100
ПРИПРЕМЕ ЗА УЧИТЕЉЕ ЗА НАСТАВУ МУЗИЧКЕ КУЛТУРЕ У ЧЕТВРТОМ РАЗРЕДУ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ ТАБЕЛАРНИ ПРЕГЛЕД ПЛАНА НАСТАВНИХ ЈЕДИНИЦА наставна јединица циљ наставне јединице корелација 1. Знање злата вредно обнављање музичких појмова научених током претходне школске године 2. Свирам, певам, радујем се обнављање песама и музичких појмова обрађених током претходне школске године 3. Музичко наслеђе обнављање песама и музичких појмова који су обрађени у току претходне школске године физичко васпитање: играње кола 4. Моја мала фонотека подсећање на народне и уметничке композиције слушане у трећем разреду 5. Дечји свет оспособљавање ученика за извођење и слушање музике различитог карактера и садржаја ликовна култура: Боје, Основне боје, Изведене боје, Топле и хладне боје 6. Трочетвртински такт тактирање у трочетвртинском такту 7. Игре у троделном такту упознавање с музичком традицијом физичко васпитање: савлађивање

prirucnik muzicko 4 - 2 izd:prirucnik muzicko 4.qxd · Web viewTitle prirucnik muzicko 4 - 2 izd:prirucnik muzicko 4.qxd Author Marko_2 Last modified by Mita Created Date 5/8/2012

  • Upload
    others

  • View
    21

  • Download
    1

Embed Size (px)

Citation preview

prirucnik muzicko 4 - 2 izd:prirucnik muzicko 4.qxd

ПРИПРЕМЕ ЗА УЧИТЕЉЕ ЗА НАСТАВУ МУЗИЧКЕ КУЛТУРЕ У ЧЕТВРТОМ РАЗРЕДУ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ

ТАБЕЛАРНИ ПРЕГЛЕД ПЛАНА НАСТАВНИХ ЈЕДИНИЦА

наставна јединица

циљ наставне јединице

корелација

1. Знање злата вредно

обнављање музичких појмова научених током претходне школске године

2. Свирам, певам, радујем се

обнављање песама и музичких појмова обрађених током претходне школске године

3. Музичко наслеђе

обнављање песама и музичких појмова који су обрађени у току претходне школске године

физичко васпитање: играње кола

4. Моја мала фонотека

подсећање на народне и уметничке композиције слушане у трећем разреду

5. Дечји свет

оспособљавање ученика за извођење и слушање музике различитог карактера и садржаја

ликовна култура: Боје, Основне боје, Изведене боје, Топле и хладне боје

6. Трочетвртински такт

тактирање у трочетвртинском такту

7. Игре у троделном такту

упознавање с музичком традицијом и културом европских народа

физичко васпитање: савлађивање елемената валцера

8. Прима и секунда волта

упознавање с појмом и функцијом прима волте и секунда волте

9. Продужење ноте и паузе

упознавање с начинима за продужавање ноте и паузе

српски језик: композиција на текст познатог песника

математика: сабирање нотних вредности

10. Сети се шта смо научили

обнављање и утврђивање градива обрађиваног у наставној теми Време је за нова знања

11. Тон ЛА

упознавање с тоном ла и усвајање основних знања о њему

српски језик: читање и анализа песама

12. Четворочетвртински такт

тактирање у четворочетвртинском такту

математика: настајање сложених тактова спајањем (сабирањем) простих тактова

13. Цела нота и пауза

упознавање с целом нотом и паузом и усвајање основних знања о њима

14. Јутарње расположење

извођење песме у трочетвртинском такту у опсегу до–ла

српски језик: дела са бајковитом тематиком

15. Тон СИ

упознавање с тоном си и усвајање основних знања о њему

српски језик: читање и анализа песама

16. Тон ДО2

упознавање с тоном до2 и усвајање основних знања о њему

српски језик: читање и анализа песама

17. Сети се шта смо научили

обнављање и утврђивање градива обрађиваног у наставној теми Време је за нова знања

18. Срећна Нова година

учење и извођење песме о Новој години

српски језик: обрада песама о Новој години

19. Двогласно певање и свирање

упознавање с појмовима двогласно певање и двогласно свирање

српски језик: писање поруке

20. Канон усред зиме

упознавање појма канон

српски језик: обрада песама о зими

ликовна култура: сликовито представљање музичког појма

21. Сети се шта смо научили

обнављање и утврђивање градива обрађиваног у наставној теми Школа за ноте

22. C–dur лествица

упознавање са C–dur лествицом и усвајање основних знања о њој

математика: римски бројеви

српски језик: абецеда

23. Темпо

упознавање с појмом темпо и његовим ознакама

24. Интервали

упознавање с појмом и врстама интервала

25. Сети се шта смо научили

обнављање и утврђивање градива обрађиваног у наставној теми Новогодишње расположење

26. Пролећне играрије

извођење ритмичко-мелодијских мотива

27. Пролећне чаролије

учење и извођење песама о пролећу

српски језик: обрада песама о пролећу

28. К. Сен-Санс, Карневал животиња

оспособљавање ученика за активно слушање и разумевање музичког дела

природа и друштво: царство животиња – фауна

29. Топло лето лагано се буди

извођење тонских висина у оквиру C–dur лествице

30. П. И. Чајковски, Лабудово језеро

упознавање с вредним делом уметничке музике

физичко васпитање: плесни покрети

31. Модест Мусоргски, Слике са изложбе

развијање и подстицање музичког стваралаштва

српски језик: препричавање

ликовна култура: Слушамо и сликамо

32. Сети се шта смо научили

обнављање и утврђивање градива обрађиваног у наставној теми Музичке пустоловине

33. Србија, моја домовина

развијање свести о сопственом националном пореклу

природа и друштво: Моја домовина

34. Српски народни инструменти

упознавање с музичком традицијом и културом српског народа

српски језик: народне обичајне песме

природа и друштво: прошлост српског народа

35. Још неки народни музички инструменти

развијање свести о сопственом националном пореклу

српски језик: народне обичајне песме

природа и друштво: прошлост српског народа

36. Сети се шта смо научили

обнављање и утврђивање градива обрађиваног у наставној теми Културно наслеђе Србије и обнављање знања стечених у току целе школске године

ОРИЈЕНТАЦИОНИ ПЛАНЗА ПРЕДМЕТ МУЗИЧКА КУЛТУРА

1. тема – НЕДАВНО САМ БИО ТРЕЋАК

Укупно часова: 4

1. Упознавање са програмом и уџбеником за музичку културу за четврти разред основне школе, увод у наставну тему Недавно сам био трећак. Обнављање знања из музичке културе стечених у претходном разреду у оквиру наставне јединице Знање злата вредно. (Музичка култура за четврти разред, стр. 6–7; Радна свеска за четврти разред, стр. 4)

(Предлог реализације наставне јединице дат је у овом приручнику.)

