28
RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN 1 Tingkatan : 5 Cempaka Bil. Pelajar : 30 orang Tarikh : 2 Mac 2011 Masa : 40 minit Mata Pelajaran : Geografi Tajuk : Dinamik penduduk Sub Tajuk : Taburan penduduk Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran pelajar (a) dapat : (Hasil Pembelajaran) 1. Mengenalpasti taburan penduduk Asia (b) (dalam masa 5 minit )(c) dengan tepat (d). 2. Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi taburan penduduk Asia (b) (dalam masa 7 minit)(c)dengan tepat (d) 3. Menghuraikan dengan jelas faktor-faktor yang mempengaruhi taburan penduduk (b) beserta contoh yang sesuai sehingga memuaskan hati guru (d). Bahan Bantu Mengajar : Tayangan jadual perangkaan, peta dinding Asia, soalan- soalan yang telah dirancang, papan putih, maker.

RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN 1

Tingkatan : 5 Cempaka

Bil. Pelajar : 30 orang

Tarikh : 2 Mac 2011

Masa : 40 minit

Mata Pelajaran : Geografi

Tajuk : Dinamik penduduk

Sub Tajuk : Taburan penduduk

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran pelajar (a) dapat :

(Hasil Pembelajaran)

1. Mengenalpasti taburan penduduk Asia (b) (dalam masa 5 minit )(c)

dengan tepat (d).

2. Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi taburan

penduduk Asia (b) (dalam masa 7 minit)(c)dengan tepat (d)

3. Menghuraikan dengan jelas faktor-faktor yang mempengaruhi

taburan penduduk (b) beserta contoh yang sesuai sehingga

memuaskan hati guru (d).

Bahan Bantu Mengajar : Tayangan jadual perangkaan, peta dinding Asia, soalan-

soalan yang telah dirancang, papan putih, maker.

Nilai : Hormat-menghormati, disiplin, bertanggungjawab, keberanian, kerjasama

antara guru dan pelajar, kebebasan dan rasional.

KBKK : Mengenal pasti, menjana idea, membanding beza, menganalisis, kemahiran

membuat hipotesis, dan membuat kesimpulan.

Kemahiran Generik : Kemahiran bahasa, kemahiran intrapersonal, kemahiran interpersonal,

kemahiran spatial, kemahiran kinestetik.

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar-pelajar telah mempelajari topik penduduk  semasa

tingkatan 2.

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

PELAKSANAN P&P :

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

SET INDUKSI( 3 minit)

Bacaan doa

Mentafsir jadual

Guru meminta seorang pelajar lelaki untuk mengetuai bacaan doa.

Seorang wakil pelajar bangun dan mengetuai bacaan doa manakala pelajar lain mengaminkan.

Guru merangsang minat pelajar dengan menayangkan jadual perangkaan. (Rujuk Lampiran 1) Guru menarik perhatian pelajar dengan mengajukan beberapa soalan.Conto soalan :

1. Apakah negara yang mempunyai penduduk paling ramai?

2. Apakah negara yang mempunyai kepadatan penduduk paling tinggi ?

3. Apakah negara yang mempunyai kepadatan penduduk paling rendah?

Pelajar meneliti dan cuba mentafsir jad-ual berdasarkan soalan-soalanrangsangan daripada guru.

BBM: Tayangan jadual perangkaan

KBKK: mengenal pasti, menganalisis dan membanding beza

Kemahiran Generik :Kemahiran bahasa, kemahiran Interpersonal dan kemahiran intrapersonal

Nilai: Rasional dan disiplin

AKTIVITI 1 ( 7 minit)

Menerangkan konsep :

i) Penduduk padat

ii) Penduduk sederhana

iii) Penduduk jarang

Guru menjelaskan konsep taburan penduduk padat, sederhana dan jarang.

Pelajar mendengar sambil merujuk buku teks dan mencatat isi-isi penting. Guru mengedarkan lembaran kerja A kepada semua pelajar.

Guru memberi arahan kepada pelajar su-paya tidak mengisi lampiran tersebut se-hingga diberi arahan.

Guru menggunakan peta dinding Asia untuk menerangkan taburan penduduk di Asia.

Pelajar mendengar dengan tekun.

