32
PERANCANGAN RANCANGAN PENGAJARAN Rancangan Pengajaran Tahunan / Mingguan Merupakan satu kerangka perancangan pengajaran dan pembelajaran lengkap dengan komponen, hasil pembelajaran & aktiviti serta bahan yang disusun mengikut kesesuaian masa yang dirancang dari minggu ke minggu. Dilaksanakan dalam tempoh setahun Objektif Guru dapat merancang, merangka, menyedia dan menyelaras secara tersusun Rancangan PengajaranTahunan/Mingguan dan Rancangan Pengajaran Harian untuk mencapai Hasil Pembelajaran. Prosedur menyediakan rancangan pengajaran tahunan adalah seperti berikut: i. Memilih dan menentukan tema ii. Membina web tema umum & web tema khusus iii. Menyediakan senarai semak hasil pembelajaran iv. Menulis Rancangan Pengajaran Tahunan/Mingguan

PERANCANGAN RANCANGAN PENGAJARAN

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Pra sekolah

Citation preview

PERANCANGAN RANCANGAN PENGAJARANRancangan Pengajaran Tahunan / MingguanMerupakan satu kerangka perancangan pengajaran dan pembelajaran lengkap dengan komponen, hasil pembelajaran & aktiviti serta bahan yang disusun mengikut kesesuaian masa yang dirancang dari minggu ke minggu. Dilaksanakan dalam tempoh setahun

ObjektifGuru dapat merancang, merangka, menyedia dan menyelaras secara tersusun Rancangan PengajaranTahunan/Mingguan dan Rancangan Pengajaran Harian untuk mencapai Hasil Pembelajaran. Prosedur menyediakan rancangan pengajaran tahunan adalah seperti berikut:i. Memilih dan menentukan temaii. Membina web tema umum & web tema khususiii. Menyediakan senarai semak hasil pembelajaraniv. Menulis Rancangan Pengajaran Tahunan/Mingguan

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN / MINGGUANRancangan Tahunan KSPKPrasekolah Minggu Ke: 15 Tema: Alam BahanSub-Tema: Makanan (Sayur Dan Buah)

FOKUSSTANDARDKANDUNGANSTANDARDPEMBELAJARANCADANGANAKTIVITICADANGANBAHAN

TUNJANG KOMUNIKASI BAHASA MALAYSIA

BM 1.0KemahiranMendengarBM 1.1Mendengar dan mengecam bunyi perkataan.BM 1.2.3Mengenal bunyi suku kata akhir yang sama.

1. Mendengar perkataan yang disebut oleh guru.Contoh: kopi, topi, pipi, tepi, sepi, rapi, sapi.

2. Menyatakan persamaan bunyi perkataan tersebut.

1. Pertandingan mengumpul kad perkataan bersuku kata akhir yang sama (1 kad suku kata akhir diberi kepada kumpulan sebagai panduan)

2. Kumpulan yang cepat menyelesaikan tugasan dikira sebagai pemenang.

Contoh:rarijusa Contoh perkataan: bara, kira, cara, curi, rasa, baju, rusa, jari, duri, beri, keju, laju, masa, gari, maju.

-Kad perkataan

-Kad suku kata

BM 2.0KemahiranBertuturBM 2.2Bersoal jawab melalui rangsangan yang diberi.BM 2.2.2Mengemukakan soalan yang bersesuaian.

BM 2.2.6Mengemukakan soalan yang sesuai dan mudah difahami.1. Guru menunjukkan beberapa jenis makanan dan membimbing murid mengemukakan soalan.

Contoh: Itu kuih apa? Apa rasa kuih itu? Siapa yang buat kuih itu?-Gambar

-Bahan maujud

BM 3.0Kemahiran MembacaBM 3.4Membina dan membaca suku kata.

BM 3.5Membaca perkataan.BM 3.4.5Membina dan membunyikan dua suku kata terbuka secara rawak.

BM 3.5.2Membatangkan dua suku kata terbuka untuk menjadikan perkataan dengan bimbingan.1. Permainan melengkapkan perkataan dengan suku kata terbuka yang sesuai.

2. Membaca perkataan tersebut.

3. Melabelkan gambar dengan suku kata terbuka yang sesuai.Contoh: ro__, su__, ko__, gu__- gu__, na__. (Roti, susu, kopi, kaya, gula-gula, nasi).