2. Обнављање песама и музичких појмова обрађених током претходне школске године у оквиру наставне јединице Свирам, певам, радујем се. (Музичка култура за четврти разред, стр. 8–9; Радна свеска за четврти разред, стр. 4–5)

(Предлог реализације наставне јединице дат је у овом приручнику.)

3. Обнављање песама и музичких појмова обрађених током претходне школске године у оквиру наставне јединице Музичко наслеђе (Музичка култура за четврти разред, стр. 10–11; Радна свеска за четврти разред, стр. 5)

(Предлог реализације наставне јединице дат је у овом приручнику.)

4. Систематизација теме Недавно сам био трећак и увод у наставну тему Време је за нова знања (Музичка култура за четврти разред, стр. 12–13; Радна свеска за четврти разред, стр. 6–7)

(Предлог реализације наставне јединице дат је у овом приручнику.)

2. тема – ВРЕМЕ ЈЕ ЗА НОВА ЗНАЊА

Укупно часова: 6

1. Обрада наставне јединице Дечји свет. (Музичка култура за четврти разред, стр. 14–15; Радна свеска за четврти разред, стр. 8)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

2. Обрада наставне јединице Трочетвртински такт (Музичка култура за четврти разред, стр. 16–17) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

3. Обрада наставне јединице Игре у троделном такту (Музичка култура за четврти разред, стр. 18–19)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

4. Обрада наставне јединице Прима и секунда волта (Музичка култура за четврти разред, стр. 20–21; Радна свеска за четврти разред, стр. 8)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

5. Обрада наставне јединице Продужење ноте и паузе (Музичка култура за четврти разред, стр. 22–23)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

6. Систематизација теме Време је за нова знања и увод у наставну тему Школа за ноте (Музичка култура за четврти разред, стр. 24–25; Радна свеска за четврти разред, стр. 9)

3. тема – ШКОЛА ЗА НОТЕ

Укупно часова: 7

1. Обрада наставне јединице Тон ЛА. (Музичка култура за четврти разред, стр. 26–27) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

2. Обрада наставне јединице Четворочетвртински такт (Музичка култура за четврти разред, стр. 28–29; Радна свеска за четврти разред, стр. 11)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

3. Обрада наставне јединице Цела нота и пауза (Музичка култура за четврти разред, стр. 30–31; Радна свеска за четврти разред, стр. 11)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

4. Обрада наставне јединице Јутарње расположење (Музичка култура за четврти разред, стр. 32–33) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

5. Обрада наставне јединице Тон СИ (Музичка култура за четврти разред, стр. 34–35) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

6. Обрада наставне јединице Тон ДО2 (Музичка култура за четврти разред, стр. 36–37) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

7. Систематизација теме Школа за ноте и увод у наставну тему Новогодишње расположење (Музичка култура за четврти разред, стр. 38–39; Радна свеска за четврти разред, стр. 12–13)

4. тема – НОВОГОДИШЊЕ РАСПОЛОЖЕЊЕ

Укупно часова: 4

1. Обрада наставне јединице Срећна Нова година. (Музичка култура за четврти разред, стр. 40–41; Радна свеска за четврти разред, стр. 14)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

2. Обрада наставне јединице Двогласно певање и свирање (Музичка култура за четврти разред, стр. 42–43; Радна свеска за четврти разред, стр. 14)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

3. Обрада наставне јединице Канон усред зиме (Музичка култура за четврти разред, стр. 44–45) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

4. Систематизација теме Новогодишње расположење и увод у наставну тему Музичке пустоловине (Музичка култура за четврти разред, стр. 46–47; Радна свеска за четврти разред, стр. 15–16)

5. тема – МУЗИЧКЕ ПУСТОЛОВИНЕ

Укупно часова: 4

1. Обрада наставне јединице C–dur лествица. (Музичка култура за четврти разред, стр. 48–49; Радна свеска за четврти разред, стр. 17)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

2. Обрада наставне јединице Темпо (Музичка култура за четврти разред, стр. 50–51) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

3. Обрада наставне јединице Интервали (Музичка култура за четврти разред, стр. 52–53; Радна свеска за четврти разред, стр. 17)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

4. Систематизација теме Музичке пустоловине и увод у наставну тему Пролеће нам доноси радости нове (Музичка култура за четврти разред, стр. 54–55; Радна свеска за четврти разред, стр. 18–19)

6. тема – ПРОЛЕЋЕ НАМ ДОНОСИ РАДОСТИ НОВЕ

Укупно часова: 7

1. Обрада наставне јединице Пролећне играрије. (Музичка култура за четврти разред, стр. 56–57) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

2. Обрада наставне јединице Пролећне чаролије (Музичка култура за четврти разред, стр. 58–59) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

3. Обрада наставне јединице К. Сен–Санс, Карневал животиња (Музичка култура за четврти разред, стр. 60–61; Радна свеска за четврти разред, стр. 20)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

4. Обрада наставне јединице Топло лето лагано се буди (Музичка култура за четврти разред, стр. 62–63)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

5. Обрада наставне јединице П. И. Чајковски, Лабудово језеро (Музичка култура за четврти разред, стр. 64–65; Радна свеска за четврти разред, стр. 20)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

