Click here to load reader

Harry Potter

  • View
    565

  • Download
    10

Embed Size (px)

Text of Harry Potter

Harry PotterDHE DHURATAT E VDEKJES

J.K.Rowling

HARRY POTTERDHE DHURATAT E VDEKJES

J . K . ROWLINGILUSTRIMET NGA MARY GRANDPRGJITHASHTU NGA J. K. ROWLING:

NGA

Harry Potter dhe Guri FilozofalViti I pare ne Hoguarts

Harry Potter dhe Dhoma e Sekreteve Harry Potter dhe I burgosuri I AzkabanitViti I trete ne Hoguarts Viti I dyte ne Hoguarts

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit Harry Potter dhe Urdhri I FeniksitViti I peste ne Hoguarts Viti I katert ne Hoguarts

Harry Potter dhe Princi GjakperzierViti I gjashte ne Hoguarts

Arthur A. Levine Books An Imprint of Scholastic INC.

Dedikimi I ketij libri eshte I ndare ne shtate rruge: per Nellin, per Xhesiken, per Davidin, per Kenzin, per Dine, per Anen, dhe per ty, nese je e lidhur me Harrin deri ne fund.

KapitujtNje Pushteti I Zoterise se Erret 1 Dy Ne memorje 12 Tre Largimi I Derslive 25 Kater Shtate Poterat 36 Pese Luftetari I rene 54 Gjashte Lugati me pizhama74 Shtate Testamenti I Albus Urtimorit95 Tete Martesa117

*VII* Nente Nje vend per tu fshehur Dhjete Tregimi I Kricerit Njembedhjete Ryshfeti Dymbedhjete Magjia eshte fuqi Trembedhjete Komisioni I regjistrimit te te lindurve babanace Katermbedhjete Hajduti Pesembedhjete Hakmarrja e xhuxhit dashakeq Gjashtembedhjete Gufalla e Godrikut Shtatembedhjete Sekreti I Bathildes Tetembedhjete Jeta dhe genjeshtrat e Albus Urtimorit

*VIII* Nentembedhjete Drenusha e argjendte Njezet Ksenofilius Lovgud Njezet e nje Perralla e tre vellezerve Njezet e dy Dhuratat e vdekjes Njezet e tre Cifligu I Mallfonjve Njezet e kater Krijuesi I shkopinjve magjike Njezet e pese Vila e guaskes Njezet e gjashte Gringot Njezet e shtate Vendi I fundit per tu fshehur Njezet e tete Pasqyra qe mungonte

*IX* Njezet e nente Diadema e humbur Tridhjete Plackitja e Severus Pitonit Tridhjete e nje Beteja e Hoguartsit Tridhjete e dy Shkopi magjik I shtogut Tridhjete e tre Tregimi I princit Tridhjete e kater Perseri pylli Tridhjete e pese King Kros Tridhjete e gjashte E meta tek plani Tridhjete e shtate Epilog

*X*Kapitulli I pare

Pushteti I Zoterise se ErretDy burrat u shfaqen nga hici,disa jarde larg rrugices se ngushte dhe te ndricuar nga hena.Per nje sekonde ata qendruan ashtu sic ishin,me shkopinjte magjike te drejtuar te gjoksi I njeri-tjetrit;pastaj,kur e njohen shoqshoqin,I futen shkopinjte magjike nen mantelet e tyre dhe filluan te ecnin me shpejtesi ne te njejtin drejtim. -Lajme?-pyeti me I gjati nga te dy. -Me te mirat.-u pergjigj Severus Pitoni. Rrugica ishte e kufizuar ne anen e majte nga drizat e egra dhe te ulta,kurse ne te djathte nga nje gardh i larte dhe te lyer trashe.Mantelet e gjata te burrave u perplaseshin rreth nyjeve te kembeve teksa ata ecnin. -Megjithate jam vone.-tha Jaksli,me tiparet e tij te hapura qe here dukeshin e here jo,teksa deget e pemeve qe qendronin siper thyenin driten e henes.-Ishte pak me e nderlikuar sec e prisja.Por shpresoj se ai do te ngelet I kenaqur.Ti je I sigurt se do te te prese mire? Pitoni pohoi duke tundur koken,por nuk dha hollesira.Ata u kthyen djathtas,tek nje rruge e gjere automobilistike qe e linte pas rrugicen.Gardhi I larte dhe paksa I gerryer vazhdonte pertej ciftit te dyerve me hekur te derdhur qe te linte mbresa,pervec rruges se burrave.Asnjeri prej tyre se ndaloi hapin:ne heshtje te dy ngriten krahun e tyre te majte ne forme pershendetjeje dhe kaluan permes,ndersa metali I erret ishte bere tym. Gardhi mbyste zhurmen e hapave te dy burrave.Diku ne te djathten e tyre u degjua nje shushurime:Jaksli nxorri shkopin e tij magjik prape dhe e drejtoi ate siper kokes se shoqeruesit te tij,por burimi I zhurmes nuk ishte gje tjeter vecse nje pallua I bardhe,duke ecur siper gardhit ne nje menyre arrogante qe te bente pershtypje.

-Ai gjithmone ia dilte mbane ,Lusiusi.Pallonj-Jaksli e futi me vrull shkopin magjik nen mantel me nje turfullime. Nje shtepi e bukur fisniku doli nga erresira ne fund te rruges se drejte,me dritat qe ndriconin ne xhamat me diamante te dritareve poshte.Diku ne kopshtin e erret pertej gardhit nje shatervan po luante.Zhavorri kerciste poshte kembeve te tyre teksa Pitoni dhe Jaksli nxituan drejt deres se jashtme,e cila u hap me afrimin e tyre,megjithese askush nuk e kishte hapur nga brenda. Korridori ishte I madh,jo I ndricuar mire, I dekoruar me nje stil ekstravagant,dhe nje tapet I bukur mbulonte shumicen e dyshemese te gurte.Syte e fytyrave pa shume ngjyre te portreteve ne mur ndoqen Pitonin dhe Jakslin ndersa ata ecnin me hapa te medhenj.Dy burrat ndaluan tek nje dere e madhe prej druri,qe I conte te dhoma tjeter,hezituan per nje cast,pastaj Pitoni uli dorezen e bronzte. Dhoma e ndenjes ishte plot me njerez te heshtur,te ulur tek nje tavoline e gjate dhe te punuar rende.Mobiljet e zakonshme te dhomes ishin shtyre pa kujdes tek muret.Ndricimi vinte nga nje zjarr I madh poshte nje oxhaku te gurte dhe te bukur,I cili kishte siper nje pasqyre me kornize te arte.Pitoni dhe Jaksli priten per nje moment tek dera.Syte e tyre u zmadhuan nga liqeni I drites,ata u terhoqen me lart te pjesa me e cuditshme e skenes:nje figure humane e cila varej kokeposhte siper tavolines,duke levizur ngadale ne forme rrethi,thua se ishte e lidhur me nje litar te padukshem,dhe reflektohej te pasqyra dhe te siperfaqja e lemuar dhe e padekoruar e tavolines. Asnje nga personat e ulur poshte kesaj pamje te pazakonte nuk po e shikonte ate pervec djalit te ri pa ngjyre I cili ishte ulur pothuajse poshte saj.Ai se ndalonte dot veten dhe shikonte lart cdo minute qe kalonte. -Jaksli,Piton.-tha nje ze I larte dhe I qarte nga kreu I tavolines. -Keni ardhur me vonese. Folesi ishte ulur perballe oxhakut,keshtu qe ishte e veshtire,ne fillim,per ata qe erdhen,te shikonin me shume se silueten e tij.Teksa ata u afruan,fytyra e tij shkelqeu permes hijes,pa floke,si gjarper,por me vrima hundesh dhe sy te kuq qe shkelqenin,bebet e

