Lapidari 17 i t pushkatuarve Pafajshm nga Gjyqi Special 1945 n Vorrezn e Sharrs n Tiran

 • Published on
  19-Mar-2016

 • View
  49

 • Download
  7

DESCRIPTION

Krkimi i Eshtrave t Dshmorve t Pafajshm t Pushkatuar nga i Ashtuquajturi Gjyqi Special Komunist. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript

 • Krkimi i Eshtrave t Dshmorve t Pafajshm t Pushkatuar nga i Ashtuquajturi Gjyqi Special Komunist

 • Duhet vn n dukje se, para viteve 1990 as q mund t bhej fjal pr varim t ktyre eshtrave. Por, pas prmbysjes s diktaturs t Enver Hoxhs n vitin 1991, dhe me ardhjen n fuqi t pluralizmit politik n Shqipri, u krijuan kushte t favorshme q familjart e viktimave t diktaturs t krkonin dhe t shpresonin se do t mund t gjenin dhe t varosnin eshtrat e familjarve t tyre t pushkatuar.Maratona e krkimit t eshtrave pr t pushkatuarit e t ashtuquajturit Gjyqi Special, filloi n fund t vitit 1992 nprmjet Njoftimit nga Ministria e Rendit Publik, se jan gjetur eshtrat dhe vnd varimi i personave q jan dnuar me vdekje nga Gjyqi Special i Prillit t Vitit 1945:

 • Duhet vn n dukje se, para viteve 1990 as q mund t bhej fjal pr varim t ktyre eshtrave. Por, pas prmbysjes s diktaturs t Enver Hoxhs n vitin 1991, dhe me ardhjen n fuqi t pluralizmit politik n Shqipri, u krijuan kushte t favorshme q familjart e viktimave t diktaturs t krkonin dhe t shpresonin se do t mund t gjenin dhe t varosnin eshtrat e familjarve t tyre t pushkatuar.Maratona e krkimit t eshtrave pr t pushkatuarit e t ashtuquajturit Gjyqi Special, filloi n fund t vitit 1992 nprmjet Njoftimit nga Ministria e Rendit Publik, se jan gjetur eshtrat dhe vnd varimi i personave q jan dnuar me vdekje nga Gjyqi Special i Prillit t Vitit 1945:

 • Fejzi Alizoti, Terenc Toi, Aqif Prmeti, Gustav Mirdashi, Kostandin Kote, Reshit Merlika, Beqir Valteri, Javer Hurshiti, Dik Cami, Ismail Golemi, Tasim Bishqemi, Daut arani, Shyqri Bishqemi, Hilmi Leka, Zef Kadare, Kol Tromara, dhe Bahri Omari. T interesuarit t paraqiten pran Ministris s Rendit Publik ( Drejtoria e Burgjeve ). Familjart e tyre shpresuan pr Zhvarimin e Eshtrat e 17 t Pushkatuarve nga Gjyqi Special dhe Krijimi i nj Vari pr secilin prej tyre.N fakt nuk ishte i vertet ky njoftim. Ndodhi q pak m von, q Parlamenti Pluralist vendosi shfuqizimin e Ligjit Nr 41 t dats 23 Janar 1945, dhe aprovoi Ligjin Nr. 7760, dat 4 Janar 1993 Pr Disa Ndryshime n Ligjin pr Pafajsin, Anmistin dhe Rehabilitimin e Ish t Dnuarve dhe t Prndjekurve Polotik . Nga ky ligj, edhe 17 t dnuarit nga Gjyqi Special, pr t ashtuquajturat KRIME LUFTE, fituan PAFAJSIN.

 • N kto kushte mund t bheshin prpjekje konkrete: 1) n prcaktimin e vend varosjes, dhe 2) t mund t kryeshin zhvarimi tyre, dhe 3) mandej t krijohej vari secilit t pushkatuar.Pr t hedhur drit mbi fatin e eshtrave t ktyre patriotve, duhen vn n dukje prpjekjet e mundimshme t kryera m von, si edhe ndonj arritje konkrete e mundshme pr t shpresuar se dicka do t realizohej. Nga kjo koh, filluan prpjekjet pr t varosur eshtrat e familjarve t tyre, t pushkatuar prej regjimit diktatorial enverist. Vet Z. Kullokshi si i ngarkuar i Ministris Rendit Publik, filloi i pari t organizoj krkimin e eshtrave, pikrisht e t pushkatuarve t par q me vendosjen e diktaturs, dhe q ishin pikrisht 17 t pushkatuarit nga vendimi i t Ashtuquajturit Gjyqi Special.