-Kad suku kata

-Gambar

(BM 4.0)KemahiranMenulisBM 4.2Menguasai kemahiranmenulisBM 4.2.6Menyalin perkataan dengan cara yang betul1. Membaca perkataan-perkataan mudah bersuku kata terbuka (suku kata e- ze dan gabungannya dengan suku kata a, i, u, dan o.2. Menyalin perkataan-perkataan mudah bersuku kata terbuka.

-Kad Perkataan

-Lembaran kerja

TUNJANG KOMUNIKASI BAHASA INGGERIS

BI 1.0Listening SkillsBI 1.2Listen to and understood meaning of simple word.

BI 1.3Acquire and use simple phrases and statement.BI 1.2.7Listen to and identify common objects in the environment.

BI 1.2.9Listen to word said aloud and respond accordingly.

BI 1.3.1Talk about familiar things and experience with guidance.1. Teacher says the words aloud.- Brinjal- Carrot- Cabbage..etc.

1. Match the word with the picture cards.

1. Children talk about their experience in the market.2. Name the thing in the market. e.g; Carrot is orange. Brinjal is purple.-Chart

-Word card

-Real vegetables

BI 3.0ReadingSkillsBI 3.2Read simple words with understanding.

BI 3.4Read simple sentences with understanding. BI 3.2.5Recognize and sound out simple words.

BI 3.4.1Read simple sentences with assistance.

1. Children name various vegetables.

1. Children read aloud the sentences related to vegetables.

-Flash cards

BI 4.0WritingSkills

BI 4.1Pre-Writing skills.

BI 4.2Writing skills.

BI 4.1.2Draw lines, circle and patterns using gross motor and fine motor movements. BI 4.2.4Writing simple words in neat and legible prints.1. Make a scrap books and label it.

1. Draw a picture based on the story Jack and the bean stalk.

2. Name the things in the story. e.g; bean, axe, gold coin, goose and bean stalk

-Picture

- Story book

TUNJANG KEROHANIAN , SIKAP DAN NILAI PEMDIDIKAN ISLAM

PI 1.0AkidahPI 1.3Mengetahui Rukun IslamPI 1.3.2 Menyatakan lima rukun Islam:- Mengucap dua kalimah syahadah- Solat lima waktu- Mengeluarkan zakat- Berpuasa di bulan Ramadhan- Mengerjakan haji1. Mempamerkan carta lima rukun iman. Murid menyanyikan lagu rukun iman.2. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan. Setiap kumpulan menghasilkan kolaj perkataan berkaitan Rukun Islam. Setiap kumpulan membentangkan hasil kerja masing-masing.

-CD

-Carta

PI 4.0AkhlakPI 4.2Melakukan amalan seharian mengikut adab seperti melafazkan doa.PI 4.2.6 Menyatakan adab:- Sebelum makan/minum- Semasa makan/minum- Selepas makan/minum1. Guru menerangkan adab: - Sebelum makan/ minum- Semasa makan/minum- Selepas makan/minum

2. Guru bersoal jawab dengan murid.

3. Murid bersimulasi makan atau minum di sebuah restoran.

4. Murid memilh gambar mengikut urutan yang menunjukkan adab sebelum, semasa atau selepas makan. Murid menunjukkan hasil kerja masing-masing.

-Meja/Kerusi

-Peralatanuntuk makan.

-Gambar

PI 5.0Asas Al-Quran dan Tulisan JawiPI 5.2Mengetahui huruf jawiPI 5.2.4 Mengenal pasti setiap huruf jawi1. Guru menonton CD lagu jawi bersama murid. 2. Murid menyebut huruf jawi yang ditunjukkan oleh guru. 3. Murid membuat latihan mengenal pasti huruf jawi.-CD

-Kad Huruf,

-Lembaran kerja

TUNJANG KOMUNIKASI PENDIDIKAN MORAL

PM 5.0Hemah TinggiPM 5.1Beradabsopandalampergaulanseharian.PM 5.1.5Menyatakan cara-cara bertingkah laku sopan.1. Guru menerangkan adab ketika makan.

2. Guru bersoal jawab dengan murid.

3. Murid bersimulasi makan atau minum di sebuah restoran.-Gambar

-Meja/Kerusi

-Peralatan untuk makan.

