18
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT DATA: 6. 05. 2014 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială nr. 1 Mîrzăneşti CLASA: Pregătitoare P. I. P.: Anghel Elena - Angelica DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului UNITATEA TEMATICĂ: ,,Vreau să am o meserie” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată MIJLOC DE REALIZARE: exerciţii cu material concret SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea şi scăderea numerelor de la 0 la 10 TIPUL LECŢIEI: recapitulare-sistematizare COMPETENŢE GENERALE: Matematică şi explorarea mediului 1. Recunoaşterea şi utilizarea numerelor în calcule elementare 3. Manifestarea curiozităţii pentru fenomene/ relaţii /regularităţi din mediul apropiat 5. Organizarea datelor în scopul rezolvării de probleme Comunicare în limba română 1.Receptare de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 1

ghicitori numere

Embed Size (px)

DESCRIPTION

F. bun

Citation preview

Page 1: ghicitori numere

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

DATA: 6. 05. 2014UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială nr. 1 MîrzăneştiCLASA: Pregătitoare P. I. P.: Anghel Elena - AngelicaDISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediuluiUNITATEA TEMATICĂ: ,,Vreau să am o meserie”FORMA DE REALIZARE: activitate integratăMIJLOC DE REALIZARE: exerciţii cu material concretSUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea şi scăderea numerelor de la 0 la 10TIPUL LECŢIEI: recapitulare-sistematizare COMPETENŢE GENERALE:

Matematică şi explorarea mediului1. Recunoaşterea şi utilizarea numerelor în calcule elementare3. Manifestarea curiozităţii pentru fenomene/ relaţii /regularităţi din mediul apropiat5. Organizarea datelor în scopul rezolvării de probleme

Comunicare în limba română1.Receptare de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

Muzică şi mişcare

2. Redarea repertoriului de cântece pentru copii cu mijloace interpretative specifice vârstei3.Raportarea spontană la muzică prin intermediul propriilor abilităţi creative

1

Page 2: ghicitori numere

COMPETENŢE SPECIFICE: Matematică şi explorarea mediului

1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0 -10;1.2. Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte;3.1. Manifestarea interesului pentru crearea unor probleme simple de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0-10, prin explorarea unor contexte complexe;3.3. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social. 5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat.5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0-10, cu ajutorul obiectelor

Muzică şi mişcare2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

Comunicare în limba română1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar2.1.Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să precizeze vecinii unui număr dat, din concentrul 0-10;O2 – să numere crescător şi descrescător în concentrul 0-10;O3 – să compare perechi de numere naturale mai mici decât 10;O4 - să identifice operaţia de adunare şi scădere care rezolvă situaţia problemă în concentrul 0-10 ;O5 – să rezolve exerciţiile şi problemele date;O6 – să alcătuiască probleme orale după imagini date;O7– să participe activ la lecţie.

STRATEGIA DIDACTICĂ:1. METODE ŞI PROCEDEE: - jocul didactic, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea, munca independentă;2. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;3. RESURSE MATERIALE: material distributiv pentru fiecare copil, jetoane cu diferite imagini, jetoane cu cifre, fişă de muncă independentă, cariocă, coli de flipchart4. RESURSE TEMPORALE: 35 minute+15minute activităţi în completare

2

Page 3: ghicitori numere

FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, stimulente.

BIBLIOGRAFIE: - MECTS- „Programa pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, aprobată prin ordin al ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucureşti, 2012; - „Ghidul cadrului didactic- clasa pregătitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012; - Lupu, C., Metodica predării matematicii, Manual pentru Licee pedagogice clasa a XII-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 1998;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI3

Page 4: ghicitori numere

Evenimentul didactic

Compet.Specif.

Conţinutul ştiinţific Mijloaceşi metode

Forme deorganizare

Evaluare

1. Moment organizatoric

Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. Se distribuie materialul individual.

Jetoane cu cifre frontal

2. Captarea atenţiei

CLR- 2.1.

Se va realiza sub forma unui rebus. Elevii vor scrie denumirile obiectelor folosite în diverse meserii şi vor descoperi pe verticală cuvântul CALCULĂM.

A C

R O A B Ă

F L U I E R

S C A R Ă

F U R T U NP O L O N I C

S E R I N G ĂU M E R A Ş

Ce sunt aceste obiecte? Cine le foloseşte?

Rebus pe flipchart

ConversaţiaExplicaţia

frontal Observare sistematică

3. Anunţarea temei

CLR 2.1

Astăzi noi vom recapitula ceea ce am învăţat, vom calcula, adică vom aduna şi vom scădea, vom rezolva şi compune probleme referitoare la diverse meserii.

