28
1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o zi data: 28.02.2014 nivelul I grupa mica Albinute propunator: prof. Murgoci Simona TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Evaluare formativa SUBTEMA: Ce stiu despre animalele din jurul meu! TEMA ZILEI: „ Copiii iubesc animalele!FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată de o zi NIVELUL INTEGRARII: IN RETEA ADP+ALA+ADE FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual TIPUL ACTIVITĂŢ II: evaluare DURATA: 1 zi LOCUL DE DESFĂŞ URARE: Sala de grupa SCOPUL ACTIVITĂŢ II : Verificarea evolutiei reprezentarilor individuale cu privire la aspecte si caracteristici ale animalelor domestice/salbatice prin efectuarea operatiilor: de triere, sortare, recunoastere, identificare, verbalizare Verificarea evolutiei deprinderilor de manualitate individuale prin tehnica „imbinare prin lipire/ mototolire” a expresivitatii limbajului oral; activizarea vocabularului prin text suport si imagine, muzica si sport Educarea spiritului de cooperare, de ordine ş i disciplină .

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

  • Upload
    vanthu

  • View
    485

  • Download
    5

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

1

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o zi data: 28.02.2014

nivelul I grupa mica Albinute

propunator: prof. Murgoci Simona

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Evaluare formativa

SUBTEMA: Ce stiu despre animalele din jurul meu!

TEMA ZILEI: „ Copiii iubesc animalele!”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată de o zi

NIVELUL INTEGRARII: IN RETEA ADP+ALA+ADE

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual

TIPUL ACTIVITĂŢ II: evaluare

DURATA: 1 zi

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de grupa

SCOPUL ACTIVITĂŢ II :

Verificarea evolutiei reprezentarilor individuale cu privire la aspecte si caracteristici ale animalelor

domestice/salbatice prin efectuarea operatiilor: de triere, sortare, recunoastere, identificare, verbalizare

Verificarea evolutiei deprinderilor de manualitate individuale prin tehnica „imbinare prin lipire/

mototolire” a expresivitatii limbajului oral; activizarea vocabularului prin text suport si imagine, muzica si

sport

Educarea spiritului de cooperare, de ordine ş i disciplină .

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

2

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

ACTIVITATI DE INVATARE

nivelul integrarii „in retea”

I. ADP :

II. ALA I:

III. ADE:

IV. ALA II:

ID: „Copiii iubesc

animalele!”

R: „ Intamplari hazlii

despre animale”

deprinderea de a povesti

intamplari traite/imaginate

despre animale

T: auditie „ Cantece despre

animale ”

Stiinta: „ In ograda

ciobanului”

biblioteca: „ Personajul din

poveste in padure

traieste?”

DOS

Lipire, mototolire

„Oita”

joc muzical: „In casuta din

padure”

INVENTAR DE PROBLEME Ce stiu copiii despre tema zilei? Ce nu stiu copiii despre tema zilei si vor sa afle? Ce au invatat copiii in cadrul programului

zilnic?

noţ iuni si concepte

minimale despre animale

domestice si salbatice:

alcatuire, mediu de viata,

rol/ foloase aduse omului

- cum pot utiliza cunostintele, informatiile

despre animale in situatii de joc si in viata

de zi cu zi

-importanta cooperarii, comunicarii cu

ceilalti prin participare/organizare/implicare

-curiozită ţ i despre jocuri si activitatile

propuse: modalitati de ingrijire si protejare a

animalelor, rolul fiintelor in viata omului,

- utilizarea cunostintelor despre

animale in contexte noi de joc:

a)sa sorteze siluetele animalelor si sa le

integreze in contextul de padure/ sau

ograda ciobanului,

b) sa verbalizeze, sa imbine, sa

coopereze cu ceilalti copii in

recunoasterea personajului din poveste

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

3

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

aspecte din comportamentul animalelor,

actiuni ale omului si consecintele acestora

asupra animalelor

- etapele imbinarii prin lipire/

mototolire a unei oite

- curiozită ţ i despre jocuri si

activitatile propuse

SCENARIUL ZILEI

I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA -ADP:

Intalnirea de dimineata -ID: „ Copiii iubesc animalele”

Rutine -R: „Intamplari hazlii despre animale!” deprinderea de a povesti intamplari

traite si imaginate despre animale

Tranzitie -T: „Cantece despre animale” auditie

durata: 20 min

obiective operationale:

-sa salute colegii grupei

-sa formuleze propozitii simple despre intamplari hazlii legate de animale

-sa manipuleze corect materialele specifice calendarului naturii dupa indrumari verbale

-sa execute miscari si actiuni sugerate de text/linie melodica participand la jocul de grup

metode si procedee: conversatia, exercitiul, invatarea prin descoperire, jocul

material didactic: jetoanele de la calendarul naturii,siluete -Ursuletul Simo, siluete: catel, pisica, broscuta

testoasa, etc

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

4

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

II. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE- ALA I:

TEMA ACTIVITATII: „Copiii iubesc animalele”

FORMA DE REALIZARE: jocuri in centre de interes

- Stiinta: „ In ograda ciobanului”

- Biblioteca: „ Personajul din poveste in padure traieste?”

TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, subgrupe, individual

DURATA: 20 min

1. stiinta: „In ograda ciobanului”

obiective operationale:

- sa identifice/denumeasca animalele domestice din ograda ciobanului grupandu-le dupa criteriul „hrana”

- sa lipeasca animalul domestic in contextul „in ograda ciobanului”

- sa coopereze cu colegii de echipa in finalizarea sarcinii de joc

2. biblioteca: „Personajul din poveste in padure traieste?”

obiective operationale:

- sa recunoasca personajul animal / povestea

- sa povesteasca fragmentul preferat

- sa lipeasca animalul in contextul padure

metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, invatarea prin

descoperire, jocul

material didactic: siluete cu animale domestice: cal, vaca, oaie, oisica, porc, caine,

siluete personaje din poveste : soricei, stiuca, broasca, lup, vulpe, urs, arici, veverita, peste, 2 plase A1 cu

padure si ograda, silueta cioban, lipici

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

5

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

III. ACTIVITĂŢ I PE DOMENII EXPERIENŢ IALE –ADE:

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Om si societate

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practica

TEMA ACTIVITATII: „Oita”

FORMA DE REALIZARE: mototolire, lipire

TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

DURATA: 15 min

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa mototoleasca hartie pentru a obtine blana oitei

O2- sa imbine prin lipire partile componente ale oitei: cap, urechi, corp, picioare

O3- sa deseneze ochii, gura oitei cu marker rosu/negru

O4- sa lipeasca bucati de hartie mototolita pe suprafata data : cap, corp

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul

MATERIAL DIDACTIC: demonstrativ: etapele de imbinare, silueta cu oita, silueta cu cioban

distributiv: 11 / 11 cercuri mari/mici carton roz, 11x2 urechi carton roz, 11x4 dreptunghiuri mici (picioare),

dreptunghiuri hartie creponata/servetele albe, pasta de lipit

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

6

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

IV. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE- ALA II:

TEMA ACTIVITATII: „ In casuta din padure ”

FORMA DE REALIZARE: joc de muzical

TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, subgrupe, individual

DURATA: 15 min

Obiective operationale:

Domeniul

experienţ ial

Comportamente

mă surabile/ obiective

operaţ ionale

Itemi de evaluare-

punctaj

Tip de

probă

Material

didactic

Mijloc de

realizare/

tema

activită ţ ii

Comportament

CA CD CNS

Om ş i

societate

Activitate

practică /

Educaţ ie

pentru

societate

Nivelul I

3-4 ani

1 activită ţ i/ 1

să pt.

-sa mototoleasca hartie

pentru a obtine blana oitei

- sa imbine prin lipire

partile componente ale

oitei

-sa deseneze cu marker

ochii, gura

- să finalizeze tema

lucrand curat si ingrijit,

respectand poziţ ia corecta

a corpului fată de suportul

de lucru pentru o bună

coordonare oculo-motorie;

-mototoleaste hartie

pentru a obtine blana

oitei 1p

- imbina prin lipire

partile componente ale

oitei 2p

- deseneaza cu marker

ochii, gura 1p

- să finalizeze tema

lucrand curat si ingrijit,

respectand poziţ ia

corecta a corpului fată

de suportul de lucru

pentru o bună

coordonare oculo-

motorie; 1p

- probă

practică

Hartie

creponata

Suport

carton

colorat in

forma de

oita

“ oita”

mototolire,

lipire

Evaluat la data:

......................

CA

comportament

atins 5p

CD

comportament în

dezvoltare4p

CNS

coportament

necesită sprijin

3p

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

7

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

-sa execute structuri ritmico-melodice dupa modelul educatoarei, sugerate de text

-sa mimeze miscarile sugerate de text, ritm, linie melodica

-sa interpreteze corect si expresiv cantecul participand cu interes la joc in cadrul grupului

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul

MATERIAL DIDACTIC: 2 coifuri de pitici, coifuri: pupaza, broasca, soricel

SARCINA DIDACTICA:.