PM 9.0KeberanianPM 9.1Berinteraksi dengan yakin di sekolahPM 9.1.1Berani melibatkan diri dalam aktiviti.1. Murid bekerjasama dalam aktiviti membuat jus limau.

2. Guru menyediakan beberapa jenis bahan makanan yang mempunyai pelbagai rasa.

3. Mata murid ditutup dengan kain hitam.

4. Murid diminta merasa bahan makanan tersebut dan menyatakan rasanya.

- Air

-Limau

-Gula

-Garam.

-Asam jawa

-Peria

TUNJANG FIZIKAL DAN ESTETIKA PERKEMBANGAN FIZIKAL DAN KESIHATAN

PFK 1.0Perkembangan Motor HalusPFK 1.1Melakukan kemahiranmotor halus.PFK 1.1.13Menggunakan tangan untuk memulas penutup botol.

PFK 1.1.15Menggunakan tangan untuk mengikat sesuatu objek.1. Guru menunjukkan cara memulas penutup botol. Murid mencuba cara memulas penutup botol secara individu dan berpasangan.

2. Murid membungkus makanan (kuih) ke dalam plastik dan mengikat plastik tersebut. Seterusnya murid diminta menukar makanan yang telah dibungkus dan diikat sesama rakan masing-masing.

-Penutupbotol

-Tali-Kuih-Plastik

PFK 2.0Perkembangan Motor KasarPFK 2.3Melakukan kemahiran koordinasi mata dan tangan dalam perkembangan kemahiran motor kasar.

PFK 2.3.4Melambung objek lembut dengan menggunakan satu tangan.1. Murid melambung dan menyambut pundi kacang menggunakan satu tangan.

2. Secara berpasangan murid melambung dan menyambut pundi kacang menggunakan satu tangan.-Pundi kacang

-Pundi kacang

PFK 3.0Kesihatan FizikalPFK 3.1Menjaga kerbersihan diri

PFK 3.2Mengamalkanpemakanan yang berkhasiatPFK 3.17 Mengenal makanan yang bolehmerosakkan gigi serta makanan yang baik untuk kesihatan gigi.

PFK 3.2.3Mengenal jenis makan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat.1. Guru menunjukkan dan menerangkan gambar makanan yang boleh merosakkan gigi serta makanan yang baik untuk kesihatan gigi.

2. Murid dibahagikan di dalam beberapa kumpulan. Murid bekerjasama memilih dan menampal gambar makan yang baik untuk gigi dan makanan yang boleh merosakkan gigi.

1. Mengelaskan gambar makanan yang boleh merosakkan gigi serta makanan yang baik untuk kesihatan gigi.

2. Murid dibahagikan di dalam beberapa kumpulan. Murid bekerjasama memilih dan menampal gambar makan yang baik untuk gigi dan makanan yang boleh merosakkan gigi.

-Carta bergambar

-Gambar makanan

-Gam

-Gunting

-Kad manila

-Lembaran kerja

PFK 4.0KesihatanPersekitaranPFK 4.1MenjagakebersihanPFK 4.1.9Menguruskan persedian tempatsebelum dan selepas makan.1. Murid bergotong royong membersihkan ruang makan di dalam kelas.-Penyapu-Penyodok-Kain lap

PFK 5.0KeselamatanPFK 5.1Mengenali sumberyang menyebabkankemalangan dan bahaya.PFK 5.1.5 Mengenal pasti tingkah laku yangmembahayakan berdasarkan pengalaman sendiri seperti berdiri berhampiran rakan yang sedang bermain buaian.1. Guru membawa murid ke taman permainan dan menerangkan langkah-langkah keselamatan di taman permainan.

2. Murid mengenal pasti tingkah laku yang membahayakan berdasarkan pengalaman sendiri seperti berdiri berhampiran rakan yang sedang bermain buaian.

- Taman permaian

TUNJANG FIZIKAL DAN ESTETIKA KREATIVITI

KTI 1.0Seni VisualKTI 1.1Menggunakanteknik dalam menghasilkan karya seni (Aplikasi Seni) pengetahuan tentang bahan dan

KTI 1.1.3 Memilih pelbagai bahan yang sesuai dalam penghasilan karya.1. Murid membuat kolaj daripada kekacang. Murid membuat kolaj aiskrim.

