20
Projekt: Projekt: “Biotehniška področja, šole za življenje in “Biotehniška področja, šole za življenje in razvoj” razvoj” Aktivnost Aktivnost UGOTAVLJANJE IN ZAGOTAVLJANJE UGOTAVLJANJE IN ZAGOTAVLJANJE KAKOVOSTI KAKOVOSTI - Doseženi rezultati ter načrti - Doseženi rezultati ter načrti Ljubljana, 15. september 2009 mag. Jasna Kržin Stepišnik, BIC Ljubljana

Ljubljana, 15. september 2009mag. Jasna Kržin Stepišnik, BIC Ljubljana

  • Upload
    gianna

  • View
    122

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Projekt: “Biotehniška področja, šole za življenje in razvoj” Aktivnost UGOTAVLJANJE IN ZAGOTAVLJANJE KAKOVOSTI - Doseženi rezultati ter načrti. Ljubljana, 15. september 2009mag. Jasna Kržin Stepišnik, BIC Ljubljana. - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

Projekt:Projekt: “Biotehniška področja, šole za življenje in razvoj”“Biotehniška področja, šole za življenje in razvoj”

AktivnostAktivnost UGOTAVLJANJE IN UGOTAVLJANJE IN ZAGOTAVLJANJE KAKOVOSTIZAGOTAVLJANJE KAKOVOSTI

- Doseženi rezultati ter načrti- Doseženi rezultati ter načrti

Ljubljana, 15. september 2009 mag. Jasna Kržin Stepišnik, BIC Ljubljana

Št.Št.

Ak.Ak.AktivnostAktivnost Šola Šola

koordinatoricakoordinatorica

1.1. Priprava izvedbenih kurikulovPriprava izvedbenih kurikulov Šola za hortikulturo in Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti vizualne umetnosti CeljeCelje

2.2. Določanje odprtih delov kurikulaDoločanje odprtih delov kurikula Srednja gozdarska in Srednja gozdarska in lesarska šola Postojnalesarska šola Postojna

3.3. Določanje meril ocenjevanja znanja oziroma Določanje meril ocenjevanja znanja oziroma minimalnih standardov za ocene, točkovanje minimalnih standardov za ocene, točkovanje ipd. ipd.

Šolski center ŠentjurŠolski center Šentjur

4.4. Opredelitev meril za vrednotenje in priznavanje Opredelitev meril za vrednotenje in priznavanje neformalno pridobljenega znanja neformalno pridobljenega znanja

Šolski center Ptuj, Šolski center Ptuj, Biotehniška šolaBiotehniška šola

5.5. Priprava osebnih izobraževalnih načrtov za Priprava osebnih izobraževalnih načrtov za posamezne dijake na šoli posamezne dijake na šoli

Grm Novo mesto-Grm Novo mesto-center biotehnike in center biotehnike in turizmaturizma

6.6. Vzpostavitev in vodenje map učnih dosežkov Vzpostavitev in vodenje map učnih dosežkov Izobraževalni center Izobraževalni center Piramida MariborPiramida Maribor

7.7. Uvajanje učnih gradiv v različnih oblikah Uvajanje učnih gradiv v različnih oblikah Biotehniška šola Biotehniška šola MariborMaribor

8.8. Ugotavljanje in zagotavljanje kakovostiUgotavljanje in zagotavljanje kakovosti Biotehniški Biotehniški izobraževalni center izobraževalni center LjubljanaLjubljana

9.9. Promocija poklicnega in strokovnega Promocija poklicnega in strokovnega izobraževanjaizobraževanja

Biotehniški center Biotehniški center NakloNaklo

Aktivnosti v okviru projekta Konzorcija biotehniških šol 2008 Aktivnosti v okviru projekta Konzorcija biotehniških šol 2008 – 2012 in šole koordinatorice za posamezno aktivnost:– 2012 in šole koordinatorice za posamezno aktivnost:

CILJI IN CILJI IN IZHODIŠČA ZA NAČRT AKTIVNOSTI 2008 - 2012 IZHODIŠČA ZA NAČRT AKTIVNOSTI 2008 - 2012

Šole bodo usposobljene za uporabo in izvajanje Šole bodo usposobljene za uporabo in izvajanje sistema zagotavljanja kakovosti, ki temelji na sistema zagotavljanja kakovosti, ki temelji na principu samoevalvacije. Na podlagi principu samoevalvacije. Na podlagi samoevalvacije bodo šole pripravile načrt samoevalvacije bodo šole pripravile načrt izboljšav. izboljšav.

