9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 3 Gemilang Bil. Murid 30 orang Masa 9.00-10.00 pagi Tema Kesihatan dan Kebersihan Tajuk Gigi Saya Bersih Standard Kandungan 1.2 Mengetahui penjagaan kebersihan diri. Standard Pembelajar an 1.2.5 Menjaga kesihatan gigi-menggosok gigi dengan cara yang betul dan mengurangkan makanan yang boleh merosakkan gigi. Objektif Pembelajar an Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : i. Melakonkan cara mengosok gigi dengan betul. ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 jenis makanan yang baik untuk gigi dan 5 jenis makanan yang merosakkan gigi Sistem Bahasa Sistem Bahasa : Tatabahasa (Ayat Tunggal) Kosa Kata : Kata adjektif Pengisian Kurikulum Ilmu : Pendidikan Moral, Nilai : Bertanggungjawab, kerajinan, kebersihan fizikal dan mental, prihatin Kreativiti : Mengetahui cara menjaga kebersihan Strategi KB : Mengenal pasti, banding beza, menaakul

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.docx

Embed Size (px)

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata PelajaranBahasa Malaysia

Tahun 3 Gemilang

Bil. Murid 30 orang

Masa9.00-10.00 pagi

Tema Kesihatan dan Kebersihan

TajukGigi Saya Bersih

Standard Kandungan1.2 Mengetahui penjagaan kebersihan diri.

Standard Pembelajaran 1.2.5 Menjaga kesihatan gigi-menggosok gigi dengan cara yang betul dan mengurangkan makanan yang boleh merosakkan gigi.

Objektif PembelajaranPada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : i. Melakonkan cara mengosok gigi dengan betul.ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 jenis makanan yang baik untuk gigi dan 5 jenis makanan yang merosakkan gigi

Sistem Bahasa Sistem Bahasa : Tatabahasa (Ayat Tunggal)Kosa Kata : Kata adjektif

Pengisian Kurikulum Ilmu : Pendidikan Moral, Nilai : Bertanggungjawab, kerajinan, kebersihan fizikal dan mental, prihatinKreativiti : Mengetahui cara menjaga kebersihan

StrategiKB : Mengenal pasti, banding beza, menaakulTKP : Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal, kinestatik, visualBCB : Memproses maklumat tentang amalan menjaga kebersihan gigiPembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan penjagaan gigi dengan betul

Bahan Bantu Belajar BilJenisBilangan

1Komputer riba1

2LCD1

3Pembesar Suara1

4Slaid Bergambar1

5Berus Gigi1

6Gigi Palsu1

7Teks Lirik Lagu Bangun Pagi30

8Lembaran Kerja 130

9Lembaran Kerja 230

Pengetahuan sedia adaMurid melakukan aktiviti membersihkan gigi diri sendiri setiap hari

Langkah/MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajarandan PembelajaranCatatan

Set Induksi (5 minit)Aktiviti Membezakan Gambar

Soalan : 1. Di manakah gambar gigi yang bersih ?2. Apakah sebab gigi di gambar B kotor ?

1.Guru menunjukkan slaid gambar gigi kepada murid-murid.2.Murid diminta untuk memerhatikan gambar tersebut.3.Guru bersoal jawab dengan murid tentang gigi.4.Murid dipilih secara rawak oleh guru untuk menceritakan tentang keadaan gigi berdasarkan gambar tersebut.5.Murid lain diminta untuk menyalin semula cerita yang diujarkan oleh rakan sekelas di hadapan kelas.6.Guru memilih secara rawak murid untuk menceritakan semula cerita yang diujarkan oleh rakan sekelas tadi.BBM:Slaid gambar gigiKomputer ribaLCDTeknik :BerceritaLatih tubiTKP:VisualVerbal-linguistikInterpersonalIntrapersonalKB:Banding bezaEMK Kreativiti dan inovasiBCB:Kemahiran mendengar dan bertutur Kemahiran menulisNilai Prihatin, bertanggungjwab,

Langkah 1(15 minit)Jenis-jenis pemakanan untuk gigi sihat 1. Buah-buahan2. Sayur-sayuran3. Susu4. Kekacang5. Air kosong6. Jenis-jenis pemakanan yang merosakkan gigi1. gula-gula2. Snek ringan3. Air bergas4. Coklat5. Manisan

1. Guru menayangkan slaid gambar makanan yang menyihatkan gigi dan merosakkan gigi.2. Murid diminta untuk mengkelaskan makanan yang sihat dan tidak sihat untuk gigi.3. Guru menerangkan jenis-jenis makanan yang sihat dan tidak sihat untuk gigi.4. Murid bersoal jawab dengan guru tentang pemakanan harian mereka.5. Guru menerangkan pemilihan makanan murid yang baik untuk gigi.6. Murid diminta menyatakan makanan lain yang sihat untuk gigi.