6. Обрада наставне јединице Модест Мусоргски, Слике са изложбе (Музичка култура за четврти разред, стр. 66–67)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

7. Систематизација теме Пролеће нам доноси радости нове и увод у наставну тему Културно наслеђе Србије (Музичка култура за четврти разред, стр. 68–69; Радна свеска за четврти разред, стр. 21–22)

7. тема – КУЛТУРНО НАСЛЕЂЕ СРБИЈЕ

Укупно часова: 4

1. Обрада наставне јединице Србија, моја домовина (Музичка култура за четврти разред, стр. 70–71) (Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

2. Обрада наставне јединице Српски народни инструменти (Музичка култура за четврти разред, стр. 72–73; Радна свеска за четврти разред, стр. 23)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

3. Обрада наставне јединице Још неки народни инструменти (Музичка култура за четврти разред, стр. 74–75; Радна свеска за четврти разред, стр. 23)

(Предлог обраде наставне јединице дат је у овом приручнику.)

4. Систематизација знања стечених у оквиру поглавља Културно наслеђе Србије и у току целе школске године: решавање Музичког квиза, Музичке укрштенице и осталих задатака (Музичка култура за четврти разред, стр. 76; Радна свеска за четврти разред, стр. 24–27).

ПРЕПОРУКЕ ЗА ОРГАНИЗАЦИЈУ ЧАСОВА

1. наставна јединица: Знање злата вредно

Циљ наставне јединице:

– обнављање музичких појмова научених током претходне школске године

Задаци наставе:

– учење текста и мелодије песме Иде мали патак

– препознавање композиција које су ученици слушали током претходне школске године

– подстицање музичког памћења

– стварање веселе и радне атмосфере на почетку школске године

Наставне методе и поступци:

– разговор

– писање нота и пауза

– тактирање, певање, свирање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофони, блок-флауте

– дечји ритмички инструменти

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Да би створио веселу и радну атмосферу, учитељ поздрави ученике и пожели им успешну нову школску годину.

Учитељ ученике упознаје са уџбеником који ће користити током школске године, а пажњу ученика усмерава на илустрације са првих страна уџбеника.

Следи упознавање с темама (поглављима) уџбеника, а затим и представљање појмова и задатака са којима ће се ученици срести у првој наставној теми Недавно сам био трећак.

Главни део часа

Учитељ подстиче ученике да се сете цртаних ликова који су им помогли да науче значење појмова нота и пауза.

Ученици се подсећају значења речи нота, пауза, ритам, а решавају задатак у радној свесци, тако што нотама и паузама које недостају попуњавају започети низ. На предвиђене линије пишу називе одговарајућих нота и пауза.

Ученици се затим подсећају значења појмова нотни запис, такт, тактица, знак запонављање, репетиција.

Певање и свирање: И. Л. Калински, Иде мали патак

Ученици читају текст песме, водећи рачуна о поштовању знака за понављање. Песму тактирају, а затим је певају и свирају на металофонима или блок-флаутама. Ученици који то желе, могу смислити пратњу за песму Иде мали патак и одсвирати је на неком од ритмичких инструмената.

Завршни део часа

Слушање

Учитељ пушта снимке композиција слушаних током претходне школске године, а од ученика захтева да их препознају и да наведу њихове називе.

Називе композиција учитељ затим записује на табли.

2. наставна јединица: Свирам, певам, радујем се

Циљ наставне јединице:

– обнављање песама и музичких појмова обрађених током претходне школске године

Задаци наставе:

– учење текста и мелодије песме Ђак

– развијање осетљивости слуха у функцији разликовања и препознавања звучне боје клавира

– оспособљавање ученика за активно слушање и разумевање музичког дела

Наставне методе и поступци:

– разговор

– писање нота

– тактирање, певање, свирање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, групни, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– дечји ритмички и мелодијски инструменти

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Ученици се подсећају појмова мелодија, линијски систем и виолински кључ, а учитељ их упућује на приказ линијског система у уџбенику.

Учитељ задаје ученицима да на одговарајућа места у радној свесци напишу ноте које су учили у току претходне школске године, па да затим поред сваке ноте напишу назив песме коју су приликом њеног учења певали.

Учитељ по потреби подсећа ученике на песме моделе, певајући их неутралним слогом (на или ла). На тај начин ученици ће препознати мелодију песме, а затим се сетити и њеног назива.

Главни део часа

Ученици се присећају значења појма мелодијски инструменти, а затим именују мелодијске инструменте на којима су свирали у току претходне школске године (металофон, блок-флаута).

Ученици решавају у радној свесци постављене задатке у вези с металофоном и блок-флаутом, а затим наводе називе још неких мелодијских инструмената (хармоника, клавир, гитара, виолина, виолончело...).

Певање и свирање: Д. Басрак, Ђак

Учитељ чита текст песме, затим са ученицима разговара о садржају и поруци текста. Ученици песму тактирају, а затим је певају и свирају на металофонима или блок-флаутама. Ученици који то желе, смишљају пратњу за песму Ђак и изводе је на неком од ритмичких инструмената.

Завршни део часа

Слушање: Ф. Шуберт, Музички тренутак

Ученици наводе инструмент на којем је изведена композиција (клавир), а затим треба да кажу да клавир припада групи мелодијских инструмената.

3. наставна јединица: Музичко наслеђе

Циљ наставне јединице:

– обнављање песама и музичких појмова који су обрађени у току претходне школске године

Задаци наставе:

– навођење назива раније слушаних и певаних композиција и њихових композитора

– подстицање интересовања за очување народне музике

– подстицање занимања за групне музичке активности

– учење текста, ритма и мелодије песме Игра коло

– упознавање с народним колом Радмилино коло

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– тактирање, певање, свирање

– писање нота

– играње кола

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, групни, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

Корелација:

– физичко васпитање: играње кола

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Певање и свирање: С. Ст. Мокрањац, У Будиму граду

Ученици се присећају песме У Будиму граду, коју су учили у трећем разреду. Тактирају је, свирају, а затим и певају, водећи рачуна о уписаним знацима за динамику.

