Click here to load reader

Ndërmjet ë simi shumëpalësh

 • View
  34

 • Download
  4

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Ndërmjet ë simi shumëpalësh. P ërfshirja e më shumë se një ndërmjetësi në përpjekje për të zgjidhur një konflikt . “ Ndërmjetësimi shumëpalësh “ përbëhet nga “ përpjekjet e disa palëve të treta për të ndihmuar negociatat e paqes për zgjidhjen e një konflikti ”. - PowerPoint PPT Presentation

Text of Ndërmjet ë simi shumëpalësh

 • Ndrmjetsimi shumpalsh

 • Prfshirja e m shum se nj ndrmjetsi n prpjekje pr t zgjidhur nj konflikt.

  Ndrmjetsimi shumpalsh prbhet nga prpjekjet e disa palve t treta pr t ndihmuar negociatat e paqes pr zgjidhjen e nj konflikti.

 • Dy ose m shum pal t treta mund t prfshihen njkohsisht n proces, ose njra pas tjetrs.

  Ndrmjetsimi mund t ndahet edhe n:1. ndrmjetsim t koordinuar dhe 2. ndrmjetsim t pakoordinuar.

 • Kur ndrmjetsimi sht i pakoordinuar midis palve t treta (gar ndrmjetsimesh), palt n konflikt mund t shfrytzojn rivalitetin e ndrmejtsuesve rivale pr t krkuar kontratn m t mir.

  Kur ndrmjetsimi shumpalsh bhet me koordinim, emrtohet edhe ndrmejtsimi kolektiv ndrsa grupi koordinues quhet grupi i kontaktit.

 • Sa i prket ndrmejtsimit shumpalsh t njpasnjshm, ky ndodh kur ndrmjetsi i deriathershm me qllim vendos t trhiqet n aste kritike t ciklit t konflitit (rritje, pasuar nga rnie, e nivelit t dhuns), kur nj lloj tjetr ndrmejtsi duket m i prshtatshm pr situatn.

  Shembull i ksaj sht Haiti n fillim t viteve 90. N fillim prgjegjsin e ndrmjetsimit e kishe Organizata e Shteteve Amerikane (OAS), pastaj ajo i kaloi OKB-s, ndrsa n fund, kur u b e nevojshme t krcnohej me prdorimin e forcs, ndmjets u bn ShBA.

  *

Search related