2. Murid mempamerkan hasil kerja masing-masing.

3. Menyurih duit syiling untuk menghasilkan duit syiling bagi tujuan simulasi jual beli.

-Gam-Kekacang-Manik-Kapas,-Batang aiskrim-Duit syiling-Kertas- Pensel

TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI AWAL SAINS

ST 2.0KemahiranSaintifikST 2.3Membanding danmengelaskan objekST 2.3.5Mengasingkan makanan mengikut rasa contoh manis, masam, masin, pahit, tawar.

ST 2.3.6Mengumpulkan objek-objek mengikut bau. Contoh objek: belacan, ikan kering, daun pandan, daun limau purut, bawang1. Guru memberi murid merasa pelbagai jenis makanan.

2. Murid mengasingkan makanan mengikut rasa makanan

3. Murid mengasingkan kad bergambar makanan mengikut rasa manis, masam dan masin.4. Murid menamakan makanan yang telah diasingkan dan bercerita tentang makanan tersebut seperti nama makanan, warna, rasa dan digemari atau tidak.

1. Murid mengumpulkan objek mengikut bau ke dalam bekas yang disediakan.

- Gula

- Garam

- Asam jawa

- Peria

- Air kosong

- Gambarmakanan

- Belacan-Ikan kering-Daun pandan,-Daun limau purut-Bawang

TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI AWAL MATEMATIK

ST 9.0Nilai wangST 9.1Mengecam duit yang berlainan nilai.ST 9.1.1Mengecam duit yang berlainan nilai.1. Mengadakan simulasi jual beli makanan di mana murid belajar mengecam duit yang berlainan nilai dan memberi jumlah wang yang betul.

2. Menampal duit syiling mengikut jumlah harga makanan yang ditunjukkan.

-Wang Plastik-Model makanan-Duit syiling

-Kertas

TUNJANG KETERAMPILAN PERKEMBANGAN SOSIOEMOSI (PSE)

PSE 2.0Mencapai EmosiYang PositifPSE 2.3Membina keyakinan untukberkomunikasi

PSE 2.2Membina semangat dan sikap yang positif.

PSE 2.3.7 Bercerita dan memberi pendapat.

PSE 2.2.2Menunjukkan semangat dan sifat positif seperti sabar dan berdikari.1. Murid bercerita mengenai makan yang mereka gemari.

2. Membuat kuih donat dengan bimbingan guru.-Gambar makanan-Tepung-Yis-Gula-Susu-Air

TUNJANG KEMANUSIAN (KM)

KM 7.0Saya dan Warisan BudayaKM 7.6Mengenal makanantradisional pelbagaikaum MalaysiaKM 7.6 .2Menyediakan makanan tradisional

Contoh: onde-onde, lempeng pisang, cucur udang, jemput-jemput pisang, dumpling, popiah.1. Menyediakan makanan tradisional.

Contoh: onde-onde, lempeng pisang, cucur udang, dumpling, popiah, jemput-jemput pisang.

2. Guru menyediakan pelbagai jenis makanan tradisional dan dipotong bahagian yang kecil.

3. Mata murid ditutup dan guru meminta murid merasa dan meneka nama makanan tersebut.

-Tepung

-Pisang

-Kulit

-Popiah

-Gula Melaka

-Makanan tradisional

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Kelas: Tabika Kemas Taman Desa RahmatTarikh: Tempoh Masa: 40 Minitpelajar: 17 OrangUmur: 4+ / 5+Modul: Modul Teras AsasTajuk / Tema: Alam HidupanSubtema: Sayuran BerbuahAlat Bahan: Kad Perkataan, Suku Kata Dan Kad BergambarTunjang Utama: Tunjang KomunikasiStandard Pembelajaran Utama: BM 3.5.2 Membatangkan dua suku kata terbuka untuk menjadikan perkataan dengan bimbingan.Standard Pembelajaran Yang: Tunjang Komunikasi (Pendidikan Moral)Digabunkan / Disepadukan: PSE 2.2.2 Menunjukkan semangat dan sifat positif seperti sabar dan berdikari.: BM 3.5.2 Membatangkan dua suku kata terbuka untuk menjadikan perkataan dengan bimbingan.