-executa structuri ritmico-melodice dupa modelul educatoarei, sugerate de text

-mimeaza miscarile sugerate de text, ritm, linie melodica

-interpreteaza corect si expresiv cantecul participand cu interes la joc in cadrul grupului

REGULILE JOCULUI: Ne impartim in doua echipe: rosu/ albastru :

- echipa rosu imita cele cinci personaje, echipa albastru canta

- echipa albastru imita cele cinci personaje, echipa rosu canta

- castiga echipa care a dansat si cantat cel mai corect

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, întrecerea, manuirea materialului, aplauze, recompense, aplauze

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

- Curriculum pentru învă ţ ă mântul preş colar, Ed. Didactica Publishing House, Bucureş ti 2009

- Aplicaţ ii ale noului Curriculum pentru învă ţ ă mântul preş colar, Ghid pentru cadrele didactice, vol. II,

III, Ed. Didactica Publishing House, Bucureş ti 2011

- E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activită ţ i bazate pe inteligenţ e multiple”.

- Scrisoarea metodica sept 2014

- Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

8

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

- Mijloace de evidenţ iere a creativită ţ ii didactice în predarea integrată a cunoş tinţ elor din perspectiva

noului curriculum-suport curs CREDIS 2010

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

9

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

SCENARIUL DIDACTIC I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA -ADP:

Intalnirea de dimineata -ID: „Copiii iubesc animalele!”

Evenimentul

didactic

Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii

didactice

Metode ş i

procedee/

Evaluare

Instrumente si

indicatori

Moment

organizatoric

Se creează condiţ ii optime pentru desfă ş urarea

activitatilor propuse:

Copiii au acces vizual, actional practic la ceea ce urmează

să li se prezinte: spre coltul tematic, centre de interes,.

Copiii intra în sala de grupă pe un fond muzical..”Cantece

despre animale” Se aş eza pe scaunele, în formă de cerc/

semicerc

Materialele pentru biblioteca si stiinta sunt asezate pe

masute in centrele de interes sub forma de surpriza. Asigur

un spatiu mare liber pentru tranzitie.

Materialele pentru activitatea practica sunt in tavite si

plansele cu etapele de lucru iar coifurile pentru jocul

muzical vor fi aduse ca surpriza

Captarea

atentiei

Le voi spune copiilor că azi ne vom petrece o zi deosebita

împreună si vom spune cum iubesc copiii animalele.

Copiii vor audia cantecul meu „ Cu animalele fii bun”.

Explicatia

Conversatia

euristica

Copiii ascultă ş i

manifestă interes

faţ ă de tema

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

10

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

„Iese mata pe portita

Nu o trage de codita.

Sa se joace cutu-i gata

Nu cumva sa-arunci cu piatra.

Mielul vesel zburda-n vale

Nu-i sta piedica in cale.”

Iata ce am vrut sa-ti spun

Cu animalele fii bun!

Daca tu le chinuiesti,

Ele plang de rau ce esti”

„Voi iubiti animalele?”

Le spun subiectul zilei „Copiii iubesc animalele”. Am adus

surprizele de care am avea nevoie sa ne bucuram si noi de

aceasta zi ca toti ceilalti copii care iubesc animalutele.

Prezint surprizele zilei „Ursuletul Simo cu 3 plicuri”

propusă .

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Tema si subtema saptamanii si tema activită ţ ii pentru

întreaga zi este anunţ ată la intalnirea de dimineata „ Ce

stim despre animalele din jurul meu?”

In aceasta zi speciala, ultima zi de iarna numita „Copiii

iubesc animalele” ne vom lua ramas bun de la proiectul

nostru legat de animalute si ne vom juca astfel:

Ne salutam, povestim simple intamplari hazlii, amuzante

despre animale, asezam jetoanele si ursuletul pe ziua de

vineri- 28 februarie 2014, ascultam si recunoastem un

Conversatia

Copiii ascultă cu

atenţ ie

manifestând

interes

evenimentului

relatat.

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

11

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

cantec despre animale.

Ne vom imparti in doua echipe echipa rosu/echipa albastru

si ne vom juca „In ograda ciobanului” si „Personajul din

poveste in padure traieste”, apoi vom ajuta ciobanul sa si

adune turma de oite pentru a pleca la munte la sfarsit de

primavara.

TEMA ZILEI:

ID: „Copiii iubesc animalele!”

R: „ Intamplari hazlii despre animale” deprinderea de a

povesti intamplari traite/imaginate despre animale

T: auditie „ Cantece despre animale ”

Reactualizarea

cunostintelor

Le prezint sarcinile pe care le vor realiza sugerand pe scurt:

cum sa comunice corect cu colegii, cum folosesc/impart

jucariile impreuna, cum isi aleg jocul preferat din cele

propuse, cum canta/danseaza copiii impreuna la gradinita

Explicatia

Conversatia

Copiii ascultă cu

atenţ ie

manifestând

interes

evenimentului

relatat.

Dirijarea

invatarii/

prezentarea

noului continut

I. Intalnirea de dimineata -ID: „Copiii iubesc

animalele!”

