7

Click here to load reader

PROIECT DE ACTIVITATE - timtim-timy.ro · DOS (domeniul om si societate) - expunerea povesti terapeutice ... ceilalti copii pentru a finalize lucrarea 7 Evaluarea performantei Pe

  • Upload
    vandat

  • View
    376

  • Download
    12

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim-timy.ro · DOS (domeniul om si societate) - expunerea povesti terapeutice ... ceilalti copii pentru a finalize lucrarea 7 Evaluarea performantei Pe

PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA: GPP 48 ORADEA

DATA: 18.XI.2011

GRUPA: Mijlocie

PROFESOR: Anima Veres

TEMA: Cand/cum si de ce se intampla?

SUBTEMA: Daruri de Craciun

TEMA ZILEI: Daruind, cresti mare ca o floare

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim-timy.ro · DOS (domeniul om si societate) - expunerea povesti terapeutice ... ceilalti copii pentru a finalize lucrarea 7 Evaluarea performantei Pe

Proiect de activitate integrata

“Daruind, cresti mare ca o floare”

Nivel: I (grupa mijlocie)

Tema anuala de studiu:”Cand/cum si de ce se intampla?”

Tema activitatii: “Daruri de Craciun”

Mijlocul de realizare: activitate integrata

Tipul activitatii: fixarea si consolidarea cunostintelor

Activitatea de invatare: ADP+ADE (DOS+DEC)

Scopul: Transmiterea si insusirea unor cunostinte despre prietenie si

recunoasterea acesteia in momentele mai mult sau mai putin fericite din viata

unui om

Obiective operationale:

ADP: Intalnirea de dimineata: “Sunt vesel – sunt trist”

Tranzitii: “Daca vesel se traieste”

- Sa raspunda la salutul educatoarei

- Sa analizeze cele doua sentimente: vesel – trist

- Sa completeze calendarul naturii, respectand caracteristicile

anotimpului toamna

ADE: “Daruind, cresti mare ca o floare”

DOS:

- Sa inteleaga concluzia moralizatoare din povestea “Craciunel cel trist”

- Sa exprime empatie fata de eroul principal

- Sa selecteze prietenii adevarati ai eroului principal

- Sa mimeze cele doua sentimente, adecvat momentelor povestii

DEC

- Sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie

- Sa realizeze desenul, respectand conturul

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim-timy.ro · DOS (domeniul om si societate) - expunerea povesti terapeutice ... ceilalti copii pentru a finalize lucrarea 7 Evaluarea performantei Pe

- Sa foloseasca culori calde si adecvate

- Sa-si exprime parerea despre lucrarile colegilor tinand cont de aspectul

acestora

Strategii si procedee didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, demonstratie,

problematizarea, exercitiul, dramatizarea

Mijloace didactice: semnele sentimentelor: vessel/trist, scrisoarea Mosului,

plic mare, fise pentru desen, creioane colorate, bomboane, planse

demonstrative poveste

Forme si tehnici de evaluare: pe grupe, frontal, individual

Durata: 30 min

Bibliografie:

Revista Invatamantului Prescolar nr. 1-2/2011- editura Arlequin

Curriculum pentru invatamant prescolar: Prezentari si explicitari, Bucuresti,

2009

Tataru Lolica, Gadalean Mihaela, Pojar Livia, Cosma Mihaela, Activitati

integrate. Intrebari si raspunsuri;Sugestii de proiectare si desfasurare,

Editura Casei Corpului Didactic Cluj, Cluj-Napoca, 2009

Scenariul zilei

Incep Intalnirea de dimineata cu Salutul – Buna dimineata copii

Dimineata a sosit/Toti copiii au venit/pe scaune ne asezam/ Cu totii ne salutam

Se saluta copiii intre ei

"Buna dimineata draga gradinita" -cantec

Se face prezenta de catre educatoare

Calendarul naturii- voi dezvolta o discutie despre anotimpul toamna, tema

saptamanii si apropierea anotimpului iarna- discutie ce va duce la

completarea de catre copii a calendarului naturii cu imaginile adecvate zilei

Noutatea zilei- prezentarea oaspetilor si a temei "Daruind, cresti mare ca o

floare"

Motivatia alegerii temei va fi legata de tema saptamanala "Flori de toamna"

si anotimpul care sa apropie si incepe cu luna decembrie - luna cadourilor

in acest timp va sosi scrisoarea mosului pe care o voi citi copiilor, in scrisoare

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim-timy.ro · DOS (domeniul om si societate) - expunerea povesti terapeutice ... ceilalti copii pentru a finalize lucrarea 7 Evaluarea performantei Pe

vor fi si "Sentimentele" (vesel, trist), acestea vor fi prezentate si distribuite

copiilor

DOS (domeniul om si societate) - expunerea povesti terapeutice “Craciunel cel

trist" - expunerea va fi urmata paralel de imagini adecvate si de interactiunea

copiilor cu cele doua sentimente. Copiii vor fi antrenati pe parcursul povestii

sa raspunda la diferite intrebari problematice, sa empateze cu personajul

principal, sa-si exprime sentimentele ce-i incearca in fiecare moment al

povestii.

Tranzitie: “In fiecare dimineata”

DEC (domeniul estetic creativ) va debuta ca urmare a moralei desprinse din

povestea terapeutica "Prietenul adevarat la nevoie se cunoaste", iar copiii vor

dori sa fie prieteni adevarati pentru eroul principal, si, vor desena jucariile

preferate ale acestuia si ale surori lui, dupa care le vor trimite mosului, astfel

incat si acestia sa primeasca cadouri in Seara de Craciun.