Учитељ из уџбеника чита текст помоћу којег подсећа ученике на значење појмова народна музика и уметничка музика.

Ученици наводе број тактова песме У Будиму граду (16), нота (34) и пауза (3). Решавајући задатак у радној свесци ученици у облачиће преписују тактове које су на основу ознака за динамику певали гласно (4. и 5. такт другог реда).

Напомена:

Учитељ ученицима објашњава да ознака за динамику важи до следеће динамичке ознаке, а не само један такт.

Главни део часа

Певање и свирање: Народна из Срема, Игра коло

Ученици се подсећају значења појма коло, а затим започињу обраду песме Игра коло. Песму најпре тактирају, затим је певају и на крају свирају на металофону или блок-флаути. Ако у одељењу има ученика који умеју да свирају на неком другом мелодијском инструменту и ако тај инструмент постоји у учионици или музичком кабинету, онда је наставни процес могуће унапредити извођењем песме на неком од тих инструмената или формирањем малог оркестра.

Ученици наводе називе дворских игара (валцер, полонеза) које су помињали и слушали у трећем разреду и смишљају кораке за песму Игра коло, па их заједно играју.

Завршни део часа

Слушање: Народно Радмилино коло

Ученици слушају снимак Радмилиног кола, па наводе називе инструмената чије су звуке препознали (хармоника, фрула).

4. наставна јединица: Сети се шта смо научили

Циљ наставне јединице:

– обнављање и утврђивање градива обрађиваног у наставној теми Недавно сам био трећак

Задаци наставе:

– решавање задатака у радној свесци

– подсећање на народне и уметничке композиције слушане у трећем разреду

– подстицање музичког памћења

– подстицање интересовања за уметничку и народну музику

– препознавање раније слушаних композиција

– прављење фонотеке

– упознавање с наставном темом Време је за нова знања

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– писање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник

– CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

– дечји ритмички инструменти

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Ученици се присећају песама које су певали и свирали у оквиру наставне теме Недавно сам био трећак, композиција које су слушали, наставних јединица које су обрадили. Наводе их, а затим описују своја осећања и мишљење о њима.

Учитељ их наводи да кажу шта им је у тој наставној теми било најлакше, а шта најтеже.

Главни део часа

Ученици решавају задатке у радној свесци на основу којих ће учитељ стећи бољи и потпунији увид у то колико су савладали обрађено градиво, као и то у којој су мери способни за усвајање нових наставних садржаја.

Завршни део часа

Учитељ предочава ученицима о чему ће учити у оквиру нове наставне теме, као и то шта ће бити њихови задаци.

Ученици посматрају илустрацију на почетку нове наставне теме, говоре шта им је на њој занимљиво и наводе све оно што би сами илустровали да су илустратори.

Уколико до краја часа остане довољно времена, учитељ подстиче стваралачку активност ученика. Ученици певају, свирају или компонују композиције различитог карактера и садржаја, играју коло и валцер или слушају омиљене композиције.

Један од најбитнијих задатака овог типа часа јесте стварање и подстицање веселе радне атмосфере.

Напомена:

Поступак рада коришћен у овој наставној јединици погодан је и за остварење циљева и задатака наставе у наставним јединицама бр. 10, 17, 21, 25, 32 и 36, које представљају завршетке наставних тема Време је за нова знања, Школа за ноте, Новогодишње расположење, Музичке пустоловине, Пролеће нам доноси радости нове и Културно наслеђе Србије.

5. наставна јединица: Дечји свет

Циљ наставне јединице:

– оспособљавање ученика за извођење и слушање музике различитог карактера и садржаја

Задаци наставе:

– учење текста и мелодије песме Деца су украс света

– уочавање и препознавање различитих ознака у нотном запису песме

– упознавање с композицијом Ј. Хајдна Дечја симфонија

– упознавање са животом и делом Ј. Хајдна

– уочавање карактера и брзине извођења композиције

Наставне методе и поступци:

– разговор

– певање

– решавање постављених задатака

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

Корелација:

– ликовна култура: Боје, Основне боје, Изведене боје, Топле и хладне боје, Тонови боје

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Учитељ од ученика захтева да кажу шта је то што деца доносе свету у коме живимо, као и то како би свет изгледао да нема деце. Духовитост и маштовитост ученика, која ће у току овог разговора сигурно доћи до изражаја, учитељ додатно подстиче питањима:

– Како замишљате свет у коме би деца имала улогу одраслих, а одрасли улогу деце?

– Да ли бисте своје родитеље доводили у школу и долазили на њихове родитељске састанке?

– Како бисте реаговали када би неко од њих добио лошу оцену?

Главни део часа

Певање: М. Субота, Деца су украс света

Учитељ чита текст песме и напомиње да је аутор текста познати дечји песник Љубивоје Ршумовић. Учитељ затим започиње с обрадом песме по слуху. Ученици најпре певају строфу по строфу, а затим целу песму.

Напомена:

У песми Деца су украс света појављују се тонови и знаци које ученици до сада нису учили. Због тога песму треба обрадити по слуху.

Ученици решавају задатак у радној свесци тако што називе знакова који су у нотном запису песме Деца су украс света обојени уписују на одговарајуће линије, па затим објашњавају функцију тих знакова.

Учитељ у договору са ученицима организује играње музичких питања и одговора на начин који је описан у уџбенику. Учитељ започињу игру певајући своје питање неком од ученика.

Завршни део часа

Учитељ усмерава пажњу ученика на фотографију Јозефа Хајдна, а један од ученика чита текст у коме се говори о том славном композитору.

Слушање: Ј. Хајдн, Дечја симфонија

Учитељ пушта снимак композиције и усмерава пажњу ученика на илустрације инструмената на којима је композиција изведена.

После првог слушања ученици описују осећања која је у њима изазвала Дечја симфонија, а после поновљеног слушања одређују брзину којом је композиција изведена.