1.Salutul

2.Completarea prezenţ ei

Copiii sunt asezati in semicerc in zona centrului tematic

tabla este sub forma unei case in contextul anotimpului

iarna. „Oare ce surpriza ne-a pregatit Ursuletul Simo?” „ Ce

are in plic ?”

Eu am scos pisica, catel, broasca testoasa

Conversatia,

Demonstratia

Exercitiul

Invatarea prin

descoperire

Jocul

Copiii ascultă cu

atenţ ie

manifestând

interes

evenimentului

relatat.

Copiii ascultă cu

atenţ ie

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

12

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Completez prezenta in catalog .

3.Calendarul naturii

„Ursuletul Simo”-imbracat specific anotimpului

iarna este asezat in „panoul saptamanii” pe ziua de vineri

(albastru). Identificam/asezam jetoanele conform datei de

28.02.2014 in calendarul naturi. Specific copiilor ca suntem

in ultina zi din anotimpului iarna, ultima zi din luna

februarie. Asez impreuna cu copiii jetoanele corecte in

calendar si in panoul saptamanii. Identificam ce activitate

importanta avem azi din program (orar). Repetam zilele

saptamanii.

4. Activitatea de grup

Prin intrebari euristice conversam despre intamplari hazlii

despre: catel, pisica, broscuta testoasa. Copiii care doresc

vor raspunde

-Ce animalute aveti acasa?

- Cum se numeste?

-Cine il ingrijeste?

-Ne poti spune o peripetii, intamplare hazlie despre prietenul

tau...(catel, pisica, broscuta)”

Conversatia,

Demonstratia

Exercitiul

Invatarea prin

descoperire

Jocul

explicaţ iile

educatoarei.

Copiii recunosc

imaginile,

manipuleaza

materialul.,

verbalizeaza si

actioneaza dupa

indrumari verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Obtinerea

performantelor

si asigurarea

feedback-ului

Criterii de evaluare:

-participare activa la conversatie

-verbalizare a actiunilor

-implicare prin manipularea materialelor

5..Evenimentul zilei

Copiii vor privi materialele pentru ALA cele doua plase

Evaluare

Conversatia,

Explicatia

Evaluare orala

Aprecieri verbale

Copiii se gândesc

ş i oferă

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

13

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

context padure pentru biblioteca, si context ograda pentru

stiinta care au fost descoperite iar pe masa sunt 2 plicuri cu

siluete.

6. Tranzitie

- Audiem cantecelul la cererea copiilor „ Un motan cat

un pisoi”, ”Glasul animalelor” sau „ vulpe tu mi-ai

furat gasca”. Copiii vor recunoaste cantecelul.

Impart bulinute rosu si albastru pentru a recompesa efortul

lor dar si cu scopul de a forma echipele de joc pentru ALA.

Copiii isi vor alege culoarea preferata. vom iesi din sala de

grupa in ritmul muzicii

Invatarea prin

descoperire

Jocul

soluţ iile

intrebarilor puse

de educatoare/

copiii.

Copiii cântă ş i

execută

miş că rile cerute

de textul

cântecului.

Incheierea

activitatii

Se fac aprecieri atât colective cât ş i individuale asupra

modului în care copiii au participat la activitatile din

această zi. Copiii vor primi recompense bulinute rosu-

albastru. Cu aceste simboluri vom denumi echipele jocurilor

de azi

Astfel fac trecerea la urmatoarea categorie de activitate.

Conversatia

Aprecieri verbale

II. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE- ALA I:

TEMA ACTIVITATII: „Copiii iubesc animalele”

1.stiinta: : „ In ograda ciobanului” 2.biblioteca: „ Personajul din poveste in padure traieste?”

Evenimentul

didactic

Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii

didactice

Metode ş i

procedee/

Evaluare

Instrumente si

indicatori

Moment

organizatoric

Se creează condiţ ii optime pentru desfă ş urarea

activitatilor propuse:

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

14

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Materialele vor fi identificate de copii in centrele de

interes sub forma de surpriza in cele doua plicuri. Asigur

un spatiu mare liber pentru tranzitie.

Copiii au acces vizual, actional practic la ceea ce

urmează să li se prezinte: spre coltul tematic, centre de

interes.

Copiii intra în sala de grupă . Se aş eza pe scaune, în

formă de cerc/ semicerc

Masutele sunt asezate in dreptul celor doua planse

„padure” si „ograda”. Pe masute aduc cele doua plicuri

cu siluete

Captarea

atentiei

Materialele sunt intuite de copii. Desfac plicurile si scot

siluetele.

Explicatia

Conversatia

euristica

Copiii ascultă ş i

manifestă interes

faţ ă de tema

propusă .

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Le prezint pe rand copiilor sarcinile celor doua jocuri

si subiectele propuse (prezint tema, sarcinile/itemii).

Cei 11 copii sunt intrebati/ indrumati unde vor sa se

joace. Se vor forma echipele: rosu si albastru in

conformitate cu solicitarile lor.

