34
PROIECT DIDACTIC Propunător: Florean Flavia Mentor : prof.dr. Laura Gavriliu Coordonator practică pedagogică: conf. univ. dr. Ioan Dănilă Data: 13.01.2015 Clasa: a VIII-a A Şcoala: Colegiul Na ţ ional "Gh. Vrănceanu" Bacau Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplină: Limba și literatura română Titlul lecţiei: Propoziţia subordonată atributivă Tipul lecţiei: de însuşire a cunoştinţelor Strategie didactică: mixtă DEMERSUL DIDACTIC OBIECTIVE–CADRU: Formarea capacităţii de A RECEPTA mesaje orale/ scrise; Formarea capacităţii de A PRODUCE mesaje orale/ scrise ; Obiective de referinţă 1. Să identifice semnificaţia generală a unui mesaj oral; 2. Să integreze categoriile semantice în structuri lexicale proprii; 3. Să sesizeze abaterile de la normele limbii literare într-un mesaj ascultat; 4. Să respecte normele în propozitii și în fraze; Obiective operaţionale: A. Cognitive: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor sti:

Proiect Didactic Limba Română 2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

romana

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Florean FlaviaMentor : prof.dr. Laura GavriliuCoordonator practic pedagogic: conf. univ. dr. Ioan DnilData: 13.01.2015Clasa: a VIII-a Acoala: Colegiul Naional "Gh. Vrnceanu" BacauAria curricular: Limb i comunicareDisciplin: Limba i literatura romnTitlul leciei: Propoziia subordonat atributivTipul leciei: de nsuire a cunotinelor Strategie didactic: mixt

DEMERSUL DIDACTIC

OBIECTIVECADRU: Formarea capacitii de A RECEPTA mesaje orale/ scrise; Formarea capacitii de A PRODUCE mesaje orale/ scrise;

Obiective de referin1. S identifice semnificaia general a unui mesaj oral;2. S integreze categoriile semantice n structuri lexicale proprii;3. S sesizeze abaterile de la normele limbii literare ntr-un mesaj ascultat;4. S respecte normele n propozitii i n fraze;

Obiective operaionale:

A. Cognitive: Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor sti: O.C.1.( de identificare) - s identifice atributele dintr-un text Nivel minimal: identificarea atributelor din text; Nivel mediu: identificarea atributelor identificate; Nivel maximal: identificarea atributelor n funcie de regentul acestora; O.C.2 ( de analiz /descriere) - s recunoasc propoziia subordonat atributiv n diferite texte Nivel minimal: analiza a cinci subordonate atributive; Nivel mediu: analiza a zece subordonate atributive; Nivel maximal: analiza subordonatelor atributive n raport cu celelalte tipuri de propoziii subordonate; O.C.3. (de creaie) - sa creeze exemple proprii avnd elementele introductive ale unei subordonate atributive: Nivel minimal:elaborarea a cinci propoziii cu elemente introductive Nivel mediu: elaborarea a zece propoziii cu elemente introductive Nivel maximal: elaborarea a unor example proprii cu elemente introductive

B. AFECTIV-ATITUDINALEElevii: OA1(+) : vor manifesta curiozitate i interes n participarea efectiv la procesul comunicrii;OA2(-) : vor lua atitudine fa de nclcarea normelor privind exprimarea oral i scris.

C. Motrice:Pe ntreg parcursul leciei, eleviivor deveni capabili:O.M.1.(+): s foileteze, n condiii de igien i securitate a materialului didactic (manualul,fiele de lucru);O.M.2.(-): s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul leciei;

Resurse:A. Bibliografice:

A1. oficiale: Curriculum Naional, Programele colare pentru clasele a V-a - a VIII-a Aria curricular Limb i comunicare , Bucureti, 2005, pp.81-85.

A.2. tiinifice: Ioan Dnil, Romna corect (prin ntrebri i rspunsuri) , Bucureti, Editura BIC ALL, 2005, p. 12, 30, 139. Ioan Dnil, Limba romn. Algoritmii analizei gramaticale (varianta teoretic) , Bacu, Editura EGAL, 2008, pp. 113-115.

A.3. pedagogice: Constantin Cuco, Pedagogie , Iai, Editura POLIROM, 2000, pp. 56-60.

