Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

  • View
    145

  • Download
    5

Embed Size (px)

DESCRIPTION

n

Text of Proiect de Activitate Integrata o Lume Fermecata

  • Proiect de activitate integrat

    ,,O lume fermecat

    Unitatea de nvmnt: Grdinia P.P. Nr. 4 Caransebe

    Prof. nv.precolar: Socineanu Maria

    Grupa: Mare ,,Voiniceii istei

    Tema anual: ,,Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?

    Tema proiectului: ,,n lumea magic a povetilor

    Subtema: ,,A fost odat ca niciodat...

    Forma de realizare: Activitate integrat ADP + ALA1 + ADE (DLC, DOS, DEC)

    Tipul de activitate: Mixt

    Mijloc de realizare: Joc didactic, aplicaie, nvare joc muzical, repetare cntec

    Durata: o zi

    SCOP:

    - Consolidarea cunotinelor copiilor cu privire la personajele i povetile nvate, dezvoltarea creativitii/ expre-

    sivitii verbale, a fluenei i originalitii n vorbire i gndire prin redarea unor coninuturi reprezentative din

    cadrul acestora, consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.

  • ACTIVITI DE NVARE:

    I. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):

    - ntlnirea de diminea: ,,Povestea preferat

    II. JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE (ALA1):

    - tiin: Voiniceii istei n lumea povetilor fi de lucru interdisciplinar;

    - Art: ,,Ne pregtim de carnaval decorare mti ale personajelor din poveti;

    - Joc de mas: ,,Ne jucm cu povetile sortare jetoane.

    III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE):

    - ,,n lumea povetilor joc didactic (DLC);

    - ,,Prini i prinese confecie (DOS);

    - ,,Ursul pclit de vulpe - nvare joc muzical, repetare cntec (DEC).

    OBIECTIVE URMRITE:

    ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES:

    tiin: Voiniceii istei n lumea povetilor fi de lucru interdisciplinar;

    Obiective operaionale:

    - S deseneze un cercule rou lng cel mai viclean personaj;

    - S scrie n caset numrul piticilor care lipsesc din imagine;

    - S ncercuiasc personajul care a nghiit foarte mult ap;

    - S deseneze obiectul pierdut de Cenureasa.

    Materiale: fie de lucru, creioane negre, creioane colorate.

  • Art: ,,Ne pregtim de carnaval decorare mti ale personajelor din poveti;

    Obiective operaionale:

    - S coloreze mtile;

    - S decoreze mtile personajelor din poveti;

    - S utilizeze corect instrumentele de lucru.

    Materiale: mti din carton, creioane colorate, carioci.

    Joc de mas: ,,Ne jucm cu povetile sortare jetoane.

    Obiective operaionale:

    - S sorteze jetoanele cu personaje dup povestea din care fac parte;

    - S denumeasc povestea reprezentat pe jetoane.

    Materiale: jetoane cu personaje i scene din poveti, coulee.

    DOMENIUL LIMB I COMUNICARE (DLC):

    Categoria de activitate: Educarea limbajului

    Subiectul activitii: ,,n lumea povetilor

    Tipul activitii: Consolidare de cunotine

    Mijloc de realizare: Joc didactic

    Obiective de referin:

    R1: S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de

    auditor;

    R2: S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei, activitii personale i/sau a relaiilor cu ceilali i

    simultan s utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical.

    Obiective operaionale:

    O1 s rspund corect la ghicitorile despre poveti;

    O2 s ordoneze imaginile conform desfurrii evenimentelor din poveste;

    O3 s aeze personajele pe plana corespunztoare povetii;

    O4 s denumeasc personajul dup replica auzit;

  • O5 s corecteze afirmaiile incorecte despre poveti;

    O6 s realizeze un diamant, rspunznd corect la ntrebri.

    SARCINA DIDACTIC: Recunoaterea i denumirea povetii, ordonarea imaginilor din poveti, plasarea personajelor

    pe planele corespunztoare povetilor, recunoaterea unor replici din poveti, corectarea unor afirmaii referitoare la

    poveti cunoscute.

    REGULILE JOCULUI: Copiii mprii n dou echipe vor trebui s parcurg mai multe probe. Probele vor consta n

    rezolvarea unor ghicitori despre poveti, ordonarea corect a unor imagini din poveti, aezarea personajelor pe plana

    povetii din care aparin, recunoaterea unor replici ale unor personaje din poveti, corectarea afirmaiilor greite

    referitoare la poveti. Pentru fiecare rspuns corect, echipa primete o bulinu zmbitoare. Pentru fiecare rspuns greit,

    echipa primete o porunc hazlie de la echipa advers.

    ELEMENTE DE JOC: surpriza, nchiderea i deschiderea ochilor, aplauze, manipularea materialelor, utilizarea

    bulinelor zmbitoare.

    DOMENIUL OM I SOCIETATE (DOS):

    Categoria de activitate: Activitate practic

    Subiectul activitii: ,,Prini i prinese

    Tipul activitii: Formare de priceperi i deprinderi

    Mijloc de realizare: Confecie (lipire)

    Obiective de referin:

    R1 s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice;

    R2 s efectueze operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice.

