7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Kelas : 5 Bil Murid : 2 orang Masa : Tarikh : Tema : Sejarah Negara Kita Tajuk : Kegemilangan Melaka: Pusat Penyebaran Islam 1. Hasil Pembelajaran Selepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1) Menyatakan peranan Melaka sebagai pusat penyebaran agama Islam 2) Membuat kesimpulan tentang faktor-faktor yang mendorong kegemilangan Melaka 2. Unsur Patriotisme a) berbangga dengan sejarah negara b) menghargai jasa pengasas Kesultanan Melayu Melaka 3. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran 1) Pedagogi a) Kecerdasan pelbagai b) Kemahiran berfikir c) Kaedah koperatif d) Sumbang saran e) Inkuiri penemuan f) Kaedah pemerhatian g) Kaedah kontekstual h) Kemahiran belajar i) Kaedah konstruktivisme Penerapan Nilai - menghargai negara kita - menyayangi negara kita Unsur Patriotisme - Berbangga dengan negara kita Pengetahuan Perlu ada : - Beberapa orang murid pernah mendengar, melihat atau pernah melawat negeri Melaka Bandar Bersejarah. Bahan Sumber P & P: - Gambar - Buku teks Kajian Tempatan Tahun 5 - kad –kad bagi melabel peta

Rph-kegemilangan Melaka Agama Islam

Embed Size (px)

DESCRIPTION

KT

Citation preview

Page 1: Rph-kegemilangan Melaka Agama Islam

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Mata Pelajaran : Kajian TempatanKelas : 5 Bil Murid : 2 orangMasa : Tarikh : Tema : Sejarah Negara KitaTajuk : Kegemilangan Melaka: Pusat Penyebaran Islam

1. Hasil PembelajaranSelepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1) Menyatakan peranan Melaka sebagai pusat penyebaran agama Islam2) Membuat kesimpulan tentang faktor-faktor yang mendorong kegemilangan Melaka

2. Unsur Patriotisme

a) berbangga dengan sejarah negarab) menghargai jasa pengasas Kesultanan Melayu Melaka

3. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

1) Pedagogia) Kecerdasan pelbagai b) Kemahiran berfikirc) Kaedah koperatifd) Sumbang sarane) Inkuiri penemuanf) Kaedah pemerhatiang) Kaedah kontekstualh) Kemahiran belajari) Kaedah konstruktivisme

Penerapan Nilai- menghargai negara kita- menyayangi negara kita

Unsur Patriotisme - Berbangga dengan negara kita

Pengetahuan Perlu ada : - Beberapa orang murid pernah mendengar, melihat atau pernah melawat negeri Melaka Bandar Bersejarah.

Bahan Sumber P & P: - Gambar - Buku teks Kajian Tempatan Tahun 5

- kad –kad bagi melabel peta - Lembaran kerja

- LCD/ lap top (Microsoft Power Point)

Page 2: Rph-kegemilangan Melaka Agama Islam

Prosedur PelaksanaanElemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik

Catatan

SET INDUKSI (5 minit)

1. Guru menunjukkan gambar-gambar pelbagai

jenis agama yang dianut di negara ini.

2. Guru bertanya soalan kepada para pelajar

tentang agama-agama yang ditonjolkan dalam

gambar-gambar;

i. Apakah yang anda dapat rumuskan

berdasarkan gambar-gambar tersebut?

ii. Apakah agama yang diamalkan oleh majoriti

rakyat Malaysia?

iii. Sejak bilakah agama tersebut diamalkan di

negara ini?

iv. Apakah agama rasmi negara kita?

INKUIRI PENEMUAN: Menjana idea

KB : Berfikir,melihat , mendengar

SPP :Gambar tempat ibadat pelbagai kaum di Malaysia

LANGKAH 1 (15 minit)

1. Guru mengaitkan dengan penyebaran agama

Islam pada zaman kesultanan Melayu Melaka.

2. Guru akan menunjukkan sebuah klip video yang

menggambarkan perniagaan zaman Melaka.

3. Guru mengaitkan penyebaran agama Islam

dengan perdagangan dengan sesi soal jawab;

i. Mengapakah Melaka menjadi tumpuan

pedagang-pedagang dari barat dan timur?

ii. Pada musim apakah mereka berlayar ke

Melaka?

iii. Apakah faktor yang menyebabkan mereka

tinggal di Melaka?

4. Dengan bantuan sesi soaljawab guru mengaitkan

penyebaran agama Islam dengan perdagangan.

KB : berfikir, mendapatkan maklumat, memproses maklumat, menyampaikan maklumat

SPP: Video

Nilai : bersyukur dan berbangga

Langkah 2 (15 minit)

1. Guru membincangkan 3 teori kedatangan Islam

dari India, Arab dan China.

2. Guru melekat Peta Asia Tenggara yang besar di

hadapan kelas.

3. Murid-murid dibekalkan kad-kad yang perlu

TKP:Verbal-linguistik, visual

BCB :Membuat rujukan

SPP :Buku teks KT Tahun 5 Nilai Murni :Kerjasama

Page 3: Rph-kegemilangan Melaka Agama Islam

dilabel oleh pelajar-pelajar di peta.

4. Selepas melekat murid-murid akan menjelaskan

kedatangan agama Islam dengan menggunakan

anak panah.

LANGKAH 3 (20 minit)1. Guru menunjukkan peta minda yang

meringkaskan penyebaran agama Islam daripada Melaka ke tempat-tempat lain di Asia Tenggara.

2. Murid-murid berbincang dalam kumpulan dan akan menjelaskan peta minda.

TKP – Verbal linguistik, visual ruang, interpersonal

KB:Pemerhatian

SPP : Peta minda

Nilai Murni: Berani bersuara pendapat

PENUTUP (5 minit )

1. Guru merumuskan secara keseluruhan kegemilangan Melaka; pentadbiran, perdagangan dan penyebaran agama Islam.

2. Guru memberi pengukuhan dengan latihan.

KB : Merumus

KBKK :Menjana idea

Strategi :Penerapan

ABM yang perlu disediakan:1. Peta Asia dan label-label tempat penyebaran agama Islam2. Video Sister barter3. Gambar-gambar tempat ibadat4. Peta minda Islam tiba di Melaka5. Peta minda Islam tersebar ke tempat lain di Asia Tenggara daripada Melaka6. Peta minda rumusan umum (m/s 55)

Page 4: Rph-kegemilangan Melaka Agama Islam

Tempat Ibadat

Page 5: Rph-kegemilangan Melaka Agama Islam

Peta minda Islam tiba di Melaka

Áġ측ŢüÌ þŠÄ¡õ Åó¾ ÅÃÄ¡Ú

Page 6: Rph-kegemilangan Melaka Agama Islam

Penyebaran Islam dari Melaka

Áġ측ŢĢÕóÐ þŠÄ¡õ Á¾õ ÀÃŢ ÅÆ¢¸û

ÁüÈ ¿¡Î¸¨Çì ¨¸ôÀüÚ¾ø ãÄõ

«ÃÍò ¾¢ÕÁ½í¸û ãÄõ

Á¾ô §À¡¾¸÷¸û ãÄõ Ž¢¸÷¸û ãÄõ