6
 PROIECT DE LECŢIE A. DATE GENERALE -Propunator: Ciot Silviu - Unitatea de invatamant: Colegiul Tehnic Energetic Bucuresti - Disciplina: Circuite Electrice - Clasa: a XI-a C. - Unitatea de învăţare: Circuite electrice. - Titlul lecţiei: Identificarea condensatoarelor dupa marcaj, aspect. - Scopul lecţiei:  însuşirea elemente lor nec esare identifica rii con densat oarelor . - Tipul lecţiei: comunicare (transmitere) de noi cunoştinţe. - Locul desfăşurării lecţiei: în clasă. - Durata lecţiei: 50 minute. - Conţinutul activităţii de instruire: Cod Arii de Conţinut Subarii de conţinut C1 1.Identificarea condensatoarelor Identificarea condensatoarelor dupa aspect Identificarea condensatoarelor dupa marcaj Obiective operaţionale Cod Comportamentul urmărit (ce se cere) Condiţii de probare a comportamen-tului (ce se oferă) Criteriul de reuşită (ce se acceptă) O1 Identificarea valorilor  condensatoarelor marcate în Codul culorilor, folosind condensatoare ceramice de diferite valori şi tabelul cu Codul culorilor, pentru marcarea condensatoarelor. Identificarea diferitelor tipuri de condensatoare după aspect:  polarizate, nepolarizate, ceramice, electrolitice, fixe, reglabile, variabile. Se oferă fişe de lucru. Identifica tipurile de condensatoare; Identifica valorile condensatoarelor. Ordinea de parcurgere a conţinutului: Obiective Conţinut Succesiunea conţinutului O 1 C 1 1.1.1.2. Metode şi procedee de instruire: Conversaţia,explicaţia,expunerea,obse vaţia dirijată. Mijloace de învăţământ (complexul multimedia) Materiale (Didactice): tabla, creta, fişe de lucru, culegere de probleme.

Identificarea or Dupa Marcaj

Embed Size (px)

Citation preview

5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 1/6

 

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE

-Propunator: Ciot Silviu- Unitatea de invatamant: Colegiul Tehnic Energetic Bucuresti- Disciplina: Circuite Electrice- Clasa: a XI-a C.

- Unitatea de învăţare: Circuite electrice.- Titlul lecţiei: Identificarea condensatoarelor dupa marcaj, aspect.- Scopul lecţiei: însuşirea elementelor necesare identificarii condensatoarelor.- Tipul lecţiei: comunicare (transmitere) de noi cunoştinţe.- Locul desfăşurării lecţiei: în clasă.- Durata lecţiei: 50 minute.- Conţinutul activităţii de instruire:

CodArii deConţinut

Subarii deconţinut

C1 1.Identificareacondensatoarelor 

Identificarea condensatoarelor dupa aspectIdentificarea condensatoarelor dupa marcaj

Obiective operaţionale

CodComportamentul urmărit(ce se cere)

Condiţii de probare acomportamen-tului(ce se oferă)

Criteriul de reuşită(ce se acceptă)

5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 2/6

O1 Id ifi l il S f ă fi d Id ifi i il d 

B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiectiveoperaţionale

Evenimentel

e instruirii.Conţinut

Activitatea profesorului

Activitateaelevilor 

Strategii didactice

Eva-luare Timp (min.)

Metodede învăţă-mânt

Mijloace

deînvăţământ

Forme deorgani-zare aactivităţiielevilor 

1. Organizarea clasei pentru lecţie 5- Notează absenţii.- Organizeaza clasa in grupe decate 3-4 elevi.- Distribuie elevilor fişele delucru.- Creează condiţiile necesare

 bunei desfăşurări a lecţiei.

- Comunică profesoruluiabsenţii.

- Răspund solicitărilor  profesorului.

Conversaţia

Frontal

2. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior 5Adresează elevilor următoareleîntrebări:1. “Care cunt modurile deasociere ale condensatoarelor?”

2. “Care este capacitateaechivalenta a condensatoarelor asóciate in serie?”

3.“Care este capacitateaechivalenta a condensatoarelor asóciate in paralel?”

Răspund întrebărilor profeso-rului:1.” Condensatoarele se potasocia in serie, in paralel saumixt.”2. “ Inversa capacităţiiechivalente este egală cusuma inverselor capacităţilor”3. “ Capacitatea echivalentăeste egală cu sumacapacităţilor componente.”

Conversaţia;Explicaţia.