A.4. metodico didactice: Constantin,Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Iai, Editura POLIROM, 1999, pp. 55-60. Ioan, Dnil, Romna corect, Bucureti, Editura Bic All, 2005, pp.15-23. Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba Romn - Manual pentru clasa a VIII-a , Bucureti, Editura HUMANITAS EDUCAIONAL, 2007, pp. 118-120. Ioan Dnil, Elena arlung, Lecia n evenimente , Bacu, Editura EGAL, 2002.

B. Metodologice:

a) Strategia didactic: mixtb) Metode i procedee didactice: expunerea, explicaia, conversaia euristic, observaia organizat, exerciiul, problematizarea.c) Mijloace de nvmnt: tabl, caietul, fie de lucru, plane.d) Forme de organizare a activitii didactice: frontal, individual.

C. Temporale: Locul leciei n modul: a III-a ora (din 5) Lecia I Atributul adjectival; Atributul substantival Lecia a II-a Atributul pronominal; Atributul verbal; Atributul adverbial; Atributul interjecional. Lecia a III-a Propoziia subordonat atributiv; Lecia a IV-a Recapitulare Lecia a V-a Test de evaluare

Durata leciei:50 de minute

D. Umane: - elevi de nivel minim: 5 - elevi de nivel mediu: 20 - elevi de nivel maxim: 10

Sinteza proiectului didactic

OBIECTIVESARCINI DE NVAREINSTRUMENTAR DIDACTIC EVALUARE

OC1 s identifice subordonatele atributive din contextele dateS1OC1 definirea propoziiei atributive;

fie de lucru problematizarea exerciiulFormativ scrisI1OC1 definii propoziia subordonat atributiv

OC2- s realizeze expansiunea atributelor identificateS1OC2 precizarea felului atributelor fia de lucru exerciiul observaia organizatFormativ oral/scrisI1OC2 precizai felul atributelor identificate

OC3 s identifice elementele de relaie a subordonatei atributiveS1OC3 precizarea elementelor de relaie;S2OC3 elaborarea unor enunuri cu elementele de relaie stabilite;

fia de lucru exerciiul problematizarea

Formativ I1OC3 precizai un element de relaie diferit;I2OC3 identificai de pe fia de lucru cte un element de relaie diferit

Axa leciei

C E A P D O F E R T --------------------------------------------------------------------------------->

OA OC1 OC1 OC OC3 OC1 OC OA OC1 OC3OC OC2 OC2 OA OC1 OC3OM OC3 OM1 OAOA OM2

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECIEI OBIECTIVEConinut isarcini de nvare METODE MIJLOACEForme de organizare EVALUARE

1. Captarea ateniei 1OC; OM; OA;Interesul elevilor pentru lecie este strnit prin jocul bileelelor.Coordonatorul arunc cte un bileel ctre un elev si i cere s rspund la ntrebarea scris n interiorul bileelului. Acesta trebuie s-i rosteascnumele i s rspund la ntrebarea adresat.

jocul bileele frontalObservarea comportamentului elevilor

2. Enunarea obiectivelor 2OC1; OC2; OC3; OA1; OA2Profesorul precizeaz c n aceast or va recapitula mpreun cu elevii cunotinele assimilate la morfologie, n ceea ce privete atributul,iar apoi va preda propoziia subordonat atributiv. Dup aceasta, sunt anunate obiectivele leciei, care se afl expuse i pe o plan didactic.

Expunerea tiu-Vreau s tiu-Am invat tablaplana frontalAnaliza rspunsurilor

3. Actualizarea cunotinelor 3OC1Se verific tema pe care elevii au avut-o de lucrat acas. Prin ntrebri ghid se face trecerea la lecia de zi. Se solicit reactualizarea principalelor informaii cu privire la atribut.conversaia euristic tiu-Vreau s tiu-Am nvat

tabla

frontal

analiza rspunsurilor

4. Prezentarea optim a coninutului 4OC1; OC2;OC3; OM1Elevii primesc sarcini de nvare pe fia de lucru;explicaiaexpunereaexerciiulfie de lucruindividual frontalObservarea comportamentului elevilor

5. Dirijarea propriu-zis a nvrii 15OC1; OA1; OA2; OM1; OM2;Se lucreaz pe exemplele scrise la tabl. Pentru nceput, elevii trebuie s identifice atributele i s precizeze felul lor. Dup aceast etap, elevii sunt solicitai s nlocuiasc atributele respective cu propoziii corespunztoare folosind procedeul expansiunii.Ce nseamn expansiune ?Mod de lucru: Introducerea unui element de relaie Introducerea unui predicat Pstrarea nelesului Prin acest procedeu se obin frazele:1. Anotimpul 1/ [n care] apar ghioceii 2/ este cel mai frumos. 1/2. Aducerile-aminte 1/ [care] m nvlesc 2/ mi alin durerea. 1/3. Acela 1/ [pe care] l vezi acolo 2/ este fratele meu. 1/Prin conversaie euristic, n ceea ce privete echivalena dintre atribut i propoziia subordonat atributiv, elevii ajung s formuleze singuri definiia atributivei. Prof.: Ce funcie sintactic au n propoziiile date cuvintele subliniate?Elevii: Cuvintele subliniate au funcia sintactic de atribut.Prof.: Ce rol ndeplinesc n fraz propoziiile obinute prin expansiune?Elevii: Propoziiile obinute au rolul de atribute pe lng substantivele sau substitutele lor din propoziia regent. Rspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, nceput de profesor, cu ajutorul cruia se va ajunge la formularea definiiei subordonatei atributive. Propoziia care ndeplinete n fraz rolul de atribut pe lng un substantiv din propoziia regent se numete propoziie subordonat atributiv .Elevii sunt solicitai s ncerce s nlocuiasc propoziia subordonat atributiv prin contragere n partea de vorbire corespunztoare. Aceasta este proba de verificare a identificrii corecte a unei atributive, contragerea ntr-un atribut. Ce nseamn contragere? Mod de lucru: Eliminarea unui element de relaie Eliminarea unui predicat Pstrarea nelesului mi amintesc ziua 1/ [cnd] ne-am ntlnit. 2/ AT mi amintesc ziua ntlnirii. Atribut substantivalNu dormea din cauza aducerilor-aminte 1/ [ce] l chinuiau. 2/ ATNu dormea din cauza aducerilor-aminte chinuitoare. Atribut adjectivalCei doi, 1/ [care] sunt frai, 2/ mergeau alturea. 1/ATCei doi, fraii, mergeau alturea. Atribut substantival apoziionalTot pe baza acestor exemple, prin conversaie euristic, elevii sunt condui s descopere elementele regente: Substantiv Locuiune substantival Pronume

n continuare, elevii sunt antrenai n activitatea de consolidare a cunotinelor nsuite de ei la atribut, prin rezolvarea cerinelor de pe fia primit.conversaia euristicproblematizareaexerciiulfia de lucru

tabla frontalObservarea comportamentului elevilor i analiza rspunsurilor

6. Obinerea performanei 8OA1; OA2; OM1Elevii rspund cerinelor de pe fi i completeaz spaiile libere, dup care profesorul noteaz pe tabl, iar elevii n caiete, cu rou definiiile.Se fac observaii i aprecieri asupra interveniilor elevilor.

problematizarea

tablacaietul de lucrucret colorat

individualfrontal

analiza rspunsurilor

7. Feedbackul 3OC1; OM2;Individual, elevii vor avea de rezolvat exerciiile de pe fia de lucru dup modelul de la tabl, dup care se vor prezenta rspunsurile.

exerciiul

fie de lucru

individual

analiza rspunsurilor

8. Evaluarea performanei 10OA2;Elevii primesc un test de evaluare n care se solicit rezolvarea unor exerciii. Se clasific ierarhic cele mai buna intervenii ale elevilor.

conversaia explicaia

fi de evaluare

individual

9.Retenia 1OC1;Se reactualizeaz principalele idei cu privire la atribut completndu-se rubrica Am nvat .

conversaia

frontal

analiza rspunsurilor

10. Transferul 3 OC1a) Intern: a.1. retroactiv- elevii vor rezolva exerciiile rmase din fia de lucru ca tem pentru acas.a.2. proiectiv- pe baza exerciiilor din fia de lucru, elevii vor avea de construit propriile enunuri dup anumite criterii.b) Extern: Exerciiile rezolvate din fia de lucru le vor consolida elevilor cunotinele despre propozitia atributiv. conversaiafrontal

ActivitateProfesor Elev-+

1. Ce este propoziia subordonat atributiv?Propoziia subordonat atributiv are n fraz rolul atributului, pe lng un substantiv din propoziia regent.