BBM: Peta dinding Asia, buku teks

KBKK: Mengingat dan mencirikan

Kemahiran Generik :Kecerdasan kinestetik

Nilai: Bertanggungjawab, menghormati guru

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

AKTIVITI 2 ( 7 minit)

Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi taburan penduduk negara Malaysia.

Guru menggunakan teknik sumbang saran untuk mendapatkan faktor-faktor yang mempengaruhi migrasi penduduk daripada pelajar.

Pelajar memberikan jawapan masing-masing satu-persatu.

Guru dan pelajar menilai dan memilih faktor-faktor yang tepat secara bersama.

Guru menghasilkan peta minda faktor yang mempengaruhi taburan penduduk dengan menggunakan hasil perbincangan.

Pelajar menyalin nota-nota penting.

BBM: Papan putih, maker

KBKK: Menjana idea,menganalisis

Kemahiran Generik :Kemahiran intrapersonal

Nilai: Keberanian,kebebasan, disiplin dan kerjasama

AKTIVITI 3 ( 20 minit)

Menghuraikan faktor-faktor yang mempengaruhi taburan penduduk negara Malaysia beserta contoh.

Guru membahagikan pelajar kepada enam kumpulan (satu kumpulan lima orang).

Guru memberikan tugasan kepada setiap kumpulan Arahan :

1. Kumpulan 1 dan 2 menjelaskan tentang faktor yang mempengaruhi taburan penduduk padat.

2. Kumpulan 3 dan 4 menjelaskan tentang faktor yang mempengaruhi taburan penduduk sederhana.

3. Kumpulan 5 dan 6 menjelaskan tentang faktor yang mempengaruhi taburan penduduk jarang.

Guru meminta pelajar berbincang di dalam kumpulan tentang faktor-faktor yang mempengaruhi taburan penduduk beserta contoh negara yang sesuai.

Pelajar berbincang di dalam kumpulan dan menyatakan idea masing-masing.

Guru meminta wakil bagi setiap kumpulan untuk berpidato selama 3 minit bagi membentangkan hasil perbincangan setiap kumpulan.

BBM : Buku teks

KBKK: Kemahiran mengenai pasti dan menjana idea

Kemahiran Generik :Kecerdasan bahasa, Kemahiran interpersonal, intrapersonal Nilai: Keberanian, disiplin dan kerjasama

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

PENUTUP( 3 minit)

Rumusan Guru meminta seorang pelajar untuk merumuskan apa yang telah dipelajari.

Guru memberitahu secara ringkas isi-isi utama dan kata kunci yang perlu pelajar ingati.

Guru meminta pelajar mengisi lembaran kerja yang telah diberikan dirumah.

Guru menasihati pelajar agar dapat membaca buku lain bagi menambah kefahaman masing-masing.

BBM: buku teks

KBKK: Kemahiran menganalisis dan membuat kesimpulan

Nilai: bertanggungjawab

REFLEKSI:

(Dilengkapkan setelah selesai proses pengajaran & pembelajaran)

._________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Page 5: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN 2

Tingkatan : 5 Cempaka

Bil. Pelajar : 30 Orang

Tarikh : 4 Mac 2011

Masa : 40 minit

Mata Pelajaran : Geografi

Tajuk : Dinamik penduduk

Sub Tajuk : Taburan penduduk

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran pelajar (a) dapat :

(Hasil Pembelajaran)

1. Mengenalpasti taburan penduduk Asia (b) (dalam masa 5 minit )(c)

dengan tepat (d).

2. Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi taburan

penduduk Asia (b) (dalam masa 5 minit)(c) dengan tepat (d).

3. Menghuraikan dengan jelas faktor-faktor yang mempengaruhi

taburan penduduk (b) beserta contoh yang sesuai sehingga

memuaskan hati guru (d).

Bahan Bantu Mengajar : Tayangan video, nota tambahan, buku teks, papan putih dan

maker.

Nilai : Hormat-menghormati, bertanggungjawab,keberanian, kerjasama antara guru

dan pelajar, kebebasan, keberanian dan rasional.

KBKK : Mengenal pasti, menjana idea, menganalisis, kemahiran

membuat hipotesis, menumpukan perhatian, mereka cipta, membuat

kesimpulan.

Kemahiran Generik : Kemahiran bahasa, kemahiran interpersonal, kemahiran visual dan

kemahiran kinestetik.

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar-pelajar telah mempelajari topik penduduk  semasa

tingkatan 2.

