16
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA UNITATEA DE INVAŢǍMÂNT:GR.”CURCUBEUL COPILĂRIEI”, CRAIOVA NIVELUL: I -grupa mica „PITICII” EDUCATOARE:IORDAN JENI LELIANA TEMA:CAND.CUM SI DE CE SE INTAMPLA? SUBTEMA: „PASARILE DIN CURTEA BUNICII” TEMA ZILEI: COCOSELUL NAZDRAVAN DURATA: o zi FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată :DLC+DEC (Activitate artistico-plastica) TIPUL ACTIVITǍŢII: formare de priceperi si deprinderi FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual INVENTAR DE ACTIVITĂŢI: ACTIVITǍŢI DE DEZVOLTARE PERSONALǍ (ADP): Rutine: primirea copiilor, deprinderi de igienă personală, servirea mesei, Întâlnirea de dimineaţǎ: Ce mi-a povestit un cocosel? Tranziţii: Jocuri –Gainusa cea motata ACTIVITǍŢI LIBER ALESE (ALA): 1.Joc de masa: -Puzzle cu pasari de curte Arta:Mototolire si lipire-“Cocosul ciuguleste graunte” Constructii:”Ferma de pasari-adaposturi”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

  • Upload
    others

  • View
    258

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE INVAŢǍMÂNT:GR.”CURCUBEUL COPILĂRIEI”, CRAIOVA NIVELUL: I -grupa mica „PITICII”

EDUCATOARE:IORDAN JENI LELIANA

TEMA:CAND.CUM SI DE CE SE INTAMPLA?

SUBTEMA: „PASARILE DIN CURTEA BUNICII”

TEMA ZILEI: COCOSELUL NAZDRAVAN

DURATA: o zi

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată :DLC+DEC

(Activitate artistico-plastica)

TIPUL ACTIVITǍŢII: formare de priceperi si deprinderi

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

INVENTAR DE ACTIVITĂŢI:

►ACTIVITǍŢI DE DEZVOLTARE PERSONALǍ (ADP):

• Rutine: primirea copiilor, deprinderi de igienă personală, servirea mesei,

Întâlnirea de dimineaţǎ: Ce mi-a povestit un cocosel?

• Tranziţii: Jocuri –Gainusa cea motata

• ►ACTIVITǍŢI LIBER ALESE (ALA):

1.Joc de masa: -Puzzle cu pasari de curte

Arta:Mototolire si lipire-“Cocosul ciuguleste graunte”

Constructii:”Ferma de pasari-adaposturi”

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

2. Joc de miscare:Puisori veniti la mama!

►ACTIVITǍŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

Domeniul limba si comunicare: Povestirea educatoarei:

“Punguta cu doi bani”-deI. Creanga

Domeniul estetic -creativ (activitate artistico-plastica)

Pictura:- „Cocoselul pintenat” -stampilare

-dactilo-pictura

- tehnica picturii cu buretele

SCOPUL ACTIVITATII:

DLC-Formarea deprinderii de a asculta o poveste.

-Imbogatirea vocabularului activ al copiilor cu cuvinte noi din text.

DEC- Stimularea expresivitatii si creativitatii la prescolari; - Compunerea spatiului plastic in mod original si personal folosind tehnici invatate -Educarea vointei,a atentiei,a spiritului de ordine si a spiritului critic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE ŞI STRATEGII DIDACTICE

ACTIVITǍŢI DE DEZVOLTARE PERSONALǍ (ADP):

Întâlnirea de dimineaţǎ:

“Ce mi-a povestit un cocosel”

Obiective operaţionale:

▪ Sǎ utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;

▪ Sǎ identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp,

poziţia în succesiunea zilelor sǎptǎmânii)

▪ Sa comunice impresii si idei referitoare la tema propusa;

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia;

Mijloace şi materiale didactice: calendarul naturii,imagini,siluete pasari;

ACTIVITǍŢI LIBER ALESE (ALA):

▪Joc de masa: -Puzzle cu pasari de curte

Obiective operaţionale:

▪ să identifice materialele puse la dispoziţie;

▪ sa imbine piesele puzzle-ului pentru a reda imaginea pasarilor de curte;

▪ sa descrie imaginile gasite;

▪să manifeste spirit cooperant în activitatea de grup comunicând cu partenerii;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul;

Mijloace şi materiale didactice: -puzzle cu pasari

▪Constructii: Ferma de pasari-adaposturi

Obiective operaţionale:

▪să redea cu ajutorul pieselor LEGO , imaginea coteţelor;

▪să-şi asume responsabilităţi în cadrul grupului;

▪să relaţioneze cu partenerii de joc; ▪ să verbalizeze acţiunile întreprinse referitoare la aşezarea pieselor – deasupra, dedesubt, departe, aproape; ▪ să facă ordine la terminarea jocului.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul;

Mijloace şi materiale didactice:piese lego

▪Arta:”Cocosul ciuguleste graunte”-mototolire si lipire

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

Obiective operaţionale:

▪ sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie:hartie

creponata,lipici,silueta cocosului,farfuriute

▪sa rupa hartia creponata;

▪ sa mototoleasca hartia pana ce va lua forma unei graunte;

▪ sa lipeasca atat silueta cocosului cat si grauntele confectionate;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul;

Mijloace si materiale didactice:hartie creponata,lipici,silueta

cocosului,farfuriute

Joc distractiv: “Puisori,veniti la mama!”

Obiective operaţionale:

▪sa respecte regulile jocului;

▪sǎ recunosca graiul pasarilor;

▪sǎ-şi satisfacǎ nevoia de a se binedispune;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul;

Mijloace şi materiale didactice: ecusoane pui/gaina,recompense.

ACTIVITǍŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

►Domeniul limba si comunicare: Povestirea educatoarei:

”Punguta cu doi bani”-I.Creanga

Obiective operationale: ▪ să recunoască personajul principal al acţiunii poveştii; ▪ să reţină firul epic al poveştii; ▪ sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare,utilizand propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical,utilizand siluetele prezentate; ▪ să folosească în vorbirea curentă cuvintele noi din text; ▪ să înţeleagă mesajul transmis de autor prin această poveste;

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, povestirea, problematizarea,explozia stelara Mijloace şi materiale didactice: siluete,cartea cu povestea”Punguta cu doi bani”-de I.Creanga Forme de organizare:frontal, individual

►Domeniul estetic si creativ: „Cocoselul pintenat”-stampilare

-dactilo-pictura

-tehnica picturii cu buretele

Obiective operaţionale:

▪ să denumească corect materialele de lucru puse la dispoziţie;

▪ să urmărească cu atenţie explicaţiile educatoarei;

▪ să organizeze spaţiul plastic într-o lucrare echilibrată şi expresivă;

▪ să realizeze prin tehnica dactilopicturii, picturii cu buretele,stampilarii tema

propusă;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia;

Mijloace si materiale didactice:foi de desen imprimate cu imaginea

cocosului,acuarele,bureti,pahare pentru apă, stampile din cartof,modelul

educatoarei.

BIBLIOGRAFIE :

1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru învăţământul preşcolar,

Ed.DPH, Bucureşti, 2008;

2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactică din grădiniţa, DPH,

Bucureşti,2008;

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea

curriculumului în învăţământ preşcolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureşti, 2008;

4.Bojneag,Maria,Educatie plastica-Ghid metodic pentru invatamantul

prescolar,Petrosani,2007

5. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum

pentru învăţământul prşscolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucureşti, 2009;

***Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves,

***Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în maniera integrată a

activităţilor din grădinita, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;

ALA Copiii vor intra în sala de grupă şi vor descoperi atat la centrul tematic materiale noi,cum ar fi imagini cu pasari de curte,o carte mare confectionata ,cu imagini cu pasari domestice,carti,atlase,etc.,dar si materialele puse la dispoziţie pe centre,avand posibilitatea de a alege între sectoarele: Joc de masă,Arta,Constructii.

