Upload
dionne
View
197
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Riyaziyyat və İnformatika müəlliməsi Həsənova Ülviyyə Fənn: İnformatika. Mövzu : İş masası Standart: 3.1.2 ; 3.1.3. Məqsəd: kompyuterin iş masasını izah etmək; iş masasının obyektlərini şərh etmək; siçan vasitəsilə iş masasında simgələrlə müxtəlif əməliyyatlar icra etmək; - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
Riyaziyyat və İnformatika müəlliməsi Həsənova ÜlviyyəFənn: İnformatika
Mövzu: İş masasıStandart: 3.1.2 ; 3.1.3
Məqsəd: kompyuterin iş masasını izah etmək; iş masasının obyektlərini şərh etmək; siçan vasitəsilə iş masasında simgələrlə
müxtəlif əməliyyatlar icra etmək; siçanın göstəricisini bəzi düymələrin
üzərinə gətirmək.
Dərsin tipi: İnduktiv
İş forması: Kiçik qruplarla iş
İnteqrasiya: Üsullar: KlasterResurslar: Dərslik, Kompüter,
İş vərəqləri, proyektor, proyektor lövhəsi
Dərsin mərhələləri 1. Motivasiya (5 dəq.)
Tədqiqat sualı: Kompyuterin iş masasında nə yerləşdirilir?
Şəkilləri birləşdirən ümumi cəhət
2. Tədqiqatın aparılması (10 dəq.)
Şagirdlər 4 qrupa bölünür. İş vərəqləri paylanılır və hər şagird öz qrup üzvləri ilə birgə tədqiqat aparır.
İş vərəqi
Tapşırıq 1.
Iş masaları arasında oxşar və fərqli cəhətləri Venn diaqramından istifadə etməklə göstər.
Tapşırıq 2. İş masasına istədiyiniz şəkli mərkəzə yerləşdirib ətrafına rəng verin
Tapşırıq 3. Sevdiyiniz heyvan şəklini Paint proqramında çəkib onu İş
masasına yerləşdirin.
3. Məlumat mübadiləsi və müzakirəsi (10 dəq.)
İşlər təqdim olunur. Hər bir qrup gördükləri işi təqdim edir. Təqdim olunan işlər müzakirə olunur. Digər qrup iştirakçıları təqdim olunan işlə bağlı öz təkliflərini edirlər. Bununlada işi təqdim edən qrup öz işi ilə bağlı təklifləri dəyərləndirərək, gördükləri işdəki çatışma-mazlıqları və yaxud üstünlükləri müəyyən-ləşdirir.
4. Nəticə (5 dəq.)
İşlər təqdim olunduqdan sonra ümumi nəticə çıxarılır.Şagirdlər kompyuterin iş masası haqqında biliklərini izah edir, iş masasında simgələri göstərə bilir və simgələrin yerini dəyişə bilir. Müəllim şagirdlərlə birgə tədqiqat mərhələsində əldə olunan bilikləri ümumiləşdirir və Klaster üsulundan istifadə edərək hazırladığı slaydı şagirdlərə təqdim edir.
İş masasında yerləşən əsas simgələr
My Computer Recycle BinMy Network
PlacesInternet
ExplorerMy Documents
5. Produktiv (Yaradıcı) tətbiqetmə (10 dəq.) Komputerinizdə olan şəkillərdən istifadə
etməklə bu günku havaya uyğun şəkil seçərək İş masasının fonunun şəklini dəyişin.
I qrupu II qrup III qrup IV qrup
1. İş masasında simgələri seçdirmə
2. İş masasında simgələrin yerini dəyişmə
3. Kompyuterin iş masası haqqında bilikləri izah etmə.
4. Start düyməsini göstərmə..
5. Əməkdaşlıq etmə.
Yekun
Meyar
Qrupun adı
3 dəq.
Ev tapşırığı (2 dəq.)
Paint proqramında sinifinizin şəklini çəkin və kompüterin iş masasına fon şəkli kimi yerləşdirin.