 • Krkimi filloi n territorin n brendsin e baness t Z. Ylli Bylykbashi, q ndodhet n Kodrn e Priftit n rrethinat e Tirans. Por, krkimet e kufizuara n kt trritor praktikisht nuk mundsuan gjetjen e eshtrave t ktyre t pushkatuarve.Kryegjyshata Bektashiane, duke prfituar nga ligji: Per Disa Ndryshime ne Ligjin per Pafajsine, Amnistine dhe Rehabilitetin e Ish te Perndjekurve Politikendrmori me inisiativn e vet krkimin e vndvarimit dhe varimin e dy klerikve kryesor t saj, dhe i gjeti pikrisht n brendsi t territorit t Z. Ylli Bylykbashi, i varosi dhe i varosi brenda territorit t Teqes Kryesore Bektashiane n Tiran. Kryetar i ktyre veprimeve ishte Z. Sknder Elezi.

 • N kt koh, q veproi Z. Sknder Elezi dhe q u zbuluan me sukses vetm vetm eshtrat e dy klerikve Bektashian q ishin pushkatuar dhe varosur pikrisht po n at territoror para se t ndrtohej nj banes nga Z. Ylli Bylykbashi, filloi edhe prpjekje pr t varosur eshtrat e t dnuarve nga Gjyqi Special edhe Z. Nestor Kote n vitin 1993 duke grmuar n bashtn e shtpis t Z. Bylykbashi. Por ai nuk mundi t zbuloj eshtra t 17 t pushkatuarve nga Gjyqi Special. Ai vuri n dukje vetm se: N pjesn q grmova, gjeta vetm nj kock gjymtyre, q mu duk si e nj njeriu ! . . E lash po atje, i vendosa nj tull, dhe sipr e mbulova gropn e grmuar.Pra n pjesn q grmova, gjeta vetm nj kock gjymtyre, q mu duk si e nj njeriu dhe kaq! . . . Prfundimi ishte q praktikisht nuk u gjet azgj! . . .

 • Personalisht un isha n proesin fillestar pr interesimin e varimit t eshtrave t Kol Tromars. S pari vendosa t marr deshmin e penalitetit n Ministrin e Drejtsis t Vendimit t Pushkatimit t tij nga Gjyqi Special. Por atje konstatova dika monstruoze. Kol Tromara nuk kishte as emrin e babajt dhe as t Nns Tij. Me qn se kisha me vehte dokumentin e tij familjar, nga kjo drejtori, munda t marr edhe dokumentin e mposhtm:DESHMI

  Pr t quajturin Kol Tromara, i biri i Thanasit dhe i Kostandins, lindur n vitin 1882. Me vendim te Nr. Sekr. Date 13.4.1945 t Gjykats sht pr KRIME LUFTE, sipas Nenit 14 15 18 t Ligjit 41 t dats 23.1.1945.

 • N kto rrethana munda t marr kontakt me Z. Fatos Omari i cili interesohej pr varimin e babajt t vet Bahri Omari. Me qnse uinteresoheshim pr t njjtin proces, vendosm t koordinojm veprimet tona t prbashkta. Kshtu filluam prpjekjet pr t precizuar s pari territorin e varimin e tyre.Por, gjendja n territor kishte ndryshuar aq shum sa praktikisht Z. Fatos Omari nuk ishte n gjendje t prcaktonte vendin e sakt se ku duhej t ndodheshin eshtrat. Qlloj q n kto aste, nj banor i cili kishte shrbyer n vorezn e Varit t Bamit na skjaroi se voreza e 17 t pushkatuarve t Gjyqit Special ndodhej pikrisht brenda territorit t baness t Z. Ylli Bylykbashi. Pra fillimisht ne prcaktuam se ishte pikrisht po ai territor ku ishin gjetyr edhe dy kleriket Bektashian.