Načrt aktivnosti, kiNačrt aktivnosti, ki – izhaja iz predvidenih zakonskih zahtev izhaja iz predvidenih zakonskih zahtev – analizira dosedanje aktivnosti povezane s skrbjo za analizira dosedanje aktivnosti povezane s skrbjo za

spremljanje, zagotavljanje in razvijanje kakovostispremljanje, zagotavljanje in razvijanje kakovosti – sledi smernicam in potrebam iz okolja sledi smernicam in potrebam iz okolja – upošteva želje in pričakovanja na šolah v konzorcijuupošteva želje in pričakovanja na šolah v konzorciju

SKRB ZA KAKOVOST NASKRB ZA KAKOVOST NA ŠŠOLIOLI ((SISTEMSKA UREDITEV – ZPSI Ur. l. RS 79/2006, ustanovitveni akt, projekt)SISTEMSKA UREDITEV – ZPSI Ur. l. RS 79/2006, ustanovitveni akt, projekt)

III. UGOTAVLJANJE IN ZAGOTAVLJANJE KAKOVOSTI

15. člen (zagotavljanje kakovosti)

Šola zagotavlja kakovost vzgojno-izobraževalnega dela po načelih celovitega sistema vodenja kakovosti, ki upošteva tudi skupni evropski okvir zagotavljanja kakovosti v poklicnem in strokovnem izobraževanju.Kazalnike kakovosti poklicnega in strokovnega izobraževanja določi pristojni strokovni svet.

16. člen (komisija za kakovost)

Svet šole, imenuje komisijo za kakovost, ki spremlja in ugotavlja kakovost vzgojno-izobraževalnega dela. Sestavljajo jo predsednik in člani, imenovani izmed strokovnih delavcev šole, predstavnikov delodajalcev, predstavnikov dijakov in predstavnikov staršev. Komisijo sestavlja predsednik in najmanj pet članov.Če so šole organizirane kot organizacijske enote, se lahko oblikuje ena komisija za več šol.Šola vsako leto objavi poročilo komisije za kakovost na svoji spletni strani.

17. člen (enotnost sistema ugotavljanja kakovosti)

Javni zavod oziroma druga organizacija, ki je ustanovljena za razvoj poklicnega in strokovnega izobraževanja, ugotavlja kakovost poklicnega in strokovnega izobraževanja na podlagi podatkov šol in drugih statističnih podatkov.Podrobne pogoje o uporabi, varovanju in posredovanju podatkov iz prejšnjega odstavka določi minister. Za ugotavljanje kakovosti lahko minister v posameznem primeru določi tudi skupino neodvisnih strokovnjakov.

CELOVIT SISTEM VODENJA KAKOVOSTI

Delujoča komisija za kakovost

Opisan sistem vodenja kakovosti na šoliIzvajalci, postopki, aktivnosti, odgovornosti NALOGE KOMISIJE ZA KAKOVOST NA ŠOLI (ZOFVI, ZPSI, ustanovitveni akt / PROJEKT)

Letno izvajanje samoevalvacije

Redna objava POROČILA O KAKOVOSTI

Model zagotavljanja kakovosti

METODOLOGIJA=

SAMOEVALVACIJA

Načrtovanje1

Izvajanje2

Ocenjevanje in evalvacija

3

Uvajanje izboljšav

4

-Zapisan način izvajanja samoevalvacije

-Letni načrt

-Priprava standardov

-Priprava instrumentarija

-Izvajanje samoevalvacije

-ugotovitve

-Objava poročila

-Ukrepi za izboljšanje

Skupne izkušnjeSkupne izkušnje Širjenje sistema zagotavljanja kakovosti v okviru Širjenje sistema zagotavljanja kakovosti v okviru “Biotehniška področja, najbolj učeča se okolja”“Biotehniška področja, najbolj učeča se okolja” 2004-2004-20062006

posnetek stanja na izbranih področjihposnetek stanja na izbranih področjih spremljanje uspešnosti absolventov kmetijskih in živilskih šolspremljanje uspešnosti absolventov kmetijskih in živilskih šol sodelovanje šole z okoljemsodelovanje šole z okoljem sodelovanje šole s staršisodelovanje šole s starši spremljanje vpisaspremljanje vpisa prisotnost dijakov pri poukuprisotnost dijakov pri pouku

oblikovanje lastnih standardov in izbira kazalnikovoblikovanje lastnih standardov in izbira kazalnikov samoevalvacijasamoevalvacija načrt aktivnostinačrt aktivnosti

Ugotavljanje in razvijanje kakovosti v mreži Ugotavljanje in razvijanje kakovosti v mreži biotehniških šol Slovenije 2006-2007biotehniških šol Slovenije 2006-2007

– Izjava o kakovosti biotehniških šolIzjava o kakovosti biotehniških šol

Individualne izkušnje šolIndividualne izkušnje šolVodenje aktivnosti od znotraj/zunaj, …Vodenje aktivnosti od znotraj/zunaj, …

Dosedanje izkušnje

NAČRT AKTIVNOSTI – prijava NAČRT AKTIVNOSTI – prijava 8

.Ugotavljanje in zagotavljanje

kakovosti4.4.200

8

31.12

2012

Ugotavljanje stanja na šolah. 1 4.4.200

8

31.8.