6. наставна јединица: Трочетвртински такт

Циљ наставне јединице:

– тактирање у трочетвртинском такту

Задаци наставе:

– усвајање појмова троделни такт и трочетвртински такт

– извођење наглашених и ненаглашених тактових делова

– развијање осећаја за ритам

– учење текста, ритма и мелодије песме Разгранала грана јоргована

– упознавање с композицијом Херувимска песма Н. Србина

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– тактирање

– певање, свирање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, групни, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

– бубањ, триангл, штапићи

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Ученици се присећају појма двочетвртински такт и начина на који се он тактира.

Учитељ најављује учење нове врсте такта, чита текст из уџбеника у коме се говори о трочетвртинском такту, а затим објашњава илустрацију из уџбеника на којој девојчица показује нове покрете. Реченице испод слика послужиће као упутство за извођење примера који следе.

Учитељ упознаје ученике с начином обележавања трочетвртинског такта. Објашњава им да број 3 означава колико такт има делова, а да број 4 означава да је сваки од тих делова једнак једној четвртини ноте.

Главни део часа

Певање и свирање: Народна с Косова, Разгранала грана јоргована

Учитељ чита текст песме, а затим са ученицима разговара о јорговану, стављајући акценат на његов очаравајући мирис:

– У које годишње доба цвета јоргован?

– Какав је мирис расцветалог јоргована?

– Које још биљке миришу лепо као јоргован?

Следи тактирање, певање и свирање песме Разгранала грана јоргована уз извођење ритмичке пратње на бубњићима, трианглима и штапићима, као што је описано у уџбенику.

Завршни део часа

Слушање: Н. Србин, Херувимска песма

Учитељ пушта снимак композиције, па подстиче ученике да изложе своја запажања и утиске о извођењу које су чули.

7. наставна јединица: Игре у троделном такту

Циљ наставне јединице:

– упознавање с музичком традицијом и културом европских народа

Задаци наставе:

– упознавање са играма у трочетвртинском такту

– упознавање с Менуетом из Мале ноћне музике В. А. Моцарта

– упознавање с валцером На лепом плавом Дунаву Ј. Штрауса Сина

– упознавање с песмом Мали ђачки валцер

– учење корака у игрању валцера

– развијање интересовања за слушање уметничке музике

– развијање слушне концентрације

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– певање, играње валцера

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, у пару, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

Корелација:

– физичко васпитање: савлађивање елемената валцера

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Учитељ најављује упознавање с менуетом постављајући следећа питања:

– Које смо дворске игре помињали у току прошле школске године? (полонеза, валцер)

– У којој држави је настала полонеза? (Пољска)

– Који је најпознатији композитор полонезе? (Фредерик Шопен)

– Који су најпознатији композитори валцера? (Јохан Штраус Отац и Јохан Штраус Син)

Главни део часа

Слушање: Ј. С. Бах, Менует из Мале ноћне музике

Ученици износе своје утиске и осећања у вези с композицијом коју су слушали, затим импровизују играчке покрете.

Ученици наводе називе инструмената на којима је композиција изведена – виолина, виола, виолончело и контрабас.

Напомена:

Ученицима ће свакако бити тешко да уоче разлику између виолине и виоле. Зато им треба објаснити да су виолина и виола веома слични инструменти, као и то да виола има мало дубљи звук од виолине, од које је мало већа.

Певање: Н. Херцигоња, Мали ђачки валцер

Учитељ из уџбеника чита текст о валцеру, а затим и текст песме Мали ђачки валцер. Следи обрада песме по слуху. Ученици уче кораке валцера поштујући текстуално и сликовно упутство из уџбеника.

Напомена:

Кораке приказане у уџбенику изводе сви ученици. Циљ је што боље савлађивање корака, јер су они основа за играње валцера. У слободно време током следећих часова музичке културе игру је пожељно унапредити тако што ће ученици валцер играти у паровима. На уму треба имати чињеницу да је координација покрета битан елемент у савлађивању играња валцера.

Завршни део часа

Слушање: Ј. Штраус Син, На лепом плавом Дунаву

Учитељ подстиче ученике да наведу све оно што им се свидело у композицији коју су чули.

8. наставна јединица: Прима и секунда волта

Циљ наставне јединице:

– упознавање с појмом и функцијом прима волте и секунда волте

Задаци наставе:

– учење текста, ритма и мелодије песме Гласићи нам тихо брује

– препознавање научених појмова на примеру песме

– обнављање раније научених појмова кроз решавање постављених задатака

– упознавање с композицијом Ф. Менделсона Свадбени марш

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– тактирање

– свирање, певање

– писање нота

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, групни, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Певање и свирање: В. Илић, Певајмо

Учитељ чита текст песме Певајмо, а затим почиње обраду песме. Ученици песму најпре тактирају, затим је свирају на металофону или блок-флаути и на крају певају. Учитељ по свом нахођењу поступак рада може унапредити тако што ће извођаче поделити у две групе, од којих прва изводи (пева и свира) први ред песме, а друга други ред. На тај начин ученицима ће бити јаснија разлика између мелодијског тока првог и другог реда.

Главни део часа

Учитељ пажњу ученика усмерава на нотни запис песме Певајмо. Ученици упоређују први ред са другим, па уз евентуалну помоћ учитеља долазе до закључка да се у песми разликују само последњи тактови првог и другог реда, док су остали тактови исти за оба реда песме.

Учитељ објашњава појам и функцију прима волте и секунда волте. Затим пажњу ученика усмерава на други запис песме Певајмо, у коме је приказан начин на који се песма може записати уз коришћење прима и секунда волте.

Учитељ демонстрира начин извођења песме тако што чита њен текст уз истовремено превлачење прстом преко првог реда текста и прима волте, до знака за понављање, а затим преко другог реда текста и секунда волте, прескачући при том прима волту.

Учитељ пажњу ученика усмерава на трећи запис песме Певајмо и објашњава да је то најједноставнији начин записивања ове песме.

Певање и свирање: Преторијус, Гласићи нам тихо брује

Учитељ започиње обраду песме, а затим подстиче ученике да смисле текст за још неку строфу песме и да је отпевају.