Transform obiective in sarcini de lucru:

1. stiinta: „In ograda ciobanului”

Sarcini de lucru:

- identifica/denumeste animalele domestice din

ograda ciobanului grupandu-le dupa criteriul „hrana”

- lipeste animalul domestic in contextul „in ograda

Conversatia,

explicatia

Copiii ascultă cu

atenţ ie

manifestând interes

evenimentului

relatat.

Copiii observă

identifica

materialele puse la

dispoziţ ie la

fiecare centru ş i

felul în care acestea

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

15

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

ciobanului”

- coopereaza cu colegii de echipa in finalizarea

sarcinii de joc

2. biblioteca: „Personajul din poveste in padure

traieste?”

Sarcini de lucru:

- recunoaste personajul animal / povestea

- povesteste fragmentul preferat

- lipeaste animalul in contextul padure

trebuie să fie

folosite.

Reactualizarea

cunostintelor

Vor intui/denumi actiunile ce vor fi realizate cu aceste

materiale/jucarii. Solicit copiii sa exemplifice cum

trebuie sa se joace impreuna: sa imparta, sa nu-l

deranjeze celalalt grup, sa nu-si schimbe rolul, sa nu

creeze situatii conflictuale.

Explicatia

Conversatia

Copiii ascultă cu

atenţ ie

manifestând interes

evenimentului

relatat.

Copiii recunosc

manipuleaza

materialele.,

verbalizeaza si

actioneaza dupa

indrumari verbal

Dirijarea

invatarii/

prezentarea

noului continut

Intervin din interior, preluand rolul in functie de

situatia creata la inceput.

Pe parcurs intervin din exterior sugerand solutii

prolemelor/situatiilor create

Conversatia,

Demonstratia

Exercitiul

Invatarea prin

Copiii ascultă cu

atenţ ie

explicaţ iile

educatoarei.

Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

16

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

stiinta: „In ograda ciobanului”

Copiii sorteaza siluetele, le denumesc, le grupeaza dupa

criteriul hrana (ierbivore, carnivore, omnivore),

recompensa este sa le lipeasca in contextul dat de

ograda.

2. biblioteca: „Personajul din poveste in padure

traieste

Copiii vor selecta personajul, il denumesc, spun titlul

povestii si alcatuiesc propozitii/ povestesc un

fragment preferat. Lipesc animalul in contextul

padurii.

Le propun momentele jocurilor pe sectoare si le sugerez

dialoguri simple posibile. Imi asum apoi rol secundar.

Momente si situatii de joc: selectarea siluetelor,

incercuirea lor, confectionarea/ finalizarea tablourilor.

Ciobanasul le multumeste pentru ajutorul dat in

gospodaria lui si pentru grija cu care au asezat animalele

salbatice cat mai departe de ograda lui.

descoperire

Jocul

Copiii recunosc

manipuleaza

materialele.,

verbalizeaza si

actioneaza dupa

indrumari verbale

Aprecieri verbale

Obtinerea

performantelor

si asigurarea

feedback-ului

Criterii de evaluare:

- Respectarea tehnicilor de lucru

- Creativitate si originalitate

- Colaborarea cu ceilalti copii

- Finalizarea temei

Evaluare

Conversatia,

Explicatia

Turul galeriei

Aprecieri verbale

Autoevaluare

Page 17: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

17

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Incurajez sa-si expuna propriile pareri despre joc, despre

colegii de joc, despre cum s-au simtit, ce au realizat

jucandu-se impreuna. Facem un tur al galeriei pentru a

le admira si sa putem intui actiunile din activitatea

practica din urmatoarea etapa a zilei. „Ciobanasul ii

roaga sa-l ajute sa adune oite intr-o turma pentru ca nu

are decat una”

Incheierea

activitatii

Incheierea etapei II

La final fiecare grup aseaza materialele in ordine si le

pun in dulap. Fac aprecieri individuale asupra ceea ce au

realizat, a modului cum au lucrat, cum au comunicat si

finalizat sarcina.Fac aprecieri atât colective cât ş i

individuale asupra modului în care copiii au participat la

activitatile din această zi.

Tranzitie: auditie muzicala „cantece despre animale”

Aprecieri

verbale

Copiii cântă ş i

execută

miş că rile cerute

de textul

cântecului.

III. ACTIVITĂŢ I PE DOMENII EXPERIENŢ IALE –ADE:

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Om si societate DOS

CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate practica

TEMA ACTIVITATII: „oita”

FORMA DE REALIZARE: mototolire, lipire

Evenimentul

didactic

Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii

didactice

Metode ş i

procedee/

Evaluare

Instrumente

si indicatori

Moment

organizatoric

Se creează condiţ ii optime pentru desfă ş urarea

activitatilor propuse:

Page 18: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

18

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Asez copiii frontal la masute pentru a ma urmari cum

explic etapele de imbinare

Asigur o atmosfera deschisa, nestresanta, in care se poate

recepta creatia , copiii pot astfel intelege etapele si pot

trai emotiile si sentimentele produse de acesta.