BBM:Slaid gambar makananKomputer ribaLCDTeknik :Bersoal jawabPeneranganTKP:VisualVerbal-linguistikInterpersonalIntrapersonalKB:Banding bezaEMK Kreativiti dan inovasiBCB: Kemahiran mendengar dan bertuturNilai Prihatin, bertanggungjwab

Langkah 2 (15 minit)Aktiviti Demonstrasi1. Slaid bergambar

2. Berus gigi

3. Gigi Palsu

1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan2. Setiap kumpulan diminta untuk berbincang cara-cara menggosok gigi.3. Dalam setiap kumpulan, 2 orang murid dipilih secara rawak oleh guru untuk menunjukkan cara-cara menggosok gigi berdasarkan hasil perbincangan yang telah dibuat.4. Guru menayangkan slaid bergambar cara-cara menggosok gigi.5. Guru menerangkan cara-cara menggosok gigi yang betul dengan berus gigi dan gigi palsu.6. Murid diminta melihat dengan teliti cara-cara menggosok gigi dengan betul.7. Secara berkumpulan, murid diminta untuk menceritakan semula cara-cara menggosok gigi dengan betul dengan bimbingan guru.

BBM: Slaid bergambar Berus gigi Gigi Palsu Gambar gigi Lembaran kerjaTeknik : Bercerita Latih tubiTKP: Visual Verbal-linguistik Interpersonal IntrapersonalKB: Mengenal pasti, menaakulEMK Kreativiti dan inovasiBCB: Kemahiran mendengar dan bertutur Kemahiran menulisNilai Kerajinan, kebersihan fizikal dan mental

Langkah 3(20 minit)Aktiviti LakonanKad gambar Gigi (1 orang) Virus (3 orang) Doktor gigi (1 orang) Pesakit (1 orang) Ibu pesakit (1 orang) 4 jenis makanan sihat- sayur, buah-buahan, kekacang dan air putih (4 orang) 4 jenis makanan tidak sihat- coklat, gula-gula, air bergas dan snek ringan (4 orang)Lembaran pengayaan

Lembaran pemulihanAktiviti 11. Setiap kumpulan diminta untuk menghantar tiga orang wakil masing-masing.2. Setiap wakil dibekalkan dengan satu kad bergambar.3. Kesemua wakil berbincang tentang peranan masing-masing selama lima minit.4. Murid diminta untuk melakonkan watak masing-masing berdasarkan kad gambar yang diberikan.5. Guru merumuskan secara keseluruhan lakonan murid.

Aktiviti 2 Pengayaan

1. Guru mengedarkan lembaran kerja.2. Guru membuat penilaian terhadap hasil kerja murid

Pemulihan1. Murid diminta membaca teks cara mengosok gigi.2. Murid dibimbing cara-cara mengosok gigi dengan betul.

BBM: Kad bergambar Lembaran kerjaTeknik : Latih tubi BerlakonTKP: Visual Verbal-linguistik Interpersonal Intrapersonal KinestetikKB: Mengenal pasti, menaakulEMK Kreativiti dan inovasiBCB: Kemahiran mendengar dan bertutur Kemahiran menulisNilai Kerajinan, kebersihan fizikal dan mental, kerjasama

Penutup(5 minit)Rumusan isi pelajaranKognitifa. Cara menggosok gigi dengan betul.b. Kebaikan menggosok gigi.c. Kata adjektifSosiala. Membuat pergerakan kreatifVideo lagu Bangun Pagi Gosok Gigi

1. Guru dan murid berbincang tentang kebaikan menggosok gigi dengan betul.2. Murid diminta untuk menyanyikan semula lagu Bangun Pagi Gosok Gigi sambil membuat pergerakan kreatif dengan bimbingan guruBBM: Komputer riba LCDTeknik: BerceritaTKP: Verbal Visual Kinestetik InterpersonalBCB: Kemahiran mendengar dan bertuturNilai: Kerjasama