7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Dunia Seni Visual Tarikh 11 September 2014 Hari Khamis Masa 1200-0100 Tahun 1 Cemerlang Bilangan Murid 25 orang Bidang Kegiatan Menggambar Aktiviti Capan Tema Alam Semula Jadi Tajuk Pokok Media Alat : berus, palet, Bahan : kertas lukisan, cat poster, Bahan Bantu Belajar Contoh karya capan Muzik EMK Kreativiti dan inovasi KBKK Kreatif dan kritis. Nilai Kekemasan dan kebersihan Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid –murid dapat : a) Menyebut tiga bahan lain yang boleh digunakan dalam aktiviti capan. b) Menghasilkan gambar pokok dengan teknik capan menggunakan media basah. c) Memanfaatkan ciptaan Allah dalam aktiviti seni. Standard Kandungan 1. Persepsi Estetik

Rph Capan Macro Teaching-1

  • Upload
    illa20

  • View
    369

  • Download
    9

Embed Size (px)

DESCRIPTION

kk

Citation preview

Page 1: Rph Capan Macro Teaching-1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Dunia Seni Visual

Tarikh 11 September 2014

Hari Khamis

Masa 1200-0100

Tahun 1 Cemerlang

Bilangan Murid 25 orang

Bidang Kegiatan Menggambar

Aktiviti Capan

Tema Alam Semula Jadi

Tajuk Pokok

Media Alat : berus, palet,

Bahan : kertas lukisan, cat poster,

Bahan Bantu Belajar Contoh karya capan

Muzik

EMK Kreativiti dan inovasi

KBKK Kreatif dan kritis.

Nilai Kekemasan dan kebersihan

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran

murid –murid dapat :

a) Menyebut tiga bahan lain yang boleh

digunakan dalam aktiviti capan.

b) Menghasilkan gambar pokok dengan

teknik capan menggunakan media

basah.

c) Memanfaatkan ciptaan Allah dalam

aktiviti seni.

Standard Kandungan 1.1 Persepsi Estetik

Membuat persepsi dan

menggunakan bahasa seni visual

yang terdapat pada alam cipataan

Tuhan, objek buatan manusia dan

karya seni.

1.2 Aplikasi Seni

Page 2: Rph Capan Macro Teaching-1

Mengaplikasi pengetahuan dan

kefahaman bahasa seni visual.

1.3 Ekspresi Kreatif

Penzahiran idea melalui

pelbagai sumber, kajian,

dan teknologi dalam karya seni.

1.4 Apresiasi Seni

Apresiasi terhadap karya sendiri dan

rakan berpandukan bahasa seni

visual.

Standard pembelajaran

1.1 Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang terdapat pada

karya seni

1.1.1 Unsur seni

1.1.1.1 Garisan – lurus atau melengkung

1.1.1.2 Rupa – organik

1.1.1.3 Jalinan – tampak

1.1.2 Prinsip rekaan

1.1.2.1 Harmoni – bentuk, rupa dan warna

1.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam menghasilkan karya

seni

1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.

1.2.1.1 Media basah (basah atas kering) – warna air, warna poster atau tampera

1.2.1.2 Alat – palet, berus warna

1.2.1.3 Bahan – kertas lukisan, bahan semula jadi (flora)

1.3 Ekspresi Kreatif

Page 3: Rph Capan Macro Teaching-1

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual

dalam menghasilkan karya seni.

1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

1.3.2 Menggunakan unsur seni (garisan, jalinan dan rupa) dalam penghasilan karya.

1.3.3 Menghasilkan karya menggunakan bahasa seni visual.

1.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni

visual.

1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

1.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan.

1.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan.

Standard Pembelajaran Ilustrasi aktiviti Catatan

Set Induksi (5 minit)

1. Guru memainkan video dan lagu

“LITTLE FINGERS” sambil melakukan

pergerakan jari bersama guru.

One little two little three little fingers

Four little five little six little fingers

Seven little eight little nine little fingers

Ten fingers on my hand

Ten little nine little eight little fingers

Seven liitle six little five little fingers

Four little three little two little fingers

One finger on my hand.

2. Guru meminta murid melihat pada tapak

tangan dan jari.

Murid akan

berfikir dan

menjawab

apabila

diajukan soalan

Nilai murni iaitu

menghargai

ciptaan Allah.

Page 4: Rph Capan Macro Teaching-1

3. Guru bertanya

apa yang ada pada pada tapak

tangan dan jari?

Apakah fungsi jalinan pada tapak

tangan dan jari?

4. Guru akan memberi contoh lain yang

terdapat jalinan.

Persepsi Estetik (7 minit)

1. Guru memberi penerangan tentang

capan.

2. Guru menghubungkaitkan contoh –

contoh karya capan dengan aktivtiti

menggambar..

3. Guru bersoal jawab tentang bahasa

seni visual yang ada pada beberapa

contoh capan

a) Unsur seni

-garisan

-rupa

-jalinan

b) Prinsip rekaan

- harmoni (bentuk, rupa, & warna)

Tayangan LCD

Tiga bahan lain

dalam aktiviti

capan.

BBM yang

menggunakan

teknik capan

dalam bidang

menggambar

Aplikasi Seni (3 minit)

1. Guru menerangkan kepada murid

tentang alat dan bahan yang digunakan

dalam membuat capan.

Alat : berus lukisan, palet,

Bahan : kertas lukisan, cat poster,

2. Guru menayangkan video demonstrasi/

tunjuk cara aplikasi alat dan bahan

dalam proses membuat capan seperti

langkah berikut :

Peta

Minda/Pengurusan

grafik

Video (LCD)

Page 5: Rph Capan Macro Teaching-1

Ekpresi Kreatif (30 minit)

1. Murid menjalankan aktiviti membuat

capan pokok dengan bimbingan dan

pemantauan guru.

a) Langkah 1:

Sediakan alat dan bahan yang

diperlukan dalam aktiviti membuat

capan

b) Langkah 2:

Guru melakar pohon terdahulu.

c) Langkah 3:

Guru mewarnakan jari dan

mengecap pada dahan – dahan

Page 6: Rph Capan Macro Teaching-1

pohon seperti daun.

d) Langkah 4:

Guru menunjukkan hasil karya capan

pokok menggunakan jari.

2.

Apresiasi seni (8 minit)

1. Murid pamerkan karya masing – masing

di hadapan kelas

2. Murid akan menceritakann hasil karya

sendiri.

Kecerdasan

pelbagai :

Verbal linguistik

Penutup (5 minit)

1. Murid akan bernyanyi lagu “Tanya Sama

Pokok” bersama rakan-rakan.

2. Murid membersihkan kawasan kerja

3. Murid menghantar hasil kerja.

Sosial – muzik

Kognitif –

kinestetik

Afektif – verbal

linguistic.