La sectorul „Constructii”,copiii vor construi din cuburi LEGO,adaposturi pentru pasarile de curte.

La sectorul „Artă” copiii vor avea de realizat graunte pentru pasari,rupand si mototolind hartia creponata pana ce aceasta va lua forma rotunda,dupa care le vor lipi alaturi de silueta unui cocos. La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii au sosit la gradiniţă şi au lucrat pe cele trei centre de interes, vor şi aşezaţi în semicerc.

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

ADP Întâlnirea de dimineaţă “ Ce mi-a povestit un cocosel ? “

Salutul Educatoarea va saluta copiii,spunand : “Dimineata a venit Toti copiii au sosit, In cerc sa ne adunam, Cu totii sa ne salutam!” „Bună dimineţa, puisori micuti!” Se va trece la efectuarea prezentei copiilor. Calendarul naturii:Dupa salutul de dimineata se va initia o discutie cu

copiii referitoare la ziua si luna in care ne aflam,in ce anotimp suntem si ce schimbari au loc in natura.Vor completa calendarul naturii.

Activitate de grup: Discutii pe baza imaginilor cu si despre pasari de curte. Noutea zilei:Educatoarea le face o destainuire copiilor ,cum ca de dimineata ,venind spre gradinita a gasit pe drum o punguta.S-a tot gandit ce poate fi cu ea si ce se poate gasi in ea ,drept pentru care a luat hotararea s-o desfaca impreuna cu ei sa vada ce se gaseste in ea. Impreuna vor descoperi ca in ea sunt doi banuti.”Oare a cui o fi punguta si cine o fi pierdut-o?” Tranzitia catre activitatile pe domenii experientiale :”Gainusa cea motata”

ADE DLC:Povestirea educatoarei:”Punguta cu doi bani”- I.Creanga

Copiii asezati in semicerc vor asculta povestea ,urmarind in acelasi timp si aparitia personajelor din poveste din cutia -

surpriza sub forma de siluete. La final ,feed-back-ul se va face prin intrebari adresate copiilor,folosindu-se

metoda exploziei stelare,iar copiii vor putea aseza silueta pe steluta cu intrebarea adecvata.

Dupa terminarea activitatii,copiii vor fi apreciati si li se va spune ca vor mai avea parte de lucruri noi aparute din cutia –surpriza. Tranzitie:Batem din aripi precum cocosul si cantam –cu-cu-ri-guuu!

DEC:”Cocosul”-pictura Copiii vor fi din nou surprinsi de surpriza din cutia aparuta la usa

lor,respectiv materialele pentru activitatea de pictura.Ei vor fi impartiti in trei grupe primind fiecare cate un ecuson corespunzator imaginii ce urmeaza sa o picteze.Vor fi asezati la masute.Le voi prezenta modelul realizat de mine

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

spunandu-le ca fiecare grupa va picta folosind o tehnia de lucru invatata.Vor intui materialele primite.Vor incalzi muschii fini ai mainii si vor realiza lucrarile.

La sfarsitul activitatii le vom expune la panoul din clasa dupa ce vom face aprecieri asupra modului cum s-a lucrat.

Tranzitie:Exercitii de miscare-“Facem ca rata,gasca,etc”

ALA Joc distractiv : „Puisori,veniti la mama!”

Pentru o buna organizare si desfasurare a jocului se va tine

cont de urmatoarele conditii: -aerisirea salii de grupa; -asezarea mobilierului si pregatirea spatiului necesar pentru

desfasurarea jocului; Le voi prezenta regulile jocului:Copiii primesc ecusoane cu pui si un copil primeste ecuson cu gaina. Ei sunt asezati in linie,iar in fata lor,la o distanta corespunzatoare stamama-closca,care pazeste cuiburile(pernutele). La comanda data de educatoare(o bataie din palme),puisorii merg la pascut dand din aripioare si piuind. Cand mama-closca striga”Puisori,veniti la mama!”,fiecare copil se aseaza intr-un cuib(pernuta). Se pune un cuib mai putin pentru a ramane un pui fara cuib. Cel care ramane fara cuib trece in fata si executa o porunca hazlie solicitata de un copil(ex.sa imite rata,gasca,cocosul,etc.).