In fata, pe tabla asez silueta ciobanului, oita. Plansele cu

etapele oitei sunt acoperite. Copiii au acces vizual, actional

practic la ceea ce urmează să li se prezinte.

Captarea

atentiei

1. Introducere in activitate si captarea atentiei

Trezec interesul copiilor si-i motivez pentru a se adapta

noilor cerinte. Copiii participa la acţ iune, motivati să

ofacă datorita celor doua siluete “cibanas si oita” si

situatiei euristice –“ Ciobanasul va roaga sa aduceti oite la

el in turma”.

Copiii sunt rugati sa-si acopere ochii si la semnalul meu sa

ii deschida priviti aceasta oita. „Astazi vom confectiona o

astfel de oita..”

Explicatia

Conversatia

euristica

Joc

Copiii ascultă

ş i manifestă

interes faţ ă

de tema

propusă .

Copiii se

gândesc ş i

oferă

soluţ iile

intrebarilor

puse de

educatoare/

copiii

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

1. Trezirea interesului pentru cunoasterea

tehnicilor practice.

Plan de intrebari: prezint plansa cu Oita

„Priviti aceasta oita confectionata din hartie. De ce am

avea nevoi pentru a confectiona oita? „Cum o putem

Conversatia

Copiii ascultă

cu atenţ ie

manifestând

interes

evenimentului

Page 19: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

19

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

confectiona?”

Desfac oita pentru a putea identifica tehnica de lipire,

mototolire: „Mototolim hartie pentru blanita si lipim o

oita”

3. Trasform pe scurt obiectivele in sarcini de lucru:

- bucati de hartie creponata sau servetel le mototolesc

prn miscari circulare a palmelor obtin bilute

- imbin prin lipire capul de corp, apoi lipesc urechile

- lipesc cele 4 picioare in partea de jos a corpului

- desenez cu marker ochii 2 cercuri negre, narile(2

puncte), cu rosu ii desenez gura

-aplic paste de lipit pe capul oitei, deasupra urechilor si

presez bilutele mototolite (3 bilute)

-intind pasta de lipit pe corp si presez restul de bilute

relatat.

Copiii se

gândesc ş i

oferă

soluţ iile

intrebarilor

puse de

educatoare/

copiii

Reactualizarea

cunostintelor

„Ce alte obiecte am confectionat?”

Copiii isi reamintesc ce alte obiecte am confectionat:

catel, purcel, ursulet, etc

4. Intuirea materialului didactic

Copiii identifica materialele ce le au pe masa: betisoare,

stik de lipit, bucati de hartie creponata, partile de imbinat

ale oite (corp-cerc, cap cerc mic, 2urechi , 4 picioare

„- Ce unelte, instrumente de lucru aveti pe tava ?”

„ -Pe masa mea?” ( la fel).

„-Ce vom face cu aceste uneltele, instrumente, materiale

sintetice? (mototolm, lipim.)

Conversatia

Copiii se

gândesc ş i

oferă

soluţ iile

intrebarilor

puse de

educatoare/

copiii

Page 20: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

20

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Cu aceste materiale, instrumente si unelte vom realiza oita

respectand etapele de lucru

Dirijarea

invatarii/

prezentarea

noului continut

5.Activitatea demonstrativa a educatoarei

Se prezinta etapele de lucru simultan pe planse si pe

materialul demonstrativ asemanator cu cel al copiilor

folosind aceleasi unelte si accesorii ca ale copiilor:

Etape:

1. mototolim bucati de hartie creponata/servetel alba/alb

prin miscari circulare a palmelor obtin bilute

2. imbin prin lipire capul de corp, apoi lipesc urechile

3. lipesc cele 4 picioare in partea de jos a corpului

4. desenez cu marker ochii 2 cercuri negre, narile(2

Demonstratia

Exercitiul

Conversatia,

Copiii ascultă

cu atenţ ie

manifestând

interes

evenimentului

relatat.

Copiii ascultă

cu atenţ ie

explicaţ iile

educatoarei.

Copiii

recunosc

cuvintele in

imagine.,

verbalizeaza si

actioneaza

dupa

indrumari

verbale

Copiii

Page 21: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

21

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

puncte), cu rosu ii desenez gura

5. aplic pasta de lipit pe capul oitei, deasupra urechilor si

presez bilutele mototolite (3 bilute)

6. intind pasta de lipit pe corp si presez restul de bilute

Obtinem oita si o ducem in turma ciobanului

6.Activitatea frontala

Se va lucra de catre fiecare copil pe baza explicatiilor si

indrumarilor respectand etapele de lucru, utilizand

tehnicile necesare asamblarii corect a oitei:

Se atrage atentia copiilor asupra pozitiei in care vor

lucra : spatele drept, bratele sprijinite de masuta.

Se reaminteste si modul in care se folosesc corect fara a

se accidenta: hartia, tubul de lipici „Stick”

Se realizeaza mici exercitii de incalzire a muschilor mici

ai mainii „ miscam degetelele/apoi batem palmele/ale

noastre degetele se fac iute floricele/le miscam neincetet/

este noapte s-au culcat(inchid pumnul)”

7.Activitatea independenta a copiilor

Copiii vor lucra simultan cu educatoarea respectand

etapele, tehnicile de lucru prezentate in etapa

demonstrativa 1-6etape.

Invatarea prin

descoperire

Exercitiu

formuleaza

propozitii

simple.

Aprecieri

verbale

Evaluare orala

Autoevaluare

Copiii se

gândesc,

reproduc dupa

model ş i

oferă

soluţ iile

cerute de

educatoare/

copiii

Evaluare orala

Aprecieri

verbale

Analiza

raspunsurilor

Page 22: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

22

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Obtinerea

performantelor

si asigurarea

feedback-ului

8.Valorificarea activitatii independente a copiilor

-Copiii vor lucra independent pentru a obtine obiectul

tridimensional „oita” dupa indrumari verbale

demonstrative

9..Corelarea cu obiectivele

Ajut individual, dupa caz prin explicatii si indrumari

personale privind o tehnica care nu a fost inteleasa, etapa

la care a ramas, etc

10. Asigurarea feedback-ului, realizarea intaririlor

imediate

Demonstratia

Exercitiul

Invatarea prin

descoperire

Conversatia,

Copiii recita

ş i execută

miş că rile

(facultativ)

cerute de

textul suport

.

Evaluare orala

Page 23: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

23

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

-Pe masura ce oitele au fost terminate, le asez pe tabla

magnetica in jurul ciobanului.

-Ajutata de copii, amenajajez mini-expozitia in mediul

ambiant propus

4. Concluziile, aprecierile evaluarii

Prezint copiilor forme si tehnici de evaluare:

observaţ ia sistematică a oitelor

proba practică -finalizare oita (obtinerea

obiectului tridimensional)

autoevaluare (finalizarea oitei)

evaluare de că tre colegi (corectitudine in

parcurgerea etapelor de lucru)

Fac aprecieri pozitive asupra:

modului de realizare a obiectului tridimensional,

ajutorului pe care l-au dat la amenajarea expozitiei/

mediului ambiant in care s-au folosit obiectele

realizate de ei,

modului cum raspuns verbal si actional practic.

Evaluare

Aprecieri

verbale

Analiza

raspunsurilor

Page 24: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

24

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Incheierea

activitatii

Se strang tavitele cu uneltele si instrumentele, tava cu

resturi . Ne asezam in jurul tablei unde este turma de oite

si ciobanul.

Tranzitie:

Auditie „cantec despre animale” Copiii recunosc

cantecul

Se fac aprecieri atât colective cât ş i individuale asupra

modului în care copiii au participat la activitatile din

această zi.

Fac aprecieri pozitive asupra modului cum au participat la

activitate si la toate activitatile zile.

Ne deplasam in holul gradinitei.

Explicatia

Jocul

Copiii cântă

ş i execută

miş că rile

cerute de

textul

cântecului.

IV. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE- ALA II:

TEMA ACTIVITATII: „In casuta din padure”

FORMA DE REALIZARE: joc muzical

Evenimentul

didactic

Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii

didactice

Metode ş i

procedee/

Evaluare

Instrumente si

indicatori

Moment

organizatoric

Copiii sunt asezati in cele doua grupe rosu/albastru.

Ciobanul le-a oferit palarii (coifuri) pentru a recompensa

munca lor: 2 pitici, pupaza, broscuta, soricel

Captarea

atentiei

Pe baza intrebarilor captez atentia copiilor si interesul

pentru tema propusa

„Cum s-a numit ziua de astati? Ne vom juca astazi un joc

muzical numit „in casuta din padure” cu aceste palarii.

Explicatia

Conversatia

euristica

Copiii ascultă ş i

manifestă interes

faţ ă de tema

propusă .

Page 25: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

25

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Va propun un joc prin care ne vom aminti cu drag

despre aceasta zi ”Copiii iubesc animalele”

Aprecieri verbale

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Jocul muzical se numeste:„In casuta din padure”.