Desenele introduse intr-un plic mare vor fi trimise mosului, iar copiii se vor

bucura de aprecierile , recompensele si morala "prietenul adevarat la nevoie

se cunoaste".

Activitatea se va incheia cu melodia"Daca vesel se traieste" si cu sentimentul

de fericire, bucurie si prietenie.

Nr.

crt.

Evenimente

didactice

Continutul stiintific Strategii

didactice

Evaluare

1 Introducerea

in activitate

Sala aerisita

Scaunelele si masutele forma de

careu deschis

Inviorarea – pe hol

Se intra in sala de grupa pe

cantecul:”A, a , a acum e toamna

da!”

Explicatia

Exercitiul

Aprecieri verbale

2 Captarea

atentiei

Intalnirea de dimineata cu Salutul

– Buna dimineata copii!

Dimineata a sosit/Toti copiii au

venit/pe scaune ne asezam/ Cu

totii ne salutam

Se saluta copiii intre ei

"Buna dimineata draga

gradinita" –cantec

Noutatea zilei: prezentarea

oaspetilor

Voi face prezenta, timp in care….

Conversatia

Exercitiul

Evaluare frontal

Aprecieri verbale

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim-timy.ro · DOS (domeniul om si societate) - expunerea povesti terapeutice ... ceilalti copii pentru a finalize lucrarea 7 Evaluarea performantei Pe

3 Anuntarea

temei si a

obiectivelor

… vine scrisoare Mosului

“Buna ziua dragii mei! Eu, acum

sunt departe, dar azi ajung la

geam sa va vad si pe voi, de aceea

v-am trimis o poveste, aceste

sentimente si mai multe fise de

lucru, iar la sfarsit… o surpriza

Povestea se numeste”Craciunel cel

trist”, iar voi trebuie sa ascultati

atenti povestea si sa-l ajutati pe

Craciunel asa cum puteti voi”

Fiecare copil va primi cele “Doua

sentimente”

Azi, activitatea noastra se va

numi:”Daruind, cresti mare ca o

floare”. Activitatea cuprinde o

poveste:”Craciunel cel trist” si o

activitate de desen:”Daruri pentru

Craciunel”

Conversatia Observarea

comportamentelor

verbale si

nonverbale

4 Elemente de

reactualizare

Completarea calendarului naturii

de catre copii cu elementele

specifice anotimpului toamna

Voi dezvolta o discutie despre

anotimpul toamna si tema

saptamanii in curs, dupa care voi

face legatura cu apropierea

anotimpului iarna si a lunii

decembrie “luna cadourilor”,

cand copiii primesc foarte multe

cadouri de la Mos Nicolae si Mos

Craciun, dar la randul lor si ei

trebuia sa daruiasca: copiilor

tristi, necajiti, fara parinti,etc

Pe tot parcursul activitatii vor fi

folosite cele doua sentimente:

vesel-trist – acolo unde le impune

situatia

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Problematizarea

Produsele

activitatii

Aprecieri

individuale si

frontale

5 Dirijarea

activitatii

Povestea va fi prezentata clar,

coerent, corect si expresiv, cu un

ton si o mimica adecvata. Pe

parcursul povestii vor fi expuse

imaginile, iar copiii vor

interactiona cu cele doua

sentimente, folosindu-le acolo

unde le va cere situatia

Expunerea

Conversatia

Aprecieri frontale

Aprecieri verbale,

pozitive ale

raspunsurilor

corecte

Aplauze

6 Obtinerea Pe baza intrebarilor de continut Conversatia Aprecieri frontale

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim-timy.ro · DOS (domeniul om si societate) - expunerea povesti terapeutice ... ceilalti copii pentru a finalize lucrarea 7 Evaluarea performantei Pe

performantei adresate de educatoare, copiii

povestesc ideile principale,

folosind imaginile si sentimentele,

se fixeaza titlul, precum si numele

personajului principal

-Cum am putea sa-l ajutam si noi

pe Craciunel?

Fiecare a primit o fisa cu o jucarie

si trebuie sa o coloreze cat mai

frumos, corect, sa nu depaseasca

conturul, folosim culori calde,

astfel incat mosul sa fie foarte

bucuros cand o sa vada aceste

lucrari. Asa o sa primiti si voi

daruri, si Craciunel si Craciunita

sa nu mai fie tristi.

Explicatia

Problematizarea

Explicatia

Demonstratia

exercitiul

si individuale

Aplauze

Aprecierea

modului de

cooperare cu

ceilalti copii

pentru a finalize

lucrarea

7 Evaluarea

performantei

Pe baza intrebarilor de

personalizare, copiii sunt pusi sa-

si exprime parerile legate de

prietenie sau unele experiente

similare legate de continutul

povestirii.

- De ce era trist Craciunel?

- Cu cine s-a intalnit el in

oras?

- Acum mai e trist?

- Dar cum este?

- Voi ce sentiment aveti fata

de Craciunel?

- Cum l-ati ajutat?

Aceste desene le vom introduce in

acest plic si le vom trimite

mosului, transmitandu-I

ca:”prietenii adevarati la nevoie se

cunosc”

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Problematizarea

Aprecieri verbale

positive ale

raspunsurilor

corecte

8 Incheierea

activitatii

Copiii vor primi surprizele de la

mosu: bomboane si bulina veseliei

in numele prieteniei cu Craciunel

si pentru ca sunt prieteni

adevarati cu acesta si sora sa

Voi face aprecieri asupra modului

in care copiii s-au comportat la

activitate

conversatia Aprecieri frontale

Observarea

comportamentului

copiilor

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE - timtim-timy.ro · DOS (domeniul om si societate) - expunerea povesti terapeutice ... ceilalti copii pentru a finalize lucrarea 7 Evaluarea performantei Pe