 2:

Page 5: Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kegemilangan-melaka-perluasan-kuasa 5/6

LANGKAH 3

«¾¢¸¡Ã Ţâšì¸ò¾¢ýÅÆ¢¸û

1. ÀÄ «Ã͸¨Ç쨸ôÀüÚ¾ø

¸õÀ¡÷, À¸¡í ¬¸¢Â«Ã͸¨Çì ¨¸ôÀüÈ¢ÂÐ.Íø¾¡ý¸Ç¢ý ¾¢È¨ÁÔõÁýòÐìÌ «ïº¡¾ Å£Ã÷¸Ç¢ý н¢îº§Ä ¸¡Ã½õ.

2. «Ãºò ¾¢ÕÁ½í¸û

 À¸¡í, ¸¢Çó¾¡ý, º¢Â¡ì §À¡ýÈ «Ã͸û.þ¨Å «Ãº¡í¸í¸Ù츢¨¼§Â¿øÖȨŠ²üÀÎòÐõ.

3. ¾¡í¸Ç¡¸§Å «¨¼ì¸Äõ¦ÀÚõ «Ã͸û

 ƒ¡õÀ¢ ÁüÚõ Ä¢í¸¡

«¨¼ì¸Äõ §¸ðÎ ÅÕõ

ÁýÉ÷¸¨Ç Áġ측 «ÃÍ «Ã¢Â¨½Â¢ø «Á÷òÐõ

4. º¢ì¸ø¸û ²üÀÎõ¿¡Î¸ÙìÌ ¯¾Å¢ì¸Ãõ¿£ðÊÂÐ

 À¡º¡ö «Ãº÷ Íø¾¡ý ¨ºÉ¡ø«À¢Êý «Ã¢Â¨É¢ø «ÁÃ

Áġ측 ¯¾Å¢ÂÐ.

Page 6: Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kegemilangan-melaka-perluasan-kuasa 6/6

Ð §Àáì

ø¾¡ º ÷ „¡

Íø¾¡ Á Ý÷ „¡

Íø¾¡ý «Ä¡×¾£ýâ¡Âð „¡