2008

Realno stanje bo pripomoglo h kasnejšemu načrtovanju aktivnosti.

Usposabljanje članov komisij za spremljanje kakovosti, predstavitev primerov dobre prakse; prenos znanja in načrta aktivnosti(člani komisije predstavijo dijakom, staršem, socialnim partnerjem)

Metodologija za samoevalvacijo Zastaviti kazalnike in cilje, ki jih želimo doseči.

2 1.6.200

8

31.8.

2009

Izobraževanje za člane komisij. Predstavljeni primeri dobre prakse. Vsi sodelujoči v šolskem procesu so seznanjeni s pomenom kakovosti (dijaki, starši, zunanji partnerji)

Izdelana metodologija za samoevalvacijo. Izdelani kazalniki.

Jasno definirani cilji.

Šole izvedejo samoevalvacijo (enkrat na leto).

3 1.9.200

9

31.8.

2012

Rezultati samoevalvacije so podlaga za nadaljne ukrepe.

Priprava letnega samoevalvacijskega poročila, ki bo objavljen na spletni strani.

4 1.6.201

0

30.9.

2012

Poročilo, ki je osnova za načrt izboljšav.

Načrt izboljšav, ki ga šole pripravijo na osnovi samoevalvacijskega poročila (enkrat na leto).

5 30.9

2010

30.9.

2012

Pripravljen načrt izboljšav.

Predstavitev rezultatov 6 1.1.201

2

31.12

2012

Šola in skrb za kakovostŠola in skrb za kakovost

veter

voda

nastavitev jader

cilj

načrt

dosežek

smer

jadralci

jadranje

izbira jader

jadrnica

druge jadrnice

1. sestanek komisij za kakovost

3. december 2008

Šolsko leto 2008/2009

3. sestanek komisij za kakovost

November 2009

2. sestanek komisij za kakovost

1. april 2009

Aktivnosti ožje projektne skupine Aktivnosti ožje projektne skupine V šolskem letu 2008/2009 ima naslednje naloge:V šolskem letu 2008/2009 ima naslednje naloge:

1.1. Ugotovi in analizira stanje na šolah ter pripravi program dela Ugotovi in analizira stanje na šolah ter pripravi program dela in načrt aktivnosti za šolsko leto 2008/2009in načrt aktivnosti za šolsko leto 2008/2009

1.1. S komisijami za kakovost na vseh šolah konzorcija biotehniških šol S komisijami za kakovost na vseh šolah konzorcija biotehniških šol uskladi načrt dela za š. leto.uskladi načrt dela za š. leto.

2.2. Pripravi vzorec “Sklepa o imenovanju komisije za kakovost”, Pripravi vzorec “Sklepa o imenovanju komisije za kakovost”, “Poslovnika o delovanju komisije za kakovost”, ki opredeljuje sestavo, “Poslovnika o delovanju komisije za kakovost”, ki opredeljuje sestavo, naloge in delovanje komisije za kakovost in “Poročila o kakovosti”.naloge in delovanje komisije za kakovost in “Poročila o kakovosti”.

3.3. Koordinira delo komisij za kakovost posameznih šol.Koordinira delo komisij za kakovost posameznih šol.

5.5. Pripravi načrt dela za samoevalvacijo inPripravi načrt dela za samoevalvacijo in predlog evalvacijskega instrumentarija (samoevalvacijska vprašanja, vire in subjekte, metodo (samoevalvacijska vprašanja, vire in subjekte, metodo zbiranja podatkov, pripravo metodologije, zbiranja podatkov, pripravo metodologije, načrt zbiranja podatkov) načrt zbiranja podatkov) za skupne kazalnike kakovosti in seznani komisije za kakovost z evalvacijskim instrumentarijem.

6.6. Pripravi obliko in Pripravi obliko in vzorec končnega “Poročila o kakovosti”..

7.7. Organizira usposabljanje članov komisij za kakovost in skrbi za Organizira usposabljanje članov komisij za kakovost in skrbi za izmenjavo izkušenj.izmenjavo izkušenj.

