RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHAP DUA

Embed Size (px)

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHAP DUA Mata pelajaran Kelas Tarikh Masa Hari Bilangan Pelajar Tunjang Tajuk Kemahiran : Pendidikan Jasmani : Tahun 5 : 12 Jan 2012 : 7:30 -8:30 (60 minit) : Jumaat : 20 orang murid : Kemahiran : Permainan badminton : Servis

Pengetahuan Sedia Ada : Murid murid sendiri pernah bermain permainan badminton .

Hasil Pembelajaran 1. Psikomotor

: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid - murid akan dapat : : Melakukan kemahiran servis sekurang-kurangnya 4 daripada 5 percubaan dengan teknik yang betul.

2. Kognitif

: Melakukan aktiviti dengan menggunakan otot biseps, triseps, fleksor karpiradial, karpi ulnaris dan ekstensor karpiradial.

3. Afektif

: Melakukan aktiviti yang diarahkan dengan penuh semangat kesukanan.

KBKK Penerapan nilai Bahan bantu mengajar

: Mengaplikasikan teknik servis tinggi dan servis kilas dalam permainan yang sebenar. : Patuh kepada arahan dan bekerjasama. : Net ( 3 set ) Tiang besi (6 batang ) Raket ( 21 batang ) Bulu tangkis ( 3 tube ) wisel ( satu ) skital (4 buah)

Aktiviti Langkah /Masa pengajaran dan pembelajaran - Guru menerangkan cara permainan Permulaan ( 10 minit) Aktiviti memanaskan badan -Aktiviti memanaskan badan. -Larian ulang alik (10 meter) Cara bermain: 1. Skital disusun dalam dua baris Nilai : Patuh Arahan dan 2. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan 3. Murid berlari ulang alik 10 meter peka kepada murid-murid. ABM : Wisel, Skital Fokus pembelajaran Organisasi Catatan

4. Setelah selesai aktiviti larian ulang alik 10 meter, murid diminta membuat satu bulatan

-Aktiviti memanaskan Aktiviti regangan yang melibatkan otot utama badan seterusnya ialah aktiviti regangan iaitu regangan dari atas kepala sehingga ke kaki.

Aktiviti pengajaran Langkah /Masa dan pembelajaran Guru memberikan Langkah 1 (5minit) Penerangan demonstrasi membuat tinggi bayangan dan penerangan cara cara membuat servis tinggi servis serta demonstrasi. secara 1. Berdiri seluas bahu Fokus pembelajaran Organisasi Catatan

2. Gerakan kaki kiri ke depan sedikit.

3. Tanpa menggunakan alatan, hayunkan tangan ke bawah dan ke hadapan

4. Berat badan berubah ke hadapan dan keseluruhan lengan ke hadapan.

5. Ikut lajak

- Murid-murid mengikuti cara servis yang diterangkan.

-Guru memantau

Langkah /Masa Perkembangan isi dan Langkah 2 (10 minit)

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Fokus pembelajaran Guru memberi

organisasi

Catatan

Servis dengan

tinggi penerangan: ABM: 1. Berdiri seluas bulu bahu Reket, bulu tangkis dan wisel

menggunakan raket tangkis dan

2. Gerakan kaki kiri ke depan sedikit Nilai: Patuh arahan dan kerjasama

3. Dengan pegangan hadapan dan tangkis reket bulu yang

betul,hayunkan reket ke bawah dan hadapan. ke

4. Bulu

tangkis

dilepaskan serentak semasa dihayun hadapan reket ke

5. Berat berubah hadapan

badan ke dan

keseluruhan lengan hadapan. ke

6. Ikut lajak

-Murid diberi peluang untuk mengulang kemahiran servis sekurang- kurangnya 4 percubaan.

- Murid harus Berjaya melakukan servis tinggi iaitu bulu tangkis dapat melepasi jaringan.

Aktiviti pengajaran Langkah /Masa dan pembelajaran Fokus pembelajaran organisasi catatan

Langkah 3 (5minit)

Penerangan dan demonstrasi cara membuat servis kilas secara bayangan

Guru memberikan penerangan cara membuat servis kilas serta demonstrasi.

1. Badan dan kaki mestilah dalam keadaan betul

2. Tangan berada di hadapan badan dan siku 3. Gerakkan tangan ke hadapan

4. Ikut lajak

-Murid diberi peluang untuk mengulang kemahiran servis sekurang- kurangnya 4 percubaan

Aktiviti pengajaran Langkah /Masa dan pembelajaran Fokus pembelajaran organisasi catatan

Langkah 4 (10minit)

Membuat servis kilas menggunakan raket dan bulu tangkis

Guru memberikan penerangan ;

1. Badan dan kaki mestilah dalam keadaan betul

2. Raket berada di hadapan badan dan siku. 3. Kepala raket dituju ke bawah di hadapan kaki kiri .

4. Tangan yang bebas memegang bulu tangkis di bawah sedikit dari aras pinggang.

5. Apabila bulu tangkis dilepaskan , gerakkan raket ke hadapan dan tolak bulu tangkis ke hadapan melepasi jaring depan.

6. Pastikan bulu tangkis disentuh di bawah aras pinggang

-Murid diberi peluang untuk mengulang kemahiran servis sekurang- kurangnya 4 percubaan

- Murid harus Berjaya melakukan servis tinggi iaitu bulu tangkis dapat

melepasi jaringan.

Aktiviti pengajaran Langkah /Masa dan pembelajaran Fokus pembelajaran organisasi catatan

Langkah 5 (15minit)

Permainan

Guru membuat dua permainan 4 Permaianan pertama : 1.Guru membahagikan murid kepada dua iaitu kumpulan A dan kumpulan B.A B

ABM: Raket ,bulu tangkis dan wisel 3 2 1 Nilai: Patuh dan arahan kerjasama

2.Kumpulan A dan B berdiri di gelanggang

Murid Guru

3. Kumpulan A dan B

berusaha melakukan servis tinggi ke sebelah gelanggang

4.Guru membuat garisan permarkahan bagi setiap jarak servis.

5.semakin jauh kedudukan servis semakin tinggi markah

6.Kumpulan yang mendapat markah yang tinggi dikira menang

Permainan kedua:

1.Guru membahagikan murid kepada dua iaitu kumpulan A dan kumpulan B. 1 2 3 0 2.Kumpulan A dan B berdiri di gelanggang 0 3 2 3. Kumpulan A dan B berusaha melakukan servis kilas ke sebelah gelanggang 1

4.Guru membuat garisan permarkahan bagi setiap jarak servis.

5.semakin dekat kedudukan servis semakin tinggi markah

6.Kumpulan yang mendapat markah yang tinggi dikira menang

Aktiviti pengajaran Langkah /Masa dan pembelajaran

Fokus pembelajaran

organisasi

catatan

Penutup (5minit)

Rumusan

-Murid membentuk satu bulatan

ABM: Wisel

Aktiviti kenduran -Guru memimpin murid dalam aktiviti kenduran Nilai: Kerjasama dan patuh pada arahan

-Aktiviti kenduran dibuat dari kaki hingga ke kepala

-setelah selesai , murid diminta duduk dan guru membuat rumusan mengenai aktiviti servis yang telah dijalankan.

-Guru menyatakan otot-otot terlibat dalam kemahiran bermain badminton

-Murid diminta menyatakan perasaan masingmasing

-Kelas bersurai

Refleksi guru pelatih : ____________________________________________________________________ Ulasan guru pembimbing /pensyarah : _______________________________________________________