 • N fakt, prpjekjet tona filluan nga e para pr gjetjen e eshtrave t t pushkatuarve nga Gjyqi Special, pkrisht nvitin 2004. Ksaj rradhe ne krkuam ndihmn edhe t Nestor Kote i cili kish br prpjekjet e para, por pa sukses! . . . Nestori nuk mundi t zbuloj vecse nja dy eshtra q nuk kuptoheshin nse ishin njeriu a kafshe. Z. Sknder Elezi insistonte se n territorine shtpis t Z. Ylli Bylykbashi u gjetn edhe dy klerikt Bektashij, prandaj aqi u tregua i gatshm t bashkohej me ne pr t na ndihmuar. N fillim t vitit 2005, Z. Luan Omari ftoi prfaqsues nga t gjith familjart e t pushkatuarve, n nj konsult pr t vendosur se far duhet br lidhur me kt varim eshtrash, duke patur parasysh q edhe Instituti i Integrimit t t Prndjekurve Politik, do t vinte n dispozicion fondin e nevojshm pr t kryer grmime m konsistente pr problemin e eshtrave t t pushkatuarve nga Gyqi Special.

 • Kshilli i familjarve ngarkoi prfaqsuesit e familjarve e t 17 t pushkatuarve: Z. Nestor Kote, Z. Fatos Omari dhe Z. Petraq Vasil, t drejtojn prpjekjet e nevojshme pr varimin e eshtrave.Kryesore ishte q Z. Ylli Bylykbashi t lejonte nj skuadr grmimesh n territorin e baness s vet. Na u desh t shkojm disa her para ports t ksaj shtpie, edhe me prezencn e Z. Tomor Aliko (Kryetar i t Prndjekurve Politik t Tirans), edhe me Z. Sknder Elezi (Aktivist i Organizats t t Prndjekurve Politik) q kishte marr pjes n varimin e eshtrave t klerikve Bektashian n po at territor t baness t Z. Ylli Bylykbashi). Por, t gjitha kto prpjekje kishin pfunduar pa hapjen e ports, pr t biseduar hyrjen n territorne shtpis tyre.

 • Ky refuzim na shtyti t marrim t dhnaplotsuese me qnse Z. Ylli Bylykbashi insistonte se nuk ka eshtra n territorin e shtpis tij. Ne muarm kontakt me banues komshij shum afr baness t Z. Bylykbashi. Pr shmbull ja se `far na tregoi Z. Petrit Cani: Jam q n vitin 1952 banues n kt territor, q ndodhet sot komshi shum afr edhe me banesn e Z. Ylli Bylykbashi. N territorin e shtpis t Z. Bylykbashi, ndodhej edhe Voreza e 17 t Pushkatuarve t Dnuar nga Gjyqi Special. Kemi ndigjuar q ai e bleu pr nj vler 400 mij Lek t vjetra. Z. Ylli e pat bler truallin, nga nj ish ushtarak q shrbente n repartin ushtarak me territor ngjitur me shtpin e Z. Ylli.Ne e dijm mir se deri n vitet 1960, voreza ka qn e pa trazuar. N vitin 1990 91 para se Z. Ulli Bylykbashi t fillonte t ndrtonte banesn, voreza mund t konsiderohej praktikisht e pa trazuar.

 • Un, tregoi P.Cani, e kisha rrethuar n nj far mnyre vorezn, dhe prkujdesesha pr t. Ndizja edhe qirij n varin e tyre. Dheu mbulues i vareve ishte i shkrift dhe dukej i ngritur mbi siprfaqen e toks. Vendosja e vareve ishte n vij t drejt, me fytyrat n perndim, duke par nga Lindja (Mali Dajtit). Kur Z. Ylli filloi t ndrtoj n at truall, un i thash t ket kujdes vorezn! Me sa kam mundur t konstatoj nga jasht baness, formacioni i varezs nuk ekzistoi m. Nuk dij q asnj nga ne komshijt t ket par t jen hedhur eshtra larg shtpis! Se ku jan groposur aktualisht eshtrat nuk mund ti prcaktoj Kjo se tashm teritori baness sht i rrethuar .

 • Me insistim kemi vajtur edhe disa her te tjera me Z. Tomor Aliko, Z. Nestor Kote, Z. Fatos Omari, Z Petraq Vasili, para ports s hekurt t familjes t Zotit Ylli Bylykbashi, me bindje se pikrisht atje duhet te jene gjurmet e vorezes e t pushkatuarve.Por, nuk mundem te marrim aprovimin e tij, pr t filluar punimet pr `varosjen e eshtrave t 17 t pushkatuarve nga i ashtuquajturi GJYQI SPECIAL i pranvers t vitit 1945, dhe kjo me pretekstin se i shqetsojm! . . . Sipas tij, ne nuk ishim t sigurt, q n truallin e shtpis tij ndodhen eshtrat q krkonim!?.... Ai pretendonte se nuk dinte azgj!... se shtpin e kan bler nga nj pronar tjetrr pas vitit 1990.

