19
Proiect de Lecţie Data: 25.04.2013 Cadru didactic: Afloroaei Margareta Student: Dumitru Alina-Alexandra Şcoala: nr. 146 ,,I. G. Duca’’ Clasa: a IV-a B Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Elemente intuitive de geometrie Titlul lecţiei: Cubul şi paralelipipedul dreptunghic Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe Obiective operaţionale : Pe parcursul şi l a sfârşitul lecţiei , to ţ i elevii vor fi capabili să: O1: să descrie proprietăţi simple referitoare la vârfurile, laturile, feţele cubului şi cuboidului; O2: să realizeze cubul şi cuboidul din scobitori şi plastilină; O3: să deseneze corect cele două figuri geometrice după îndrumările cadrului didactic; O4: să recunoască din ce figuri geometrice este alcătuită ficare imagine şi care este frecvenţa fiecăruia. Strategii didactice Metode şi procedee : conversaţia, observarea, jocul, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia. Forme de organizare : frontal, individual.

Proiect de Lectie Cubul si Paralelipipedul Dreptunghic

Embed Size (px)

DESCRIPTION

paralelipiped cub proiect didactic

Citation preview

Page 1: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

Proiect de Lecţie

Data: 25.04.2013

Cadru didactic: Afloroaei Margareta

Student: Dumitru Alina-Alexandra

Şcoala: nr. 146 ,,I. G. Duca’’

Clasa: a IV-a B

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe

Disciplina: Matematică

Unitatea de învăţare: Elemente intuitive de geometrie

Titlul lecţiei: Cubul şi paralelipipedul dreptunghic

Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe

Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili să:

O1: să descrie proprietăţi simple referitoare la vârfurile, laturile, feţele cubului şi cuboidului;

O2: să realizeze cubul şi cuboidul din scobitori şi plastilină;

O3: să deseneze corect cele două figuri geometrice după îndrumările cadrului didactic;

O4: să recunoască din ce figuri geometrice este alcătuită ficare imagine şi care este frecvenţa fiecăruia.

Strategii didactice

Metode şi procedee: conversaţia, observarea, jocul, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia.

Forme de organizare: frontal, individual.

Materiale didactice: fişe de lucru, fişe pentru decupat, plastilină, scobitori, cub din carton/ hârtie, cuboid

din hârtie/ carton, manual Aramis, lipici, foarfece.

Forme si tehnici de evaluare: observaţia sistematică, evaluare orală, evaluare practic – acţională.

Bibliografie:

Ştefan Pacearcă, Mariana Mogoş, Matematică: manual pentru clasa a IV-a, Bucureşti, Editura

Aramis, 2006;

Elisabeta Mesaroş, Mădălina - Georgia Nicolescu, Matematică: Exerciţii şi probleme. Teste de

evaluare pentru levii claselor I -IV, Bucureşti, Editura Universal Pan

Page 2: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUTUL

ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

METODE ŞI

PROCEDEE

MIJLOACE DE

ÎNVĂŢĂMÂNT

1. Moment organizatoric

Se asigură condiţiile optime

pentru desfăşurarea activităţii.

Se pregatesc caietele şi

materialul didactic.

Conversaţia Materialul didactic

2. Verificarea temei Se verifică tema scrisă,

cantitativ si calitativ.Se fac

observaţii, scurte generalizări.

Conversaţia

Explicaţia

Orală

Frontală

3. Captarea atenţiei

Pentru a capta atenţia elevilor,

le voi oferi o fişă iar aceşia

vor trebui sa anumere din ce

figuri geometrice sunt

compuse imaginile.

Exemplu:

Imaginea este compusă din: 3

cercuri,3 triunghiuri,5

Conversaţia

Jocul

Explicaţia

Materialul didactic

Fişă de lucru

Page 3: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

dreptunghiuri

4. Reactualizarea

cunoştiinţelor

Pentru a reactualiza

cunoştinţele însuşite

precedent, voi adresa elevilor

următoarele întrebări:

Ce este pătratul?

Cum sunt unghiurile

pătratului?

Ce este dreptunghiul?

Cum sunt unghiurile

dreptunghiului?

Ce este rombul?

Ce este triunghiul?

Câte tipuri de triunghiuri

cunoaşteti?

Ce este triunghiul

dreptunghic?

Ce este triunghiul echilateral?

Ce este triunghiul isoscel?

Ce este paralelogramul?

Cum sunt unghiurile

paralelogramului?

Ce este trapezul?

Câte baze are trapezul? Cum

Conversaţia Orală

Frontală

Page 4: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

se numesc acestea?

Ce este axa e simetrie?

Câte axe de simetrie are

dreptunghiul? Dar rombul?

Câte axe de simetrie are

pătratul?

Cum se calculează perimetrul

unui poligon?

5. Anunţarea temei Elevii vor fi anunţaţi că vor

continua călătoria în lumea

geometriei prin studierea

corpurilor geometrice.

“Astăzi vom afla ce este un

cub şi un paralelipiped

dreptunghic. “

Se scrie titlul pe tablă.

Explicaţia

6. Dirijarea învăţării

Vom învăţa pentru început

despre cub.

Pentru început elevii vor

observa cubul realizat din

carton/hârtie.