Copiii audiaza de pe suport CD textul si linia melodica

Reguli de joc:

Ne impartim in doua echipe: rosu/ albastru :

- echipa rosu imita cele cinci personaje, echipa

albastru canta

- echipa albastru imita cele cinci personaje, echipa

rosu canta

- castiga echipa care a dansat si cantat cel mai corect

Trebuie ne miscam pe ritmul cantecului , imitam prin

gesturi si cant asemeni textului . Transpun obiectivele in

sarcini de joc:

-executa structuri ritmico-melodice dupa modelul

educatoarei, sugerate de text

-mimeaza miscarile sugerate de text, ritm, linie

melodica

-interpreteaza corect si expresiv cantecul participand cu

interes la joc in cadrul grupului

Conversatia,

Explicatia

Copiii ascultă cu

atenţ ie

manifestând interes

evenimentului

relatat.

Reactualizarea

cunostintelor

Exercitii de respiratie:

Ne inchipuim ca suntem in padure. Ne bucuram de

intalnirea cu piticii.

Exercitii melodice:

Pu-pu-pu, Pu-pu-pu,

Explicatia

Conversatia

exercitiul

Jocul

Copiii ascultă cu

atenţ ie

manifestând interes

evenimentului

relatat.

Page 26: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

26

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Top-top-top, top-top-top

Chit-chit-chit, Chit-chit-chit,

tra-la-la, tra-la-la

Exercitii de dictie si ritmice:

Copiii recita dupa (model ritmic textul exercitiului

anterior) utilizand tehnica memorizarii: 1 se repeta, 2 se

repeta, 1si 2 se repeta, 3 se repeta, 4 se repeta, 3si 4 se

repeta, strofa se repeta integral In padurea cu alune

Aveau casa doi pitici

Vine pupaza si spune Vreau sa stau si eu aici

Pu-pu-pu, pu-pu-pu

Vreau sa stau si eu aici, bis

Iata vine si-o broscuta

Top, top, top sarind mereu

Daca e loc in casuta

Tare-as vrea sa stau si eu

Top-top-top, top-top-top

Tare-as vrea sa stau si eu, bis

Soricelul striga-ndata

Iata si eu am venit

Casa voastra e curata

Noroc, bine v-am gasit

Chit-chit-chit, chit-chit-chit

Noroc, bine v-am gasit, bis

Si-n casuta cea draguta

Stau vreo cinci prieteni mici

Soricelul si-o broscuta

Pupaza si doi pitici

Tra-la-la, tra-la-la

Copiii repeta,

actioneaza dupa

indrumari verbale

Copiii cântă ş i

execută

miş că rile cerute

de text, linie

melodic, ritm

Aprecieri verbale

Page 27: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

27

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Stau vreo cinci prieteni mici, bis

Dirijarea

invatarii/

prezentarea

noului continut

Le cant si imit actiunile sugerate de text drept model.

Pentru strofa I si II. Miscarile sugerate de text sunt:

1. piticii se tin de maini ridicate in sus

2. pupaza, broasca, soricelul canta si trece prin arcul

mainilor format de cei doi pitici

Dupa jocul de proba in care eu cant si copiii vor executa

actiunile de joc trecem memorarea textului asociind

miscarea sugerata de text pe fond muzical (audio).

Executam dupa model si indrumari verbale jocul muzical

propriu-zis

Conversatia,

Demonstratia

Exercitiul

Invatarea prin

descoperire

Jocul

Copiii ascultă cu

atenţ ie

explicaţ iile

educatoarei.

Copiii cântă ş i

execută

miş că rile cerute

de textul

cântecului.

Copiii recunosc

verbalizeaza si

actioneaza dupa

indrumari verbale

Aprecieri verbale

Obtinerea

performantelor

si asigurarea

feedback-ului

Copiii sunt impartiti in cele doua echipe. Propun si

varianta o grupa danseaza (imita) si cealalta canta.

Schimbam rolurile.

Criterii de evaluare:

-participare activa la jocul muzical

-coordonare intre cant si actiune

-sincronizarea miscarilor sugerate de cantec

-finalizarea jocului muzical

Incurajez sa-si expuna propriile pareri despre jocul

muzical, despre colegii de joc, despre cum s-au simtit

cantand si dansand impreuna.

Explicatia

Invatarea prin

descoperire

Evaluare

Conversatia,

Copiii ascultă cu

atenţ ie

explicaţ iile

educatoarei.

Copiii cântă ş i

execută

miş că rile cerute

de textul

cântecului.

Copiii recunosc

verbalizeaza si

Page 28: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ de o ziplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect-def... · 1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT

28

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

actioneaza dupa

indrumari verbale

Aprecieri verbale

Autoevaluare

Incheierea

activitatii

Fac aprecieri individuale asupra ceea ce au realizat, a

modului cum au lucrat, cum au comunicat si finalizat

sarcina jocului.Fac aprecieri atât colective cât ş i

individuale asupra modului în care copiii au participat la

activitatile din această zi.

Conversatia,

Aprecieri verbale