    Obiective operaionale:

    O7 s denumeasc materialul de lucru;

    O8 s utilizeze corect materialele puse la dispoziie pentru realizarea lucrrii practice;

    O9 s aplice prin lipire elementele lucrrii practice;

  • O10 s asambleze corect elementele;

    O11 s respecte ordinea etapelor de lucru n vederea realizrii temei;

    O12 s aprecieze corect lucrrile realizate;

    O13 s adopte o poziie corporal corect n timpul desfurrii lucrrii.

    DOMENIUL ESTETIC I CREATIV (DEC):

    Categoria de activitate: Educaie muzical

    Subiectul activitii: ,,Ursul pclit de vulpe predare; ,,Scufia Roie repetare

    Tipul activitii: Mixt

    Mijloc de realizare: predare joc muzical, repetare cntec

    Obiective de referin:

    R1 s intoneze cntece pentru copii;

    R2 s asocieze micrile sugerate de textul cntecului cu ritmul acestuia.

    Obiective operaionale:

    O14 s intoneze exerciii de nclzire a vocii;

    O15 s intoneze, dup auz, fragmente melodice din jocul muzical ,,Ursul pclit de vulpe cu silaba ,,la;

    O16 s intoneze jocul muzical,,Ursul pclit de vulpe;

    O17 s respecte linia melodic a jocului muzical;

    O18 s asocieze micrile cu ritmul jocului muzical;

    O19 s intoneze cntecul ,,Scufia Roie.

    STRATEGII DIDACTICE:

    Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, exerciiul, munca independent, ntrecerea, turul

    galeriei, diamantul.

    Mijloace de nvmnt: ecusoane, mti din carton, jetoane cu poveti, fie de lucru, creioane negre, creioane colorate,

    carioci, panou, flip-chart, plane cu poveti, ghicitori, siluete ale personajelor din poveti, plane tematice, buline

  • zmbitoare, jetoane cu personaje i simboluri din ,,Scufia Roie, crticele cu poveti de colorat (stimulente), coulee,

    scrisoare, calendarul naturii, jetoane, hrtie colorat (prile componente ale corpului prini i prinese), lipici, role de

    carton, recompense bomboane, ghicitori, cutie de carton.

    Forma de realizare: frontal, individual, pe grupe.

    Rutine:

    -Sosirea copiilor, ntlnirea de diminea, plecarea copiilor.

    -Deprinderi de autonomie i igienice, splatul, servirea mesei.

    -Exersarea deprinderii de lucru n echip.

    Tranziii:

    - ,,Mergem ca piticii - joc de micare realizat la trecerea de la ntlnirea de diminea activitile desfurate la

    centrele de interes;

    - ,,Scufia Roie joc cu text i cnt realizat la trecerea dintre de la activitile pe centre de interes la activitatea de

    educare a limbajului;

    - ,,Noi suntem piticii cntec intonat la trecerea de la activitatea de educare a limbajului la activitatea practic;

    - ,,Scufia Roie joc de micare realizat la trecerea de la activitatea practic la activitatea muzical.

    Bibliografie:

    - Curriculum pentru nvmnt preprimar (3-6/7 ani) 2008;

    - Cuco C., Pedagogie, Editura Polirom, Iai, 1996;

    - Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., Metode interactive de grup-Ghid metodic, Editura Arves, 2002;

    - Preda V., Dumitrana M., Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii, Editura V&I Integral,

    Bucuresti, 2000;

    - Revista nvmntul Precolar , Nr. , Numr tematic proiectare integrat, Bucureti, 2009.

  • Scenariul zilei:

    La sosirea n sala de grup, copiii scot din cutiua fermecat cte un jeton cu un personaj din poveti (pitic sau

    purcelu) pe care le vom pune n piept.

    Activitatea debuteaz cu salutul de diminea, care se realizeaz prin tehnica comunicrii rotative. Copiii stau pe

    scunele n semicerc. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei, fiecare salutndu-i colegul

    din partea dreapt, adresndu-i drept apelativ numele personajului din piept, de pe ecuson: ,,Bun dimineaa,

    purceluule! etc.

    Atenia copiilor se indreapt spre Calendarul naturii. Sunt adresate urmtoarele ntrebri:

    n ce zi a sptmnii suntem ?

    Cum este vremea astzi? (dupa obinerea raspunsului se aeaz jetonul care indic vremea din ziua respectiv)

    Prezena. O feti i un biat vor enumera copiii abseni. Vom stabili numrul fetelor i bieilor de prezeni n

    sala de grup.

    ntlnirea de diminea - n cadrul acesteia fiecare copil i va expune prerea cu privire la povestea preferat.

    Noutile zilei: n sala de grup vom primi o scrisoare de la Zna cea Bun.n aceast scrisoare, ea ne spune c

    pentru c tie c toi copiii iubesc foarte mult povetile, a facut o vraj i a lsat n clasa noastr diverse materiale despre

    poveti cu care noi s ne jucm, dar i surprize.

    Educatoarea menioneaz tema activitii, mijlocul de realizare i obiectivele urmrite, ntr-un limbaj accesibil

    vrstei precolare.

    Tranziia ctre activitile desfurate la centrele de interes se va reali