12
GRUP ŞCOLAR AGRICOL HOLBOCA IAŞI Disciplina: MATEMATICĂ Profesor: OTILIA PÂNTEA Clasa: a X-a Titlul lecţiei: Corpuri rotunde(2 ore) Tipul lecţiei: lecţie de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor PROIECT DE LECŢIE I. Înainte de a începe lecţia… MOTIVAŢIA: Această lecţie este valoroasă deoarece conţine noţiuni cu largă aplicabilitate în diferite domenii şi în practică(calcule de arii şi volume). Conţinutul lecţiei este legat de experienţa personala si de interesele lor. Lecţia este utilă şi pentru că îi activează pe elevi şi le formează deprinderi de gândire şi de comunicare valoroase. COMPETENŢE GENERALE: 1. Identificarea relaţiilor între noţiunile matematice studiate 2. Reprezentarea adecvată a datelor cuprinse în enunţuri matematice 3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete 4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete 5. Analiza de situaţii-problemă în scopul descoperirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor. COMPETENŢE SPECIFICE: 1. Observarea şi descrierea unor configuraţii geometrice 2. Identificarea proprietăţilor unei figuri obţinute prin compunere din figuri mai simple; analiza modului de obţinere a unor figuri geometrice 3. Utilizarea proprietăţilor figurilor geometrice pentru realizarea de acoperiri, parchetări şi calcule de arii şi volume 1

Proiectdidactic ERR

Embed Size (px)

DESCRIPTION

metode moderne de invatare

Citation preview

GRUP COLAR AGRICOL HOLBOCA

GRUP COLAR AGRICOL HOLBOCA IAI

Disciplina: MATEMATIC Profesor: OTILIA PNTEA

Clasa: a X-a

Titlul leciei: Corpuri rotunde(2 ore)Tipul leciei: lecie de consolidare i

sistematizare a cunotinelor PROIECT DE LECIE

I. nainte de a ncepe leciaMOTIVAIA:Aceast lecie este valoroas deoarece conine noiuni cu larg aplicabilitate n diferite domenii i n

practic(calcule de arii i volume). Coninutul leciei este legat de experiena personala si de interesele lor.

Lecia este util i pentru c i activeaz pe elevi i le formeaz deprinderi de gndire i de comunicare valoroase.

COMPETENE GENERALE:1. Identificarea relaiilor ntre noiunile matematice studiate

2. Reprezentarea adecvat a datelor cuprinse n enunuri matematice

3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete

4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete

5. Analiza de situaii-problem n scopul descoperirii de strategii pentru optimizarea soluiilor.

COMPETENE SPECIFICE:

1. Observarea i descrierea unor configuraii geometrice

2. Identificarea proprietilor unei figuri obinute prin compunere din figuri mai simple; analiza modului de obinere a unor figuri geometrice

3. Utilizarea proprietilor figurilor geometrice pentru realizarea de acoperiri, parchetri i calcule de arii i volume

4. Realizarea unor modele geometrice cu ajutorul simetriei, translaiei sau rotaiei

Descoperirea unor procedee de reiterare a unor configurri (ca exemplu de raionament inductiv)OBIECTIVE OPERATIONALE:La sfrsitu1 activitatii elevii vor fi capabili sa:

a) cognitive:

OC1 =realizeze reprezentrile spatiale ale corpurilor de rotatie invatate;

0C2 =deseneze desfasurarile plane ale corpurilor de rotatie:cilindrul circular drept,conul circular drept ,trunchiul de con circular drept ;

0C3 = puna in evident elementele corpurilor de rotatie;

0C4 =aplice in probleme formulele pentru calculul ariei laterale, ariel totate si volulmului corpurilor de rotatie studiate;

0C5 =puna in evidenta sectiuni paralele cu baza si sectiuni axiale in corpurile de rotatie studiate;

b)afective:

0A1 =S fie atenti;

0A2 = Sa participe afectiv la lectie;

0A1 = Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

CONDIII PREALABILE:

cunotine anterioare despre coninutul leciei.

elevii au deprinderi de calcul a ariilor i volumelor, nsuite anterior.

clas cu nivel de interes mediuEVALUARE: evaluare calitativ monitorizarea activitilor n perechi, a discuiilor (se vor observa ideile exprimate de elevi i numrul ideilor exprimate)

monitorizarea activitii pe grupe (modalitatea n care elevii i asum rolul, contribuia la realizarea sarcinii de lucru)

aprecierea verbal / notare a produselor realizate de eleviMANAGEMENTUL RESURSELOR:UMANE: clas cu nivel de interes mediu.

MATERIALE manualul, instrumente geometrice, coli flipchart, markere,corpuri geometrice, cub din carton,coli de hrtie colorat.

PROCEDURALE: conversaia,expunerea,brainstormingul, metoda cubului,conversaia, explicaia, exerciiul, turul galeriei, metoda ciorchinelui, analiza i sinteza, munca independent;

TIMP: 100 minute

II. Lecia propriu-zisMomentul didactic

(timp)Coninutul momentului didacticMetoda activ utilizatEvaluare

EVOCAREA

Profesorul asigur condiiile optime pentru desfurarea leciei, verific prezena elevilor, anun titlul i obiectivele leciei.