Завршни део часа

Ученици у радној свесци решавају задатак у вези с песмом Разгранала грана јоргована. Најпре анализирају нотни запис песме са стране 17 у уџбенику, одређују делове песме који су исти, а затим и делове који чине прима и секунда волту. У изради овог задатка ученицима је неопходна помоћ учитеља.

Слушање: Ф. Менделсон, Свадбени марш

Ученици пажљиво слушају снимак композиције, а затим говоре о томе да ли су и где имали прилике да је чују (филм, серија...).

9. наставна јединица: Продужење ноте и паузе

Циљ наставне јединице:

– упознавање с начинима за продужавање ноте и паузе

Задаци наставе:

– именовање и усвајање појмова: тачка, лук трајања, корона

– препознавање научених појмова на примеру песама

– развијање осећаја за ритам

– неговање и подстицање интересовања за групне музичке активности

– свирање и певање песме Данас

– упознавање с народном песмом Лепе ли су, нано, Гружанке девојке

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– певање, свирање

– слушање музике

Облици рада:

– групни, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

– дечји ритмички инструменти

Корелација:

– српски језик: композиција на текст познатог песника

– математика: сабирање нотних вредности

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Један од ученика чита текст песме Данас, а учитељ пажњу ученика усмерава на нотни запис песме и нове знаке које у њему виде (тачка поред ноте, лук трајања).

Учитељ чита текст испод нотног записа, у којем су објашњени нови појмови. Ученицима објашњава да се луком трајања назива само онај лук којим су везане ноте исте висине. Лук којим су везане ноте различите висине назива се лук легата. Он означава да се ноте које су њим везане певају на један слог.

У намери да ученицима у потпуности разјасни разлику између лука трајања и лука легата, учитељ на табли црта два линијска система. У првом пише две ноте исте висине и везује их луком, а у другом везује ноте различите висине. Ученике пита који се од два лука назива луком трајања, а затим демонстрира начин извођења (певања и свирања) првог и другог примера.

Главни део часа

Караоке: Б. Станчић, Данас

Учитељ пушта снимак композиције, а ученици пажљиво слушају и труде се да запамте текст и мелодију песме. Ученици које учитељ одабере певају по једну строфу уз пратећи музички аранжман. Учитељ их подстиче да певање буде прецизно и чисто, како би то било налик ономе што су чули.

Ученици певају песму више пута, с тим што се извођачи мењају.

Ученике скромнијих музичких способности учитељ анимира тако што им даје задатак да на трианглима и штапићима изведу ритмичку пратњу за песму. При том им сугерише да се триангли морају чути гласније од штапића, јер се на трианглима изводи наглашен тактов део, а на штапићима његови ненаглашени делови.

Учитељ пажњу ученика усмерава на нотни запис песме Лепе ли су, нано, Гружанке девојке, а затим од ученика захтева да у нотном запису пронађу знак који досад нису учили. Читајући текст из уџбеника, учитељ ученике упознаје с појмом и функцијом короне.

Следи певање песме Лепе ли су, нано, Гружанке девојке, уз поштовање ознака у нотном запису песме – знак за понављање, прима волта, секунда волта, корона.

Завршни део часа

Слушање: Народна из Шумадије, Лепе ли су, нано, Гружанке девојке

Учитељ пушта снимак, па подстиче ученике да смисле кораке за песму Лепе ли су, нано, Гружанке девојке и да их одиграју заједно.

10. наставна јединица: Сети се шта смо научили

Напомена:

Видети поступак коришћен у 4. наставној јединици (Сети се шта смо научили).

11. наставна јединица: Тон ЛА

Циљ наставне јединице:

– упознавање с тоном ла и усвајање основних знања о њему

Задаци наставе:

– опажање и извођење тонова различите висине

– представљање висине тона ла

– учење текста, мелодије и ритма песме модела Лазара мајка карала

– учење текста, мелодије и ритма песме Родно је небо звездама

– свирање на металофону и блок-флаути

– свирање на дечјим ритмичким инструментима

– упознавање с композицијом Бургалеса Ф. М. Торобе

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– тактирање, певање, свирање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, групни, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

– дечји ритмички инструменти

Корелација:

– српски језик: читање и анализа песама

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Певање: Народна из Србије, Лазара мајка карала

Учитељ најављује учење песме Лазара мајка карала, а затим чита њен текст и објашњава ученицима значење непознатих речи. Текст песме поново чита један од ученика, после чега следи обрада песме из нотног записа. Певајући или свирајући тон ла, учитељ даје интонацију, после чега следи певање песме.

Главни део часа

Учитељ наводи ученике да уоче разлику у висини између почетног тона песме (тона ла) и до тада научених тонова. Ученици још једном певају песму, а затим износе своје мишљење о односу између поменутих тонова.

Учитељ чита текст из уџбеника и објашњава га. Ученици тако сазнају на ком се месту у линијском систему налази тон ла.

Учитељ пажњу ученика усмерава на илустрације металофона и блок-флауте, на којима је приказана плочица металофона која производи тон ла, као и распоред отворених и затворених рупица на блок-флаути код свирања тона ла.

Певање и свирање: Народна из Србије, Родно је небо звездама

Учитељ започиње обраду песме Родно је небо звездама према упутству из уџбеника. Ученици затим решавају постављене задатке уз евентуалну помоћ учитеља.

Завршни део часа

Слушање: Ф. М. Тороба, Бургалеса

Ученици више пута слушају композицију, а затим одређују расположење које она изазива, њену динамику и инструмент на коме је изведена (гитара).

Учитељ пажњу ученика усмерава на илустрацију гитаре у уџбенику.

