11
PROIECT DIDACTIC

Proiect Didactic

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Page 2: Proiect Didactic

Propunătoare: OROSZ ELENA Grupa: mare Tema: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă?” Subtema: ,,Toamna, anotimpul bogăţiei şi al bucuriei” Tema zilei: ,, De vorbă cu toamna” Tipul de activitate: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi Forma de realizare: Activitate integrată Activităţi de învăţare: Activităţi liber alese (ALA)Domeniul Limbă şi comunicare (DLC)Domeniul estetic şi creativ (DEC) Durata: o zi Locul desfăşurării: Sala de grupă Scopul:Consolidarea deprinderii de a formula propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, de a stabili numărul

de cuvinte din propoziţie, precum şi numărul silabelor din cuvinte.Să participe la activităţile de grup, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor.Consolidarea priceperii şi deprinderii de a realiza o lucrare plastică.Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaţiei, a auzului fonematic, precum şi a atenţiei voluntare a

preşcolarilor.

Page 3: Proiect Didactic

Activităţi pe domenii experenţiale (ADE): Domeniul Limbă şi Comunicare (DLC): Subiectul: ,,Spune ceva despre…!”Mijloc de realizare: joc didactic Obiective operaţionale:O1: Să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical.O2: Să precizeze din câte cuvinte este alcătuită propoziţia enunţată.O3: Să despartă cuvintele în silabe, utilizând bătaia din palme.O4: Să numere silabele din cuvintele respective.O5: Să aleagă cifra corespunzătoare numărului de silabe din care este format cuvântul respectiv rostit. Sarcina didactică:formularea unor propoziţii despre diferite obiecte, imagini, jucării;numărarea cuvintelor din propoziţie şi a silabelor din cuvinte;educarea creativităţii şi plasticităţii limbajului;Regula jocului: Educatoarea numeşte un copil care alege un obiect ( jeton, imagine ) reprezentativ pentru anotimpul toamna,

formulează o propoziţie despre acesta; Copilul solicitat spune câte cuvinte are propoziţia, desparte în silabe cuvintele precizate de educatoare şi spune câte silabe au cuvintele respective. Copilul alege cifra care corespunde numărului de silabe.

Elemente de joc: Mişcarea, aplauzele, surpriza, recompensele. Domeniul Estetic şi Creativ (DEC):Subiectul: ,,Toamnă, toamnă harnică”Tipul activităţii: formare şi consolidare de priceperi şi deprinderiMijloc de realizare: Educaţie muzicală Obiective operaţionale:O1: Să interpreteze cântecele despre toamnă învăţate, respectând linia melodică, ritmul, dozarea respiraţiei,

pronunţarea clară a textului musical.O2: Să realizeze concordanţa între imagine, textul cântecului şi mişcările sugerate de textul muzical.

Page 4: Proiect Didactic

Activităţi de dezvoltare personală(ADP):Rutine: Întâlnirea de dimineaţă: ,,De vorbă cu toamna”- impresii despre anotimpul toamna, salutul, completarea calendarului naturii, prezenţa. ,, Povestea lui Curăţel şi Murdărel” – moment formare deprinderi de igienă GustareaTranziţii:„Plecarea păsărelelor”; ,,Bate vântul frunzele” - jocuri muzicale Activităţi alese (ALA) – Centre de interes:Biblioteca: ,,Zi de toamnă” ***- lectura educatoarei Obiective propuse: Cognitiv-informaţionale:

Să urmărească linia povestirii, reţinând desfăşurarea evenimentelor în succesiunea lor logică, pe baza ilustraţiilor prezentate;Psiho-motorii :

Să participe activ la activitate;Afective :

Să îndrăgească anotimpul toamna şi să aprecieze multitudinea de elemente, culori. Ştiinţă: - ,,Facem buchete de flori pentru cei dragi” ( grupare după criteria cunoscute: culoare, lungimea cozii, flori înflorite sau îmbobocite ); - ,, Cine știe mai bine !” ( fişe individuale, formare perechi după diferite criterii ) Obiective propuse: a). Cognitiv-informaţionale:

Să înveţe să formeze buchete de flori, prin selectarea şi asortarea lor după culori.Să discrimineze culori, dimensiuni Să formeze perechi între elementele mulţimilor date.

b). Psiho-motorii :Să participe activ la activitate.

c). Afective :Să înveţe să ofere flori celor dragi.

Page 5: Proiect Didactic

Artă: ,,Vaza cu crizanteme”- decupare, răsucire, lipire Obiective propuse: a). Cognitiv - informaţionale:

Să realizeze lucrări practice din diferite materiale, combinându-le între ele.Să realizeze lucrări originale, manifestând creativitate.

b). Afective:Să aprecieze lucrarea proprie, dar şi pe ale colegilor.Să propună posibilităţi de valorificare a lucrărilor proprii şi ale colegilor prin oferirea celor dragi sau prin expunerea acestora în

cadrul unor expoziţii. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, activitatea în grup /echipă, analiza, sinteza, jocul, întrecerea, turul

galeriei, fereastra lui JohariMijloace de realizare: planşe cu anotimpul toamna, obiecte, jetoane, imagini cu elemente specific anotimpului toamna, cifre, stimulente,

fişe de lucru, foarfece, lipici, hârtie colorată, bloc desen, flori naturale în vază, CD cu muzică relaxantă+ casotfon / DVD .

