Proiect Finante Manageriale Robu Cosmin + Sabau

  • View
    273

  • Download
    11

Embed Size (px)

Text of Proiect Finante Manageriale Robu Cosmin + Sabau

  • Analiza FinanciaraCoordonator stiintific:Lect. Univ. Dr. Nitu Oana

    Masteranzi: Robu Cosmin-ConstantinSabau Cristian-Octavian

  • PREZENTAREA SC ALPHA INTERTRADE SA

    Date generale

    Denumirea societii este SC ALPHA INTERTRADE SA. Societatea este persoan juridic roman, avnd form juridic de societate pe aciuni. Sediul societii este n Romnia, judeul Constana, localitatea Constana, strada Dezrobirii nr 123.

    SC ALPHA INTERTRADE SA a fost nfiinat n Constana, dup care au avut loc o serie de etape de organizare, comasri i scindri, perioad n care societatea i-a dezvoltat baza material, lund spaii de depozitare ori extinzndu-i construciile. La data nfiinrii, SC ALPHA INTERTRADE SA aveau un capital social de 121.000 lei mprit n 121.000 aciuni.

  • 2.2 Obiectul de activitate

    n conformitate cu actul constitutiv, principalul obiect de activitate l constituie comerul cu ridicata al buturilor alcoolice, cod CAEN 4634. Activitile secundare prin care societatea realizeaz venituri sunt comerul cu ridicata cu cafea, ceai i cacao. SC ALPHA INTERTRADE SA colaboreaz cu diveri furnizori, avnd n portofoliu comerul cu o gam insemnat de produse aparinnd unor mrci importante n cadrul pieelor lor, cum ar fi: Coca-Cola, Frutti Fresh, Tedi, 7UP, Mountain Dew, Smirnoff, Bacardi, Johhnie Walker, Tchibo, Jacobs, Nesscafe, Ellite, Lipton, Belin etc.

  • Structura organizatoric de ansamblu a societii. Organigrama SC ALPHA INTERDTRADE SA

  • Dup cum se observ n urmtoarele grafice, cifra de afaceri , profitul i veniturile au n general o valoare constant pozitiv ntre 2012 i 2013.

    Evoluia ProfituluiEvoluia principalilor indicatori

    Chart1

    141591140927Profit Brut

    120375118930Profit Net

    Anul 2012

    Anul 2013

    Column1

    Sheet1

    Anul 2012Anul 2013Column1

    Profit Brut141591140927

    Profit Net120375118930

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

    Chart1

    34310632958354Cifra de afaceri

    35069643049198Venituri totale

    33653732908271Cheltuieli totale

    Anul 2012

    Anul 2013

    Column1

    Sheet1

    Anul 2012Anul 2013Column1

    Cifra de afaceri34310632958354

    Venituri totale35069643049198

    Cheltuieli totale33653732908271

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • ANALIZA ACTIVITII ECONOMICO-FINANCIARE

    Bilanul contabil marcheaz etapa final cu care se ncheie lucrrile contabile ntr-o perioad dat i reprezint punctul de plecare al contabilitii din perioada urmtoare de gestiune. Este un instrument de sintetizare i generalizare a datelor i informaiilor contabile la un moment dat.

    Bilanul simplificat poate fi redat sub forma graficului de mai jos:

    Evolua activelor, capitalului propriu i datoriilor 2013 fa de 2012

    Analiza bilanului

    Chart1

    828606914941Active imobilizate

    11825031149007Active circulante

    16687701787700Capitaluri proprii

    314887276248Datorii

    Anul 2012

    Anul 2013

    Column1

    Sheet1

    Anul 2012Anul 2013Column1

    Active imobilizate828606914941

    Active circulante11825031149007

    Capitaluri proprii16687701787700

    Datorii314887276248

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • O expunere mai detaliat fa de graficul anterior a activului societii este exprimat n urmtorul tabel:

    Activul societii (lei)

    Denumire 31.12.201331.12.2012+/-A.Active imobilizate914.941828.606+ 86.335Imobilizri corporale881.641824.506+ 57.135Imobilizri financiare33.3004.100+ 29.200B.Active circulante1.149.0071.182.503- 33.496Stocuri512.209569.277- 57.068Creane372.627381.253- 8.626Casa, conturi la bnci264.171231.973+ 32.198C.Cheltuieli n avans00TOTAL2.063.9482.011.109+ 52.839

  • Capitalurile proprii ale societii, existente la 31.12.2013 sunt n valoare de 1.787.700 lei, n cretere cu 118.930 lei fa de 2012, astfel:

    Capitalurile proprii ale societii (lei)

    Analiza structurii activului bilanier

    Este metoda pe care se bazeaz analiza structurii bilaniere; utilizeaz ratele care se obin prin raportarea diferitelor elemente ale bilanului. Prin intermediul ratelor de structur se faciliteaz comparaia ntre firme, precum i identificarea modificrilor structurale din cadrul activitilor.

    Denumire 31.12.201331.12.2012+/-Capital social321.576321.576Prime de capital29.24529.245Rezerve1.317.9491.197.574+120.375Profit nerepartizat118.930120.375-1.445TOTAL1.787.7001.668.770+118.930

  • Rata imobilizrilor (%)

    Rata imobilizrilori (Ri) reprezint ponderea elementelor patrimoniale cu utilizare permanent n totalul patrimoniului.