Voi arăta care sunt feţele,

care sunt muchiile şi care sunt

vârfurile şi câte sunt din

Observarea

Explicaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Demonstraţia

Manual Aramis

Plastilină

Scobitori

Orală

Frontală

Individuală

Evaluare practic -

acţională

Page 5: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

fiecare.

Ce formă au feţele cubului?

Definiţie: Cubul este un corp

geometric, are 6 feţe în formă

de pătrat, 8 vârfuri egale şi 12

muchii egale.

Vom desena un cub, eu voi

desena pe tablă, aceştia pe

caiete.

Paşi:

Vom desena un pătrat cu

latura de 8 pătrăţele

 Dupa ce am desenat pătratul,

din centrul acestuia se mai

deseneaza către partea

dreaptă, încă un pătrat cu

latura egală cu latura primului

pătrat

Page 6: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

După vom uni cu câte o linie

vârfurile celor două pătrate:

În cele din urmă, vom şterge

puţin câte puţin, cu guma,

liniile care nu ar trebui să se

vadă în spaţiu (nu le putem

observa din faţă). Se explică

faptul ca sunt 3D, în spaţiu,

iar muchiile punctate sunt în

spate.

Vom obţine în final

următoarea figură geometrică:

Page 7: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

Vom nota figura geometrică şi

vom observa şi descriere unor

proprietăţi simple referitoare

la vârfuri, laturi, feţe ale

cubului.

Care sunt feţele care au

muchia comună AB?

Care sunt muchiile care se

întâlnesc in varful A?

Care este faţa paralela feţei

ABCD?

Ce muchii sunt paralele cu

muchia AB?

Cum sunt unghiurile acestuia?

Vom lucra apoi exerciţiul 2 de

la pagina 94 din manual.

Voi solicia elevilor sa

realizeze cu ajutorul plastilinei

şi scobitorilor un cub.

Voi adresa întrebări precum:

Câte beţişoare şi câte biluţe aţi

folosit pentru cub? (12

beţişoare şi 8 biluţe)

Ce reprezintă beţişoarele?

Page 8: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

(muchiile)

Dar biluţele de plastilină?

(vârfurile)

În continuare vom învăţa

despre paralelipipedul

dreptunghic. Acesta se mai

numeşte şi cuboid.

Pentru început elevii vor

observa cuboidul realizat din

carton/hârtie.

Voi arăta care sunt feţele,

care sunt muchiile şi care sunt

vârfurile şi câte sunt din

fiecare.

Definiţie: Paralelipipedul

dreptunghic este un corp

geometric care are 6 feţe: 2

pătrate şi 2 dreptunghiuri, are

8 vârfuri şi 12 muchii.

Vom desena un cuboid, eu voi

desena pe tablă, aceştia pe

caiete.

Paşi:

Vom desena un dreptunghi cu

Page 9: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

lungimea şi lăţimea, de

exemplu, de 9 pătrăţele şi 6

pătrăţele

Dupa ce am desenat

dreptunghiul, din centrul

acestuia vom desena către

partea dreaptă, încă un

dreptunghi de dimensiuni

egale cu primul

Vom uni cu câte o linie

vârfurile celor două

dreptunghiuri

Page 10: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

În cele din urmă, vom şterge

puţin câte puţin, cu guma,

liniile care nu ar trebui să se

vadă în spaţiu (nu le putem

observa din faţă). Se explică

faptul ca sunt 3D, în spaţiu,

iar muchiile punctate sunt în

spate.

Vom nota figura geometrică şi

vom observa şi descriere unor

proprietăţi simple referitoare

la vârfuri, laturi, feţe ale

cuboidului.

Ce formă au feţele a

cuboidului?

Cum sunt unghiurile acestuia?

Care sunt feţele care au

muchia comună AB?

Care sunt muchiile care se

Page 11: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

întâlnesc in varful A?

Care este faţa paralela feţei

ABCD?

Ce muchii sunt paralele cu

muchia AB?

Vom lucra apoi exerciţiul 3 de

la pagina 95.

Voi solicia elevilor sa

realizeze cu ajutorul plastilinei

şi scobitorilor un cuboid.

Voi adresa întrebări precum:

Câte beţişoare şi câte biluţe aţi

folosit pentru cuboid? (12

beţişoare şi 8 biluţe)

Ce reprezintă beţişoarele?

(muchiile)

Dar biluţele de plastilină?

(vârfurile)

După intuirea celor două

figuri, le voi solicita elevilor

să gaseasca asemănări şi

deosebri între cele 2 figuri

geometrice (vârfuri, muchii şi

feţe).

Page 12: Proiect de Lectie Cubul  si Paralelipipedul Dreptunghic

7. Obţinerea performanţei şi

asigurarea feedback-ului

În continuare le voi împărţi

fişe pe care acestia le vor

decupa şi apoi lipi pentru a

obţine un cub şi un cuboid.

Le voi demonstra procesul de

realizare.

Explicaţia

Demonstraţia

Lipici

Foarfece

Fişe pentru decupat

Orală

Individuală

Frontală

Evaluare practic -

acţională

8. Evaluarea Se fac aprecieri orale asupra

modului de lucru şi

participării la lecţie.

Conversaţia Frontală

Orală

9. Încheierea activităţii Se dă tema pentru acasă -

Sinapsis: exerciţiile 24, 25,

26, 27 şi 29 de la pagina 65.

Se va explica şi modul de

realizare dacă este nevoie.

Conversaţia

Explicaţia