Incheierea activitatii:Voi face aprecieri verbale asupra modului cum au colaborat si-i voi recompensa cu cate o medalie.

DESFASURAREA ACTIVITATII PE DOMENII EXPERIENTIALE(DLC+DEC)

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

1.MOMENT ORGANIZATORIC

Creez atmosfera necesara desfasurarii in bune conditii a activitatii: -aerisirea salii de grupa; -aranjarea scaunelelor in semicerc; -pregatirea materialului; -introducerea copiilor in sala de grupa ,ordonat,cerandu-le sa ia loc pe scaunele.

Copiii vor intra in liniste in sala de grupa si se vor aseza pe scaunele.

2.CAPTAREA ATENTIEI

Se realizeaza cadrul favorabil unui moment surpriza.Un pachet –surpriza apare in dreptul usii .Voi aduce pachetul-surpriza in fata copiilor,cerandu-le sa-l desfacem impreuna.In el vom descoperi o scrisoare de la Cocoselul Nazdravan si mai multe materiale.Voi da citire scrisorii.

Conversatia Surpriza

Frontala

3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Ii voi anunta pe copii ca azi le voi povesti o intamplare a unui cocosel nazdravan numita “Punguta cu doi bani”-de I. Creanga.Ei trebuie sa fie atenti,pentru ca dupa poveste vor raspunde la cateva intrebari iar apoi vor picta cocoselul prin mai multe tehnici invatate de ei pana acum.

Conversatia Explicatia

Frontala

4.DIRIJAREA INVATARII

Voi atentiona copiii sa fie atenti la povestea care urmeaza, pentru a retine prin cate peripetii a trecut cocosul nostru

Explicatia

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

,astfel putandu-l ajuta sa scape de vulpea cea vicleana care-i pusese gand rau. Voi expune continutul povestirii clar,corect si expresiv folosind gestica,mimica,inflexiuni ale vocii,iar expunerea va fi insotita de siluete corespunzatoare fiecarei secvente. 1.A fost odata un mos si o baba.Baba avea o gaina iar mosul un cocos. 2.Intr-o zi,facandu-i-se pofta mosului sa manance si el un ou,i-a cerut babei sa-i dea si lui macar unul. 3.Baba nu s-a induplecat,spunandu-i sa-si bata si el cocosul sa se oua. 4.Suparat,mosul se chiti cu bataia pe cocos,cerandu-i ori sa-i faca un ou ori sa plece. 5.Cocosul fugi de acasa,si cum mergea el asa abatut,vazu o punguta cu doi bani in ea. 6.Pe drum,intorcandu-se fericit la mos,cocosul se intalneste cu o caleasca c-un boier. 7.Acesta ii cere vizitiului sa prinda cocosul si sa-i ia punguta. 8.Ramas fara punguta,cocosul nu se da

Povestirea

Frontala

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

batut,tinandu-se dupa boier zi si noapte pentru a primi inapoi bunul sau. 9.Desi este aruncat in fantana,cuptor,cireada cu vite si visteria cu bani,cocosul nazdravan reuseste sa scape cu bine. 10.In cele din urma,vazand ca nu poate scapa cu nici un chip de acest cocos,boierul ii da punguta inapoi. 11.Ajuns acasa,cocosul il facu bogat pe mos ,spre invidia babei care privea uimita cum i se umple curtea mosului cu tot felul de bogatii.

5.FIXAREA CONTINUTULUI

Voi adresa intrebari care sa-i ajute pe copii sa evidentieze momentele povestirii.Intrebarile de sprijin vor fi adresate folosind metoda”Explozia stelara”. UNDE? CE? CAND? UNDE? CUM? -Cum s-a numit povestea noastra? -Ce a gasit cocosul? -Cine i-a luat punguta cocosului? -Unde a fost aruncat cocosul?

Conversatia Explozia stelara

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

-Cand -De ce a fost invidioasa baba? Pe covor este asezata o steluta mare ,iar in jurul ei cinci stelute mai mici,pe fiecare dintre ele gasindu-se cate o intrebare.

Pe masura ce copiii raspund la intrebare,vor aseza pe steluta silueta corespunzatoare raspunsului. Voi aminti copiilor ca dupa acest moment ei trebuie sa picteze cocosul nazdravan din povestea ascultata dar mai intai se vor incolona cate unul batand din aripi si cantand precum personajul nostru –cocosul.

Conversatia

6.OBTINEREA PERFORMANTEI SI REALIZAREA FEEDBACK-ULUI

Copiii vor picta cocosul ,folosind tehnici de pictura deja cunoscute de ei(tehnica picturii cu buretele,tehnica stampilei de cartof,dactilopictura) Vor intui materialele de pe masute:fise imprimate ,coli colorate,acuarele,apa,bureti,stampile din cartof,pensule,servetele. Voi imparti copiii in trei grupuri,fiecare dintre ele urmand a efectua lucrarea printr-o tehnica de lucru diferita. Voi prezenta modelul

Conversatia

Conversatia

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

educatoarei fiecarui grup,analizandu-l impreuna cu copiii,respectiv un grup va realiza pictura folosind tehnica picturii cu buretele,alt grup va realiza pictura folosind ca tehnica de lucru dactilopictura,iar cel de-al treilea grup va realiza pictura folosind tehnica stampilei din cartof. Voi explica si demonstra,reamintindu-le copiilor modul in care se realizeaza pictura propusa. Voi executa cu copiii cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii: -inchidem si deschidem pumnii; -departam si apropiem degetele; -ploaia-atingerea mesei cu varful degetelor imitand caderea stropilor de ploaie(ploua incet,ploua tare,tuna); -iese soarele,batem palmele,ne inveselim,dupa care le urez :Spor la lucru! Voi da semnalul inceperii lucrului. Voi asigura un fond muzical adecvat. Voi da indicatii individuale si colective daca este cazul. Voi corecta pozitia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

7.EVALUAREA PERFORMANTEI A RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

Copiii se vor ridica de la masute si vor merge la fiecare grup sa vada ce au lucrat colegii,in final lucrarile vor fi expuse pe un panou.Vom alege cele mai reusite lucrari si le vom analiza. Criteriile de analiza vor fi: -respectarea temei; -acuratetea; -respectarea tehnicilor; -culorile folosite;

Evaluare

8.INCHEIEREA ACTIVITATII

Voi face aprecieri generale asupra modului in care au participat la activitate,iar in final voi oferi recompense copiilor din partea cocosului nazdravan ,pentru ca l-au salvat ,dovedindu-i vulpii ca este cunoscut si indragit de copii.

Conversatia Evaluare verbala

copiilor la masa. Ii voi anunta sa se pregateasca de final cu cateva minute inainte de final.

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii

DRAGI COPII, Eu sunt Cocosul Nazdravan.Poate ati mai auzit de mine,daca nu,am sa va spun eu prin cate intamplari am trecut si inca mai trec.Acum sunt intr-o mare incurcatura...Ma urmareste vulpea cea vicleana,stiti voi –cea din povestea “Ursul pacalit de vulpe” sa ma inhate. Imi va cruta viata,adica ma va lasa sa traiesc numai daca ii dovedesc ca voi-copiii-ma iubiti si stiti cate ceva despre mine. Va pregatisem in punguta mea niste materiale,sa vi le aduc,dar dis-de dimineata,alergand catre gradinita,le-am pierdut.Acum ,ce ma fac? In acest pachet,v-am trimis alte surprise,si daca voi veti fi atenti la d-na educatoare si veti trece prin aceste probe cu bine….ma veti scapa de vulpea cea rea. Asa ii voi dovedi ca sunt cunoscut de voi. Ma veti ajuta? Va rog.....! Am mare nevoie de voi! Cu drag, al vostru Cocosel Nazdravan

Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim-timy.ro · La sectorul „Joc de masă”, vor avea ca sarcină reconstituirea unor imagini cu pasari de curte-puzzle. După ce toţi copiii