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat:1.Membaca suka kata terbuka2.Membaca suku kata tertutup3.Menyebut perkataan dengan betul4.Mencantum suku kata dengan betul5. Mengasing dan membezakan jenis-jenis makan mengikut rasaKosa Kata / Perbendaharaan Kata: Susu dan roti.Pengetahuan Sedia Ada: Boleh membezakan huruf vokal dan konsonan.Penerapan Nilai: Bekerjasama, yakin dan sabar.

SLOT PENGAJARAN HARIAN

MasaIsi KandunganAktiviti GuruAktiviti MuridAlat Bahan

Set induksi(5 Minit)

Interaksi antara guru dan murid tentang piramid makanan.

Guru bertanya kepada murid apakah makanan berkhasiat dan makanan tidak berkhasiat.

Murid-murid menyebut dan memberi pelbagai jawapan.

Gambar piramid makanan.

Langkah 1(5 minit)Interaksi antara guru dan murid tentang kad bergambar perkataan susu dan roti.

Guru menunjukkan kad perkataan bergambar. Sesi bersoal jawab antara guru dan murid berlaku.Murid menyebut kad perkataan bergambar yang ditunjukkan guru.Kad perkataan bergambar

Langkah 2(8 Minit)Menyebut suku kata KV su, ro dan KVK su, ti dan murid memegang setiap huruf suku kata susu, roti dan menyebutnya. susu

+ = susuro

ti

+ = rotiGuru menyebut suku kata yang terdapat pada kad perkataan susu, rotiGuru memanggil beberapa orang murid ke hadapan dan memegang kad huruf s.u.s.u dan r.o.t.i.1. Murid mengikut guru menyebut suku kata susu dan roti.2. Murid mendengar arahan guru dan ke hadapan sambil memegang kad huruf serta murid lainnya menyebut huruf satu persatu menjadi perkataan su su dan ro ti.

Kad huruf dan suku kata

Langkah 3(10 Minit)Mencantumkan suku kata perkataan menjadi susu dan roti.Guru membimbing murid menyebut tentang gambar yang ditunjuk.

Guru memberikan kad suku kata, suku kata KV su, ro dan KVK su. tiMurid menyatakan apa yang dilihat.

Murid mencari dan mencantumkan kad suku kata KV su, ro dan KVK su, ti dan membuat latihan.

Kad gambar

Kad suku kata

Langkah 4(10 Minit)Mengasingkan makanan mengikut rasa contoh manis, masam, masin, pahit, tawar.

Guru mengasingkan murid kepada beberapa kumpulan.

Guru memberi murid merasa pelbagai jenis makanan.1. Murid mengasingkan makanan mengikut rasa makanan di dalam kumpulan2. Murid mengasingkan kad bergambar makanan mengikut rasa manis, masam dan masin di dalam kumpulan.3. Murid menamakan makanan yang telah diasingkan dan bercerita tentang makanan tersebut seperti nama makanan, warna, rasa dan digemari atau tidak.- Gula

- Garam

- Asam jawa

- Peria

-Air Kosong

- Gambar makanan

Penutup(2 Minit)Guru dan murid membaca suku kata KV dan KVK susu dan roti. Murid mengetahui tentang pelbagai jenis rasa seperti manis, masam,pahit, masin dan tawar.

REFLEKSI: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

WEB KHUSUSKOMPONEN BAHASA DAN KOMUNIKASIBahasa Melayu

- BM 1.2.3 Mengenal bunyi suku kata akhir yang sama.- BM 3.5.2 Membatangkan dua suku kata terbuka untuk menjadikan perkataan dengan bimbingan.Pendidikan Moral- PM 9.1.1 Berani melibatkan diri dalam aktiviti.TUNJANG FIZIKAL & ESTETIKA (PERKEMBANGAN FIZIKAL & KESIHATAN)- PFK 3.2.3 Mengenal jenis makan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat.

TUNJANG FIZIKAL & ESTETIKA (KREATIVITI)- KTI 1.1.3 Memilih pelbagai bahan yang sesuai dalam penghasilan karya.TUNJANG KETERAMPILAN PERKEMBANGAN SOSIOEMOSI (PSE)- PSE 2.3.7 Bercerita dan memberi pendapat.- PSE 2.2.2 Menunjukkan semangat dan sifat positif seperti sabar dan berdikari.TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI AWAL SAINS- ST 2.3.5 Mengasingkan makanan mengikut rasa contoh manis, masam, masin, pahit, tawar.