Forma de organizare: frontal, pe grupuri; Bibliografie:Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari, Ed. Didactică, Bucureşti, 2008 Culea, Laurenţia- Activitatea integrată din grădiniţă, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.T., 2009

Page 6: Proiect Didactic

SCENARIUL ZILEI La întâlnirea de dimineaţă copiii vor audia cântece despre toamnă . Pe fondul muzical asigurat, vom discuta despre toamnă. Vor fi ascultate mai multe impresii exprimate de copii . ,,Pentru că vă place aşa de mult anotimpul toamna, v-am pregătit o

surpriză. Astăzi la noi a venit un musafir.’’ Educatoarea o prezintă pe păpuşa, ,Zâna Toamna”,care adduce cu ea un coşuleţ.

Copiii o privesc, o recunosc după costumaţie. Educatoarea le spune că ,,Zâna Toamna” doreşte să stea la ei toată ziua şi să asiste la activităţile pe care le vor desfăşura copiii. Din coşuleţ, educatoarea scoate un plic şi le citeşte copiilor mai multe activităţi care îi plac Toamnei şi pe care urmează să le desfăşoare.

Astfel mai întâi vor juca un joc, apoi la centrul ,,Biblioteca” vor putea asculta

o povestire despre toamnă, la centrul ,,Ştiinţă” vor face buchete de flori şi vor rezolva fişe, iar la centrul ,,Artă” vor realize vaza cu crizanteme”.

Pe melodie cunoscută despre toamnă, copiii intră în sala de grupă şi vor începe activităţile,în ordinea anunţată de educatoare.

Page 7: Proiect Didactic

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ Copiii aşezaţi în cerc participă la următoarele momente:Salutul: Copiii se prezintă spunându-şi numele la care asociază un element de toamnă (ex:

Cosmina, crizantemă).Împărtăşirea cu ceilalţi: O fetiţă prezintă copiilor un desen cu aspecte de toamnă, realizat de ea acasă. Având în

vedere că tema zilei este,, ,, De vorbă cu toamna” vom comenta desenul, scoţând în evidenţă faptul că toamna este anotimpul hărniciei, al

bogăţiei şi al culorilor. Se va discuta despre vremea din dimineaţa respectivă, despre cum au venit

îmbrăcaţi la grădiniţă, vor completa calendarul naturii.Activitatea de grup:Copiii intonează un fragment din cântecul ,,Toamna” şi execută mişcările corespunzătoare

melodiei.Noutăţile zilei: Educatoarea reaminteşte copiilor tema săptămânii şi poartă o scurtă convorbire despre

aceasta cu copiii.Tranziţie: După prezentarea activităților, a centrelor de interes , copiii vor intra în sala de grupă.

Page 8: Proiect Didactic

Etapele activitatii

Continutul științific Metode Mijloace Evaluare

Moment oganizatoric

Sala de grupă va fi aerisită, scăunelele vor fi aşezate în formă de cerc, în prima parte a activităţii iar în partea a doua copiii se vor aşeza la cele trei grupuri de măsuţe.Copii vor intra organizat în sala de grupă.

ConversaţiaObservarea comportamentului copiilor, disponibilitatea de a se încadra în cerinţele formulate.

Captarea atenției

Pe fondul musical asigurat de interpretarea unor cântece despre toamnă, educatoarea va introduce în sala de grupă o păpuşă costumată în ,,Zâna Toamna”şi un coşuleţ cu mai multe obiecte, elemente, jetoane cu imagini specific toamnei.,,- Copii, cine a venit astăzi la noi?

SurprizaConversaţia

Casetofon, CDProba orală: Recunoaşterea şi denumirea unor caracteristici ale anotimpului toamna.

Comunicarea obiectivelor şi a temei

Copiii împreună cu educatoarea descoperă o parte din darurile aduse de ,,Zâna Toamna” .Educatoarea anunţă copiii că vor juca jocul,,Spune ceva despre…!” , vor asculta o poveste despre toamnă, vor face buchete de flori şi vor realize o vază cu flori şi apoi vor cânta cântece despre toamnă.,,Zâna Toamnă” va asista la toate activităţile copiilor, pe parcursul întregii zile.

ObservaţiaConversaţiaFereastra lui Johari

Coşul toamneiJetoane, cifre

Probă orală:Enumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna.

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

Copiii împreună cu educatoarea descoperă o parte din darurile aduse de ,,Zâna Toamna” .Educatoarea anunţă copiii că vor juca jocul,,Spune ceva despre…!” , vor asculta o poveste despre toamnă, vor face buchete de flori şi vor realiza o vază cu flori şi apoi vor cânta cântece despre toamnă.,,Zâna Toamnă” va asista la toate activităţile copiilor, pe parcursul întregii zile.

