7
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ NR. 4 CLASA a VI-a A PROPUNĂTOR: prof. Nedelcu Ramona DATA: 06.03.2014 DISCIPLINA: Consiliere și orientare SUBIECTUL: “Puncte forte, puncte slabe” TIPUL LECŢIEI: Comunicarea - însuşirea de noi cunoştinţe SCOPUL LECŢIEI: Să exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine COMPETENȚE GENERALE: Dezvoltarea capacității de autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine COMPETENȚE SPECIFICE: Prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine OBIECTIVE OPERAȚIONALE Obiective cognitive: O1 – să descrie oamenii din imaginile prezentate; O2 – să identifice activitățile pe care le pot face/nu le pot face din cele citite de pe planșă; O3 - să definească domeniul în care se descurcă cel mai bine și cel pe care dorește să-l învețe.

Proiect Didactic - Puncte Forte, Puncte Slabe

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic - Puncte Forte, Puncte Slabe

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ NR. 4

CLASA a VI-a A

PROPUNĂTOR: prof. Nedelcu Ramona

DATA: 06.03.2014

DISCIPLINA: Consiliere și orientare

SUBIECTUL: “Puncte forte, puncte slabe”

TIPUL LECŢIEI: Comunicarea - însuşirea de noi cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: Să exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine

COMPETENȚE GENERALE: Dezvoltarea capacității de autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine

COMPETENȚE SPECIFICE: Prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

Obiective cognitive:

O1 – să descrie oamenii din imaginile prezentate;

O2 – să identifice activitățile pe care le pot face/nu le pot face din cele citite de pe planșă;

O3 - să definească domeniul în care se descurcă cel mai bine și cel pe care dorește să-l învețe.

Page 2: Proiect Didactic - Puncte Forte, Puncte Slabe

Obiective afective:

O4 – să adopte o atitudine pozitivă față de propria persoană și colegi.

Obiective psihomotorii:

O5 - să utilizeze adecvat materialul didactic.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, expunerea, dialogul, exercițiul.

RESURSE DIDACTICE: MIJLOACE DE ÎNVAŢAMÂNT: - planșa ”Pot să fac, nu pot să fac”, prezentare în PowerPoint, Testul

”Pot să fac, mi-aș dori să pot face”, tabla.

RESURSE UMANE : 10 elevi

FORME DE EVALUARE: probă orală, probă scrisă, observarea sistematică a comportamentului elevilor

BIBLIOGRAFIE:

Dirigintele. Ora de dirigenţie, vol. II, Editor: S.C. Tribuna Învăţământului S.A., Bucureşti, 1999

Internet: www.didactic.ro

Page 3: Proiect Didactic - Puncte Forte, Puncte Slabe

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr.

Crt

Etape

activitate

Obiective

Op.

Conţinutul activităţii

Strategii didactice Metode de

evaluare

formativă Metode şi

procedee

Resurse didactice

Mijloace Umane

1 Moment

organizatoric

Se pregătesc cele necesare desfăşurării

orei de Consiliere și orientare şi se

creează o atmosferă destinsă, plăcută

pentru activitatea ce se va desfăşura.

Conversaţia

Colectivul

clasei de

elevi

2 Captarea

atenţiei

Profesorul le arată elevilor pe laptop o

prezentare în PowerPoint cu oameni

care desfășoară diverse activități.

Conversaţia

Explicaţia

Expunerea

Prezentarea

în

PowerPoint

Colectivul

clasei de

elevi

3 Anunţarea

temei

Se anunţă subiectul activităţii. În cadrul

orei se va discuta despre ei, despre

propria persoană; titlul lecției este

„Puncte tari, puncte slabe”. Se

enumeră obiectivele pe înțelesul elevilor.

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili

să identifice și să definească activitățile

pe care le pot face și cele pe care nu le

pot face, să definească domeniul în care

se descurcă cel mai bine și cel pe care ar

dori să îl învețe.

Conversația

Explicaţia

Colectivul

clasei de

elevi

Page 4: Proiect Didactic - Puncte Forte, Puncte Slabe

Nr.