8.8. Skrbi za informiranje v povezavi s skrbjo za kakovost (objave na Skrbi za informiranje v povezavi s skrbjo za kakovost (objave na spletnih straneh, izdelava poročila, …).spletnih straneh, izdelava poročila, …).

Aktivnosti komisij za kakovost na vsaki šoli Aktivnosti komisij za kakovost na vsaki šoli

V šolskem letu 2008/2009 imajo naslednje naloge:

1. Zagotovi ustreznost delovanja komisije za kakovost na šoli (sklep o imenovanju)

2. Pripravi “Poslovnik delovanja komisije za kakovost” in ga da v potrditev svetu zavoda.

3. Pripravi in opiše aktivnosti v preteklem šolskem letu, povezane s sistematično skrbjo za kakovost izobraževanja in delovanja in pripravi Poročilo o kakovosti. Zagotovi objavo poročila na spletni strani šole (zavihek KAKOVOST).

4. Predlaga skupne kazalnike kakovosti, na katerih želi opraviti samoevalvacijo in vpeljati izboljšave v izobraževalni proces.

5. Izvede samoevalvacijo (zbere in obdela podatke, pripravi akcijski načrt izboljšav na osnovi zbranih podatkov).

6. Pripravi zbrane podatke o poteku samoevalvacije in pripravi Poročilo o kakovosti ter zagotovi objavo na spletni strani šole.

REALIZACIJA NAČRTA AKTIVNOSTI 2008/2009REALIZACIJA NAČRTA AKTIVNOSTI 2008/2009

junij do november 2008 Projektna skupina

Ugotavljanje stanja na šolahIzdelava programa dela Izdelava nalog za tekoče študijsko leto

...

3. december 2008 SREČANJE

Predstavitev programa in nalog komisijam za kakovost v šolahUsposabljanje članov komisij o kakovosti, poslovniku komisije, samoevalvaciji.

.

.

do konec januarja 2009 KOMISIJE

Imenovanje komisij za kakovostIzdelovanje poslovnika komisije kakovosti šoleZavihek “KAKOVOST” na spletni strani šole

objava izjave o Kakovosti biotehniških šol SlovenijePriprava poročila o kakovosti za 2007/2008 (4 strani)Objava poročila na spletni strani šole

....

.

.

Opravljeno delo na kakovosti na spletnih stranehOpravljeno delo na kakovosti na spletnih straneh

Šola konz. BTŠS

Vsebine o kakovosti

Zavihek kakovost oz. posebna stran

Imenovana komisija za kakovost

Izjava / predstavitev projekta

Poročilo o kakovosti 2007/2008

1 DA DA DA DA DA

2 DA DADA DADA DADA DADA

3 NE NENE DADA NENE NENE

4 DA DA DA DA DA

5 DA DADA DADA DADA DADA

6 DA DADA DADA DADA DADA

7 DA DADA DADA DADA DADA

8 DA DADA DA DA DA

9 DA DADA DA DA NE

10 DA DA DA DA NE

SKUPAJ

Konz. BTŠ dec 08

50% 60% 50% 50% 30%

Konz. BTŠmar 09

90% 90% 100% 90% 70%

REALIZACIJA NAČRTA AKTIVNOSTI 2008/2009REALIZACIJA NAČRTA AKTIVNOSTI 2008/2009

Od februarja do konca marca 2009 Projektna skupina/SREČANJE

Priprava predloga evalvacijskega vprašalnika in končnega poročila – ožji timSeznanitev komisij za kakovost z evalvacijskimi vprašalniki in letnim poročilom

.

.

Od aprila do konca septembra 2009 KOMISIJE do datum

Izvedba samoevalvacije po šolahSeznanitev vodstva in zaposlenih s potekom samoevalvacije Izvedba anketiranja in intervjujaUrejanje dokumentacije in izdelava samoevalv. poročila

Predstavitev rezultatov zaposlenim in akcijski načrtIzdelava letnega poročila o kakovostiPotrditev poročila o kakovosti na svetu zavoda in

objava na spletni strani šole.