syrit te te cilave I kishte vertikale.Ai ishte aq I bardhe sa I ngjante nje perle. -Severus,ketu-tha Fluronvdekja,duke treguar karrigen ne te djathte te tij.-Jaksliprane Dollohovit. Dy burrat moren vendet qe I takonin.Shumica e syve perreth tavolines ndoqen Pitonin,dhe ishte ai te cilit I foli Fluronvdekja te parit. -Pra? -Lordi im,Urdhri I Feniksit do ta levize Harri Poterin nga vendi I tij I sigurt te shtunen tjeter,me te rene nata. Interesi perreth tavolines ra menjehere:disa u mpine,te tjere levizen me nervozitet,te gjithe duke shikuar Pitonin dhe Fluronvdekjen. -Te shtunenme te rene nata.-perseriti Fluronvdekja.Syte e tij te kuq shikuan syte e zinj te Pitonit me aq egersi sa disa nga shikuesit e hoqen veshtrimin,te trembur se mos vete ata do te digjeshin nga egersia e atij shikimi.Pitoni,gjithsesi,vazhdoi ta shikonte Fluronvdekjen me qetesi ne fytyre dhe,pas nje minute ose dy,goja pa buze e Fluronvdekjes u perdrodh duke formuar njefare buzeqeshje. -Mire.Shume mire.Dhe ky informacion vjen nga -nga burimi qe ne diskutuam.-tha Pitoni. -Lordi im. Jaksli levizi pergjate tavolines per te pare Fluronvdekjen dhe Pitonin.Te gjithe fytyrat u kthyen te ai. -Lordi im,une kam degjuar ndryshe. Jaksli priti,por Fluronvdekja nuk foli,keshtu qe ai vazhdoi: -Doulish,Aurorit,I shpetoi nga goja se Poteri nuk do te levize deri me 30,nje nate para se djali te mbushe shtatembedhjete. Pitoni qeshi. -Burimi im me tha se po beheshin plane per nje levizje false;kjo duhet te jete.Pa dyshim nje Shorti Hutimi ka vepruar mbi Doulishin.Nuk do te ishte hera e pare;ai eshte I njohur si objektiv I lehte. -Ju siguroj,Lordi im,Doulish dukej shume I sigurt.-tha Jaksli. -Nese ishte nen Shortine e Hutimit,natyrisht qe do te ishte I sigurttha Pitoni.-Te siguroj,Jaksli,Zyra e Auroreve nuk do te marre pjese

ne mbrojtjen e Harri Poterit.Urdhri beson se ne kemi spiunuar Ministrine. -Urdhri I paska rene ne te nje gjeje,atehere,he?-tha nje burre I shkurter I cili ishte ulur pak me larg Jakslit;ai ia dha nje kukurisje qe u perhap pergjate tavolines. Fluronvdekja nuk qeshi.Veshtrimi I tij ishte ngulur lart te trupi qe rrotullohej ngadale siper kokes se tij dhe dukej si I humbur ne mendime. -Lordi im.-vazhdoi Jaksli.-Doulish beson se nje shpure e tere Auroresh do te perdoret per te levizur djalin Fluronvdekja ngriti nje dore te madhe e te bardhe dhe Jaksli heshti menjehere,duke shikuar me zemerim ndersa Fluronvdekja iu kthye Pitonit. -Ku do e fshehin djalin pastaj? -Te shtepia e njerit qe eshte ne Urdher.-tha Pitoni.-Vendit,sipas burimit tim,I eshte dhene cdo lloj mbrojtjeje qe Urdhri dhe Ministria se bashku mund te sigurojne.Une mendoj se kemi nje shans te vogel qe ta marrim ate kur te arrije atje,Lordi im,vetem nese,sigurisht,Ministria bie perpara te shtunes tjeter,gje qe mund te na jape ne mundesine te zbulojme dhe te prishim shumicen e magjive dhe te futemi mes te tjerave. -Atehere,Jaksli?-thirri Fluronvdekja nga tavolina,me driten e zjarrit qe I shkelqente cuditshem ne sy.-Do te bjere Ministria deri te shtunen tjeter? Edhe nje here,te gjitha kokat u kthyen.Jaksli shkundi supet. -Lordi im,kam lajme te mira ne kete pjese.Une ,me veshtiresi,dhe pas nje perpjekje te madhe,ia dola tI vija siper nje Shorti Imperius Pius Trashesit. Shume veta perreth Jakslit dukeshin te kenaqur;fqinji I tij,Dollohovi,nje burre me fytyre te gjate dhe te shtrember,I rrahu shpatullat. -Eshte nje fillim.-tha Fluronvdekja.-Por Trashesi eshte vetem nje njeri.Ulerimsi duhet te rrethohet nga njerezit tane perpara se une te veproj.Nje deshtim ne jeten e Ministrise do te me coje prape ne nje rruge te gjate.

-Po,Lordi im,kjo eshte e vertete,por ju e dini,si Kreu i Departamentit te Thyerjes se Ligjit te Magjise,Trashesi ka kontakte te rregullta jo vetem me vete Ministrin,por gjithashtu me Kreret e te gjitha departamenteve te Ministrise.Do te jete,mendoj,e thjeshte tani qe ne kemi nje njeri me rang kaq te larte zyrtar nen kontroll,te marrim te tjeret,dhe pastaj te gjithe ata se bashku do te mund te vrasin Ulerimsin. -Persa

Search related