Conversaţia Evalauarea capacitatii de receptare a indicatiilor primite .

Page 9: Proiect Didactic

Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării prin abordarea integrată a conţinuturilor

DLC.Educatoarea explică copiilor sarcina şi regulile jocului ,,Spune ceva despre…!”: un copil desemnat va alege un obiect (jeton ) adus de Zâna Toamnă, va spune ceva despre el (formulare propoziţie), va spune câte cuvinte are propoziţia, va despărţi în silabe un cuvânt ales de educatoare şi va allege cifra care corespunde numărului de cuvinte pe care le are propoziţia respectivă.Executarea jocului de probă: Este solicitat un copil care să extragă o imagine, să formulize o propoziţie, să numere cuvintele din propoziţie, să aleagă cifra corespunzătoare numărului de cuvinte.Pentru executarea acestei sarcini se vor antrena 2 -3 copii.Executarea jocului propriu-zis După ce copiii au înţeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Răspunsurile corecte ale copiilor vor fi recompensate cu aplauze.După acelaşi model se va continua jocul până la epuizarea imaginilor şi în limita timpului afectat acestui moment al zilei. Răspunsurile corecte sunt aplaudate. Se va urmări formularea unor propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, originale. Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii să răspundă. Ei vor fi încurajaţi să participle la activitate, pentru ca la final echipa din care face parte , după ecuson, să fie recompensată la final.

ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiulExercitiulÎntrecerea

Jetoane, obiecte, cifre - siluete

Probă orală: Formulare de propoziţii, stabilirea numărului de cuvinte, despărţirea unui cuvânt în silabe, alegerea cifrei care corespunde numărului de cuvinte.

Page 10: Proiect Didactic

Obţinerea performanţeisi asigurarea feed-back-ului

Complicarea jocului:Copiii vor fi împărţiţi în trei echipe: Echipa legumelor, a fructelor şi a frunzelor.Sarcina 1:Educatoarea le va arăta copiilor din prima echipă un jeton cu o cifră (până la 5). Echipa legumelor va trebui să formulize o propoziţie care are tot atâtea cuvinte cât arată cifra. Sarcina 2: Educatoarea va formula o propoziţie incompletă, va arăta o cifră iar copiii din echipa fructelor trebuie să adauge tot atâtea cuvinte cât arată cifra pentru a completa propoziţia. Sarcina 3: Educatoarea va rosti un cuvânt iar copiii din echipa frunzelor trebuie să-l despartă în silabe şi să arate cifra corespunzătoare numărului de silabe. Se fac aprecieri generale şi individuale cu privire la modul de participare al copiilor la activitate.

ExerciţiulÎntrecereaMunca in echipăObservațiaExplicațiaAprecierea

Jetoane, cifrefoi de desen, hârtie colorată, lipici, foarfec, fisa de lucru individuală, carioca flori naturale în vază, alte flori care se vor folosi la confecţionarea buchetelor .

Probă practică:Asocierea numărului de cuvinte cu cifra, completarea propoziţiei cu tot atâtea cuvinte cât arată cifra, corespondenţa dintre numărul de silabe şi cifra.Probă practică:Interpretarea melodiilor, respectarea liniei melodice, a ritmului, executarea corectă a mişcărilor

Page 11: Proiect Didactic

Tranziţie:,,Plecarea păsărelelor”Copiii se grupează la centre, corespunzător ecusoanelor extrase din cosul toamnei, grupându-se în trei echipe: echipa legumelor, echipa fructelor si echipa frunzelor. Se vor aseza la centre corespunzator ecusoanelor purtate.,,Zâna Toamnă” şi educatoarea îi anunţă pe copii că doresc să le spună celor care sunt la centrul ,,Biblioteca” o poveste, în timp ce copiii de la centrul ,,Artă” vor lipi vaza cu crizanteme , iar ce de la centrul ,,Ştiinţă” vor pregăti pentru ea buchete de flori, după criterii alese de copii, la sugestia educatoarei (culoarea florilor, lungimea cozii, îmbobocite sau înflorite) şi vor realiza cerinţele fişei de lucru.. După trecerea în revistă a tuturor centrelor, se face precizarea că toţi copiii se vor roti pe la aceste centre în funcţie de interesul lor, dar la ,,Artă” şi ,,Ştiinţă” va trebui să lucreze fiecare copil. ,,Zâna Toamnă” împreună cu educatoarea urmăresc modul în care fiecare copil lucrează pe centre, îi vor aprecia împreună pe cei mai activi.Tranziţie: Joc cu text şi cânt:,,Bate vântul frunzele”DEC:În continuare, educatoarea împreună cu ,,Zâna Toamnă” invită copiii să se aşeze pe scăunele, în formă de cerc, grupaţi după ecusoane şi le propune ca fiecare echipă să interpreteze câte un cântec despre toamnă în care să se regăsească elementele caracteristice fiecărei echipe: legume, fructe, frunze. Înainte de interpretarea cântecelor de către preșcolari se face încălzirea vocilor. Se vor repeta cântecele despre toamnă, se vor executa mişcări sugerate de melodie.