12. наставна јединица: Четворочетвртински такт

Циљ наставне јединице:

– тактирање у четворочетвртинском такту

Задаци наставе:

– усвајање појмова сложени такт и четворочетвртински такт

– извођење наглашених и ненаглашених тактових делова

– развијање осећаја за ритам

– учење текста, ритма и мелодије песме Зелени се, јагодо

– упознавање с композицијом Зелени рукави непознатог аутора

– подстицање стваралачких активности

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– тактирање

– певање, свирање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, групни, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

– дечји ритмички инструменти

Корелација:

– математика: настајање сложених тактова спајањем (сабирањем) простих тактова

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Ученици се присећају појмова двочетвртински такт и трочетвртински такт, као и начина на који се они тактирају.

Учитељ најављује учење нове врсте такта, па пажњу ученика усмерава на два различита нотна записа разбрајалице Таши, таши, танана. Учитељ наводи ученике на закључак да су четворочетвртински тактови у другом нотном запису разбрајалице, настали спајањем двочетвртинских тактова из првог нотног записа.

Учитељ чита текст из уџбеника у коме се говори о четворочетвртинском такту, а затим пажњу ученика усмерава на илустрацију из уџбеника на којој дечак показује нове покрете при тактирању.

Учитељ упознаје ученике с начином обележавања четворочетвртинског такта, затим ученике подстиче да усмено, без записивања, смисле мелодију за разбрајалицу Таши, таши, танана и да је отпевају.

Главни део часа

Певање и свирање: Народна из Србије, Зелени се, јагодо

Учитељ чита текст песме, а затим са ученицима разговара о јагодама, стављајући акценат на њихов очаравајући укус:

– У које годишње доба рађају јагоде?

– Какав је њихов мирис, а какав укус?

– Које још воће има леп укус као јагоде?

Следи тактирање, певање и свирање песме Зелени се, јагодо уз вођење рачуна о поштовању знака за понављање.

Учитељ задаје ученицима да ураде задатак у радној свесци тако што ће написати ритам дечје игре Ринге, ринге, раја и пружа им неопходну помоћ приликом његове реализације.

Завршни део часа

Слушање: Непознати аутор, Зелени рукави

Учитељ пушта снимак композиције, па подстиче ученике да изложе своја запажања и утиске о композицији коју су чули. Задаје им да одреде инструмент чији су звук препознали (флаута).

13. наставна јединица: Цела нота и пауза

Циљ наставне јединице:

– упознавање с целом нотом и целом паузом и усвајање основних знања о њима

Задаци наставе:

– тактирање, певање и свирање у четворочетвртинском такту

– тактирање, свирање и певање песме У ливади

– упознавање с композицијом Ј. Јовичића Македонска рапсодија

– препознавање звукова појединих инструмената

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– тактирање

– певање, свирање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Учитељ поставља питања у вези с нотама и паузама које су ученици до сада научили:

– Које смо ноте и паузе досад научили?

– Која од тих нота траје најкраће, а која најдуже?

– Како називамо паузу која траје до један?

Када ученици одговоре на постављена питања, учитељ им задаје да ураде задатке из уџбеника, тако што ће на табли написати половину ноте и половину паузе, односно половину ноте с тачком и половину паузе с тачком.

Главни део часа

Певање и свирање: Народна из Србије, У ливади

Учитељ пажњу ученика усмерава на нотни запис песме У ливади и подстиче их да уоче знак који до сада нису учили – целу ноту. Учитељ затим чита текст из уџбеника у којем су објашњене цела нота и цела пауза.

Следи анализа ритма у песми У ливади, а затим и њено тактирање, певање и свирање на металофонима или блок-флаутама. Песму изводити више пута заредом, уз посебан осврт на правилно и прецизно извођење ритмичке фигуре четвртина с тачком.

Учитељ задаје ученицима да у радној свесци саставе музичку слагалицу од понуђених двотактних мотива на начин који је описан у уџбенику. Учитељ помаже ученицима у изради постављеног задатка и истиче најуспешније радове и ученике који су показали највиши ниво залагања.

Завршни део часа

Слушање: Ј. Јовичић, Македонска рапсодија

Учитељ пушта снимак композиције, а затим на табли записује назив дела и име композитора. Ученици наводе назив инструмента на којем је изведена композиција (гитара).

14. наставна јединица: Јутарње расположење

Циљ наставне јединице:

– извођење песме у мешовитом такту и опсегу до–ла

Задаци наставе:

– учење текста, ритма и мелодије песме Лепо ти је рано уранити

– препознавање и извођење обрађених нота и знакова

– неговање способности за извођење музике (свирање, певање)

– упознавање с композицијом Јутро из свите Пер Гинт Е. Грига

– упознавање с вредним делом уметничке музике

– упознавање са звуком флауте и обое

– развијање интересовања за слушање уметничке музике

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– тактирање

– свирање, певање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

– један дечји ритмички инструмент

Корелација:

– српски језик: текстови са бајковитом тематиком

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Учитељ поставља следећа питања:

– Које доба дана највише волите? Зашто?

– Да ли волите да устајете рано?

– Како изгледа ваше уобичајено јутро?

После краћег разговора о јутарњим навикама ученика учитељ започиње обраду песме Лепо ти је рано уранити.

Главни део часа

Певање и свирање: Народна из Баната, Лепо ти је рано уранити

Након ишчитавања и тумачења литерарног текста, учитељ пажњу ученика усмерава на нотни запис песме Лепо ти је рано уранити и подстиче их да наведу врсте тактова у којима је песма писана.

Ученици на металофонима или блок-флаутама свирају мелодију песме, док учитељ истовремено куца или на неком ритмичком инструменту изводи меру (тактове делове). После свирања ученици певају песму, и то најпре солмизацијом, а затим певајући текст. Учитељ ученике дели у три групе, од којих прва песму свира на металофонима, друга на блок-флаутама, а трећа је пева.

Учитељ задаје ученицима да пронађу корону у нотном запису песме.

Завршни део часа

Учитељ из уџбеника чита текст који говори о Е. Григу па подстиче ученике да се сете назива композиција Е. Грига које су слушали у трећем разреду (Марш патуљака и Солвејгина песма).

Ученик кога учитељ одреди чита садржај свите Пер Гинт. По потреби садржај поново чита учитељ, уз додатна објашњења, неопходна за разумевање ликова и догађаја који су у њему описани.