Frontal Orală

3.Comunicarea noilor cunoştinţe 35Captareaatenţiei

- Trezeşte curiozitatea elevilor în-trebându-i: “Copii ati vazutla lectiile de laborator condensatoare. Imi puteri

Răspuns: “Condensatoarelevazute aveau formadreptunghiularea si aveau

 benzi de culoare.”

Problematizarea;Conversaţia;Oservaţ

Macheta Frontal

5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 3/6

 

Obiectiveoperaţionale

Evenimentele instruirii.Conţinut

Activitatea profesorului

Activitateaelevilor 

Strategii didactice

Eva-luare

Timp (min.)Metodede învăţă-mânt

Mijloacedeînvăţămân

t

Forme deorgani-zare aactivităţiielevilor 

spune cum aratau acestea” . Sunt atenţi şi notează titlullecţiei în caiete.

ia dirijată.

Anunţareasubiectului şiaobiectivelor lecţiei noi

Prezintă elevilor obiectivelenoii lecţii.

Ascultă cu interes şi şi iauȋ  noti e.ṭ

Expunerea Frontal

O1: sa identificecapacitateacondensatoarelor in functie de

 benzile deculori.Sa identificetipurile decondensatoare.

Pezentareaconţinuturilor şi dirijareaînvăţăriiC1

Mentioneaza si explicasemnificatia fiecarei benzi deculoare. Banda 1: Coeficient devariatie cu temperatura;Banda2: Prima cifra semnificativa;Banda 3: A doua cifrasemnificativa;Banda 4:Coeficient de multiplicare;Banda 5: Toleranta

Mentionaeaza semnificatiafiecarei culori pentru fiecare

 banda in parte. Le cere elevilor sa urmareasca pe fisa primita,si sa noteze cifrelesemnificative pentru fiecareculoare in parte.

Prezinta tipurile decondensatoare clasifite dupaaspect:  polarizate, nepolarizate,ceramice, electrolitice, fixe,reglabile, variabile. Cere

 Noteaza semnificatiile benzilor.

Urmaresc explicatiile profesorului pe fise.

 Noteaza cifrelecorespunzatoare culorilor.

Urmaresc tipurile decondensatoare pe fisele delucru si noteaza.

Explicaţia F1 Frontal

5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 4/6

 

Obiectiveoperaţionale

Evenimentele instruirii.Conţinut

Activitatea profesorului

Activitateaelevilor 

Strategii didactice

Eva-luare

Timp (min.)Metodede învăţă-mânt

Mijloacedeînvăţămân

t

Forme deorgani-zare aactivităţiielevilor 

elevilor sa urmareasca pe fise sisa noteze tipurile decondensatoare.

Obţinerea performanţei

Cere elevilor ca ţinând cont desemnificatiie benzilor deculoare sa identificecaracteristicile si valoareacondensatorului dat ca exempluin fisa.

 Notează cerinţa şi răspund laîntrebare notând în caieterăspunsurile.

Conversaţia

F1 Frontal

Asigurareaconexiuniiinverse

Confirmă răspunsurile corecteşi intervine cu explicaţii, dacăeste cazul.

Ascultă explicaţiilesuplimentare.

Explicaţia Frontal

4. Fixarea cunoştinţelor 10Asigurarearetenţiei şi atransferuluicelor învăţate

Împarte elevilor fişa-test şioferă explicaţii privind modulde completare.

Completează fişa-test propusă.

Explicaţia;Exerciţiul.

Fişa-test Individual

Scrisă 5

Anunţarea şi

explicareatemei pentruacasă

Propune spre rezolvare acasă

două dintre aplicaţiile dinmanual.

 Notează tema;

Ascultă explicaţiilereferitoare la modul derezolvare a temei.

Explicaţia Manualul Frontal 5

5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 5/6

 

Fisa de lucru

Clasificarea condensatoarelor dupa aspect

Condensator polarizat Condensator nepolarizat

Condensator ceramic Condensator electrolitice

Condensator fix Condensator reglabil Condensator variabil

Fişă-test pentru fixarea cunoştin elor.ṭ

5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 6/6

 

1. Ce semnificatie are a IV-a banda de culoare de pe un condensator:a)Toleranta

 b)Coeficient de variatie cu temperatura

c)Coeficient de multiplicare

2. Precizati ce secventa de valori va avea un condensator cu curmatoarele caracteristic:- Coeficient de variatie cu temperatura:0- C=5pF- Toleranta ±2%

3. Precizati ce valori au capacitatile condensatoarelor din figura?

a) b) c) 

d) e)f)