Crt

Etape

activitate

Obiective

Op.

Conţinutul activităţii

Strategii didactice Metode de

evaluare

formativă Metode şi

procedee

Resurse didactice

Mijloace Umane

4 Dirijarea

învăţării

O1

O2

O4

Elevii sunt rugați să îi descrie pe

oamenii din imaginile expuse în

Powerpoint. Sunt rugați să spună ce fac

acei oameni, cum ar descrie activitatea

lor (dificilă, simplă), ar putea ei să facă

acele activități?

Apoi se face trecerea către propria

persoană întrebând elevii dacă ei au spus

vreodată că nu pot face un lucru sau că

îl pot face. Se discută pe această temă.

Apoi profesorul le explică elevilor că

urmează să analizeze ceea ce pot ei să

facă și ceea ce nu pot să facă. Li se

spune că urmează să li se citească de pe

planșa ”Pot să fac, nu pot să fac” diferite

activități, iar ei trebuie să se ridice dacă

pot să facă activitatea care a fost citită.

Se subliniază faptul că sunt activități pe

care ei pot să le facă și activități pe care

nu pot să le facă. Li se mai explică, de

asemenea, că acest fenomen se întâmplă

deoarece există domenii în care oamenii

se descurcă și domenii în care nu

reușesc să se descurce.

Conversaţia

Explicaţia

Prezentarea

în

Powerpoint

Planșa ”Pot

să fac, nu

pot să fac”

Colectivul

clasei de

elevi

Probă orală:

descrierea

oamenilor din

imagini

Probă orală:

identificarea

activităților pe

care le poate

face/nu le

poate face

elevul

Page 5: Proiect Didactic - Puncte Forte, Puncte Slabe

Nr.

Crt

Etape

activitate

Obiective

Op.

Conţinutul activităţii

Strategii didactice Metode de

evaluare

formativă Metode şi

procedee

Resurse didactice

Mijloace Umane

4 Dirijarea

învăţării

O2 Apoi se citesc activitățile de pe planșă și

sunt notați pe tablă elevii care se ridică,

acest lucru se face pentru fiecare

activitate citită. După ce au fost citite

toate activitățile de pe planșă, se poartă

un dialog cu elevii despre părerea lor cu

privire la activitățile pe care le pot face

și pe care nu le pot face.

Conversaţia

Explicaţia

Dialogul

Planșa ”Pot

să fac, nu

pot să fac”

Tablă

Colectivul

clasei de

elevi

Probă orală:

identificarea

activităților pe

care le poate

face/nu le poate

face elevul

5 Evaluare

O3

O5

Elevii primesc o fișă de lucru numită

“Pot să fac, mi-aș dori să pot face”

(anexa 2) în care trebuie să scrie

domeniul în care ei se descurcă cel mai

bine și domeniul pe care doresc să-l

învețe.

Conversaţia

Explicația

Exercițiul

Testul

“Pot să fac,

mi-aș dori

să pot face”

Activitate

individuală

Probă scrisă:

definirea

domeniului în

care elevul se

descurcă și a

celui pe care

dorește să-l

învețe

6 Încheierea

activităţii

Se aduc elevilor aprecieri generale şi

colective.

Se fac aprecieri asupra modului de

desfăşurare a lecţiei.

Conversaţia

A B

Page 6: Proiect Didactic - Puncte Forte, Puncte Slabe

Planșa ”Pot să fac, nu pot să fac”

Să deseneze __________________________________________________________________________________

Să își scrie numele____________________________________________________________________________

Să spună toate literele alfabetului_______________________________________________________________

Să conducă o mașină __________________________________________________________________________

Să călărească un cal __________________________________________________________________________

Să numere până la 25 _________________________________________________________________________

Să cânte la pian ______________________________________________________________________________

Să spună câteva cuvinte într-o limbă străină______________________________________________________

Să înoate 100m fără pauză _____________________________________________________________________

Page 7: Proiect Didactic - Puncte Forte, Puncte Slabe

Anexa 1

Testul “Pot să fac, mi-aș dori să pot face”

A B