Слушање: Е. Григ, Јутро

Ученици одређују такт у којем је писана композиција (трочетвртински) и динамику (тихо са повременим појачавањем). Учитељ пажњу ученика усмерава на звуке флауте и обое – инструмената који се чују на почетку композиције, а затим и на илустрацију у уџбенику на којој су приказани извођачи на тим инструментима. Ученике затим подстиче да препознају звук још неког инструмента.

Ако до краја часа остане довољно времена, учитељ поново пушта снимак композиције Јутро и подстиче ученике да слободним покретом изразе своја осећања.

15. наставна јединица: Тон СИ

Циљ наставне јединице:

– упознавање с тоном си и усвајање основних знања о њему

Задаци наставе:

– опажање и извођење тонова различите висине

– представљање висине тона си

– учење текста, мелодије и ритма песме модела Синоћ сам певао

– учење текста, мелодије и ритма песме Будила мајка Ивана

– свирање на металофону и блок-флаути

– свирање на дечјим ритмичким инструментима

– упознавање с Деветом руковети С. Ст. Мокрањца

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– тактирање, певање, свирање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, групни, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

– дечји ритмички инструменти

Корелација:

– српски језик: читање и анализа песама

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Певање: В. Илић, Синоћ сам певао

Учитељ најављује учење песме Синоћ сам певао, а затим чита њен текст. Текст песме поново чита један од ученика, после чега следи обрада песме из нотног записа. Певајући или свирајући тон си, учитељ даје интонацију, после чега следи певање песме.

Главни део часа

Учитељ наводи ученике да уоче разлику у висини између почетног тона песме (тона си) и до тада научених тонова. Ученици још једном певају песму, а затим износе своје мишљење о односу између поменутих тонова.

Учитељ чита текст из уџбеника и објашњава га. Ученици тако сазнају на ком се месту у линијском систему налази тон си.

Учитељ пажњу ученика усмерава на илустрације металофона и блок-флауте, на којима је приказана плочица металофона која производи тон си, као и распоред отворених и затворених рупица на блок-флаути код свирања тона си.

Певање и свирање: Народна из Србије, Будила мајка Ивана

Учитељ започиње обраду песме према упутству из уџбеника. Ученицима задаје да реше постављене задатке, а затим их подстиче да смисле другачију мелодију на текст песме Будила мајка Ивана и да је отпевају.

Завршни део часа

Слушање: С. Ст. Мокрањац, Девета руковет

Учитељ подстиче ученике да испричају све што знају о С. Ст. Мокрањцу и његовим руковетима и да се сете које су руковети до сада слушали.

Учитељ пушта снимак композиције и од ученика захтева да подизањем руке означе наступ сваке песме из Девете руковети. Ученици затим излажу своја осећања и утиске о композицији коју су чули.

16. наставна јединица: Тон ДО2

Циљ наставне јединице:

– упознавање с тоном до2 и усвајање основних знања о њему

Задаци наставе:

– опажање и извођење тонова различите висине

– учење текста, мелодије и ритма песме модела Једна нота фали с краја

– учење текста, мелодије и ритма песме Вивак

– свирање на металофону и блок-флаути

– свирање на дечјим ритмичким инструментима

– упознавање с композицијом Дечја игра из Свите Ж. Бизеа

Наставне методе и поступци:

– разговор, демонстрација

– тактирање, певање, свирање

– слушање музике

Облици рада:

– индивидуални, групни, фронтални

Наставна средства:

– уџбеник, CD-плејер, компакт диск

– металофон, блок-флаута

– дечји ритмички инструменти

Корелација:

– српски језик: читање и анализа песама

МОГУЋИ ТОК РАДА

Уводни део часа

Певање: В. Илић, Једна нота фали с краја

Учитељ најављује учење песме Једна нота фали с краја, а затим чита њен текст. Ученици пажљиво слушају текст песме и долазе до закључка да је тон који недостаје на крају песме тон до2. Певајући или свирајући тон до2, учитељ даје почетну интонацију, након чега следи певање песме.

Главни део часа

Учитељ наводи ученике да уоче разлику у висини између почетног тона песме и до тада научених тонова. Ученици још једном певају песму, а затим износе своје мишљење о односу између поменутих тонова.

Учитељ чита текст из уџбеника и објашњава га. Ученици тако сазнају на ком се месту у линијском систему налази тон до2.

Учитељ пажњу ученика усмерава на илустрације металофона и блок-флауте, на којима је приказана плочица металофона која производи тон до2, као и распоред отворених и затворених рупица на блок-флаути код свирања тона до2.

Караоке: Ј. Це, Вивак

Учитељ чита текст песме па ученике упознаје с тим да је аутор текста познати дечји песник Јован Јовановић Змај.

Ученици пажљиво слушају и труде се да запамте текст и мелодију песме. Ученици које учитељ одабере певају по једну строфу уз пратећи музички аранжман. Учитељ их подстиче да певање буде прецизно и чисто, како би то било налик ономе што су чули. Ученици певају песму више пута, с тим што се извођачи мењају.

Учитељ подстиче ученике да наведу динамичке ознаке које, по њиховом мишљењу, одговарају песми Вивак, а затим и да импровизују ритмичку пратњу за песму на дечјим ритмичким инструментима или другим изворима звука (куцањем оловком о клупу, ударањем ногама о под...).

Завршни део часа

Слушање: Ж. Бизе, Свита – Дечја игра

Учитељ подстиче ученике да наведу називе инструментата чије звуке препознају на снимку (труба, флаута...) и да изложе своја осећања и утиске о композицији коју су чули.

Приликом поновног слушања учитељ подстиче ученике да слободним покретом искажу своја осећања.

17. наставна јединица: Сети се шта смо научили

Напомена:

Видети поступак коришћен у 4. наставној јединици (Сети се шта смо научили).

18. наставна јединица: Срећна Нова година

Циљ наставне јединице:

– учење и извођење песме о Новој години

Задаци наставе:

– учење текста и мелодије песме Срећна Нова година