31. 5. 2009

15. 9. 2009

1. Vodenje šole2. Sistem kakovosti3. Načrtovanje procesa

izobraževanja

4. Učenje in poučevanjerazvoj metod poučevanja

5. Preverjanje in ocenjevanje6. Doseganje ciljev

izobraževanja7. Praktično usposabljanje z

delom8. Svetovanje in podpora

dijakom9. Strokovni razvoj učiteljev in

drugih strokovnih delavcev10. Šola kot središče

vseživljenjskega učenja11. Razvojni projekti

IZBRANO PODROČJE SAMOEVALVACIJE za 2008/09IZBRANO PODROČJE SAMOEVALVACIJE za 2008/09

Komisije za kakovost, konzorcij 3. dec.2008

Shema področij, ACS 2006

Izbira kazalnika: Razvoj metod poučevanja

Kazalniki so statistični podatki, ki nam nekaj povedo o stanju na šoli in nam omogočajo boljše odločanje (tehnični vidik, konceptualni vidik, politični vidik).tehnični vidik, konceptualni vidik, politični vidik).

STANDARD: Učitelji uporabljajo sodobne metode poučevanja, ki so prilagojene dijakom in pri tem uporabljajo učne pripomočke in gradivo.

SMERNICE ZA IZBOLJŠEVANJE: Učitelji uporabljajo raznolike oziroma kombinirane učne metode in oblike, ki spodbujajo dijaka k aktivnemu sodelovanju in timskemu delu. Učitelji pri razvoju svojih metod dela sodelujejo z drugimi učitelji, običajno v programskem učiteljskem zboru. Učitelj razvija individualni pristop, namenja pozornost močnim področjem dijakov in dijake spodbuja k odličnosti, ustvarjalnosti in sodelovanju z drugimi.

Komisije za kakovost, konzorcij 1. april 2009

Izbira kazalnika: Razvoj metod poučevanja

NAČIN RAZVIJANJA KAKOVOSTI

Omogočimo usposabljanje učiteljev za uporabo različnih oblik in metod dela

Učiteljem priskrbimo dovolj informacij o konkretni skupini dijakov, da se bodo lahko že pri načrtovanju izpeljave izobraževanja strokovno odločali, katere metode dela bodo izbrali

Upoštevamo mnenja in pripombe dijakov ter na njihovo pobudo vpeljujemo v izobraževalni proces nove metode ali se ogibamo tistim, ki dijakom ne ustrezajo.

Izvedba samoevalvacije – načrt (1.del)

CILJ1. Ugotoviti sedanje stanje2. Na osnovi ugotovljenega stanja uvesti

izboljšave (npr. nove metode dela, usposabljanje za uporabo drugih metod, oprema, …)

3. Demonstracija primerov dobre prakse med šolami (in znotraj šol)

KDO BO VKLJUČEN (BO PRESOJAL)1. Učitelji2. Dijaki 3. Vodstvo

Komisije za kakovost, konzorcij 1. april 2009

Izvedba samoevalvacije – načrt (2.del)

VZOREC1. Učitelji - vsi 2. Dijaki (štiri letni program, tretji letnik, predmeti – enega izmed splošno

izobraževalnih predmetov (SLO, MAT) )3. Vodstvo

POTEK DELA1. Anketiranja in intervju izpeljemo od 10. aprila do 31. maja 2009

(pedagoška konferenca, razredne ure izbranih razredov).Vprašalnik o postopkih izbire metod dela in merilih izbire, namenjen učiteljem* (spletna aplikacija ACS - uporaba)Vprašalnik za dijake o tem, kako so zadovoljni z metodami dela in o usposobljenosti učiteljev za uporabo teh metod** (spletna aplikacija ACS)Razgovor z ravnateljem (vodstvom) (osebno - opomnik***)

2. Priprava samoevalvacijskega poročila**** do 30. avgusta 2009.3. Izpeljemo tematsko srečanje s kolektivom (informiranje o rezultatih –

predstavitev samoevalvacijskega poročila, razprava in akcijski načrt za izboljšave v 2009/2010) do konca avgusta 2009.

4. Priprava poročila o kakovosti do 15. septembra 2009.5. Potrditev poročila o kakovosti na svetu zavoda do konca septembra

2009.6. Objava poročila na spletnih straneh šol.

Komisije za kakovost, konzorcij 1. april 2009

1. Ukvarjanje s kakovostjo je kompleksno, zato je natančen načrt skrbi za spremljanje in razvijanje kakovosti (uvajanje modela) zelo pomembno

2. Delovanje komisije za kakovost

3. Aktivna podpora in sodelovanje vodstva

4. Ozka usmeritev v področju kakovosti

5. Merljivi, uresničljivi cilji

6. Informiranje in predstavitve ter vključevanje vseh zaposlenih (in tudi drugih)

7. Samoevalvacija (Vodenje aktivnosti od znotraj/zunaj, …)

ZA USPEŠNOST SISTEMATIČNE SKRBI ZA KAKOVOST IN UVAJANJA IZBOLJŠAV JE POMEMBNO IN KLJUČNO: