8
PROIECT DIDACTIC Data: 26.01.2015 Clasa: a IV-a Propunător: Mureşan Florina Disciplina de învăţământ: Geografia României Aria curriculară: Om şi Societate Unitatea de învăţare: Elemente de geografie a României Subiectul: Munţii Carpaţi- prezentare generală Tipul lecţiei: predare-învăţare Scop: Familiarizarea elevilor cu Munţii Carpaţi. Obiective operaţionale: 1. Să recunoască formele de relief pe hartă conform culorilor convenţionale; 2. Să denumească corect grupele principale ale munţilor Carpaţi, respectiv Carpaţii Orientali, Carpaţii Meridionali şi Carpaţii Occidentali ; 3. Să identifice din simbolurile ilustrate decupate bogăţiile care aparţin Munţilor Carpaţi; 4. Să identifice corect pe hartă grupele Munţilor Carpaţi orientându-se după limitele acestora ; 5. Să construiască imaginea din puzzle corect şi să identifice aspectele principale din imagine. Strategii didactice: Metode si procedee: conversatia, exrcitiul, explicatia, invatarea prin descoperire, jocul didactic

Proiect Didactic Geografie

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Geografie

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.01.2015

Clasa: a IV-a

Propunător: Mureşan Florina

Disciplina de învăţământ: Geografia României

Aria curriculară: Om şi Societate

Unitatea de învăţare: Elemente de geografie a României

Subiectul: Munţii Carpaţi- prezentare generală

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Scop: Familiarizarea elevilor cu Munţii Carpaţi.

Obiective operaţionale:

1. Să recunoască formele de relief pe hartă conform culorilor convenţionale;

2. Să denumească corect grupele principale ale munţilor Carpaţi, respectiv Carpaţii Orientali, Carpaţii Meridionali şi Carpaţii Occidentali ;

3. Să identifice din simbolurile ilustrate decupate bogăţiile care aparţin Munţilor Carpaţi;

4. Să identifice corect pe hartă grupele Munţilor Carpaţi orientându-se după limitele acestora ;

5. Să construiască imaginea din puzzle corect şi să identifice aspectele principale din imagine.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, exrcitiul, explicatia, invatarea prin descoperire, jocul didactic

Mijloace de învǎţǎmậnt: harta Romaniei, puzzle-uri, hârtie de calc, simboluri illustrate şi decupate care reprezintă bogăţiile Munţilor Carpaţi

Forma de organizare: individual, frontal, echipe

Resurse temporale: 45 minute

Bibliografie:

1.Albu, A, Surdu, I., (2006), Geografie- manual pentru clasa a IV-a, Ed. ES Print 98, Bucureşti

2.Roşu Al. , (1973)“Geografia fizicã a României ” , Editura Didacticã şi Pedagogicã,Bucureşti

Page 2: Proiect Didactic Geografie

Desfǎşurarea activitǎţii

Nr.

crt.

Etapele lecţiei Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactica

Metode şi

procedee

Mijloace de

învatamant

Forma de

organizare

1. Momentul

organizatoric

Pregǎtirea materialelor necesare elevilor pentru desfǎşurarea

activitǎţii şi asigurarea climatului favorabil.

2. Reactualizarea

cunoştinţelor

asimilate anterior

Verificarea temei cantitativ si calitativ.

3. Captarea atenţiei Ghicitoare:

Înalt şi crestat,

De mulţi colindat,

Iarna se albeşte,

Vara se-nverzeşte.

(muntele)

Conversaţia - Frontal

4. Anunţarea temei şi

a

obiectivelor

“Astăzi la geografie vom învăţa despre Munţii Carpaţii, îi vom

recunoaşte, îi vom denumi, îi vom localiza şi vom vorbi despre cei mai

importanţi dintre ei.”

- - -

5. Dirijarea învǎţǎrii Se vor localiza pe hartă Munţii Carpaţi. Se va insista asupra modului de

prezentare la hartă, numind cativa elevi care sa arate la harta Muntii Explicaţia Harta Frontal

Page 3: Proiect Didactic Geografie

Carpati.

Informaţiile se vor scrie sintetizat astfel:

-formare : prin încreţirea scoarţei terestre, prin erupţiile vulcanice

-aşezare: sub forma unui arc muntos ce înconjoară Depresiunea

Transilvaniei

-cea mai mare înălţime din ţară: vf. Moldoveanu, 2544m (munţii

Făgăraş)

- -grupare: Carpaţii Orientali, Carpaţii Meridionali, Carpaţii Occidentali

Se foloseşte harta pentru grupele de munţi şi delimitările acestor si se

numesc cativa elevi pentru a arata la harta.

- bogăţii : păduri, păşuni, ape minerale, minereuri, piatra pt. construcţii,

etc (se lasă spaţiu liber în caiete şi se completează după ce rezolvă

sarcina de la fixarea cunoştinţelor).

Exerciţiul

Conversaţia

Romaniei Individual

6. Fixarea

cunoştinţelor

Se impart copiilor hârtie de cal pentru a trasa conturul hărţii din

manual, după care li se cere să traseze şi Munţii Carpaţi delimitându-i

corect; urmatoarea sarcină presupune să coloreze muntii conform

culoarii convetionale si sa selecteze din imaginiile date bogăţii găsite în

Munţii Carpaţi, după care să le lipească pe hartă; între timp trec printre

bănci să verific dacă au îndeplinit sarcinile toţi elevii. După care se

completează în caiete şi la tablă bogăţiile din Munţii Carpaţi.

Conversaţia

Explicaţia

Învăţare prin

descoperire

Hartie de

calc

Simboluri

illustrate şi

decupate

Individual

Frontal

7. Obţinerea

performanţei

Se grupează elevii câte 4, iar fiecare echipă va primi un puzzle, după

care se discută imaginile construite.

Conversţia

Explicaţia

Jocul

Puzzle Echipe

Frontal

Page 4: Proiect Didactic Geografie

8. Asigurarea

retenţiei şi

a transferului

Comunic tema pentru acasǎ.

Fac aprecieri generale cu privire la modul de participare al elevilor

la orǎ.

Conversaţia - -

Page 5: Proiect Didactic Geografie
Page 6: Proiect Didactic Geografie