Page 6: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

PELAKSANAN P&P :

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

SET INDUKSI( 5 minit)

Menarik minat pelajar terhadap proses pengajaran.

Guru membuat tayangan video tentang perbezaan taburan penduduk yang berlaku didunia.

Pelajar memahami dan memerhati dengan penuh teliti.

Guru meminta beberapa pelajar menghuraikan apa yang mereka faham tentang video yang ditunjukkan. Guru memberikan nota tambahan kepada pelajar.

BBM: Tayangan video, nota tambahan.

KBKK: Menumpukan perhatian

Kemahiran generik:Kemahiran visual

Nilai: Rasional

AKTIVITI 1 Pengenalan

kepada taburan

penduduk ( 5 minit)

Menerangkan konsep :

i) Penduduk padat

ii) Penduduk sederhanaiii) Penduduk

jarang

Guru meminta pelajar dalam masa 3 minit membaca tentang konsep taburan penduduk dengan merujuk buku teks dan nota tambahan.

Pelajar membaca dan memahami konsep.

Guru meminta beberapa orang pelajar untuk menerangkan apa yang mereka faham tentang taburan penduduk beserta contoh yang sesuai.

BBM: Buku teks, nota tambahan.

KBKK: Memahami, membuat kesimpulan

Kemahiran generik:Kemahiran bahasa

Nilai: Rajin, menghormati, keberanian

AKTIVITI 2 ( 5 minit)

Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi taburan penduduk negara Malaysia.

Guru menggunakan kaedah sumbangsaran untuk mencari faktor yang mempengaruhi taburan penduduk.

Pelajar mengutarakan idea mereka dengan pantas.

Guru dan pelajar berbincang untuk memilih faktor yang tepat.

Guru mengasingkan faktor-faktor yang tepat di tempat lain supaya pelajar mudah untuk mengambil nota.

BBM: Papan putih, maker

KBKK: Menjana idea

Kemahiran Generik:Kemahiran interpersonal

Nilai: Berani, menghormati, kerjasama

Page 7: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

AKTIVITI 3 ( 20 minit)

Menghuraikan faktor-faktor yang mempengaruhi taburan penduduk beserta contoh negara yang sesuai.

Guru membahagikan pelajar kepada 3 kumpulan (1kumpulan 10 orang)

Guru meminta pelajar berbincang di dalam kumpulan untuk satu membuat simulasi tentang faktor-faktor yang mempengaruhi taburan penduduk

TugasanKumpulan 1 : Merancang dan mempersembahkan satu lakonan tentang situasi dikawasan penduduk padat dengan menggunakan faktor-faktor yang ingin ditekankan.Kumpulan 2 : Merancang dan mempersembahkan satu lakonan tentang situasi dikawasan penduduk sederhana dengan menggunakan faktor-faktor yang ingin ditekankan.Kumpulan 3 :Merancang dan mempersembahkan satu lakonan tentang situasi dikawasan penduduk jarang dengan menggunakan faktor-faktor yang ingin ditekankan.

Guru meminta setiap kumpulan menyediakan seorang jurucakap untuk menerangkan faktor yang cuba ditonjolkan.

Pelajar berbincang di dalam kumpulan dan menyatakan idea masing-masing untuk menjadikan simulasi dapat difahami.

Guru meminta setiap kumpulan mempersembahkan hasil kerja mereka.

BBM: Buku teks dan arahan guru

KBKK: Kemahiran menjana idea, mengenal pasti, mereka cipta

Kemahiran Generik :Kemahiran kinestetik. Kemahiran intrapersonal

Nilai: Keberanian, kerjasama, rasioanal

PENUTUP( 5 minit)

Rumusan tentang isi pembelajaran.

Guru meminta pelajar membuat rumusan dengan apa yang telah dipelajari pada hari tersebut.

Guru memberi pujian kepada murid yang memberi kerjasama yang baik semasa proses pengajaran.

