20
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : Şcoala Gimnazială ,,Petre Carp,, Tufești PROPUNĂTOR: Înv. itinerant Vădeanu Tatiana DATA : 14.03. 2018 CLASA : a V- a și aVII-a TIPUL DEFICIENȚEI: Deficiență mintală ușoară / Intelect de limită ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe DISCIPLINA : Matematică SUBIECTUL ACTIVITĂŢII : Înmulţirea numerelor naturale când unul din factori este 1,2,3 4 sau 5 TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor OBIECTIVE CADRU: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi rezolvare de probleme ; Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: opereze cu noțiunile și expresiile matematice specifice înmulțirii ( factori, produs); O2: să identifice adunările repetate corespunzătoare unor imagini date; O3 : să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului cunoscut;

PROIECT DIDACTIC - isjbraila.ro DE MATE... · OBIECTIVE CADRU: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi

  • Upload
    others

  • View
    41

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA : Şcoala Gimnazială ,,Petre Carp,, Tufești

PROPUNĂTOR: Înv. itinerant Vădeanu Tatiana

DATA : 14.03. 2018

CLASA : a V- a și aVII-a

TIPUL DEFICIENȚEI: Deficiență mintală ușoară / Intelect de limită

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe

DISCIPLINA : Matematică

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII : Înmulţirea numerelor naturale când unul din factori este 1,2,3 4 sau 5

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

OBIECTIVE CADRU: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;

Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;

Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să opereze cu noțiunile și expresiile matematice specifice înmulțirii ( factori, produs);

O2: să identifice adunările repetate corespunzătoare unor imagini date;

O3 : să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului cunoscut;

O4 : să transforme înmulţirile date în adunări repetate cu ajutorul algoritmului cunoscut;

O5 : să găsească factorul lipsă din exercițiile date;

O6 : să rezolve exerciții de înmulțire;

O7 : să rezolve probleme exprimând oral și în scris algoritmul rezolvării.

O8 : să găsească produsele înmulțirilor

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia

Explicaţia

Problematizarea

Exercițiul

Știu, vreau să știu, am aflat

Jocul didactic

Munca independentă

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scrisoare

Flip-chart

Markere de culori diferite

Tablă de joc

Pahare de carton

Bilețele cu înmulțiri, bol

Tablă, cretă

Hârtie creponată

Fișă de evaluare

FORMA DE ORGANIZARE: în grup, individual

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

RESURSE UMANE: 2 eleve

REFERINŢE BIBLIOGRAFICE : *** Aurel Maior, Angelica Călugăriţa, Elena Maior – „Matematică”- manual pentru

clasa a III-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006

*** Iordache, S., 2001, Provocări ludice.Ghid metodic, Editura Spiru Haret, Iași

*** www.didactic.ro, Pinterest

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele

activității

Ob

op

Conținutul lecției Strategii didactice

Evaluarea Activitatea

propunătorului

Activitatea

elevului

Metode

și procedee

Mijloace

de

învățământ

Forma

de

organizare

1. Moment

organizatoric

Se creează condiţiile

optime pentru

desfăşurarea lecţiei:

pregătirea materialului

didactic necesar

Se pregătesc

pentru

activitate

Conversaţia În grup

2. Captarea

atenţiei

Voi citi elevelor o

scrisoare care a fost

adusă dimineață.

( Anexa1)

Elevele

ascultă cu

atenție.

Conversaţia

În grup

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

,,Așa cum am citit și în

scrisoare,astăzi la ora

de matematică vom

rezolva exerciții de

înmulțire când unul din

factori este 1,2,3,4 sau 5.

Vom face mai întâi

înmulțiri prin adunări

repetate,apoi prin

diferite jocuri ,exerciții

și probleme vom exersa

înmulțirea,,

Elevele sunt

atente pentru a

şti ceea ce au

de realizat pe

parcursul orei

Conversaţia

Conversaţia

În grup

Stimularea

interesului şi

curiozităţii

4.

Reactualizarea

cunoștințelor

O1 Verific oral

terminologia specifică

înmulțirii.

Elevele

răspund la

întrebări.

Conversaţia

În grup

,,Cum se numesc

numerele care se

înmulţesc?

-Cum se numeşte

rezultatul înmulţirii?

- Care este semnul

înmulțirii?