ConversaţiaExplicaţia

frontal Observare sistematică

4. Verificarea CLR Ghicitori despre numere: Conversaţia Frontal Observare

4

Page 5: ghicitori numere

cunoştinţelor însuşite

2.1 Poate fi asemănatăFără grijă cu o roatăPrima este învăţatăCare-i cifra căutată?(zero) După zero este pusăDouă linii cifra areUna mică şi-alta mareCare-i cifra asta oare?(unu) Este simplu de făcutDupă unu e trecutSeamănă cu un răţoiSigur ştiţi, e cifra ...(doi)E un opt pe jumătateCifra iezilor din carteDupă doi el se aşazăCare-i cifra asta oare?(trei)De-l primeşti din întâmplareEste o ruşine mareChiar de nu poţi sta pe elZici că e un scăunel.(patru)Câte degete am oareLa o mână sau picioareSigur ştie fiecare

Explicaţia sistematică

Verificare orală

Aprecieri individuale

5

Page 6: ghicitori numere

Care-i cifra asta oare?(cinci)E un nouă răsturnatŞi de şapte e urmatE o mică ghicitoareCare-i cifra asta oare?(şase)Câţi pitici sunt în povesteCâte zile-n săptămânăDupă şase poposeşteSigur ştiţi ce cifră este.(şapte)Zici că-i o clepsidră mareAşezată în picioareDupă şapte ea soseşteHaide spune, se numeşte ...(opt) E un şase ridicatŞi e mult mai căutatSă apară-n cataloageCare-i cifra asta oare?(nouă) Nota cea mai căutatăŞi de toţi invidiatăCând apare-n cataloageCine-i numărul acesta oare?(zece)

Număraţi crescător 0-10

6

Page 7: ghicitori numere

Număraţi descrescător 0-10 Număraţi crescător cu cifre pare Număraţi descrescător cu cifre impare Vecinii numerelor. Numărul cu 2 mai mare decât 3 Numărul cu 1 mai mic decât 6

5. Dirijarea învăţării

MEM 1.1 5.1 1.4 1.3

CLR 2.2

Elevii vor rezolva câteva probleme pe coli de flipchart.

Conversaţia;Explicaţia;

Jocul didacticExerciţiul

Problematizarea

Individual

Frontal

Pe grupeFrontală

Observare sistematică

Verificare orală

Aprecieri individuale

6. Obţinerea performanţei

MEM 1.3

Împărţiţi în 4 grupe, elevii vor avea, fiecare grupă, câte o sarcină pe fişe de lucru. Fiecare membru al grupei va primi aceeaşi sarcină ca şi colegii lui. După rezolvarea sarcinilor, fişele vor fi expuse şi analizate dacă au fost rezolvate corect pentru a se vedea ce echipă e câştigătoare.

Problematizarea Conversaţia;Explicaţia;

Jocul didacticExerciţiul

Pe grupe Observare sistematică

Verificare scrisă

7

Page 8: ghicitori numere

7. Încheierea activităţii

Fac aprecieri verbale asupra participării elevilor la lecţie şi evidenţiez elevii care au răspuns mai mult pe parcursul acesteia.

Conversaţia Frontalindividual

Aprecieri verbale

Pompierul trebuie să stingă focul. Ajută-l să ajungă la casa respectivă ştiind că numărul acesteia este 7.

8

Page 9: ghicitori numere

9

5-2= 5+2=4+1=4-1=

Page 10: ghicitori numere

Marinarii îşi caută

vaporul. Ajută-i!

Numeşte instrumentele copiilor. Colorează peştii prinşi de aceştia, ştiind că au ca rezultat un număr par!

10

6 5+1= 4-2=

2-1= 3+3=

9-2=

Page 11: ghicitori numere

Caută fiecărei fetiţe rochiţa potrivită realizată de croitoreasă!

11

4-1= 8+2= 6-2= 5+1=

7-2= 5+4= 8-1= 4+2= 9-1=

9 7 5 8 6

Page 12: ghicitori numere

12

Page 13: ghicitori numere

Rezolvarea de probleme cu operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi

Unitatea tematică Meserii

1. Într-un restaurant lucrează 2 bucătari. Fiecare face câte 2CLĂTITE. Câte CLĂTITE fac în total cei doi bucătari?

2. Doi pescari sunt la pescuit.Unul prinde 1 peşte, celălalt 2 peşti.. Câţi peşti au pescuit împreună?

3. La un spital lucrează 7 MEDICI. 2 MEDICI sunt chemaţi acasă la 2 copii bolnavi.

Câţi MEDICI au rămas la spital?

4. La construirea unei case lucrează 5 ZIDARI.Un ZIDAR s-a îmbolnăvit. Câţi ZIDARI au rămas să zidească casa în continuare?

13

R: ........ CLĂTITE

R: ........

R: ........ MEDICI

Page 14: ghicitori numere

5. La stingerea unui incendiu au participat 8 POMPIERI . 2 POMPIERI s-au accidentat. Câţi POMPIERI au rămas să stingă incendiul?

6. La o frizerie lucrau 3 FRIZERI.Managerul a mai angajat încă 2 FRIZERI. Câţi FRIZERI lucreză acum la frizerie?

14

R: ........ ZIDARI

R: ........ FRIZERI

R: ........ POMPIERI