Propoziia subordonat atributiv are n fraz rolul atributului, pe lng un substantiv (sau substitut al acestuia) din propoziia regent.

2. La ce ntrebri rspunde propoziia atributiv?Propoziia atributiv rspunde la ntrebrile: care?, ce fel de?, al/a/ai/ale cui?Propoziia atributiv rspunde la ntrebrile: care?,ce fel de?, al/a/ai/ale cui?,ci?,cte?

3. Care sunt elementele regente ale atributivei?Elementele regente ale atributivei sunt:-pronume relative:cine, care adverbe relative:unde, ct, cum, cndconjuncii subordonatoare:ca, s

Elementele regente ale atributivei sunt:pronume relative:cine, care, ce, ct, cel cepronume interogativ: pe cine? ,ce?, pe care?adverbe relative:unde, ct, cum, cnd, ncotroadverbe interogative: unde?, cum?, cnd?, ncotro?locuiuni subordonatoare conjuncionale:de s, cum c, pn s

4. Care este topica propoziiei atributive?Topica este postpus.TOPICA:postpus:tiurspunsul ntrebrii1/ (pe care) i-a adresat- o.2/intercalat (cu condiia s urmeze termenului regent): Ziua1/ (n care) m-a vizitat2/ mi-oamintesci acum.1/

5. Care este punctuaia atributivei?Punctuaia nu se desparte prin virgul.Punctuaia dac este determinativ (neizolat) nu se desparte prin virgul, iar dac este explicativa (izolata) se desparte prin virgul de regenta ei. Atributiva explicativ intercalata se izoleaz prin virgule de regenta ei.

ANEXA 1I. Subliniai atributele i precizai felul lor:1. Anotimpul apariiei ghioceilor este cel mai frumos.2. Aducerile-aminte nvlitoare mi alin durerea.3. Acela de acolo este fratele meu.

II. Realizai expansiunea atributelor identificate n exerciiul anterior.

III. Contragei atributivele din frazele urmtoare:1. mi amintesc ziua cnd ne-am ntlnit.2. Nu dormea din cauza aducerilor-aminte ce l chinuiau.3. Cei doi, care sunt frai, mergeau alturea.

IV. Precizai care sunt elementele regente ale subordonatelor atributive descoperite n exemplele precedente.V. Identificai elementele de relaie ce introduc subordonatele atributive n frazele urmtoare: 1. Fructele care nu sunt coapte duneaz grav sntii.2. Problema cine v-a monta spectacolul s-a rezolvat.3. ara pe care am vizitat-o m-a fermecat.4. Btrna fa de care se arta atent era bunica ei.5. Oraul n care m-am nscut este minunat.

Anexa 2

Fi de lucru

1. Scrie n spaiul liber din stnga litera corespunztoare expansiunii atributului marcat:

.Ziua bun se cunoate de diminea.A...pe care l primeti n darCalul de dar nu se caut la dini.B.care se apleac n vnt.Trestia aplecat la vnt nu se frnge niciodat.Ccare este bunRana nevzut e cea mai grea.D. .care munceteOmul harnic are praznic.Ecare nu se vedePeste cmpuri s-a uitatFn care s are Ca s-aleag loc curat, De arat.(Pluguorul)

2 .Corecteaz greelile din urmtoarele fraze:a. Ea este prietena mea care ai remarcat-o i tub. Am renunat la decizia ca s plecm mine pe munte..c. Omul, care l admiri, merit respectul tuturor..d. Am sdit o floare a crei frunze sunt deosebite

3..Identific subordonatele atributive din frazele:a)Cartea pe care am citit-o a fost foarte interesant.b)Ziua n care am mplinit 14 ani a fost o zi special.c)Bunica face un tort cum n-ai mai mncat.d)Cabana n care vom fi cazai este recent construit.

4.F expansiunea atributelor n propoziia subordonat corespunztoare:a)Pisica blnd zgrie ru.b)Laura este o feti asculttoare.c)Bucatele srate nu sunt pe gustul meu.d)Trenul ntrziat era un accelerat.

5. Gsete propoziiile atributive din frazele urmtoare i realizeaz contragerea acestora.a) Turitii care s-au cazat la hotel beneficiaz de asisten medical gratuit...b) Ziua care va fi bun se cunoate de diminea..c) Toi elevii au rezolvat exerciiile care au fost uoare.

6. Determinati care sunt propozitiile subordonate atributive in urmatoarele fraze si indicati termenul lor regent:

Am cumparat cartea care mi-a creat o impresie placuta.

I-am multumit aceluia care m-a ajutat.

Al doilea,care a intarziat, a pierdut trenul.

Moment ortografic Am cumparat cartea care mi-a creat o impresie placuta. De la aceasta propoziie am hotrt s ntreb cum se scrie corect verbul a crea ,iar apoi voi conjuga verbul pentru e evita ulterioarele greeli.

a crea ( a cre-a)

CONJUGARE+DESPARTIRE IN SILABE:eu creez (cre-ez)tu creezi (cre-ezi)el creeaza (cre-ea-za)noi cream (cre-am)voi creati (cre-ati)ei creeaza (cre-ea-za)

se creeaza (cre-ea-za)

eu am creat ceva (cre-at)el a creatcrend aceasta poezie...(cre-nd)

creand aceasta poezie...(cre-nd)

el va crea

Cea mai bun metod este analogia cu "a lucra", care este compus din rdcina 'lucr-' i sufixul '-a', la fel cu 'a cre-a'. Conjugarea este uor de reinut astfel: eu lucr-ez --- eu cre-ez, el lucr-eaza --- el cre-eaza.

Anexa 3

Clasa a VIII-a Nume:Test de evaluare1.Corectai prin rescriere greelile din frazele de mai jos: (3p) Problema unde se admit dou soluii e grea. .. Apelul care l-am primit era o greeal. Decizia ca s jucm fotbal ne-a mobilizat. .. Prozatorul al crui nuvel o studiem este Ioan Slavici. ...

2. Realizai expansiunea atributelor subliniate: (3p)*Nu tiu data plecrii.*Lanul de treierat era la marginea satului.*A avut surpriza de a-l ntlni.*Hotrrea de a pleca nu-mi aparine.*I-am dat uneltele cerute.*Acesta este satul su natal.

3. Realizeaz contragerea atributivelor din frazele urmtoare. (3p)*Alex este un elev care nva cu srguin.*Camera n care lucrez este luninoas.*Gndul c plec mine nu-mi ddea pace.*Crile pe care le luase din bibliotec erau de negsit.*Sfatul pe care l primise fusese folositor.*Nu-mi mai amintesc momentul cnd m-am hotrt a pleca.

Suport informativPropoziia subordonat atributiv

DefiniiePropoziia subordonat atributiv are n fraz rolul atributului, pe lng un substantiv (sau substitut al acestuia) din propoziia regent.Ca i atributul, rspunde la ntrebrile: care?, ce fel de?, al/a/ai/ale cui?, ci?, cte?.

Exemple: PP AT Am cumprat cartea 1/ care mi-a plcut.2/

verb verb PPAT Nu dormea din cauza aducerilor-aminte1/ ce l chinuiau.2/

verb verb

PPAT I-am mulumit aceluia 1/ pe care l tiam. 2/

verb verb

Expansiune i contragereUn atribut poate fi dezvoltat ntr-o subordonat atributiv:

At.Omul bun este ca pinea cald. (ce fel de om?)

AT PPOmul 1/care este bun2/este ca pinea cald.1/ (ce fel de om?)

Subordonat atributiv se contrage ntr-un atribut:

AT PPCartea1/pe care mi-ai mprumutat-o2/ este foarte interesant.1/ (care carte?) At.Cartea mprumutat este foarte interesant. (care carte?)

TERMENI REGENI:-substantiv: Eleste biatul1/ (pe care) l-am cutat.2/-pronume:Acela1/ (care) nva2/ tie1/.-numeral:Al doilea,1/(care)a ntrziat2/a avutmai mult de ateptat1/.

ELEMENTE DE RELAIE:a.pronume relative:cine, care, ce, ct, cel ce:Primetepremiul elevul1/ (care)e silitor.2/

Am urmatsfatul1/ (ce) mi l-ai dat.2/b. pronume interogativ:Asculimuzica1/ (pe care)ai ascultat-o i ieri?2/c. adverbe relative:unde, ct, cum, cnd, ncotro:Nu se tieziua1/ (cnd)a plecat.2/Nu cunosclocul1/ (unde)merge.2/d. adverbe interogative:Nu cunosclocul1/ (unde) merge?2/d. conjuncii subordonatoare:ca, s, ca s, dac:A luat hotrrea1/ (s)vin.2/ ntrebarea1/ (dac)vine2/i-a pus-o i el.1/e. locuiuni subordonatoare conjuncionale:de s, cum c, pn s:ntr-una din zile1/ (pana s)plecn concediu,2/ m-a vizitatIonescu.1/ELEMENTE CORELATIVE:nu are elemente corelative, nici elemente de relaie specifice.TOPICA:- postpus:tiurspunsul ntrebrii1/ (pe care) i-a adresat- o.2/- intercalat (cu condiia s urmeze termenului regent): Ziua1/ (n care) m-a vizitat2/ mi-oamintesci acum.1/PUNCTUAIE: dac este determinativ (neizolat) nu se desparte prin virgul, iar dac este explicativa (izolata) se desparte prin virgul de regenta ei. Atributiva explicativ intercalata se izoleaz prin virgule de regenta ei.

Scenariul didactic

Moment organizatoric: Se asigur condiiile necesare desfurrii optime a activitii, asigurarea linitii, pregtirea materialului didactic, notarea absenilor. Elevii se pregtesc pentru lecie.Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor dobndite anterior Se verific tema pe care elevii au avut-o de lucrat acas. Prin ntrebri ghid se face trecerea la lecia de zi. Se solicit reactualizarea principalelor informaii cu privire la atribut. Se realizeaz i o scurt trecere n revist a propoziiilor subordonate discutate pn n momentul de fa, i anume, propoziia subordonat subiectiv i propoziia subordonat predicativ.

Captarea ateniei:Interesul elevilor pentru lecie este strnit prin jocul bileelelor. Coordonatorul arunc cte un bileel ctre un elev si i cere s rspund la ntrebarea scris n interiorul bileelului. Acesta trebuie s-i rosteasc numele i s rspund la ntrebarea adresat. Acest joc are rolul de a strni elevilor curiozitate si interes fa de lecia ce urmeaz s se desfaoare.

Anunarea temei i a obiectivelor: Profesorul precizeaz c n aceast or va recapitula mpreun cu elevii cunotinele asimilate de acetia la morfologie, n ceea ce privete atributul,iar apoi va preda propoziia subordonat atributiv. Dup aceasta, sunt anunate obiectivele leciei, care se afl expuse i pe o plan didactic.

Prezentarea optim a coninutului Elevii primesc sarcini de nvare pe fia de lucru, iar un elev este trecut la tabl pentru a rezolva cerinele.

Dirijarea nvrii: Se lucreaz pe exemplele scrise la tabl. Pentru nceput, elevii trebuie s identifice atributele i s precizeze felul lor. Dup aceast etap, elevii sunt solicitai s nlocuiasc atributele respective cu propoziii corespunztoare folosind procedeul expansiunii. Ce nseamn expansiune ?Mod de lucru: Introducerea unui element de relaie Introducerea unui predicat Pstrarea nelesului Prin acest procedeu se obin frazele:1. Anotimpul 1/ [n care] apar ghioceii 2/ este cel mai frumos. 1/2. Aducerile-aminte 1/ [care] m nvlesc 2/ mi alin durerea. 1/3. Acela 1/ [pe care] l vezi acolo 2/ este fratele meu. 1/

Prin conversaie euristic, n ceea ce privete echivalena dintre atribut i propoziia subordonat atributiv, elevii ajung s formuleze singuri definiia atributivei. Prof.: Ce funcie sintactic au n propoziiile date cuvintele subliniate? Elevii: Cuvintele subliniate au funcia sintactic de atribut. Prof.: Ce rol ndeplinesc n fraz propoziiile obinute prin expansiune? Elevii: Propoziiile obinute au rolul de atribute pe lng substantivele sau substitutele lor din propoziia regent. Rspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, nceput de profesor, cu ajutorul cruia se va ajunge la formularea definiiei subordonatei atributive. Propoziia care ndeplinete n fraz rolul de atribut pe lng un substantiv din propoziia regent se numete propoziie subordonat atributiv . Elevii sunt solicitai s ncerce s nlocuiasc propoziia subordonat atributiv prin contragere n partea de vorbire corespunztoare. Aceasta este proba de verificare a identificrii corecte a unei atributive, contragerea ntr-un atribut. Ce nseamn contragere? Mod de lucru: Eliminarea unui element de relaie Eliminarea unui predicat Pstrarea nelesului

mi amintesc ziua 1/ [cnd] ne-am ntlnit. 2/ AT mi amintesc ziua ntlnirii. Atribut substantivalNu dormea din cauza aducerilor-aminte 1/ [ce] l chinuiau. 2/ ATNu dormea din cauza aducerilor- aminte chinuitoare. Atribut adjectivalCei doi, 1/ [care] sunt frai, 2/ mergeau alturea. 1/ATCei doi, fraii, mergeau alturea. Atribut substantival apoziional Tot pe baza acestor exemple, prin conversaie euristic, elevii sunt condui s descopere elementele regente: Substantiv Locuiune substantival Pentru descoperirea elementelor relaionale (introductive) elevii vor primi o fi de lucru cu fraze coninnd subordonate atributive introduse prin diferite elemente. Fiecare elev lucreaz mpreun cu colegul su de banc pentru rezolvarea acestei sarcini. Observaiile elevilor vor fi notate n caiete.

Elemente de relaie: Pronume relative (care, cine, ce, de, cel ce, cele ce, cei ce, ceea ce) n cazul nominativ, acuzativ, dativ, gentiv cu sau fr prepoziie sau locuiune prepoziional. Adjective pronominale relative (care, ce) Pronume nehotrte (oricui) Adverbe relative (unde, cum, cnd, ct) Conjuncii subordonatoare (c, s, ca...s, dac) Profesorul le atrage atenia elevilor s observe topica i punctuaia subordonatei atributive din exemplele:Voi, 1/ [care] v-ai pregtit pentru concurs, 2/ vei ctiga. 1/ - AT postus regentei, izolat Cntecul 1/ [pe care] l ascult 2/ este vechi. 1/ - AT intercalat n regent, neizolat

Propoziia subordonat atributiv st ntotdeauna dup termenul regent, de obicei, imediat dup aceasta i este adesea intercalat n regent. De cele mai multe ori, atributiva nu se desparte prin virgul de regent.Cnd aduce o explicaie suplimentara, atributiva se numeste atributiv explicativ i se desparte prin virgul sau linie de pauz de regent.

Obinerea performanei Elevii rspund cerinelor de pe fi i completeaz spaiile libere, dup care profesorul noteaz pe tabl, iar elevii n caiete, cu rou definiiile.Se fac observaii i aprecieri asupra interveniilor elevilor.Exerciiul nr.5 :Gsete propoziiile atributive din frazele urmtoare i realizeaz contragerea acestora.d) Turitii care s-au cazat la hotel beneficiaz de asisten medical gratuit...e) Ziua care va fi bun se cunoate de diminea..f) Toi elevii au rezolvat exerciiile care au fost uoare. Asigurarea feedbackului i evaluarea performanei Elevii lucreaz mpreun individual testul de evaluare primit, n care se solicit rezolvarea unor exerciii. Se clasific ierarhic cele mai buna intervenii ale elevilor. Individual, elevii vor avea de rezolvat exerciiile in testul de evaluare. Evaluarea se realizeaz pe tot parcursul leciei prin aprecieri verbale.Asigurarea reteniei i a transferului: Se fac aprecieri cu caracter general legate de modul i gradul de participare a elevilor la activitatea desfurat, reomandri individuale i generale asupra activitii, se noteaz elevii care s-au remarcat prin calitatea rspunsurilor. Se reactualizeaz principalele idei cu privire la atribut completndu-se rubrica Am nvat .