Se formeaz 6 grupe de elevi, nu neaprat omogene. Prin brainstorming n grup, elevii vor genera idei despre corpuri rotunde. Raportorul fiecrei grupe citete ideile notate.

Profesorul explic elevilor c vor realiza o sistematizare a cunotinelor despre corpuri rotunde, folosind metoda ciorchinelui. Profesorul, mpreun cu elevii, realizeaz pe tabl sau pe Flipchart un ciorchine cu noiunile parcurse n unitatea de nvare.

Brainstorming(n perechi)

Metoda ciorchineluiEvaluare calitativ

REFLECIA

Profesorul prezint elevilor metoda Cubului-metod modern de nvare prin cooperare. Se arat elevilor un cub din carton avnd feele colorate diferit, fiind inscripionate cu urmtoarele verbe active :

Faa 1: Albastru - verbul descrie

Faa 2: Rou - verbul compar

Faa 3: Verde - verbul asociaz

Faa 4::Galben - verbul analizeaz

Faa 5: Portocaliu - verbul argumenteaz

Fata 6: Alb - verbul aplica

Elevii sunt mprii n 6 grupe eterogene,nu neaprat egale numeric.

Fiecare grup primete o coal colorat n nuanele precizate mai sus.

Echipele aleg un lider de grup care va extrage un bilet pe care este scris verbul definitoriu pentru acea grup ( descrie, compar, asociaz, analizeaz , aplic i argumenteaz). Dup expirarea timpului de lucru se va aplica metoda turulgaleriei Materialele realizate, posterele, vor fi expuse n clas n 6 locuri vizibile.Elevii din fiecare grup i vor prezenta mai nti sarcina de lucru i modul de realizare a ei, apoi, la semnalul dat de profesor, vor trece, pe rnd pe la fiecare poster al colegilor de la alt grup i vor acorda acestora o not.

Dup ce fiecare grup a vizitat galeria i a notat corespunztor produsele colegilor, se vor discuta notele primite i obiectivitatea acestora, se vor face aprecieri i se vor corecta eventualele erori. Se va completa ciorchinele(ciorchine revizuit)

Se vor evidenia noiunile asimilate n aceast activitate.

Metoda cubuluiTurul Galeriei

Ciorchine revizuitSe remarc elevii ale cror idei au rmas neschimbate pe tablCelelalte grupe evalueaz produsul prezentat.

NCHEIEREA

Profesorul formuleaz aprecieri, observaii i recomandri cu privire la noiunile prezentate i clarific noiunile mai dificile.Elevii i nsuesc recomandrile i vin cu completri.Se indic tema pentru acas.Comunicarea frontal i dezbatereaSe evideniaz completrile interesante

III. Dup lecieEXTINDEREA Se vor rezolva probleme/aplicaii practice n care se vor utiliza formulele studiate.Se vor studia n orele urmtoare probleme de calculare a ariilor si volumelor corpurilor studiate.Descrierea activitii elevilor:Grupa 1Elevii care primesc fisa cu verbul descrie vor avea

- de enumerat corpurile de rotatie studiate,

-de realizat reprezentarea plana a corpurilor studiate si desfasurarile lor plane;

-de realizat schematizat etapele generarii unui cilindru circular drept si a unui con circular drept;

-de identiticat elementele acestora ;

-de sistematizat datele intr-un tabel;

-de descris corpurile de rotatie ce se vor obtine prin rotirea unui triunghi dreptunghic cu catetele de 3cm si 4cm in jurul ipotenuzei si a unui dreptunghi cu latimea de 4cm si lunghimea de 5cm in jurul unei drepte situate la o distanta de 2cm fata de lungimea dreptunghiului .

Grupa 2:Elevii care primesc fisa cu verbul compara vor stabili asemanari si deosebiri intre corpurile de rotatie si poliedrele regulate invatate, alctuind o diagram VENN.

Grupa 3:Elevii care vor avea fisa cu verbul asociaza vor asocia fiecarui corp de rotatie formulele de calcul pentru votum si arie( laterala, totala), apoi vor identifica obiecte cunoscute care au forma corpului de rotatie respectiv.Elevii pot primi un obiect practic pe care sa-l descompuna in corpuri gometrice cunoscute .Grupa 4:Pentru grupa care va avea de analizat, sarcina de lucru va cere ca elevii sa analizeze diferite sectiuni in corpurile studiate.( sectiuni axiale, sectiuni cu un plan paralel cu baza).Se vor realiza desene corespunzatoare in care se vor pune in evidenta toate planele de sectiune si forma sectiunii rezultate, prin carioci colorate. Datele se vor sistematiza intr-un tabel.

Corpul studiat formasectiunii axiale forma sectiunii cu un plan paralel cu baza

Grupa 5:Elevii care var primi fisa cu verbul aplica vor avea un set de intrebari grila in care vor aplica formulele pentru calculul ariei sau volumului unor corpuri de rotatie in contexte variate.

Grupa 6:Elevii ce vor primi fisa cu verbul argumenteaza vor avea de analizat si justificat in scris valoarea de adevar a unor propozitii , ce vor contine si chestiuni capcana.Li se poate cere s realizeze si scurte demonstratii sau sa descopere greseala dintr-o redactare a unei rezolvari.

.

.

descrie

compara

analizeaza asociaza

argumenteaza

aplica

PAGE 1