6
PROIECT DIDACTIC Educatoare: Stoica Diana Grupa : ,, Albinutele harnice’’ mijlocie- nivel I Data: 5.06.2015 Durata: 25’ Domeniul experiențial : Domeniul estetic și creativ Denumirea activității : Educație plastică Mijloc de realizare : desen-pictură Tipul activității : consolidare Tema : ,,Baloane colorate”- folosirea culorilor calde Scopul : stimularea creativității și expresivității prin pictură . Obiective operaționale : O1 : să utilizeze corect și creativ materialul didactic pus la dispoziție ; O2 : să folosească culorile calde , armonizându-le sau combinându-le ; O3 : să compună în mod original și personal spațial plastic O4 : să interpreteze liber și creativ lucrările proprii și ale colegilor . Strategia didactică : Metode și procedee : conversația , explicația , demonstrația , exercițiul, ,,Turul galeriei”. Mijloace de învățământ : imagini cu petreceri de copii organizate de 1 Iunie Materiale specifice de lucru : acuarelă , pensule , șervețele , panou cu suport , imagini cu copii si baloane, pahar cu apă , foi de hârtie Modul de organizare : pe grupe , individual . Locul de desfășurare : sala de grupă . Resurse umane : preșcolarii grupei mijlocii . Evaluare: Forme de evaluare: individuala si de grup

Proiect Didactic- Dec- Ed. Plastica- Grupa mijlocie

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiectarea activitatii in gradinita de copii

Citation preview

PROIECT DIDACTICEducatoare: Stoica DianaGrupa : ,, Albinutele harnice mijlocie- nivel IData: 5.06.2015 Durata: 25

Domeniul experienial : Domeniul estetic i creativDenumirea activitii : Educaie plasticMijloc de realizare : desen-picturTipul activitii : consolidare

Tema : ,,Baloane colorate- folosirea culorilor caldeScopul : stimularea creativitii i expresivitii prin pictur .Obiective operaionale : O1 : s utilizeze corect i creativ materialul didactic pus la dispoziie ;O2 : s foloseasc culorile calde , armonizndu-le sau combinndu-le ;O3 : s compun n mod original i personal spaial plastic O4 : s interpreteze liber i creativ lucrrile proprii i ale colegilor .

Strategia didactic : Metode i procedee : conversaia , explicaia , demonstraia , exerciiul, ,,Turul galeriei.Mijloace de nvmnt : imagini cu petreceri de copii organizate de 1 IunieMateriale specifice de lucru : acuarel , pensule , erveele , panou cu suport , imagini cu copii si baloane, pahar cu ap , foi de hrtie Modul de organizare : pe grupe , individual .Locul de desfurare : sala de grup .Resurse umane : precolarii grupei mijlocii . Evaluare: Forme de evaluare: individuala si de grup Metode si tehnici de evaluare: observarea sistematica a comportamentului copiilor, proba practica, aprecieri verbale.

Nr.

Crt.Etapele

activitatiiOb.Op.Coninutul instructiv-educativ Strategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloace de invmntModul de organizare

1.Moment organizatoricSe vor organiza spaiul i climatul educativ ntr-un mod optim desfurrii activitii de educaie plastic . Copiii vor fi aezai n bnci pe grupe.Conversaia

2.Captarea atenieiPrecolarii vor fi anunai c vor realiza lucrri deosebite Tinand cont ca ei au sarbatorit deja ,,Ziua copilului si unii dintre ei au participat la evenimentele legate de ea le voi cere sa povesteasca care a fost atmosfera sarbatorii. Pentru a readuce putin din acea atmosfera le voi prezenta cateva imagini de la ziua de 1 iunie in care copiii elibereaza spre inaltul cerului baloane colorate.Apoi voi aduce in sala de grupa un manunchi de baloane colorate care vor fi recompense pentru ei la finalul activitatii.Copiii vor spune care este sentimentul pe care-l creeaza culorile baloanelor.

Conversaia

Explicaia

Imagini de la ,,Ziua copilului

Baloane colorateFrontalEvaluez rspunsurile la ntrebri.

3.Anunarea temei i a obiectivelorVoi prezenta ntr-o manier accesibil tema i obiectivele activitii , urmnd observarea copiilor.

ConversaiaExplicaia

Acuarele , pensule , pahare cu ap erveele

Frontal

4.Prezentarea coninutului i dirijarea nvriiO1

O2Copiii vor intui materialele de lucru i vor face precizri legate de utilizarea acestora si locul pe care trebuie sa-l ocupe fiecare instrument pe masutele lor in timpul realizarii picturii,

Le voi cere copiilor sa aleaga mai intai toate baloanele care au o culoare calda. Ei vor alege baloanele de culoare rosie, portocalie si galbena. Voi preciza ca lucrarea plastic va fi realizata folosind doar aceste culori si voi scoate afara din sala de grupa baloanele in culori reci.Se vor realiza exerciii de nclzire a muchilor fini ai minii i de creare a strii emoionale propice realizrii temei .ConversaiaExplicaia

Exerciiul

Acuarele , pensule , pahare cu ap erveelePe grupuriEvaluez rspunsurile oferite de copii n legtur cu materialele oferite la fiecare grup.

5.Obinerea performaneiO1O2O3O4O5Copiii vor primi plana de colorat . Le voi explica eu mai nti ce au de fcut , dup care le voi arta pe plana model . Voi explica si demonstra cum vor fi utilizate materialele de lucru: folosirea varfului pensulei pentru pictat, udarea in prealabil a culorilor calde din cutiile de acuarele, utilizarea unei cantitati mai mici de apa in timpul pictatului si a unei cantitati mai mari de culoare, stergerea pensulei dupa folosirea unei anumite culori.

Se va urmri modul de relaionare al copiilor i exersarea deprinderilor specifice de lucru . Se va pune accent pe imaginaie i creativitate n realizarea lucrrii .

ConversaiaExplicaiaDemonstraiaFie pe care sunt desenate baloane de diferite dimensiuni.acuarele , pensule , pahare cu ap , erveelePe grupuriPicteaz pe plana de colorat cu acuarela , mbinnd diverse elemente plastice i alege culorile armonizndu-le ntr-o lucrare .

6.Asigurarea reteniei i a transferului-feed-back-ulO6Se vor expune toate lucrrile copiilor . Copiii vor face ,,Turul galeriei si vor alege lucrarile care i-au impresionat cel mai mult.Vor trebui apoi sa motiveze alegerea facutaConversaia Panou pentru expunerea lucrarilorPe grupuriIndividualAlegerile fcute i justificarea alegerii , corectitudinea i obiectivitatea.

7.Evaluarea performaneiSe vor face aprecieri legate de rezultatele activitii , n funcie de criteriile de evaluare stabilite: -bogia i expresivitatea culorilor ; -originalitatea ;-acurateea ; -finalizarea lucrrii.ConversaiaExplicaia

Pe grupuriIndividual

8.ncheierea activitiiSe va fixa tema i se vor face aprecieri generale i individuale asupra modului cum au lucrat i s-au comportat copiii la activitate.Sunt impartite baloanele colorate copiilor.ConversaiaPe grupuriIndividualEvaluez ntreg comportamentul precolarilor .