 • Ai na isistonte se edhe n raste t tjera jan prpjekur njerz t interesuar, pr t zbuluar n truallin e shtpis s tyre eshtra, por nuk kan gjetur gj! .Ndrsa ne insistonim, se pikrisht atje ndodhen eshtrat. Nga dshmit e shumta q u prmndn m sipr, ne kishim bindje se pikrisht atje ishin pushkatuar dhe aty duhet t ndodheshin edhe eshtrat e t pushkatuarve.Edhe, Z. Sknder Elezi pikrisht atje mundi t gjej eshtrat e dy prej figurave Bektashiane. Edhe shum, punonjs t varezave n afrsi t Kodrs Priftit, na patn saktsuar pikrisht truallin e shtpis t Z. Ylli Bylykbashi. Dshmit jan t shumta.

 • Z. Nestor Kote q i sht prkushtuar trsisht zbulimit t eshtrave t xhaxhajt t tij ka po at besim. Me qnse veprimet jan br me mjete t pa mjaftueshme, pr shkak t mundsive t kufizuara, ne sot, po ndihmohemi jo vetm moralisht por edhe materialisht nga Instituti i Integrimit t t Prndjekurve Politik, nn drejtimin e Z. Sokol Mirakaj, dhe sidomos nga Shoqata e t Prndjekurve Politik nprmjet Z. Tomor Aliko, dhe mendojm se me mirkuptim t kryem grmime t kufizuara vetm n bashtn brenda territorit t shtpis.S fundi, familja e Z. Ylli Bylykbashi, pranoi dhe na krijoi kushte pr t filluar proesin e krkimit t eshtrave! . . . vetm n bashtn e tij.

 • Por, a do ti gjenim vall eshtrat? ! .... Ksaj rradhe ne ishim t vendosur t kryenim nj krkim maksimal t mundshm, natyrisht brenda territorit t shtpis dhe ku ishte i mundshm grmimi, pa prekur pjest e ndrtuara t shtpis. Ne falnderuam pronarin e shtpis Z. Ylli Bylykbashi pr xhestin e tij njerzor dhe fisnik q lejoi punimet pr grmimin n gjith bashtn e shtpis tij.

 • Por cfar rezultoi nga gmimet krkimore? Gjat grmimit u gjetn disa eshtra t veanta, si edhe mbetje t tjera, si psh proteza e dhmbve prej floriri, nj detal prange, etj. Mungesa e eshtrave, kryesisht e kafkave, tregoi se n kt vorez, gjat viteve t fundit, n procesin e ndrtimeve t ndrtess, jan kryer vendosje t mdha dherash nga parcela e vorrezs origjinale.Duke u nisur nga fakti q u gjet ibuku, me t cilin pinte cigare Kol Tromara, dhe q un e njihja pa asnj dyshim se e kisha par me dhjetra her q e prdorte n shtpin ton pothuaj do mbrmje kur kthehej nga puna edhe pr t fjetur. Prandaj mendoj se sht plotsisht e mundshme, t gjitha eshtrat ndodhen atje, nn themelet e ndrtess dhe nn oborin me pllaka, pr deri sa sht e sigurt, nga konfirmimet q i deklaruan grupit e grmimeve komshij permanent q banojn atje, para dhe pas ndrtimeve t ndrtess, se nuk patn konstatuar asnj vendosje dherash ! ? . .

 • Me qnse ishte i pa mundur dhe t pa lejuara grmimet jasht territorit t bashts Grupi i ngarkuar te grmimeve propozoi ti krkoj prfaqsis t familjeve t t pushkatuarve t kufizohet me sendet e gjetura gjat procesit grmimeve dhe ti grumbulloj n nj ark pr t krijuar nj vorez t prbashkt. Ky mendim u pranua nga familjaret e viktimave dhe u realizua, duke vendosur nj lapidar n Varrezat e Sharrs, pr tu dhn mundsi familjarve t kryejn ritet prkujtimore.

 • Lapidari 17 i t pushkatuarve Pafajshm nga Gjyqi Special 1945 n Vorrezn e Sharrs n Tiran

 • Lapidari 17 i t pushkatuarve Pafajshm nga Gjyqi Special 1945 n Vorrezn e Sharrs n Tiran

Recommended

View more >