Numerele care

se înmulţesc se

numesc factori

Rezultatul se

numește

produs

Semnul

,,ori,,(x)

Problematizarea

Individual

Apreciaera

răspunsurilor

primite

5. Dirijarea

învățării

O2

O2

,,Pentru a nu greşi la

calcule, vom rezolva

oral câteva exerciții

,,(Anexa 2)

,,Cred că sunteți

pregătite să rezolvați

primele exerciții trimise

de colegii voștri. ,,

Prezint elevelor o planșă

pe care se află figuri

zâmbitoare și flori, iar

ele au ca sarcină să

numere obiectele,apoi

să le scrie ca o

adunare repetată de

termeni egali. (Anexa 3)

Elevele

rezolvă oral

exercițiile

propuse.

Elevele

rezolvă

cerința.

Problematizarea

Explicația

Exercițiul

Flip-chart

Marker

Planșă

Flip-chart

Marker

Planșă

Individual

Individual

Observarea

sistematică a

comportamen-

tului elevelor

în găsirea

răspunsurilor

şi a

rezolvărilor

corecte

O3

O4

O6

,,Următorul exercițiu

trimis vă cere să

calculați prin adunare

repetată numerele

Calculați prin

adunare repetată

4+4+4=

5+5+5=

2+2+2+2+2=

1+1+1+1=

,,Haideți să vedem ce

alte exerciții mai

sunt.,,

Calculați ca

înmulțiri

următoarele

adunări repetate:

5+5+5+5=.... x ......=

4+4= .... x .......=

2+2+2=..... .x ......=

3+3+3+3+3= ...x ..... =

Rezolvă

exercițiile

propuse Rezolvă

exercițiile

propuse

Explicaţia

Conversaţia

Exercițiul

Explicaţia

Conversaţia

Exercițiul

Flip-chart

Marker

Planșă

Flip-chart

Marker

Planșă

Individual

Individual

Aprecierea

verbală a

răspunsurilor

formulate şi

încurajarea la

participare

activă

O5

Rezolvați

înmulțirile prin

adunare repetată:

4x4 =

2x7 =

3x10=

5x6 =

(Anexa 4) ,,Primul joc propus de

colegii voștri prin care

să exersați înmulțirea se

numește

,,Găsește rezultatul

corect!,,

Explic și exemplific

elevelor

modul de desfășurare al

jocului.

,,În bol sunt bilețele cu

exerciții de înmulțire. Pe

rând veți extrage câte

un bilet,veți citi

exercițiul iar răspunsul

corect îl veți marca pe

panoul de pe tablă.Veți

avea marckere de

Rezolvă

exercițiile

propuse

Sunt atente la

explicații.

Rezolvă

exercițiile de

înmulțire și

găsesc

produsele pe

panou.

Explicaţia

Conversaţia

Exercițiul

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Demonstrația

Jocul didactic

Flip-chart

Marker

Planșă

Flip-chart

Marker

Planșă

Individual

În grup

Individual

Aprecierea

verbală a

răspunsurilor

Aprecieri

verbale

O6

culori diferite.La sfârșit

vom număra câte

răspunsuri corecte are

fiecare.,, (Anexa 5)

,,Colegii voștri au

propus un alt exercițiu

care vă cere să

completați factorul

care lisește.,,

(Anexa 6)

Completează

factorul care

lipsește:

2 x ...=12

5 x ....=25

....x 4 =20

....x 3 =27

4 x ... =16

2 x ...=20

Un alt joc trimis de

colegii voștri se

numește:

,,Răspunde repede și

bine!,,

Explic și demonstrez

modul de dsfășurare.

Pe rând

elevele vor

veni la tablă

și vor rezolva

exercițiile

propuse.

Sunt atente la

explicații.

Explicaţia

Conversaţia

Exercițiul

Tablă

Marker

Planșă

Individual

În grup

Aprecierea

verbală a

răspunsurilor

Aprecieri

verbale

O7

,,Pe bancă aveți o

tablă de joc pe care

sunt desenate cercuri.În

fiecare cerc este scris

un exercițiu de

înmulțire.Tot pe masă

sunt pahare din carton

așezate cu gura în jos.

Pe fundul fiecărui

pahar este scris un

produs.La semnalul

meu veți spune pe rând

un exercițiu și veți

așeza pe el paharul

care are rezultatul

înmulțirii. Jocul se

termină în momentul în

care toate exercițiile

sunt rezolvate.,, ,,Vă amintiți că

împreună cu exercițiile

și jocurile v-a fost

trimisă și o problemă.

Haideți să o citim și să

o rezolvați !,,

Problemă

Într-o ladă sunt 5 kg de

pere.Câte kg de pere

sunt în 4 lăzi la fel? Dar

în 8?

