7
PROIECT DE ACTIVITATE Grupa :mica Tema de studiu :Cand/Cum si de ce se intampla? Proiectul :”Cu papucii ei de frunza toamna a sosit in zbor” Subtema : „Valsul florilor de toamna” Tema activitatii :„ A venit pe dealuri toamna!” Mijloc de realizare :cântec Tipul activitatii :predare Forma de realizare :activitate simpla Strategia didactica : Mijloace didactice:planse ilustrative, casetofon, textul cantecului Metode de invatamant, procedee:conversatia, demonstratia, exercitiul Forma de organizare:frontal, individual Durata :30’ SCOPUL ACTIVITĂŢII :Formarea deprinderii de a interpreta un cântec, păstrând ritmul şi înălţimea sunetelor ;educarea auzului muzical şi a calităţilor vocale; dezvoltarea atenţiei şi a memoriei auditive. OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

Proiect a Venit Pe Dealuri Toamna

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect a Venit Pe Dealuri Toamna

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa:micaTema de studiu:Cand/Cum si de ce se intampla?Proiectul:”Cu papucii ei de frunza toamna a sosit in zbor”Subtema: „Valsul florilor de toamna”Tema activitatii:„ A venit pe dealuri toamna!”Mijloc de realizare:cântec Tipul activitatii :predare Forma de realizare:activitate simplaStrategia didactica: Mijloace didactice:planse ilustrative, casetofon, textul cantecului Metode de invatamant, procedee:conversatia, demonstratia, exercitiul Forma de organizare:frontal, individualDurata:30’SCOPUL ACTIVITĂŢII :Formarea deprinderii de a interpreta un cântec, păstrând ritmul şi înălţimea sunetelor ;educarea auzului muzical şi a calităţilor vocale; dezvoltarea atenţiei şi a memoriei auditive.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :-să intoneze corect melodia -sa pronunte corect cuvintele in timp ce canta-să reproducă structuri ritmice -să participe cu interes la activitate ,învăţând textul şi melodia

cântecului ,,A venit pe dealuri toamna”

Page 2: Proiect a Venit Pe Dealuri Toamna

Etapele lectiei Continutul esential Strategii didactice

Evaluare

1. Momentul organizatoric

-aranjarea scăunelelor în formă de semicerc-crearea atmosferei necesare pentru inceperea activitatii

convorbirea

2. Captarea atentiei

Se realizeaza prin prezentarea mai multor planse cu imagini despre toamna.

Conversatia

3. Anuntarea temei

Se anunta faptul ca va urma o activitate muzicala; „Azi vom invata un cantecel despre toamna”

.

Conversaţia

4. Dirijarea invatarii

Le pun copiilor întrebări referitoare la ceea ce se află desenat pe planşe . Voi prezenta o planşă adecvată conţinutului cântecului după care le voi pune întrebarea ,, Copii ,ce anume din natura ne aduce aminte ca a venit toamna?’’(frunzele colorate, florile de toamna). Apoi o alta plansa, cu fructe si legume, ce ne face sa ne gandim la bogatia toamnei.

Conversatia

Page 3: Proiect a Venit Pe Dealuri Toamna

Voi executa împreună cu copiii câteva exerciţii ritmice pentru incalzirea vocii.Voi interpreta singură cântecul de 1-2 ori pentru a-i familiariza pe copii cu versurile şi melodia acestuia, timp in care le arat plansele corespunzatoare versurilor cantecului.

DemonstratiaExercitiul

Evaluarea intonarii sunetelor

5. Învăţarea propriu zisă a cântecului

Audierea cantecului de pe casetofon. Voi cânta prima strofa singura, apoi de mai multe ori impreuna cu copiii. Ce-a de-a doua strofă singură şi apoi cu copiii. Pentru însuşirea cât mai buna a cuvintelor din cântec, voi canta separat cantecul, odata doar cu fetitele si apoi doar cu baietii.

Cântarea cântecului

Evaluarea cuvintelor din cântec şi a liniei melodice

6. Încheierea activităţii

Voi face aprecieri individuale şi generale referitoare la activitate . Îi voi întreba pe copii ce cântec am învăţat noi astăzi . Voi împărţi recompense .

Evaluarea prin întrebări

A venit pe dealuri toamnaCu frunze si floriO primim cu bucurie

Page 4: Proiect a Venit Pe Dealuri Toamna

Si cantam in cor Refren:Fructe parfumate si legume coapte In dar le primim si le multumimAu plecat si pasareleIn stoluri pe susVanturi, ploaie, Nori si ceataToamna ne-a adus

Page 5: Proiect a Venit Pe Dealuri Toamna