KBKK: Kemahiran membuat kesimpulan

Nilai: Kesedaran kendiri

Page 8: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

REFLEKSI:

(Dilengkapkan setelah selesai proses pengajaran & pembelajaran)

._________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Page 9: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

LAMPIRAN

RANCANGAN PENGAJARAN 1

1. Jadual perangkaan

Page 10: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

2. Lembaran Grafik

Lorekkan peta grafik Malaysia dibawah mengikut kepadatan penduduk

Page 11: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

RANCANGAN PENGAJARAN 2

1.Tayangan video pada laman sesawang (http://www.youtube.com/watch?v=9_9SutNmfFk) atau (http://www.youtube.com/watch?v=KbwNgI_gFMI&feature=related)

2. Nota tambahan : Taburan penduduk

Page 12: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI
Page 13: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI
Page 14: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI
Page 15: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI
Page 16: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI
Page 17: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI
Page 18: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

Tanah rata

SOALAN TAKSIRAN

1. Taburan penduduk tidak sekata terbahagi kepada tiga iaitu..

I. Padat

II. Sederhana padat

III. Jarang

IV. Sederhana jarang

A I,II dan III

B I,II dan IV

C I,III dan IV

D II,III dan IV

Jawapan :

A I,II dan III

2. Berdasarkan rajah diatas, ciri ketiga-tiga kawasan diatas boleh dikaitkan dengan

I Kuala Lumpur

II Ipoh

III Gua Musang

IV Lembah Klang

A I,III dan IV

B II,III dan IV

C I,II dan IV

D I,II dan III

Jawapan :

C I,II dan IV

Kemajuan ekonomi Kemudahan

infrastruktur

Page 19: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

3. Yang manakah antara berikut benar mengenai taburan penduduk

A Taburan penduduk adalah sekata bagi semua kawasan

B Faktor infrastruktur tidak mempengaruhi taburan penduduk

C Kawasan yang mempunyai darjah ketersampaian yang rendah mempunyai

penduduk jarang

D Faktor ekonomi tidak mempengaruhi taburan penduduk

Jawapan :

C Kawasan yang mempunyai darjah ketersampaian yang rendah mempunyai

penduduk jarang

4. Apakah faktor yang menyebabkan terdapatnya kawasan yang berpenduduk jarang?

A Bentuk muka bumi yang bergunung-ganang

B Darjah ketersampaian yang tinggi

C Kawasan tanah pamah

D Faktor ekonomi yang maju

Jawapan :

A Bentuk muka bumi yang bergunung-ganang

Negara Jumlah penduduk Kepadatan

(orang /km)

P 1156 427

Q 180 4

R 1567 356

S 560 12

5.Negara yang manakah yang akan mengalami taburan penduduk padat?

A P

B R

C Q

D S

Jawapan :

A P

Page 20: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

6. Antara yang berikut yang manakah menyebabkan perubahan penduduk di sesebuah

Negara?

I MigrasiII Transmigrasi

III Kadar kematianIV Kadar kelahiran

A I,II,IIIB I,II,IVC I,III,IVD II,III,IV

Jawapan :

C I,III,IV

7. Pernyataan diatas merujuk kepada kawasan yang mempunyai taburan penduduk ?

A Jarang

B Padat

C Sederhana

D Sempit

Jawapan :

C Sederhana

8. Apakah yang dimaksudkan dengan taburan penduduk jarang?

A Kawasan yang mempunyai jumlah penduduk yang banyak

B Kawasan yang mempunyai jumlah penduduk yang sedikit berbanding luas

kawasan

C Kawasan yang mempunyai jumlah penduduk yang sederhana banyak

D Kawasan yang mempunyai jumlah penduduk yang banyak berbanding luas

kawasan

Jawapan :

B Kawasan yang mempunyai jumlah penduduk yang sedikit berbanding luas

kawasan

Merupakan tanah yang dibangunkan untuk mewujudkan petempatan baru seperti (CTH : FELDA & FELCRA)

Page 21: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI

9. Antara berikut merupakan faktor-faktor taburan penduduk padat, KECUALI

A Faktor ekonomi yang maju

B Faktor Fizikal yang bertanah rata

C Faktor darjah ketersampaian yang rendah

D Faktor Kemudahan infrastruktur yang banyak

Jawapan :

C Faktor darjah ketersampaian yang rendah

10. Berdasarkan pernyataan diatas, apakah persamaan ketiga-tiga kawasan diatas?

I Kawasan bergunung ganang

II Kemudahan infrastruktur yang banyak

III Ekonomi yang maju

IV Darjah ketersampaian rendah

A I dan II

B I dan IV

C II dan III

D III dan IV

Jawapan :

B I dan IV

Gua Musang Endau Rompin Tenom

Page 22: RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN GEOGRAFI