(Anexa 7)

Participă la

joc

Elevele

rezolvă pe rând

problema

Conversaţia Explicația

Demonstrația

Exercițiul

Jocul didactic

Știu,vreau să

știu, am aflat

Tablă de

joc

Pahare de

carton

Flip-chart

Marcker

Individual

Individual

Aprecieri

stimulative cu

privire la

modul de

rezolvare a cerințelor

jocurilor

Aprecieri

verbale

7. Realizarea

feed-back-ului

O8

Pentru că ați rezolvat

corect problema vă

propun un ultim joc.

Jocul se numește

,,Râul vesel ,,

Explic și demonstrez

modul de desfășurare.

,,Acesta este un râu pe

care voi trebuie să-l

parcurgeți de la un

capăt la altul pășind pe

pietrele din el. Pe

fiecare piatră este scris

un produs.Eu vă voi

adresa o înmulțire și

cea care dă raspunsul

pășește pe piatra cu

rezultatul corect.Jocul

continuă până veți

ajunge la capătul

celălalt al râului.,,

Sunt atente la

explicații.

Participă la

joc

Explicaţia.

Demonstrația

Jocul didactic

Hârtie

creponată

,,Pietre ,, cu

produsele

înmulțirilor

În grup

Individual

Aprecieri stimulative cu

privire la

modul de rezolvare a

cerințelor

jocului

8. Evaluarea

Prezint fişa de evaluare,

explic elevilor cerinţele.

(Anexa8 )

Solicit elevilor să

rezolve sarcinile din fişă

Sunt atente la

explicaţiile

cadrului

didactic.

Rezolvă

exercițiile.

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Fişă de

evaluare

Individual

Aprecierea

răspunsurilor

şi a

rezolvărilor

corecte

9.Încheierea

activităţii

Fac aprecieri asupra

modului în care au

participat la lecție.

Vă mulţumesc pentru că

aţi fost atente, aţi

răspuns foarte bine, aţi

participat frumos la

toate activităţile pe care

le-am desfăşurat.

Ascultă şi se

bucură de

aprecierile

primite

Conversaţia

Explicaţia

În grup

Aprecierea

verbală a

răspunsurilor

formulate

Anexa 1

Dragi colegi,

Clasa noastră participă la un concurs de matematică cu elevi din mai multe școli, de aceea ne-am gândit

să vă invităm și pe voi. V-am trimis un set de jocuri, exerciții de înmulțire și o problemă pe care să le rezolvați la ora de

matematică.

Fiți foarte atenți pentru că veți avea de rezolvat exerciții de înmulțire când unul din factori este 1, 2, 3, 4 sau 5!

Dacă veți lucra corect veți fi pregătiți pentru concurs.

Suntem convinși că vă veți descurca !

Vă urăm mult succes!

Anexa 2

EXERCIȚII DE CALCUL ORAL

2+2+2 =

5+5 =

5x3 =

2x6 =

Anexa 3

Numără și scrie ca adunare repetată de termeni egali.

Anexa 4

EXERCIȚII PROPUSE

Calculați prin adunare repetată:

4+4+4=

5+5+5=

2+2+2+2+2=

1+1+1+1=

Calculați ca înmulțiri următoarele adunări repetate:

5+5+5+5=........ x ........=

4+4= ........ x .........=

2+2+2=......... x ..........=

3+3+3+3+3= ......... x .........=

Rezolvați înmulțirile prin adunare repetată:

4x4 =

2x7 =

3x10=

5x6=

Anexa 5

10

14

21

16

32

9

27

6

15

20

24

18

16

36

24

4

16

30

20

12

28

4

35

18

8

Anexa 6

Completează factorul care lipsește:

2 x ...=12

5 x ....=25

....x 4 =20

....x 3 =27

4 x ... =16

2 x ...=20

Anexa 7

Problemă:

Într-o ladă sunt 5 kg de pere. Câte kg de pere sunt în 4 lăzi la fel? Dar în 8?

ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM AFLAT

Anexa 8

FIȘĂ DE EVALUARE

1. Scrie ca înmulțiri următoarele adunări repetate:

4+4+4= 3+3= 7+7+7=

………………………………….. ……………………………………… ……………………

6+6+6+6+6= 9+9+9= 8+8+8+8+8=

………………………………… ………………………………… …………………..

2.Efectuează:

1x5= 4x8= 4x5=

2x7= 5x10= 2x5=

3x9= 4x4= 3x4=