    Rata activelor circulante (Rc) se calculeaz c raport ntre activele circulante i totalul activelor firmei. Rata activelor circulante (%)

    Denumire31.12.201331.12.2012Rata imobilizrilor 44,3241,20Rata imobilizrilor necorporale --Rata imobilizrilor corporale 42,7140,99Rata imobilizrilor financiare 1,610,2Denumire31.12.201331.12.2012

    Denumire31.12.201331.12.2012Rata activelor circulante 55,6758,79Rata stocurilor 24,8128,30Rata crenelor comerciale 18,0518,95

  • Analiza indicatorilor pe baza bilanului

    Evoluia FR, NFR i TN din 2013 coparativ cu 2012

    Valoarea ratei de finanare a capitalului circulant n anii 2012 i 2013 este considerat a fi una bun n puntul de vedere al standardelor societii, valoarea pentru rata de acoperire a stocurilor permind finanarea unor posibile oportuniti ce ar putea s apar pe pia.

    Scderea stocurilor de la 569.277 lei la 512.209 lei i a creanelor de la 381.253 lei la 372.627 lei are drept urmare scderea nevoii fondului de rulment.

    n urma analizei graficului putem trage concluzia c trezoreria net din anul 2013 este mai mare fa de cea din anul 2012, acest fapt fiind determinat de ctre creterea fondului de rulment i de scderea nevoii de fond de rulment.

    Chart1

    928791901594FR

    664620697073NFR

    250321204521TN

    2012

    2013

    Column1

    Sheet1

    20122013Column1

    FR928791901594

    NFR664620697073

    TN250321204521

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • 3.4. Analiza contului de profit i pierde

    Contul de profit i pierdere sintetizeaz rezultatul fluxurilor economico-financiare de intrare, de prelucrare i de ieire pe perioada considerat.

    Rezultatul brut se calculeaz scznd cheltuielile totale din veniturile totale, iar rezultatul net reprezint rezultatul brut din care se scade impozitul pe profit de 16%. Per total, att cheltuielile ct i veniturile societii au sczut n 2013 fa de 2012.

  • 3.5 Analiza soldurilor intermediare de gestiune

    Pe baza contului de rezultate se poate determina o serie de indicatori valorici, privind volumul si rentabilitatea activitatii ntreprinderii, acest lucru referindu-se la analiza soldurilor intermediare de gestiune. Rezultatul curent este pozitiv, ntreprinderea nregistrnd rentabilitate din activitatea sa, deoarece rezultatul exploatrii i rezultatul financiar nu nregistreaz valori negative. Rezultatul net al exerciiului exprim n mrimi absolute rentabiltate aferent activitii ntreprinderii dup deducerea din veniturile totale a cheltuielilor totale i a impozitului pe profit. Pentru rezultatul net al exerciiului n 2013 s-a propus repartizarea acestuia pentru mijloace proprii de finanare ( 50.000 lei) i pentru dividende (68.930 lei).

    Grafic 3.5 : Soldurile intermediare de gestiune din 2013 comparativ cu 2012

    Chart1

    249167198826Marja comerci

    1132514999374Valoarea adaugat

    205255208110Excedentul brut din exploatare

    8512380988Rezultatul din exploatare

    141592140927Rezultatul curent

    120376118930Rezultatul net al exerciiului

    2010

    2011

    Column1

    Sheet1

    20102011Column1

    Marja comerci249167198826

    Valoarea adaugat1132514999374

    Excedentul brut din exploatare205255208110

    Rezultatul din exploatare8512380988

    Rezultatul curent141592140927

    Rezultatul net al exerciiului120376118930

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • 3.6. Analiza capacitii de autofinanare

    Capacitatea de autofinanare reflect potenialul finaciar al firmei de a-i remunera capitalurile proprii i de a-i autofinana investitiile. Aceasta poate fi calculat prin urmtoarea formul:CAF = Veituri incasabile Cheltuieli pltibile EBE + Alte venituri din exploatare Alte cheltuieli de exploatare + Venituri financiare Cheltuili financiare Impozitul pe profit.CAF2013= 208.110+14.029 - 42.866 + 76.815 - 16.876-21.997 = 217.215 lei

    Capacitatea potenial de rambursare a cheltuielilor nanciare (Cp):Cp = Cheltuieli financiare / Capacitatea de autonanare = 16.876 / 217.215 x 100 = 0,07 pt 2013

    b) Rata de acoperire a excedentului brut ( Reb) :Reb =CAF/excedentul brut de exploatare x100= 217.215/208.110 x 100 = 104,37% pt 2013

    Rata de acoperire a rezultatului exerciiului (Rre)Rre=Capacitatea de autofinanare/Rezultatul exerciiului x 100 = 217.215/118.930 x 100 = 182,64 % pt 2013

  • 3.7 Analiza rentabilitii pe baza ratelor

    Ratele de rentabilitate reprezint indicatorii sintetici de eficien a activitii ntreprinderii, sunt mrimi relative care se determin c raport ntre indicatorii de efect (rezultat) i indicatorii care reflect un flux de activitate sau un ,,stoc".

    Indicatorii de efect exprim, de fapt, rezultatele firmei (rezultatul exploatrii, rezultatul brut al exploatrii, profitul net), fluxurile de activitate pot fi exprimate prin : cifra de afaceri, resurse consumate, iar ,,stocurile" prin capital propriu, active economice etc.